2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Boy's Sprint Medley 5A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS 5.  3:38.06 4  
  1.  Gavin Taylor   2.  Brandon Meredith   3.  Cade Parkinson   4.  Isaac Woolford   5.  Kaleb Hendersen   6.  David Skelton
2.    Timpview HS A Timpview HS 10.  3:44.08    
  1.  William Ammons   2.  Joseph Martin   3.  Ethan Davis   4.  Carter Middleton   5.  Calvin Boyce   6.  Kai Rumsey
3.    Bountiful HS A Bountiful HS 12.  3:46.39    
  1.  David Del Toro   2.  Salvatore Mele   3.  Sam Nafus   4.  Daniel Leszynski   5.  Ethan Mabey   6.  Conner Draper
4.    Cottonwood HS A Cottonwood HS 13.  3:46.82    
  1.  Gnoulelein Tako   2.  Issiah Rivera   3.  Donovan Cooper   4.  Cody Madsen   5.  Wilkerlin Sintyl   6.  Abinesh Neopany
5.    Murray HS A Murray HS 14.  3:47.56    
  1.  Adonis Johnson   2.  Christian Alvarez   3.  Jared Atkin   4.  Michael Durrant   5.  Owen Madsen   6.  Autjoe Soe
6.    West HS A West HS 15.  3:49.83    
  1.  Bryan Hope   2.  Miles Watson   3.  Torin Turner   4.  Ries Tviet   5.  Mohammed Yusef   6.  Marc Goff
7.    Highland HS A Highland HS 16.  3:55.09    
  1.  Josh Apgood   2.  Hunter Justice   3.  Brennan Going   4.  Micah Jeppson   5.  Jonah Gaye   6.  Joseph Leavitt
8.    East HS A East HS 17.  4:07.91    
  1.  Mekelee Gautavai   2.  Quinn Olivares   3.  Harrison Murray   4.  Maximilian Oelerish   5.  Rivers Tullis   6.  Steven Prado


Boy's Sprint Medley 5A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Springville HS A Springville HS 1.  3:31.69 10  
  1.  Tyson Lee   2.  David Pilcher   3.  Reagan Kelly   4.  Carter Paxton   5.  Connor Snapp   6.  Grant Gardner
2.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS 2.  3:32.97 8  
  1.  Cody Hagen   2.  Cole Hagen   3.  Noah Kjar   4.  Caleb Johnson   5.  Kasey Hong   6.  Alex Harbertson
3.    Skyridge HS A Skyridge HS 3.  3:34.08 6  
  1.  Gavin Sturgeon   2.  Colin Taylor   3.  Josh Taylor   4.  Parker Dillon   5.  Bridger Pack   6.  Josh Loria
4.    Jordan HS A Jordan HS 4.  3:34.62 5  
  1.  Ben Butandu   2.  Jaedin Johnson   3.  Jeddy Bennett   4.  Chandler Glauser   5.  Sam Bennett   6.  Landon Davenport
5.    Timpanogos HS A Timpanogos HS 6.  3:38.39 3  
  1.  Tyler Adams   2.  Haydn Sandstrom   3.  Weston Evelyn   4.  Colin Christensen   5.  Kaleb Paulsen   6.  Kaleb Ashdown
6.    Farmington HS A Farmington HS 7.  3:41.90 2  
  1.  Isaac Wangsgard   2.  Jackson DeAnda   3.  Nicholas Shirley   4.  Garrett Direda   5.  Kurt Thornton   6.  Colton Thomas
7.    Woods Cross HS A Woods Cross HS 8.  3:42.01 1  
  1.  Tyler Roberts   2.  Nick Olea   3.  Kolby Taylor   4.  Alec Dimick   5.  Ryan Rummens   6.  Johnathan Rangassamy
8.    Wasatch HS A Wasatch HS 9.  3:43.09    
  1.  Peter Meuzelaar   2.  Samuel Lemon   3.  Mack Hinckley   4.  Bentley Ackerson   5.  Kellin Olsen   6.  Josh Benson
9.    Roy HS A Roy HS 11.  3:45.21    
  1.  Colbyn Kucharski   2.  Jaxsen Fage   3.  Jordan Clark   4.  Luke Crossley   5.  Jacob Bird   6.  Jake Porter


Boy's Sprint Medley 5A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Springville HS A Springville HS S2 -1. 3:31.69 10  
  1.  Tyson Lee   2.  David Pilcher   3.  Reagan Kelly   4.  Carter Paxton   5.  Connor Snapp   6.  Grant Gardner
2.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS S2 -2. 3:32.97 8  
  1.  Cody Hagen   2.  Cole Hagen   3.  Noah Kjar   4.  Caleb Johnson   5.  Kasey Hong   6.  Alex Harbertson
3.    Skyridge HS A Skyridge HS S2 -3. 3:34.08 6  
  1.  Gavin Sturgeon   2.  Colin Taylor   3.  Josh Taylor   4.  Parker Dillon   5.  Bridger Pack   6.  Josh Loria
4.    Jordan HS A Jordan HS S2 -4. 3:34.62 5  
  1.  Ben Butandu   2.  Jaedin Johnson   3.  Jeddy Bennett   4.  Chandler Glauser   5.  Sam Bennett   6.  Landon Davenport
5.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS S1 -1. 3:38.06 4  
  1.  Gavin Taylor   2.  Brandon Meredith   3.  Cade Parkinson   4.  Isaac Woolford   5.  Kaleb Hendersen   6.  David Skelton
6.    Timpanogos HS A Timpanogos HS S2 -5. 3:38.39 3  
  1.  Tyler Adams   2.  Haydn Sandstrom   3.  Weston Evelyn   4.  Colin Christensen   5.  Kaleb Paulsen   6.  Kaleb Ashdown
7.    Farmington HS A Farmington HS S2 -6. 3:41.90 2  
  1.  Isaac Wangsgard   2.  Jackson DeAnda   3.  Nicholas Shirley   4.  Garrett Direda   5.  Kurt Thornton   6.  Colton Thomas
8.    Woods Cross HS A Woods Cross HS S2 -7. 3:42.01 1  
  1.  Tyler Roberts   2.  Nick Olea   3.  Kolby Taylor   4.  Alec Dimick   5.  Ryan Rummens   6.  Johnathan Rangassamy
9.    Wasatch HS A Wasatch HS S2 -8. 3:43.09    
  1.  Peter Meuzelaar   2.  Samuel Lemon   3.  Mack Hinckley   4.  Bentley Ackerson   5.  Kellin Olsen   6.  Josh Benson
10.    Timpview HS A Timpview HS S1 -2. 3:44.08    
  1.  William Ammons   2.  Joseph Martin   3.  Ethan Davis   4.  Carter Middleton   5.  Calvin Boyce   6.  Kai Rumsey
11.    Roy HS A Roy HS S2 -9. 3:45.21    
  1.  Colbyn Kucharski   2.  Jaxsen Fage   3.  Jordan Clark   4.  Luke Crossley   5.  Jacob Bird   6.  Jake Porter
12.    Bountiful HS A Bountiful HS S1 -3. 3:46.39    
  1.  David Del Toro   2.  Salvatore Mele   3.  Sam Nafus   4.  Daniel Leszynski   5.  Ethan Mabey   6.  Conner Draper
13.    Cottonwood HS A Cottonwood HS S1 -4. 3:46.82    
  1.  Gnoulelein Tako   2.  Issiah Rivera   3.  Donovan Cooper   4.  Cody Madsen   5.  Wilkerlin Sintyl   6.  Abinesh Neopany
14.    Murray HS A Murray HS S1 -5. 3:47.56    
  1.  Adonis Johnson   2.  Christian Alvarez   3.  Jared Atkin   4.  Michael Durrant   5.  Owen Madsen   6.  Autjoe Soe
15.    West HS A West HS S1 -6. 3:49.83    
  1.  Bryan Hope   2.  Miles Watson   3.  Torin Turner   4.  Ries Tviet   5.  Mohammed Yusef   6.  Marc Goff
16.    Highland HS A Highland HS S1 -7. 3:55.09    
  1.  Josh Apgood   2.  Hunter Justice   3.  Brennan Going   4.  Micah Jeppson   5.  Jonah Gaye   6.  Joseph Leavitt
17.    East HS A East HS S1 -8. 4:07.91    
  1.  Mekelee Gautavai   2.  Quinn Olivares   3.  Harrison Murray   4.  Maximilian Oelerish   5.  Rivers Tullis   6.  Steven Prado


Men & Women's 5A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Corner Canyon HS 81     
2.  Springville HS 69     
3.  Timpanogos HS 67     
4.  Skyridge HS 55     
5.  Timpview HS 38     
5.  Box Elder HS 38     
7.  Bountiful HS 37     
8.  Maple Mountain HS 31     
9.  Alta HS 27     
10.  Jordan HS 23     
11.  West HS 20 .5   
12.  Roy HS 20     
13.  Provo HS 18     
14.  Skyline HS 16     
15.  Farmington HS 12     
15.  Brighton HS 12     
15.  Viewmont HS 12     
18.  Wasatch HS 11     
19.  Olympus HS 9     
19.  Cottonwood HS 9     
21.  Murray HS 6     
21.  Woods Cross HS 6     
23.  Highland HS 4 .5   
24.  East HS 2