2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Girl's 4x400 6A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Riverton HS A Riverton HS 7.  4:04.83 2  
  1.  Hailey Anderson   2.  Kyla Allan   3.  Kate Hyatt   4.  Alee Richards   5.  Berkley Dymock   6.  Makayla Lawson
2.    Kearns HS A Kearns HS 10.  4:09.64    
  1.  Estrella Farias   2.  Surraya Moore   3.  Emily Aguilar   4.  Carly Koehler   5.  Megan Towle   6.  Vivianne Tapia
3.    Cyprus HS A Cyprus HS 11.  4:11.83    
  1.  Kaylee Glover   2.  Annie Guest   3.  Raegan Huefner   4.  Diamond Parsons   5.  Savanna Palmer   6.  Paige Nguyen
4.    Bingham HS A Bingham HS 13.  4:13.87    
  1.  Danielle Larson   2.  Cosette Salisbury   3.  Alison Jones   4.  Sarah Buening   5.  Alohi Bloomfield   6.  Eliza Smith
5.    Copper Hills HS A Copper Hills HS 14.  4:18.17    
  1.  Daniella Rivera   2.  Jordan Down   3.  Lexis Zinger   4.  Sadie Stock   5.  Setera Stock   6.  Marlie Taylor
6.    Pleasant Grove HS A Pleasant Grove HS 15.  4:25.31    
  1.  Makaila Runnels   2.  Becca Cryer   3.  Covey Schaerrer   4.  Makena Harbertson   5.  Mya McKown   6.  Lacey Johnson
7.    Hillcrest HS A Hillcrest HS 16.  4:27.16    
  1.  Elizabeth Martin   2.  Jamicen Boyd   3.  Auriela Gallman   4.  Amelia Slama-Catron   5.  Tammie Tan   6.  Maggie Erekson
8.    Hunter HS A Hunter HS 17.  4:34.39    
  1.  Lilliana Cuevas   2.  Gabriella Jessop   3.  Yoselin Hernandez   4.  Margarita Morales   5.  Laila Spring   6.  Whitney Blanchard


Girl's 4x400 6A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Herriman HS A Herriman HS 1.  3:55.16 10  
  1.  Gentri Wightman   2.  Cassidy M. Henderson   3.  Scarlet Lankford   4.  Kayla Butterfield   5.  Aubrinn Batis   6.  Kelsey Lee
2.    Lone Peak HS A Lone Peak HS 2.  3:56.28 8  
  1.  Ashlyn Belliston   2.  Alexia Goff   3.  Ali Bybee   4.  Alison Richter   5.  Mackenzie Meldrum   6.  Rachel Edwards
3.    Davis HS A Davis HS 3.  3:57.17 6  
  1.  Bailey Kealamakia   2.  Lindsey Bouwhuis   3.  Hope Preston   4.  Sydney Hedquist   5.  Gabby Mason   6.  Ellie Anderson
4.    Syracuse HS A Syracuse HS 4.  4:00.94 5  
  1.  Kacie Barker   2.  Kelsey Steed   3.  Meg Poll   4.  Brittany Cardall   5.  Hannah Hunt   6.  Brylee Weaver
5.    Westlake HS A Westlake HS 5.  4:04.21 4  
  1.  Katelyn Lungren   2.  Porshe Eismann   3.  Anne Ballard   4.  Brilee Pontius   5.  Makayla Pitcher    
6.    West Jordan HS A West Jordan HS 6.  4:04.47 3  
  1.  Sadie Adams   2.  Gentry Pierce   3.  Amanda Dickson   4.  Sherry Nima   5.  Brynn Black   6.  Madison Marien
7.    Clearfield HS A Clearfield HS 8.  4:04.94 1  
  1.  Julie Carr   2.  Erin Higgs   3.  Sam Murray   4.  Elizabeth Butler   5.  Jordan Dingman   6.  Mia Bradshaw
8.    Weber HS A Weber HS 9.  4:06.79    
  1.  Jessica Reddish   2.  Sammi Lee   3.  Aniya Bobo   4.  Hannah Hillstrom   5.  Nia Gibson   6.  Ashlynn Campos
9.    American Fork HS A American Fork HS 12.  4:12.61    
  1.  Rebekah Brailsford   2.  Cassidy Elmont   3.  Danielle Shock   4.  Brook Stratton   5.  Elyse Orton   6.  Lily Nettesheim


Girl's 4x400 6A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Herriman HS A Herriman HS S2 -1. 3:55.16 10  
  1.  Gentri Wightman   2.  Cassidy M. Henderson   3.  Scarlet Lankford   4.  Kayla Butterfield   5.  Aubrinn Batis   6.  Kelsey Lee
2.    Lone Peak HS A Lone Peak HS S2 -2. 3:56.28 8  
  1.  Ashlyn Belliston   2.  Alexia Goff   3.  Ali Bybee   4.  Alison Richter   5.  Mackenzie Meldrum   6.  Rachel Edwards
3.    Davis HS A Davis HS S2 -3. 3:57.17 6  
  1.  Bailey Kealamakia   2.  Lindsey Bouwhuis   3.  Hope Preston   4.  Sydney Hedquist   5.  Gabby Mason   6.  Ellie Anderson
4.    Syracuse HS A Syracuse HS S2 -4. 4:00.94 5  
  1.  Kacie Barker   2.  Kelsey Steed   3.  Meg Poll   4.  Brittany Cardall   5.  Hannah Hunt   6.  Brylee Weaver
5.    Westlake HS A Westlake HS S2 -5. 4:04.21 4  
  1.  Katelyn Lungren   2.  Porshe Eismann   3.  Anne Ballard   4.  Brilee Pontius   5.  Makayla Pitcher    
6.    West Jordan HS A West Jordan HS S2 -6. 4:04.47 3  
  1.  Sadie Adams   2.  Gentry Pierce   3.  Amanda Dickson   4.  Sherry Nima   5.  Brynn Black   6.  Madison Marien
7.    Riverton HS A Riverton HS S1 -1. 4:04.83 2  
  1.  Hailey Anderson   2.  Kyla Allan   3.  Kate Hyatt   4.  Alee Richards   5.  Berkley Dymock   6.  Makayla Lawson
8.    Clearfield HS A Clearfield HS S2 -7. 4:04.94 1  
  1.  Julie Carr   2.  Erin Higgs   3.  Sam Murray   4.  Elizabeth Butler   5.  Jordan Dingman   6.  Mia Bradshaw
9.    Weber HS A Weber HS S2 -8. 4:06.79    
  1.  Jessica Reddish   2.  Sammi Lee   3.  Aniya Bobo   4.  Hannah Hillstrom   5.  Nia Gibson   6.  Ashlynn Campos
10.    Kearns HS A Kearns HS S1 -2. 4:09.64    
  1.  Estrella Farias   2.  Surraya Moore   3.  Emily Aguilar   4.  Carly Koehler   5.  Megan Towle   6.  Vivianne Tapia
11.    Cyprus HS A Cyprus HS S1 -3. 4:11.83    
  1.  Kaylee Glover   2.  Annie Guest   3.  Raegan Huefner   4.  Diamond Parsons   5.  Savanna Palmer   6.  Paige Nguyen
12.    American Fork HS A American Fork HS S2 -9. 4:12.61    
  1.  Rebekah Brailsford   2.  Cassidy Elmont   3.  Danielle Shock   4.  Brook Stratton   5.  Elyse Orton   6.  Lily Nettesheim
13.    Bingham HS A Bingham HS S1 -4. 4:13.87    
  1.  Danielle Larson   2.  Cosette Salisbury   3.  Alison Jones   4.  Sarah Buening   5.  Alohi Bloomfield   6.  Eliza Smith
14.    Copper Hills HS A Copper Hills HS S1 -5. 4:18.17    
  1.  Daniella Rivera   2.  Jordan Down   3.  Lexis Zinger   4.  Sadie Stock   5.  Setera Stock   6.  Marlie Taylor
15.    Pleasant Grove HS A Pleasant Grove HS S1 -6. 4:25.31    
  1.  Makaila Runnels   2.  Becca Cryer   3.  Covey Schaerrer   4.  Makena Harbertson   5.  Mya McKown   6.  Lacey Johnson
16.    Hillcrest HS A Hillcrest HS S1 -7. 4:27.16    
  1.  Elizabeth Martin   2.  Jamicen Boyd   3.  Auriela Gallman   4.  Amelia Slama-Catron   5.  Tammie Tan   6.  Maggie Erekson
17.    Hunter HS A Hunter HS S1 -8. 4:34.39    
  1.  Lilliana Cuevas   2.  Gabriella Jessop   3.  Yoselin Hernandez   4.  Margarita Morales   5.  Laila Spring   6.  Whitney Blanchard


Men & Women's 6A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Lone Peak HS 147     
2.  Herriman HS 107     
3.  Westlake HS 61     
4.  Davis HS 58     
5.  Syracuse HS 47     
6.  American Fork HS 35 .5   
7.  Layton HS 34 .5   
8.  Weber HS 31     
9.  Copper Hills HS 30     
10.  Fremont HS 28     
11.  Clearfield HS 22     
12.  Bingham HS 19     
13.  West Jordan HS 12     
14.  Kearns HS 9     
15.  Riverton HS 8     
15.  Hunter HS 8     
17.  Cyprus HS 5     
18.  Pleasant Grove HS 1