2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Boy's 4x400 6A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Northridge HS A Northridge HS 7.  3:26.63 2  
  1.  Dylan Reaves   2.  Bridger Altice   3.  Max Wehrli   4.  Connor Lehr   5.  Anthony Jacobo   6.  Elijah Manwill
2.    Cyprus HS A Cyprus HS 9.  3:27.57    
  1.  Vaeaega Gasu   2.  Edwin Margarito   3.  Gabe Sherman   4.  Carlos Preito   5.  Jzauq Caldwell   6.  Brian Prieto
3.    Kearns HS A Kearns HS 10.  3:28.76    
  1.  Kacey Hardman   2.  Alex Alvarado   3.  Jeffrey Bassa   4.  Emmanuel Andrew   5.  Abel Barcelon   6.  Antonio Montoya
4.    Fremont HS A Fremont HS 11.  3:31.65    
  1.  Kendrick Bolos   2.  Chase Edsinger   3.  Thomas Talbot   4.  Gavin Schofield   5.  Gage Schofield    
5.    Hillcrest HS A Hillcrest HS 12.  3:32.35    
  1.  Nicholas Hart   2.  Brock Lloyd   3.  Zachery Gallman   4.  Markus Brauer   5.  Jacob Morton   6.  Brody Roemmich
6.    Riverton HS A Riverton HS 13.  3:33.38    
  1.  Gage Allan   2.  Treven Warnick   3.  Aaron Abercrombie   4.  Isaac Garrard   5.  Luke Christensen   6.  Ty Davis
7.    Granger HS A Granger HS 14.  3:34.11    
  1.  Alejandro Romero   2.  Victor Granado   3.  Jacob Turcsanski   4.  Matthew Brooks   5.  Blaze Blank   6.  Jose Gayton


Boy's 4x400 6A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Syracuse HS A Syracuse HS 1.  3:21.09 10  
  1.  Trevor Burrell   2.  Alex Wheeler   3.  Tanner Judd   4.  Nathan Kaufusi   5.  Jaxson Nelson   6.  Drew Hogan
2.    Bingham HS A Bingham HS 2.  3:23.49 8  
  1.  Dallin Melton   2.  Dylan Tidwell   3.  Dustin Tidwell   4.  Adriano Demartin   5.  Nicholas Ogden   6.  Austin Hone
3.    Clearfield HS A Clearfield HS 3.  3:24.22 6  
  1.  Preston Teichert   2.  Spencer Stoker   3.  Adam Peterson   4.  Anthony Jimenez   5.  Jaxton Godderidge   6.  Hunter Bosgieter
4.    Westlake HS A Westlake HS 4.  3:25.68 5  
  1.  Blain Ballard   2.  Michael Moffat   3.  Kaden Johnson   4.  Matt Masias   5.  Jake Bullock   6.  Noah Taylor
5.    West Jordan HS A West Jordan HS 5.  3:26.33 4  
  1.  Austin Klingler   2.  Ethan Maxfield   3.  Spencer Birchum   4.  Landon Edwards   5.  Luke Perkins   6.  Elijah Reives
6.    American Fork HS A American Fork HS 6.  3:26.44 3  
  1.  Derek Brailsford   2.  Aidan Nielsen   3.  Dalton Brems   4.  Joe Corbridge   5.  Tim Rasmussen   6.  Carson Clinger
7.    Lone Peak HS A Lone Peak HS 8.  3:26.87 1  
  1.  Conner Rugg   2.  Corey Miles   3.  Carson Finch   4.  Gavin Ward   5.  Porter Ellis   6.  Ethan Sherman
DQ    Copper Hills HS A Copper Hills HS DQ  DQ    
  1.  Hunter Miles   2.  Logan Anderson   3.  Brigham Ballard   4.  Nathan Bendixsen   5.  Benjamin Bohne   6.  Spencer Manwaring
Impeded runner (3:26.559)
DQ    Herriman HS A Herriman HS DQ  DQ    
  1.  Carter Guiness   2.  Austin Peterson   3.  Connor Glassey   4.  AJ Keil   5.  Kyler Miller   6.  Britton Glassey
3 consecutive steps inside track before hand off (3:21.932)


Boy's 4x400 6A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Syracuse HS A Syracuse HS S2 -1. 3:21.09 10  
  1.  Trevor Burrell   2.  Alex Wheeler   3.  Tanner Judd   4.  Nathan Kaufusi   5.  Jaxson Nelson   6.  Drew Hogan
2.    Bingham HS A Bingham HS S2 -2. 3:23.49 8  
  1.  Dallin Melton   2.  Dylan Tidwell   3.  Dustin Tidwell   4.  Adriano Demartin   5.  Nicholas Ogden   6.  Austin Hone
3.    Clearfield HS A Clearfield HS S2 -3. 3:24.22 6  
  1.  Preston Teichert   2.  Spencer Stoker   3.  Adam Peterson   4.  Anthony Jimenez   5.  Jaxton Godderidge   6.  Hunter Bosgieter
4.    Westlake HS A Westlake HS S2 -4. 3:25.68 5  
  1.  Blain Ballard   2.  Michael Moffat   3.  Kaden Johnson   4.  Matt Masias   5.  Jake Bullock   6.  Noah Taylor
5.    West Jordan HS A West Jordan HS S2 -5. 3:26.33 4  
  1.  Austin Klingler   2.  Ethan Maxfield   3.  Spencer Birchum   4.  Landon Edwards   5.  Luke Perkins   6.  Elijah Reives
6.    American Fork HS A American Fork HS S2 -6. 3:26.44 3  
  1.  Derek Brailsford   2.  Aidan Nielsen   3.  Dalton Brems   4.  Joe Corbridge   5.  Tim Rasmussen   6.  Carson Clinger
7.    Northridge HS A Northridge HS S1 -1. 3:26.63 2  
  1.  Dylan Reaves   2.  Bridger Altice   3.  Max Wehrli   4.  Connor Lehr   5.  Anthony Jacobo   6.  Elijah Manwill
8.    Lone Peak HS A Lone Peak HS S2 -7. 3:26.87 1  
  1.  Conner Rugg   2.  Corey Miles   3.  Carson Finch   4.  Gavin Ward   5.  Porter Ellis   6.  Ethan Sherman
9.    Cyprus HS A Cyprus HS S1 -2. 3:27.57    
  1.  Vaeaega Gasu   2.  Edwin Margarito   3.  Gabe Sherman   4.  Carlos Preito   5.  Jzauq Caldwell   6.  Brian Prieto
10.    Kearns HS A Kearns HS S1 -3. 3:28.76    
  1.  Kacey Hardman   2.  Alex Alvarado   3.  Jeffrey Bassa   4.  Emmanuel Andrew   5.  Abel Barcelon   6.  Antonio Montoya
11.    Fremont HS A Fremont HS S1 -4. 3:31.65    
  1.  Kendrick Bolos   2.  Chase Edsinger   3.  Thomas Talbot   4.  Gavin Schofield   5.  Gage Schofield    
12.    Hillcrest HS A Hillcrest HS S1 -5. 3:32.35    
  1.  Nicholas Hart   2.  Brock Lloyd   3.  Zachery Gallman   4.  Markus Brauer   5.  Jacob Morton   6.  Brody Roemmich
13.    Riverton HS A Riverton HS S1 -6. 3:33.38    
  1.  Gage Allan   2.  Treven Warnick   3.  Aaron Abercrombie   4.  Isaac Garrard   5.  Luke Christensen   6.  Ty Davis
14.    Granger HS A Granger HS S1 -7. 3:34.11    
  1.  Alejandro Romero   2.  Victor Granado   3.  Jacob Turcsanski   4.  Matthew Brooks   5.  Blaze Blank   6.  Jose Gayton
DQ    Copper Hills HS A Copper Hills HS S2 -DQ DQ    
  1.  Hunter Miles   2.  Logan Anderson   3.  Brigham Ballard   4.  Nathan Bendixsen   5.  Benjamin Bohne   6.  Spencer Manwaring
Impeded runner (3:26.559)
DQ    Herriman HS A Herriman HS S2 -DQ DQ    
  1.  Carter Guiness   2.  Austin Peterson   3.  Connor Glassey   4.  AJ Keil   5.  Kyler Miller   6.  Britton Glassey
3 consecutive steps inside track before hand off (3:21.932)


Men & Women's 6A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Syracuse HS 116     
2.  Herriman HS 99     
3.  Bingham HS 65     
4.  American Fork HS 64     
5.  Davis HS 56     
6.  Fremont HS 48     
7.  Lone Peak HS 32 .5   
8.  Riverton HS 29 .5   
9.  West Jordan HS 25     
10.  Northridge HS 24     
11.  Copper Hills HS 17     
12.  Westlake HS 16     
13.  Weber HS 15     
14.  Layton HS 14     
15.  Hunter HS 12     
16.  Pleasant Grove HS 7     
17.  Clearfield HS 6     
17.  Taylorsville HS 6     
17.  Cyprus HS 6     
20.  Hillcrest HS 5