2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Girl's Sprint Medley 5A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Timpanogos HS A Timpanogos HS 7.  4:19.00 2  
  1.  Shante Holloway   2.  Izzy Miranda   3.  Kathryn Vance   4.  Sidney Preator   5.  Brooke Mashburn   6.  Shelbie Hickman
2.    Brighton HS A Brighton HS 15.  4:32.51    
  1.  Madeline LaFleur   2.  Carolyn Affleck   3.  Paige Sieverts   4.  Laura Lundahl   5.  Rebecca Urban   6.  Bailey Brandt
3.    Viewmont HS A Viewmont HS 19.  4:50.36    
  1.  Tatiana Rich   2.  Emily Ruhr   3.  Laryn Naegle   4.  Emily Mann        


Girl's Sprint Medley 5A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Skyline HS A Skyline HS 5.  4:18.83 4  
  1.  Ella Kortbawi   2.  Anne Coon   3.  Zoe Garver   4.  Sarah Glauser   5.  Grace Burnett   6.  Isabel Wall
2.    Olympus HS A Olympus HS 8.  4:19.80 1  
  1.  Lydia Harris   2.  Taygin DeHart   3.  Abby Rasmussen   4.  Emma Barnett   5.  Meg Spence   6.  Kate Thomas
3.    Wasatch HS A Wasatch HS 10.  4:22.49    
  1.  Jennifer Lythgoe   2.  Lucy Clawson   3.  Sydney Hales   4.  Anna Baird   5.  Karissa Bingham   6.  Abbie Randall
4.    Timpview HS A Timpview HS 12.  4:27.47    
  1.  Kalissa Manuel   2.  Keri Cordon   3.  Elizabeth Wilcox   4.  Jaroldeen Oveson   5.  Hinemoa Aston   6.  Summer Lundberg
5.    West HS A West HS 16.  4:33.22    
  1.  Zoe Poulson   2.  Greeley Johnson   3.  Whitney Banz   4.  Brynna Shale   5.  Kaylani Reis   6.  Emily Williamson
6.    Cottonwood HS A Cottonwood HS 17.  4:35.98    
  1.  Media Kalunga   2.  Siarra Sherod   3.  Tyra Imbico   4.  Lily Evans   5.  Tais Imbico   6.  Cora Cumming
7.    East HS A East HS 18.  4:37.85    
  1.  Esperance Iradukunda   2.  Ella Bachorowski   3.  Emily Jensen   4.  Camille Jensen   5.  Mae Ling Lewis   6.  Hanna Fetzer


Girl's Sprint Medley 5A Timed Finals

Section 3
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Woods Cross HS A Woods Cross HS 1.  4:07.71 10  
  1.  Brooklyn Wardle   2.  Kate Lewis   3.  Emma Bronson   4.  Carlee Hansen   5.  Lauren Howe   6.  Michelle Christian
2.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS 2.  4:15.49 8  
  1.  Kayla Milford   2.  Reagan Winget   3.  Maryn Granger   4.  Karli Branch   5.  Madiysn Wankier   6.  Mikayla Kimball
3.    Farmington HS A Farmington HS 3.  4:15.56 6  
  1.  Cameron Crane   2.  Joy Jensen   3.  Katelyn Morgan   4.  Elisabeth Ferrell   5.  Marianne Barber   6.  Brooke Taylor
4.    Box Elder HS A Box Elder HS 4.  4:17.46 5  
  1.  Kate Johnson   2.  Kiran Kohler   3.  Jenna Mortensen   4.  Shanee Harris   5.  Armelia Johnson   6.  Allison Bullard
5.    Springville HS A Springville HS 6.  4:18.85 3  
  1.  Abigail Cannon   2.  Madison Walker   3.  AnnaBeth Templeman   4.  Heidi Sumsion   5.  Ruby Jensen    
6.    Skyridge HS A Skyridge HS 9.  4:20.03    
  1.  Rachel Foster   2.  Calli Adamson   3.  Ally Blackham   4.  Emily Wallgren   5.  Bailee Hanson   6.  Regan Morris
7.    Bountiful HS A Bountiful HS 11.  4:22.83    
  1.  Jamelle Latu   2.  Sarah Aliche   3.  Sarah Wilkinson   4.  Laurie Murphy   5.  Sophia Loose   6.  Meghan Gardner
8.    Provo HS A Provo HS 13.  4:28.19    
  1.  Sadie McGinn   2.  Emily Johnson   3.  Sadie Edwards   4.  Savannah Eatough   5.  Megan Johnson   6.  Meghan Hunter
9.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS 14.  4:29.26    
  1.  Katy Smith   2.  Brenna Melton   3.  Amanda Larsen   4.  Camilla Adams   5.  Zanna Perry   6.  Kelcie Richmond


Girl's Sprint Medley 5A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Woods Cross HS A Woods Cross HS S3 -1. 4:07.71 10  
  1.  Brooklyn Wardle   2.  Kate Lewis   3.  Emma Bronson   4.  Carlee Hansen   5.  Lauren Howe   6.  Michelle Christian
2.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS S3 -2. 4:15.49 8  
  1.  Kayla Milford   2.  Reagan Winget   3.  Maryn Granger   4.  Karli Branch   5.  Madiysn Wankier   6.  Mikayla Kimball
3.    Farmington HS A Farmington HS S3 -3. 4:15.56 6  
  1.  Cameron Crane   2.  Joy Jensen   3.  Katelyn Morgan   4.  Elisabeth Ferrell   5.  Marianne Barber   6.  Brooke Taylor
4.    Box Elder HS A Box Elder HS S3 -4. 4:17.46 5  
  1.  Kate Johnson   2.  Kiran Kohler   3.  Jenna Mortensen   4.  Shanee Harris   5.  Armelia Johnson   6.  Allison Bullard
5.    Skyline HS A Skyline HS S2 -1. 4:18.83 4  
  1.  Ella Kortbawi   2.  Anne Coon   3.  Zoe Garver   4.  Sarah Glauser   5.  Grace Burnett   6.  Isabel Wall
6.    Springville HS A Springville HS S3 -5. 4:18.85 3  
  1.  Abigail Cannon   2.  Madison Walker   3.  AnnaBeth Templeman   4.  Heidi Sumsion   5.  Ruby Jensen    
7.    Timpanogos HS A Timpanogos HS S1 -1. 4:19.00 2  
  1.  Shante Holloway   2.  Izzy Miranda   3.  Kathryn Vance   4.  Sidney Preator   5.  Brooke Mashburn   6.  Shelbie Hickman
8.    Olympus HS A Olympus HS S2 -2. 4:19.80 1  
  1.  Lydia Harris   2.  Taygin DeHart   3.  Abby Rasmussen   4.  Emma Barnett   5.  Meg Spence   6.  Kate Thomas
9.    Skyridge HS A Skyridge HS S3 -6. 4:20.03    
  1.  Rachel Foster   2.  Calli Adamson   3.  Ally Blackham   4.  Emily Wallgren   5.  Bailee Hanson   6.  Regan Morris
10.    Wasatch HS A Wasatch HS S2 -3. 4:22.49    
  1.  Jennifer Lythgoe   2.  Lucy Clawson   3.  Sydney Hales   4.  Anna Baird   5.  Karissa Bingham   6.  Abbie Randall
11.    Bountiful HS A Bountiful HS S3 -7. 4:22.83    
  1.  Jamelle Latu   2.  Sarah Aliche   3.  Sarah Wilkinson   4.  Laurie Murphy   5.  Sophia Loose   6.  Meghan Gardner
12.    Timpview HS A Timpview HS S2 -4. 4:27.47    
  1.  Kalissa Manuel   2.  Keri Cordon   3.  Elizabeth Wilcox   4.  Jaroldeen Oveson   5.  Hinemoa Aston   6.  Summer Lundberg
13.    Provo HS A Provo HS S3 -8. 4:28.19    
  1.  Sadie McGinn   2.  Emily Johnson   3.  Sadie Edwards   4.  Savannah Eatough   5.  Megan Johnson   6.  Meghan Hunter
14.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS S3 -9. 4:29.26    
  1.  Katy Smith   2.  Brenna Melton   3.  Amanda Larsen   4.  Camilla Adams   5.  Zanna Perry   6.  Kelcie Richmond
15.    Brighton HS A Brighton HS S1 -2. 4:32.51    
  1.  Madeline LaFleur   2.  Carolyn Affleck   3.  Paige Sieverts   4.  Laura Lundahl   5.  Rebecca Urban   6.  Bailey Brandt
16.    West HS A West HS S2 -5. 4:33.22    
  1.  Zoe Poulson   2.  Greeley Johnson   3.  Whitney Banz   4.  Brynna Shale   5.  Kaylani Reis   6.  Emily Williamson
17.    Cottonwood HS A Cottonwood HS S2 -6. 4:35.98    
  1.  Media Kalunga   2.  Siarra Sherod   3.  Tyra Imbico   4.  Lily Evans   5.  Tais Imbico   6.  Cora Cumming
18.    East HS A East HS S2 -7. 4:37.85    
  1.  Esperance Iradukunda   2.  Ella Bachorowski   3.  Emily Jensen   4.  Camille Jensen   5.  Mae Ling Lewis   6.  Hanna Fetzer
19.    Viewmont HS A Viewmont HS S1 -3. 4:50.36    
  1.  Tatiana Rich   2.  Emily Ruhr   3.  Laryn Naegle   4.  Emily Mann        


Men & Women's 5A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Provo HS 55 .5   
2.  Farmington HS 55     
3.  Corner Canyon HS 47 .5   
4.  Skyridge HS 47     
5.  Box Elder HS 46     
6.  Woods Cross HS 45     
7.  Highland HS 42     
8.  Bountiful HS 37     
9.  Timpview HS 36 .5   
10.  Springville HS 35     
11.  Jordan HS 32     
12.  Wasatch HS 27     
13.  Skyline HS 24     
14.  West HS 21     
15.  Olympus HS 16     
16.  Timpanogos HS 15     
17.  East HS 10     
17.  Roy HS 10     
19.  Alta HS 9     
20.  Brighton HS 7     
21.  Maple Mountain HS 5 .5   
22.  Viewmont HS 1