2019 BYU Robison Invitational
Clarence Robison Track - Brigham Young University
Provo, UT
April 25, 2019 - April 27, 2019

Women's Heptathlon 100 Meter Hurdles

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Points

1.    Talie Bonds So Utah State University 1.  13.84 -0.4 1001  
2.    Kaitlyn Burrup Sr BYU 2.  14.26 -0.4 942  
3.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University 3.  14.77 -0.4 872  
4.    Brianna VanVleet So Idaho State University 4.  14.82 -0.4 866  
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 6.  15.54 -0.4 772  
6.    Daisy Barker Fr Utah Valley University 8.  15.58 -0.4 767  
7.    Madison Clark Fr Utah Valley University 10.  16.13 -0.4 698  


Women's Heptathlon 100 Meter Hurdles

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Points

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 5.  15.28 -0.4 805  
2.    Jentry Skidmore So Southern Utah University 7.  15.56 -0.4 769  
3.    Aspen Drecksel So Utah State University 9.  16.08 -0.4 704  
4.    Emily Barnes Fr Weber State University 11.  16.24 -0.4 685  
5.    Olivia Neeley Fr BYU 12.  16.34 -0.4 673  
6.    Alaina Pinvises Unattached 13.  16.80 -0.4 619  
7.    Mariah May Fr Idaho State University 14.  18.85 -0.4 404  
DNF    Lindsay Shirley Jr BYU DNF  DNF -0.4    


Women's Heptathlon 100 Meter Hurdles
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind Points

1.    Talie Bonds So Utah State University H1 -1. 13.84 -0.4 1001  
2.    Kaitlyn Burrup Sr BYU H1 -2. 14.26 -0.4 942  
3.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University H1 -3. 14.77 -0.4 872  
4.    Brianna VanVleet So Idaho State University H1 -4. 14.82 -0.4 866  
5.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University H2 -1. 15.28 -0.4 805  
6.    Shayla Henderson Jr Idaho State University H1 -5. 15.54 -0.4 772  
7.    Jentry Skidmore So Southern Utah University H2 -2. 15.56 -0.4 769  
8.    Daisy Barker Fr Utah Valley University H1 -6. 15.58 -0.4 767  
9.    Aspen Drecksel So Utah State University H2 -3. 16.08 -0.4 704  
10.    Madison Clark Fr Utah Valley University H1 -7. 16.13 -0.4 698  
11.    Emily Barnes Fr Weber State University H2 -4. 16.24 -0.4 685  
12.    Olivia Neeley Fr BYU H2 -5. 16.34 -0.4 673  
13.    Alaina Pinvises Unattached H2 -6. 16.80 -0.4 619  
14.    Mariah May Fr Idaho State University H2 -7. 18.85 -0.4 404  
DNF    Lindsay Shirley Jr BYU H2 -DNF DNF -0.4    


Women's Heptathlon High Jump
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  1.70  5-07.00 855  
2.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  1.67  5-05.75 818  
3.    Brianna VanVleet So Idaho State University  1.64  5-04.50 783  
3.    Lindsay Shirley Jr BYU  1.64  5-04.50 783  
3.    Talie Bonds So Utah State University  1.64  5-04.50 783  
6.    Daisy Barker Fr Utah Valley University  1.61  5-03.50 747  
6.    Madison Clark Fr Utah Valley University  1.61  5-03.50 747  
8.    Alaina Pinvises Unattached  1.58  5-02.25 712  
8.    Shayla Henderson Jr Idaho State University  1.58  5-02.25 712  
10.    Emily Barnes Fr Weber State University  1.55  5-01.00 678  
11.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  1.52  4-11.75 644  
12.    Aspen Drecksel So Utah State University  1.43  4-08.25 544  
13.    Olivia Neeley Fr BYU  1.31  4-03.50 419  
14.    Mariah May Fr Idaho State University  1.22  4-00.00 331  
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU  DNS  DNS    


Women's Heptathlon Shot Put
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  11.77  38-07.50 646  
2.    Mariah May Fr Idaho State University  11.33  37-02.00 617  
3.    Brianna VanVleet So Idaho State University  11.05  36-03.00 598  
4.    Shayla Henderson Jr Idaho State University  10.73  35-02.50 577  
5.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  10.21  33-06.00 543  
6.    Talie Bonds So Utah State University  10.20  33-05.50 543  
7.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  10.00  32-09.75 529  
8.    Emily Barnes Fr Weber State University  9.99  32-09.25 529  
9.    Aspen Drecksel So Utah State University  9.41  30-10.50 491  
10.    Olivia Neeley Fr BYU  9.08  29-09.50 469  
11.    Madison Clark Fr Utah Valley University  8.96  29-04.75 462  
12.    Daisy Barker Fr Utah Valley University  8.35  27-04.75 422  
13.    Alaina Pinvises Unattached  8.15  26-08.75 409  
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU  DNS  DNS    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU  DNS  DNS    


Women's Heptathlon 200 Meters

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Points

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 1.  25.66 +0.0 827  
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University 2.  25.70 +0.0 824  
3.    Daisy Barker Fr Utah Valley University 3.  26.20 +0.0 780  
4.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 5.  26.59 +0.0 746  
5.    Aspen Drecksel So Utah State University 7.  27.23 +0.0 693  
6.    Alaina Pinvises Unattached 10.  28.44 +0.0 597  
DNS    Talie Bonds So Utah State University DNS  DNS +0.0    


Women's Heptathlon 200 Meters

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Points

1.    Jentry Skidmore So Southern Utah University 4.  26.41 -0.2 762  
2.    Emily Barnes Fr Weber State University 6.  26.68 -0.2 739  
3.    Madison Clark Fr Utah Valley University 8.  27.24 -0.2 692  
4.    Olivia Neeley Fr BYU 9.  28.31 -0.2 607  
5.    Mariah May Fr Idaho State University 11.  29.25 -0.2 536  
DNF    Alyssa Hirschi Sr Utah State University DNF  DNF -0.2    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU DNS  DNS -0.2    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU DNS  DNS -0.2    


Women's Heptathlon 200 Meters
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind Points

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University H1 -1. 25.66 +0.0 827  
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University H1 -2. 25.70 +0.0 824  
3.    Daisy Barker Fr Utah Valley University H1 -3. 26.20 +0.0 780  
4.    Jentry Skidmore So Southern Utah University H2 -1. 26.41 -0.2 762  
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University H1 -4. 26.59 +0.0 746  
6.    Emily Barnes Fr Weber State University H2 -2. 26.68 -0.2 739  
7.    Aspen Drecksel So Utah State University H1 -5. 27.23 +0.0 693  
8.    Madison Clark Fr Utah Valley University H2 -3. 27.24 -0.2 692  
9.    Olivia Neeley Fr BYU H2 -4. 28.31 -0.2 607  
10.    Alaina Pinvises Unattached H1 -6. 28.44 +0.0 597  
11.    Mariah May Fr Idaho State University H2 -5. 29.25 -0.2 536  
DNF    Alyssa Hirschi Sr Utah State University H2 -DNF DNF -0.2    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU H2 -DNS DNS -0.2    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU H2 -DNS DNS -0.2    
DNS    Talie Bonds So Utah State University H1 -DNS DNS +0.0    


Women's Heptathlon Javelin Throw
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Brianna VanVleet So Idaho State University  38.15  125-02 632  
2.    Alaina Pinvises Unattached  37.53  123-01.50 620  
3.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  35.48  116-04.75 581  
4.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  33.05  108-05.25 535  
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University  31.31  102-08.75 501  
6.    Madison Clark Fr Utah Valley University  30.83  101-01.75 492  
7.    Emily Barnes Fr Weber State University  29.55  96-11.50 468  
8.    Daisy Barker Fr Utah Valley University  25.33  83-01.25 389  
9.    Mariah May Fr Idaho State University  21.88  71-09.50 324  
10.    Olivia Neeley Fr BYU  18.68  61-03.50 264  
FOUL    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  FOUL  FOUL    
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University  DNS  DNS    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU  DNS  DNS    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU  DNS  DNS    
DNS    Talie Bonds So Utah State University  DNS  DNS    


Women's Heptathlon 800 Meters
Overall     Year  Team  Time Points

1.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 2:16.52 871  
2.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 2:22.82 786  
3.    Brianna VanVleet So Idaho State University 2:29.80 695  
4.    Daisy Barker Fr Utah Valley University 2:30.97 681  
5.    Jentry Skidmore So Southern Utah University 2:33.77 646  
6.    Olivia Neeley Fr BYU 2:37.73 599  
7.    Madison Clark Fr Utah Valley University 2:41.19 559  
8.    Mariah May Fr Idaho State University 2:44.80 519  
DNF    Alyssa Hirschi Sr Utah State University DNF    
DNS    Emily Barnes Fr Weber State University DNS    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU DNS    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU DNS    
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University DNS    
DNS    Talie Bonds So Utah State University DNS    
DNS    Alaina Pinvises Unattached DNS    


Women's Heptathlon Overall
Overall     Year  Team Points

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 5169  
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University 5121  
3.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 4760  
4.    Jentry Skidmore So Southern Utah University 4653  
5.    Daisy Barker Fr Utah Valley University 4400  
6.    Madison Clark Fr Utah Valley University 4217  
7.    Olivia Neeley Fr BYU 3422  
8.    Mariah May Fr Idaho State University 3060  
9.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University 2270  


Women's Heptathlon Long Jump
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Points

1.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  5.73  18-09.50 nwi 768  
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University  5.58  18-03.75 nwi 723  
3.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  5.52  18-01.25 nwi 706  
4.    Daisy Barker Fr Utah Valley University  5.20  17-00.75 nwi 614  
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University  5.08  16-08.00 -0.1 581  
6.    Madison Clark Fr Utah Valley University  5.03  16-06.00 nwi 567  
7.    Alaina Pinvises Unattached  4.73  15-06.25 nwi 487  
8.    Emily Barnes Fr Weber State University  4.46  14-07.50 nwi 418  
9.    Olivia Neeley Fr BYU  4.35  14-03.25 nwi 391  
10.    Mariah May Fr Idaho State University  4.09  13-05.00 nwi 329  
FOUL    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  FOUL  FOUL    
DNS    Talie Bonds So Utah State University  DNS  DNS    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU  DNS  DNS    
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University  DNS  DNS    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU  DNS  DNS    


Men's Decathlon 100 Meters
Overall     Year  Team  Time  Wind Points

1.    Ben Barton Fr BYU 11.02 +0.2 856  
2.    Josh Rudder Fr Utah Valley University 11.14 +0.2 830  
3.    Brian Matthews Jr BYU 11.17 +0.2 823  
4.    Caleb Witsken Fr BYU 11.36 +0.2 782  
5.    Issac Manning Fr Utah Valley University 11.39 +0.2 776  
6.    Jackson Walker Unattached 11.60 +0.2 732  
7.    Dallin Vorkink Fr BYU 11.81 +0.2 689  


Men's Decathlon Long Jump
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Points

1.    Brian Matthews Jr BYU  6.79  22-03.25 764  
2.    Ben Barton Fr BYU  6.56  21-06.25 711  
3.    Caleb Witsken Fr BYU  6.52  21-04.75 702  
4.    Dallin Vorkink Fr BYU  6.23  20-05.25 637  
5.    Jackson Walker Unattached  6.09  19-11.75 606  
6.    Issac Manning Fr Utah Valley University  6.03  19-09.50 593  
6.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  6.03  19-09.50 593  


Men's Decathlon Shot Put
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Brian Matthews Jr BYU  13.40  43-11.50 692  
2.    Caleb Witsken Fr BYU  12.38  40-07.50 629  
3.    Dallin Vorkink Fr BYU  12.33  40-05.50 626  
4.    Jackson Walker Unattached  11.77  38-07.50 592  
5.    Issac Manning Fr Utah Valley University  11.72  38-05.50 589  
6.    Ben Barton Fr BYU  11.71  38-05.00 589  
7.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  11.43  37-06.00 572  


Men's Decathlon High Jump
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Ben Barton Fr BYU  2.05  6-08.75 850  
2.    Jackson Walker Unattached  1.93  6-04.00 740  
2.    Brian Matthews Jr BYU  1.93  6-04.00 740  
2.    Dallin Vorkink Fr BYU  1.93  6-04.00 740  
5.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  1.78  5-10.00 610  
6.    Caleb Witsken Fr BYU  1.75  5-09.00 585  
7.    Issac Manning Fr Utah Valley University  1.54  5-00.75 419  


Men's Decathlon 400 Meters
Overall     Year  Team  Time Points

1.    Ben Barton Fr BYU 48.10 904  
2.    Brian Matthews Jr BYU 49.73 827  
3.    Josh Rudder Fr Utah Valley University 50.74 781  
4.    Jackson Walker Unattached 51.52 746  
5.    Issac Manning Fr Utah Valley University 51.88 730  
6.    Caleb Witsken Fr BYU 52.97 683  
7.    Dallin Vorkink Fr BYU 53.48 661  


Men's Decathlon 110 Meter Hurdles
Overall     Year  Team  Time  Wind Points

1.    Ben Barton Fr BYU 14.81 +1.2 873  
2.    Brian Matthews Jr BYU 15.12 +1.2 835  
3.    Josh Rudder Fr Utah Valley University 15.54 +1.2 785  
4.    Caleb Witsken Fr BYU 15.56 +1.2 783  
5.    Dallin Vorkink Fr BYU 15.59 +1.2 780  
6.    Issac Manning Fr Utah Valley University 15.78 +1.2 758  
7.    Jackson Walker Unattached 15.99 +1.2 734  


Men's Decathlon Discus Throw
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Caleb Witsken Fr BYU  39.07  128-02.25 646  
2.    Dallin Vorkink Fr BYU  39.00  127-11.50 644  
3.    Jackson Walker Unattached  37.29  122-04 610  
4.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  35.30  115-09.75 570  
5.    Brian Matthews Jr BYU  34.25  112-04.50 549  
6.    Ben Barton Fr BYU  28.63  93-11.25 438  
7.    Issac Manning Fr Utah Valley University  26.18  85-10.75 390  


Men's Decathlon Pole Vault
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Issac Manning Fr Utah Valley University  5.01  16-05.25 913  
2.    Caleb Witsken Fr BYU  4.91  16-01.25 883  
3.    Jackson Walker Unattached  4.51  14-09.50 763  
3.    Brian Matthews Jr BYU  4.51  14-09.50 763  
5.    Dallin Vorkink Fr BYU  4.21  13-09.75 676  
6.    Ben Barton Fr BYU  4.01  13-01.75 620  
7.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  3.51  11-06.25 485  


Men's Decathlon Javelin Throw
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Brian Matthews Jr BYU  54.82  179-10.25 660  
2.    Jackson Walker Unattached  53.15  174-04.50 635  
3.    Ben Barton Fr BYU  50.34  165-02 594  
4.    Dallin Vorkink Fr BYU  45.59  149-07 524  
5.    Caleb Witsken Fr BYU  45.49  149-03 522  
6.    Issac Manning Fr Utah Valley University  42.60  139-09.25 480  
DNS    Josh Rudder Fr Utah Valley University  DNS  DNS    


Men's Decathlon 1500 Meters
Overall     Year  Team  Time Points

1.    Brian Matthews Jr BYU 4:48.57 627  
2.    Dallin Vorkink Fr BYU 4:48.84 626  
3.    Ben Barton Fr BYU 4:58.77 567  
4.    Caleb Witsken Fr BYU 5:32.38 388  
5.    Issac Manning Fr Utah Valley University 6:15.27 205  
DNF    Jackson Walker Unattached DNF    
DNS    Josh Rudder Fr Utah Valley University DNS    


Men's Decathlon Overall
Overall     Year  Team Points

1.    Brian Matthews Jr BYU 7280  
2.    Ben Barton Fr BYU 7002  
3.    Caleb Witsken Fr BYU 6603  
3.    Dallin Vorkink Fr BYU 6603  
5.    Jackson Walker Unattached 6158  
6.    Issac Manning Fr Utah Valley University 5853  


Women's 100m Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Krista Farley Fr Utah Valley University 12.  12.60 -0.3
2.    Cora Davis So Utah Valley University 14.  12.75 -0.3
3.    Caroline Iverson So Utah Valley University 16.  12.94 -0.3
4.    Janice Hall Fr BYU 17.  13.00 -0.3
5.    Danielle Nielson Fr Utah State University 19.  13.09 -0.3


Women's 100m Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University 8.  12.37 q -0.3 q
2.    Jada Ragin Fr Utah Valley University 10.  12.47 -0.3
3.    Emma Aldred Fr Southern Utah University 13.  12.61 -0.3
4.    Rachel Fronk Fr Utah State University 15.  12.79 -0.3
5.    Kyra Maile So Weber State University 18.  13.01 -0.3
DNS    Kennedy Clement Fr Utah State University DNS  DNS -0.3


Women's 100m Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jaslyn Gardner Fr BYU 1.  11.38 q +0.0 q
2.    Jasmine Todd Unattached 2.  11.50 q +0.0 q
3.    Emily Morgan Jr Weber State University 3.  11.72 q +0.0 q
4.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University 4.  11.95 q +0.0 q
5.    Sinclair Watson Jr Southern Utah University 5.  11.98 q +0.0 q
6.    Brinn Jensen So BYU 6.  12.02 q +0.0 q
7.    Hannah Bartz Sr Idaho State University 7.  12.30 q +0.0 q
8.    Brianna Powell Fr Weber State University 9.  12.39 q +0.0 q
9.    Starlee Woodbury So Weber State University 11.  12.53 +0.0


Women's 100m Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Jaslyn Gardner Fr BYU H3 -1. 11.38 q +0.0 q
2.    Jasmine Todd Unattached H3 -2. 11.50 q +0.0 q
3.    Emily Morgan Jr Weber State University H3 -3. 11.72 q +0.0 q
4.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University H3 -4. 11.95 q +0.0 q
5.    Sinclair Watson Jr Southern Utah University H3 -5. 11.98 q +0.0 q
6.    Brinn Jensen So BYU H3 -6. 12.02 q +0.0 q
7.    Hannah Bartz Sr Idaho State University H3 -7. 12.30 q +0.0 q
8.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University H2 -1. 12.37 q -0.3 q
9.    Brianna Powell Fr Weber State University H3 -8. 12.39 q +0.0 q
10.    Jada Ragin Fr Utah Valley University H2 -2. 12.47 -0.3
11.    Starlee Woodbury So Weber State University H3 -9. 12.53 +0.0
12.    Krista Farley Fr Utah Valley University H1 -1. 12.60 -0.3
13.    Emma Aldred Fr Southern Utah University H2 -3. 12.61 -0.3
14.    Cora Davis So Utah Valley University H1 -2. 12.75 -0.3
15.    Rachel Fronk Fr Utah State University H2 -4. 12.79 -0.3
16.    Caroline Iverson So Utah Valley University H1 -3. 12.94 -0.3
17.    Janice Hall Fr BYU H1 -4. 13.00 -0.3
18.    Kyra Maile So Weber State University H2 -5. 13.01 -0.3
19.    Danielle Nielson Fr Utah State University H1 -5. 13.09 -0.3
DNS    Kennedy Clement Fr Utah State University H2 -DNS DNS -0.3


Men's 100m Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Kyle Strauss Fr BYU 15.  11.12 +0.8
2.    Chase Evans Unattached 16.  11.18 +0.8
3.    Isaac Tillett Unattached 20.  11.27 +0.8
4.    Will Denison Fr Utah Valley University 23.  11.48 +0.8
5.    Garrick Sharp Fr Unattached 27.  11.55 +0.8
6.    Eric Durrant Open Unattached 29.  11.61 +0.8
7.    Ryan Eror Jr Unattached 31.  11.70 +0.8
8.    Anthony Armstrong Unattached 33.  11.81 +0.8


Men's 100m Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Aaron Johnson Fr Utah Valley University 12.  11.01 -2.3
2.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University 13.  11.07 -2.3
3.    Chad Artist Jr Utah State University 14.  11.07 -2.3
4.    Luis Alvarez So Unattached 24.  11.49 -2.3
5.    Jacob Supinger Fr Unattached 26.  11.51 -2.3
6.    Tyler Liddiard Sr Utah Valley University 28.  11.56 -2.3
7.    Collin Sanford Fr Utah Valley University 30.  11.63 -2.3
8.    Nathan Kunz Fr Unattached 32.  11.71 -2.3
9.    Oreoluwa Adegoke Open Unattached 34.  11.93 -2.3


Men's 100m Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Tanner Conner So Idaho State University 7.  10.77 q -2.0 q
2.    Jordan Carder Sr Utah Valley University 8.  10.92 q -2.0 q
3.    Rickey Fantroy Jr BYU 17.  11.18 -2.0
4.    Kodee Vining So Idaho State University 18.  11.20 -2.0
5.    Seth Fortin Sr Weber State University 19.  11.20 -2.0
6.    Muamer Mujic Fr Weber State University 21.  11.30 -2.0
7.    Cedric Quartey Unattached 22.  11.31 -2.0
8.    Jordan Daw Fr Utah Valley University 25.  11.50 -2.0
DNS    Frank Harris So Southern Utah University DNS  DNS -2.0


Men's 100m Heats

Heat 4
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jeff Henderson Open Adidas 1.  10.24 q -1.7 q
2.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 2.  10.44 q -1.7 q
3.    Matt East Unattached 3.  10.63 q -1.7 q
4.    Derek Sorensen Jr BYU 4.  10.64 q -1.7 q
5.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University 5.  10.70 q -1.7 q
6.    Cory Mullanix Jr Idaho State University 6.  10.73 q -1.7 q
7.    Austin Lane So Utah State University 9.  10.93 q -1.7 q
8.    Jordan Peterson Sr Utah Valley University 10.  10.95 -1.7
9.    Andrew Stuart So BYU 11.  10.96 -1.7


Men's 100m Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Jeff Henderson Open Adidas H4 -1. 10.24 q -1.7 q
2.    Treyshon Malone Jr Idaho State University H4 -2. 10.44 q -1.7 q
3.    Matt East Unattached H4 -3. 10.63 q -1.7 q
4.    Derek Sorensen Jr BYU H4 -4. 10.64 q -1.7 q
5.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University H4 -5. 10.70 q -1.7 q
6.    Cory Mullanix Jr Idaho State University H4 -6. 10.73 q -1.7 q
7.    Tanner Conner So Idaho State University H3 -1. 10.77 q -2.0 q
8.    Jordan Carder Sr Utah Valley University H3 -2. 10.92 q -2.0 q
9.    Austin Lane So Utah State University H4 -7. 10.93 q -1.7 q
10.    Jordan Peterson Sr Utah Valley University H4 -8. 10.95 -1.7
11.    Andrew Stuart So BYU H4 -9. 10.96 -1.7
12.    Aaron Johnson Fr Utah Valley University H2 -1. 11.01 -2.3
13.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University H2 -2. 11.07 -2.3
14.    Chad Artist Jr Utah State University H2 -3. 11.07 -2.3
15.    Kyle Strauss Fr BYU H1 -1. 11.12 +0.8
16.    Chase Evans Unattached H1 -2. 11.18 +0.8
17.    Rickey Fantroy Jr BYU H3 -3. 11.18 -2.0
18.    Kodee Vining So Idaho State University H3 -4. 11.20 -2.0
19.    Seth Fortin Sr Weber State University H3 -5. 11.20 -2.0
20.    Isaac Tillett Unattached H1 -3. 11.27 +0.8
21.    Muamer Mujic Fr Weber State University H3 -6. 11.30 -2.0
22.    Cedric Quartey Unattached H3 -7. 11.31 -2.0
23.    Will Denison Fr Utah Valley University H1 -4. 11.48 +0.8
24.    Luis Alvarez So Unattached H2 -4. 11.49 -2.3
25.    Jordan Daw Fr Utah Valley University H3 -8. 11.50 -2.0
26.    Jacob Supinger Fr Unattached H2 -5. 11.51 -2.3
27.    Garrick Sharp Fr Unattached H1 -5. 11.55 +0.8
28.    Tyler Liddiard Sr Utah Valley University H2 -6. 11.56 -2.3
29.    Eric Durrant Open Unattached H1 -6. 11.61 +0.8
30.    Collin Sanford Fr Utah Valley University H2 -7. 11.63 -2.3
31.    Ryan Eror Jr Unattached H1 -7. 11.70 +0.8
32.    Nathan Kunz Fr Unattached H2 -8. 11.71 -2.3
33.    Anthony Armstrong Unattached H1 -8. 11.81 +0.8
34.    Oreoluwa Adegoke Open Unattached H2 -9. 11.93 -2.3
DNS    Frank Harris So Southern Utah University H3 -DNS DNS -2.0


Women's 100m HH Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Hannah Sobel Fr Utah Valley University 16.  16.08 -1.3
2.    Lily Fullmer Fr Utah State University 17.  17.86 -1.3
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University DNS  DNS -1.3
DNS    Darby Jacobsen So Idaho State University DNS  DNS -1.3


Women's 100m HH Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Abbey Bryant Fr Utah State University 9.  14.95 q -1.5 q
2.    Paige Young So Utah Valley University 10.  15.03 -1.5
3.    Nakyla Jude Jr Utah State University 11.  15.05 -1.5
4.    Alyisa Shelley Jr Weber State University 12.  15.07 -1.5
5.    Andee Brown So Weber State University 13.  15.47 -1.5
6.    Suzy Robertson Jr Utah Valley University 14.  15.69 -1.5
7.    Natalie Kalda Jr Southern Utah University 15.  15.71 -1.5
8.    Caroline Iverson So Utah Valley University 18.  18.67 -1.5
DNS    Tiera Orr So Utah Valley University DNS  DNS -1.5


Women's 100m HH Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Talie Bonds So Utah State University 1.  13.90 q -4.5 q
2.    Kate Sorensen So Weber State University 2.  14.33 q -4.5 q
3.    Lindsay Shirley Jr BYU 3.  14.37 q -4.5 q
4.    Emma Aldred Fr Southern Utah University 4.  14.59 q -4.5 q
5.    Starlee Woodbury So Weber State University 5.  14.82 q -4.5 q
6.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University 6.  14.84 q -4.5 q
7.    Brianna VanVleet So Idaho State University 7.  14.87 q -4.5 q
8.    Alexis Koetitz Fr Utah State University 8.  14.93 q -4.5 q
DNS    Alyssa Hirschi Sr Utah State University DNS  DNS -4.5


Women's 100m HH Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Talie Bonds So Utah State University H3 -1. 13.90 q -4.5 q
2.    Kate Sorensen So Weber State University H3 -2. 14.33 q -4.5 q
3.    Lindsay Shirley Jr BYU H3 -3. 14.37 q -4.5 q
4.    Emma Aldred Fr Southern Utah University H3 -4. 14.59 q -4.5 q
5.    Starlee Woodbury So Weber State University H3 -5. 14.82 q -4.5 q
6.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University H3 -6. 14.84 q -4.5 q
7.    Brianna VanVleet So Idaho State University H3 -7. 14.87 q -4.5 q
8.    Alexis Koetitz Fr Utah State University H3 -8. 14.93 q -4.5 q
9.    Abbey Bryant Fr Utah State University H2 -1. 14.95 q -1.5 q
10.    Paige Young So Utah Valley University H2 -2. 15.03 -1.5
11.    Nakyla Jude Jr Utah State University H2 -3. 15.05 -1.5
12.    Alyisa Shelley Jr Weber State University H2 -4. 15.07 -1.5
13.    Andee Brown So Weber State University H2 -5. 15.47 -1.5
14.    Suzy Robertson Jr Utah Valley University H2 -6. 15.69 -1.5
15.    Natalie Kalda Jr Southern Utah University H2 -7. 15.71 -1.5
16.    Hannah Sobel Fr Utah Valley University H1 -1. 16.08 -1.3
17.    Lily Fullmer Fr Utah State University H1 -2. 17.86 -1.3
18.    Caroline Iverson So Utah Valley University H2 -8. 18.67 -1.5
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University H1 -DNS DNS -1.3
DNS    Darby Jacobsen So Idaho State University H1 -DNS DNS -1.3
DNS    Tiera Orr So Utah Valley University H2 -DNS DNS -1.5
DNS    Alyssa Hirschi Sr Utah State University H3 -DNS DNS -4.5


Men's 110m HH Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Johnie Talamantes Fr Weber State University 12.  14.94 +0.1
2.    Taylor Allen Sr Utah Valley University 14.  15.05 +0.1
3.    Cory Mullanix Jr Idaho State University 15.  15.33 +0.1
4.    Scott Davies Fr Unattached 17.  15.44 +0.1
5.    Roman Ruiz Fr Utah State University 18.  15.46 +0.1
6.    Tyus Kuykendall Fr Utah Valley University 19.  15.85 +0.1
7.    Lucas Petersen Jr Unattached 20.  16.30 +0.1


Men's 110m HH Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Andre Jones Jr Utah Valley University 5.  14.70 q -0.2 q
2.    Carter Reynolds So Weber State University 6.  14.76 q -0.2 q
3.    Andrew Lingwall So Utah Valley University 8.  14.81 q -0.2 q
4.    Orlando Smith Jr Southern Utah University 11.  14.88 -0.2
5.    Zach Meyer Fr Utah State University 13.  15.04 -0.2
6.    Jacob Davis So Utah State University 16.  15.38 -0.2
DNS    Caleb Whitney So Weber State University DNS  DNS -0.2


Men's 110m HH Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Devon Montgomery Sr Southern Utah University 1.  14.28 q -1.0 q
2.    Tanner Conner So Idaho State University 2.  14.38 q -1.0 q
3.    Kyle Strauss Fr BYU 3.  14.43 q -1.0 q
4.    Sean Mcgetrick Jr Utah Valley University 4.  14.48 q -1.0 q
5.    Zane Farrer So Utah Valley University 7.  14.78 q -1.0 q
6.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 9.  14.82 q -1.0 q
7.    Tyler Lloyd So Utah State University 10.  14.83 -1.0


Men's 110m HH Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Devon Montgomery Sr Southern Utah University H3 -1. 14.28 q -1.0 q
2.    Tanner Conner So Idaho State University H3 -2. 14.38 q -1.0 q
3.    Kyle Strauss Fr BYU H3 -3. 14.43 q -1.0 q
4.    Sean Mcgetrick Jr Utah Valley University H3 -4. 14.48 q -1.0 q
5.    Andre Jones Jr Utah Valley University H2 -1. 14.70 q -0.2 q
6.    Carter Reynolds So Weber State University H2 -2. 14.76 q -0.2 q
7.    Zane Farrer So Utah Valley University H3 -5. 14.78 q -1.0 q
8.    Andrew Lingwall So Utah Valley University H2 -3. 14.81 q -0.2 q
9.    Treyshon Malone Jr Idaho State University H3 -6. 14.82 q -1.0 q
10.    Tyler Lloyd So Utah State University H3 -7. 14.83 -1.0
11.    Orlando Smith Jr Southern Utah University H2 -4. 14.88 -0.2
12.    Johnie Talamantes Fr Weber State University H1 -1. 14.94 +0.1
13.    Zach Meyer Fr Utah State University H2 -5. 15.04 -0.2
14.    Taylor Allen Sr Utah Valley University H1 -2. 15.05 +0.1
15.    Cory Mullanix Jr Idaho State University H1 -3. 15.33 +0.1
16.    Jacob Davis So Utah State University H2 -6. 15.38 -0.2
17.    Scott Davies Fr Unattached H1 -4. 15.44 +0.1
18.    Roman Ruiz Fr Utah State University H1 -5. 15.46 +0.1
19.    Tyus Kuykendall Fr Utah Valley University H1 -6. 15.85 +0.1
20.    Lucas Petersen Jr Unattached H1 -7. 16.30 +0.1
DNS    Caleb Whitney So Weber State University H2 -DNS DNS -0.2


Women's 200m Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jada Ragin Fr Utah Valley University 18.  26.00 -1.1
2.    Krista Farley Fr Utah Valley University 21.  26.41 -1.1
3.    Cora Davis So Utah Valley University 23.  26.70 -1.1
4.    Andee Brown So Weber State University 24.  26.71 -1.1
5.    Brittney Rounkles So Weber State University 25.  26.76 -1.1
6.    Haylee Mather Fr Utah Valley University 26.  26.94 -1.1
7.    Kyra Maile So Weber State University 28.  27.58 -1.1
8.    Yolidan Rodriguez Sr Southern Utah University 29.  28.53 -1.1
DNS    Janice Hall Fr BYU DNS  DNS -1.1


Women's 200m Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Olivia Holmes Fr Idaho State University 10.  24.96 -1.0
2.    Hannah Bartz Sr Idaho State University 14.  25.41 -1.0
3.    Wendy Whitaker Unattached 15.  25.55 -1.0
4.    Sami Oblad Fr Unattached 16.  25.87 -1.0
5.    Nicole Critchfield Fr BYU 17.  25.97 -1.0
6.    Brianna Powell Fr Weber State University 19.  26.01 -1.0
7.    Rachel Fronk Fr Utah State University 20.  26.03 -1.0
8.    Abby Garlock So Utah Valley University 22.  26.54 -1.0
9.    Becca Gourley Unattached 27.  27.26 -1.0


Women's 200m Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Hannah Nealis Fr BYU 4.  24.35 q -0.7 q
2.    Courtney Peterson Sr Utah Valley University 6.  24.47 q -0.7 q
3.    Kate Sorensen So Weber State University 8.  24.74 q -0.7 q
4.    Lauren Rawlinson Jr BYU 11.  25.01 -0.7
5.    Jensen Mosman Jr Utah State University 12.  25.19 -0.7
6.    Laura Kehr Jr Southern Utah University 13.  25.29 -0.7
DNS    Peyton Green So Southern Utah University DNS  DNS -0.7


Women's 200m Heats

Heat 4
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jaslyn Gardner Fr BYU 1.  23.50 q +0.1 q
2.    Emily Morgan Jr Weber State University 2.  24.07 q +0.1 q
3.    Ellie Quackenbush Jr BYU 3.  24.08 q +0.1 q
4.    Brinn Jensen So BYU 5.  24.46 q +0.1 q
5.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University 7.  24.58 q +0.1 q
6.    Sinclair Watson Jr Southern Utah University 9.  24.79 q +0.1 q


Women's 200m Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Jaslyn Gardner Fr BYU H4 -1. 23.50 q +0.1 q
2.    Emily Morgan Jr Weber State University H4 -2. 24.07 q +0.1 q
3.    Ellie Quackenbush Jr BYU H4 -3. 24.08 q +0.1 q
4.    Hannah Nealis Fr BYU H3 -1. 24.35 q -0.7 q
5.    Brinn Jensen So BYU H4 -4. 24.46 q +0.1 q
6.    Courtney Peterson Sr Utah Valley University H3 -2. 24.47 q -0.7 q
7.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University H4 -5. 24.58 q +0.1 q
8.    Kate Sorensen So Weber State University H3 -3. 24.74 q -0.7 q
9.    Sinclair Watson Jr Southern Utah University H4 -6. 24.79 q +0.1 q
10.    Olivia Holmes Fr Idaho State University H2 -1. 24.96 -1.0
11.    Lauren Rawlinson Jr BYU H3 -4. 25.01 -0.7
12.    Jensen Mosman Jr Utah State University H3 -5. 25.19 -0.7
13.    Laura Kehr Jr Southern Utah University H3 -6. 25.29 -0.7
14.    Hannah Bartz Sr Idaho State University H2 -2. 25.41 -1.0
15.    Wendy Whitaker Unattached H2 -3. 25.55 -1.0
16.    Sami Oblad Fr Unattached H2 -4. 25.87 -1.0
17.    Nicole Critchfield Fr BYU H2 -5. 25.97 -1.0
18.    Jada Ragin Fr Utah Valley University H1 -1. 26.00 -1.1
19.    Brianna Powell Fr Weber State University H2 -6. 26.01 -1.0
20.    Rachel Fronk Fr Utah State University H2 -7. 26.03 -1.0
21.    Krista Farley Fr Utah Valley University H1 -2. 26.41 -1.1
22.    Abby Garlock So Utah Valley University H2 -8. 26.54 -1.0
23.    Cora Davis So Utah Valley University H1 -3. 26.70 -1.1
24.    Andee Brown So Weber State University H1 -4. 26.71 -1.1
25.    Brittney Rounkles So Weber State University H1 -5. 26.76 -1.1
26.    Haylee Mather Fr Utah Valley University H1 -6. 26.94 -1.1
27.    Becca Gourley Unattached H2 -9. 27.26 -1.0
28.    Kyra Maile So Weber State University H1 -7. 27.58 -1.1
29.    Yolidan Rodriguez Sr Southern Utah University H1 -8. 28.53 -1.1
DNS    Janice Hall Fr BYU H1 -DNS DNS -1.1
DNS    Peyton Green So Southern Utah University H3 -DNS DNS -0.7


Men's 200m Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Aaron Johnson Fr Utah Valley University 10.  21.80 +2.0
2.    Chase Evans Unattached 20.  22.31 +2.0
3.    Isaac Tillett Unattached 23.  22.38 +2.0
4.    Will Denison Fr Utah Valley University 28.  22.62 +2.0
5.    Jacob Supinger Fr Unattached 30.  22.73 +2.0
6.    Scott Davies Fr Unattached 31.  23.13 +2.0
7.    Nathan Kunz Fr Unattached 33.  23.28 +2.0
8.    Garrick Sharp Fr Unattached 34.  23.51 +2.0
DNS    Landen Smith Fr Southern Utah University DNS  DNS +2.0


Men's 200m Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Tanner Conner So Idaho State University 6.  21.54 q +1.2 q
2.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University 15.  22.00 +1.2
3.    Jordan Daw Fr Utah Valley University 17.  22.19 +1.2
4.    Nelson Douglas Fr Unattached 21.  22.33 +1.2
5.    Seth Dabb Fr Utah Valley University 22.  22.36 +1.2
6.    Alex Toone Fr Weber State University 29.  22.67 +1.2
7.    Collin Sanford Fr Utah Valley University 32.  23.17 +1.2
8.    Matt Denning Open Unattached 35.  23.57 +1.2
DNS    Tyler Liddiard Sr Utah Valley University DNS  DNS +1.2


Men's 200m Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Kodee Vining So Idaho State University 11.  21.81 +0.1
2.    Tre Harley Fr Southern Utah University 12.  21.86 +0.1
3.    Jordan Peterson Sr Utah Valley University 16.  22.18 +0.1
4.    Cedric Quartey Unattached 18.  22.20 +0.1
5.    Chad Artist Jr Utah State University 19.  22.27 +0.1
6.    Trevor Leavitt Jr BYU 25.  22.42 +0.1
7.    Luis Alvarez So Unattached 26.  22.51 +0.1
8.    Muamer Mujic Fr Weber State University 27.  22.53 +0.1
FS    Austin Lane So Utah State University FS  FS +0.1


Men's 200m Heats

Heat 4
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Matt East Open Unattached 2.  21.28 q -1.1 q
2.    Jordan Carder Sr Utah Valley University 4.  21.34 q -1.1 q
3.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University 8.  21.58 q -1.1 q
4.    Andrew Stuart So BYU 14.  21.98 -1.1
5.    Max Morley Fr Southern Utah University 23.  22.38 -1.1
DNS    Jake Ness Jr Weber State University DNS  DNS -1.1
DNS    Seth Fortin Sr Weber State University DNS  DNS -1.1


Men's 200m Heats

Heat 5
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 1.  21.20 q -1.8 q
2.    Michael Bluth So BYU 3.  21.31 q -1.8 q
3.    Ramarco Thompson Sr BYU 5.  21.35 q -1.8 q
4.    Justin Lewis Sr Southern Utah University 7.  21.58 q -1.8 q
5.    Abram Schaap So BYU 9.  21.75 q -1.8 q
6.    Cory Mullanix Jr Idaho State University 13.  21.97 -1.8
DNS    Derek Sorensen Jr BYU DNS  DNS -1.8


Men's 200m Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Treyshon Malone Jr Idaho State University H5 -1. 21.20 q -1.8 q
2.    Matt East Open Unattached H4 -1. 21.28 q -1.1 q
3.    Michael Bluth So BYU H5 -2. 21.31 q -1.8 q
4.    Jordan Carder Sr Utah Valley University H4 -2. 21.34 q -1.1 q
5.    Ramarco Thompson Sr BYU H5 -3. 21.35 q -1.8 q
6.    Tanner Conner So Idaho State University H2 -1. 21.54 q +1.2 q
7.    Justin Lewis Sr Southern Utah University H5 -4. 21.58 q -1.8 q
8.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University H4 -3. 21.58 q -1.1 q
9.    Abram Schaap So BYU H5 -5. 21.75 q -1.8 q
10.    Aaron Johnson Fr Utah Valley University H1 -1. 21.80 +2.0
11.    Kodee Vining So Idaho State University H3 -1. 21.81 +0.1
12.    Tre Harley Fr Southern Utah University H3 -2. 21.86 +0.1
13.    Cory Mullanix Jr Idaho State University H5 -6. 21.97 -1.8
14.    Andrew Stuart So BYU H4 -4. 21.98 -1.1
15.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University H2 -2. 22.00 +1.2
16.    Jordan Peterson Sr Utah Valley University H3 -3. 22.18 +0.1
17.    Jordan Daw Fr Utah Valley University H2 -3. 22.19 +1.2
18.    Cedric Quartey Unattached H3 -4. 22.20 +0.1
19.    Chad Artist Jr Utah State University H3 -5. 22.27 +0.1
20.    Chase Evans Unattached H1 -2. 22.31 +2.0
21.    Nelson Douglas Fr Unattached H2 -4. 22.33 +1.2
22.    Seth Dabb Fr Utah Valley University H2 -5. 22.36 +1.2
23.    Max Morley Fr Southern Utah University H4 -5. 22.38 -1.1
23.    Isaac Tillett Unattached H1 -3. 22.38 +2.0
25.    Trevor Leavitt Jr BYU H3 -6. 22.42 +0.1
26.    Luis Alvarez So Unattached H3 -7. 22.51 +0.1
27.    Muamer Mujic Fr Weber State University H3 -8. 22.53 +0.1
28.    Will Denison Fr Utah Valley University H1 -4. 22.62 +2.0
29.    Alex Toone Fr Weber State University H2 -6. 22.67 +1.2
30.    Jacob Supinger Fr Unattached H1 -5. 22.73 +2.0
31.    Scott Davies Fr Unattached H1 -6. 23.13 +2.0
32.    Collin Sanford Fr Utah Valley University H2 -7. 23.17 +1.2
33.    Nathan Kunz Fr Unattached H1 -7. 23.28 +2.0
34.    Garrick Sharp Fr Unattached H1 -8. 23.51 +2.0
35.    Matt Denning Open Unattached H2 -8. 23.57 +1.2
FS    Austin Lane So Utah State University H3 -FS FS +0.1
DNS    Jake Ness Jr Weber State University H4 -DNS DNS -1.1
DNS    Seth Fortin Sr Weber State University H4 -DNS DNS -1.1
DNS    Landen Smith Fr Southern Utah University H1 -DNS DNS +2.0
DNS    Tyler Liddiard Sr Utah Valley University H2 -DNS DNS +1.2
DNS    Derek Sorensen Jr BYU H5 -DNS DNS -1.8


Women's 10,000 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Sophie Lasswell Fr Unattached 35:59.61
DNF    Amanda Erickson Fr BYU DNF
DNF    Raquel Rhoads So Unattached DNF
DNF    Madison Flippence Fr College of Southern Idaho DNF
DNF    Erica Kent Fr College of Southern Idaho DNF
DNF    Aubrey Frentheway Fr BYU DNF
DNF    Erica Birk Sr BYU DNF
DNF    Maddie Cannon Sr BYU DNF
DNF    Emma Gee Jr BYU DNF
DNS    Laura Alicke So Idaho State University DNS


Men's 10,000 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Zachary Montoya Fr College of Southern Idaho 33:08.22
2.    Chase Barrow Fr College of Southern Idaho 33:22.92
3.    Sam Krieg Open Unattached 33:25.59
4.    Chris Osiensky Open Unattached 33:34.50
5.    David Wilcox Fr College of Southern Idaho 33:50.77
6.    Jonah Schoppe Fr College of Southern Idaho 34:43.39
7.    Mubarek Haws Fr College of Southern Idaho 35:50.47


Women's 3000m Steeple Chase Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Sara Musselman So BYU 10:49.71
2.    Allie Warner Fr BYU 10:50.09
3.    Emily Jones So Utah Valley University 11:20.89
4.    Skye Jeppson Fr Utah Valley University 11:21.32
5.    Bailey Wall Fr College of Southern Idaho 11:44.99
6.    Kyandra Chandler So Utah Valley University 11:46.33
7.    Natalie Verschoor So Idaho State University 12:05.99
8.    Katie Christopherson Fr College of Southern Idaho 12:10.58
9.    Kayli Draney Fr College of Southern Idaho 12:13.33
10.    Rebekah Christensen So Utah Valley University 12:21.54
DNS    Molly Olsen So Idaho State University DNS


Men's 3000m Steeple Chase Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Adrian Jones So Utah Valley University 9:15.05
2.    Adam Wood -- BYU 9:22.21
3.    Geofrey Kemboi So Utah Valley University 9:22.61
4.    Cade Perry -- BYU 9:26.75
5.    Thomas Grant -- Southern Utah University 9:44.63
6.    Ty James Open Unattached 9:47.17
7.    Ricky Kuciemba So Idaho State University 9:49.12
8.    Hawk Call Fr Utah Valley University 9:55.85
9.    Spencer Nelson Fr Unattached 9:56.08
10.    Ashton Siwek Fr College of Southern Idaho 9:59.22
11.    Ezekiel Stelzer Fr College of Southern Idaho 10:04.62
12.    Carson Horspool Fr Weber State University 10:10.09
13.    Nathaniel Garner Fr Weber State University 10:10.92
14.    Brian Schulz Fr College of Southern Idaho 10:19.91
DNS    Alex Hedquist -- BYU DNS
DNS    Ethan Field Fr Unattached DNS


Women's 4 x 100m Timed Finals
Overall    Team  Time 

1.    BYU A BYU 44.95
2.    Weber State University A Weber State University 46.09
3.    Idaho State University A Idaho State University 47.47
4.    Utah Valley University A Utah Valley University 47.67
5.    Utah State University A Utah State University 47.87


Men's 4 x 100m Timed Finals
Overall    Team  Time 

1.    Idaho State University A Idaho State University 40.58
2.    Utah Valley University A Utah Valley University 41.26
3.    Utah State University A Utah State University 41.45
4.    Weber State University A Weber State University 41.60
5.    BYU B BYU 41.97
DNF    BYU A BYU DNF


Women's 1 Mile Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Angie Nickerson Sr Southern Utah University 1.  4:47.61
2.    Alissa Fielding Fr BYU 2.  4:50.14
3.    Jenica Dodge Sr Idaho State University 3.  4:56.00
4.    Alison Pray So Southern Utah University 4.  5:00.62
5.    Morgan Porcaro Sr Southern Utah University 5.  5:03.71
6.    Heather Hanson Fr BYU 6.  5:06.97
7.    Selina Sekulic Open Unattached 7.  5:07.21
8.    Camille Wirthlin Fr Utah State University 8.  5:07.66
9.    Taylor Viertel Fr Utah Valley University 9.  5:07.83
10.    Haley Tanne Fr Southern Utah University 10.  5:10.01
11.    Isabella Williams Jr Weber State University 12.  5:16.10
12.    Hannah Davidson So Utah State University 13.  5:17.37
13.    Madison Taylor Fr Utah State University 23.  5:26.95
DNF    Madelyn Brooks -- BYU DNF  DNF
DNF    Kate Hunter -- BYU DNF  DNF
DNF    Whittni Orton Jr BYU DNF  DNF
DNF    Erica Birk Sr BYU DNF  DNF
DNF    Micaela Rivera Fr Utah State University DNF  DNF
DNS    Molly Olsen So Idaho State University DNS  DNS
DNS    Maddie Riggs Jr Utah Valley University DNS  DNS
DNS    Anna Camp Jr BYU DNS  DNS


Women's 1 Mile Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Mazzie Melaney Fr Utah Valley University 11.  5:14.31
2.    Josie Bushar So Southern Utah University 14.  5:17.73
3.    Sara Leonard Fr University of Utah 15.  5:18.51
4.    Allison Teemant Fr College of Southern Idaho 16.  5:19.19
5.    Emily Hubner Sr Utah State University 17.  5:19.74
6.    Astrid Lindgren So University of Utah 18.  5:19.94
7.    Anna Busatto Jr University of Utah 19.  5:20.38
8.    Marley May Fr College of Southern Idaho 20.  5:22.05
9.    Kami Withers Fr College of Southern Idaho 21.  5:24.82
10.    Megan Nielson Fr Utah Valley University 22.  5:26.52
11.    Ashley Licata So University of Utah 24.  5:28.90
12.    Abby West Fr Utah Valley University 25.  5:29.98
13.    Jenny Schenk Fr College of Southern Idaho 26.  5:30.18
14.    Megan Galbraith Fr College of Southern Idaho 27.  5:32.53
15.    Michaela Tanne Sr Unattached 28.  5:38.30
16.    Madison Norris Fr College of Southern Idaho 29.  5:41.59
17.    Emma Brownell Fr Utah State University 30.  5:43.71
18.    Hannaly McGaughey Sr Utah State University 31.  6:04.85
19.    Mekenna Manzer Fr College of Southern Idaho 32.  6:47.46
DNF    Natalie Platil So University of Utah DNF  DNF


Women's 1 Mile Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Angie Nickerson Sr Southern Utah University S1 -1. 4:47.61
2.    Alissa Fielding Fr BYU S1 -2. 4:50.14
3.    Jenica Dodge Sr Idaho State University S1 -3. 4:56.00
4.    Alison Pray So Southern Utah University S1 -4. 5:00.62
5.    Morgan Porcaro Sr Southern Utah University S1 -5. 5:03.71
6.    Heather Hanson Fr BYU S1 -6. 5:06.97
7.    Selina Sekulic Open Unattached S1 -7. 5:07.21
8.    Camille Wirthlin Fr Utah State University S1 -8. 5:07.66
9.    Taylor Viertel Fr Utah Valley University S1 -9. 5:07.83
10.    Haley Tanne Fr Southern Utah University S1 -10. 5:10.01
11.    Mazzie Melaney Fr Utah Valley University S2 -1. 5:14.31
12.    Isabella Williams Jr Weber State University S1 -11. 5:16.10
13.    Hannah Davidson So Utah State University S1 -12. 5:17.37
14.    Josie Bushar So Southern Utah University S2 -2. 5:17.73
15.    Sara Leonard Fr University of Utah S2 -3. 5:18.51
16.    Allison Teemant Fr College of Southern Idaho S2 -4. 5:19.19
17.    Emily Hubner Sr Utah State University S2 -5. 5:19.74
18.    Astrid Lindgren So University of Utah S2 -6. 5:19.94
19.    Anna Busatto Jr University of Utah S2 -7. 5:20.38
20.    Marley May Fr College of Southern Idaho S2 -8. 5:22.05
21.    Kami Withers Fr College of Southern Idaho S2 -9. 5:24.82
22.    Megan Nielson Fr Utah Valley University S2 -10. 5:26.52
23.    Madison Taylor Fr Utah State University S1 -13. 5:26.95
24.    Ashley Licata So University of Utah S2 -11. 5:28.90
25.    Abby West Fr Utah Valley University S2 -12. 5:29.98
26.    Jenny Schenk Fr College of Southern Idaho S2 -13. 5:30.18
27.    Megan Galbraith Fr College of Southern Idaho S2 -14. 5:32.53
28.    Michaela Tanne Sr Unattached S2 -15. 5:38.30
29.    Madison Norris Fr College of Southern Idaho S2 -16. 5:41.59
30.    Emma Brownell Fr Utah State University S2 -17. 5:43.71
31.    Hannaly McGaughey Sr Utah State University S2 -18. 6:04.85
32.    Mekenna Manzer Fr College of Southern Idaho S2 -19. 6:47.46
DNF    Madelyn Brooks -- BYU S1 -DNF DNF
DNF    Kate Hunter -- BYU S1 -DNF DNF
DNF    Whittni Orton Jr BYU S1 -DNF DNF
DNF    Erica Birk Sr BYU S1 -DNF DNF
DNF    Micaela Rivera Fr Utah State University S1 -DNF DNF
DNF    Natalie Platil So University of Utah S2 -DNF DNF
DNS    Molly Olsen So Idaho State University S1 -DNS DNS
DNS    Maddie Riggs Jr Utah Valley University S1 -DNS DNS
DNS    Anna Camp Jr BYU S1 -DNS DNS


Men's 1 Mile Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    George Espino Sr Southern Utah University 1.  4:11.51
2.    Wyatt Diderickson Sr Idaho State University 2.  4:12.30
3.    Brandon Garnica Fr BYU 3.  4:13.91
4.    Brandon Edmondson Jr Utah Valley University 4.  4:14.41
5.    Nate Osterstock Unattached 5.  4:14.87
6.    Josh Collins Jr Southern Utah University 6.  4:16.43
7.    Jesse Allen Sr Unattached 7.  4:17.75
8.    Aiden Carlson Fr Unattached 8.  4:18.02
9.    Anthony Ocequeda Fr Utah Valley University 9.  4:18.11
10.    Ethan Cannon So Unattached 10.  4:18.99
11.    Clayton VanDyke Fr College of Southern Idaho 11.  4:19.41
12.    Jason Quinn Sr Southern Utah University 12.  4:20.09
13.    Zac Jacklin Fr BYU 13.  4:20.39
14.    Coen Haroldsen So Utah State University 14.  4:20.51
15.    Jacob Francis So Southern Utah University 15.  4:21.35
16.    Garrett Marsing So BYU 16.  4:21.95
17.    Siyad Matan Fr College of Southern Idaho 17.  4:22.82
18.    Aidan Reed Jr Southern Utah University 18.  4:23.86
19.    Josh Dvorak Jr Unattached 23.  4:28.19
20.    Wyatt Peck Fr College of Southern Idaho 24.  4:28.32
21.    Hunter May So College of Southern Idaho 25.  4:30.52
22.    Kody Gould Sr Utah State University 29.  4:32.01
DNF    Scott Greeves Sr Idaho State University DNF  DNF
DNF    Scott Kinkade So Unattached DNF  DNF
DNF    Conner Mantz So BYU DNF  DNF


Men's 1 Mile Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ben Brooks Fr Southern Utah University 19.  4:24.97
2.    Lamek Keditukei So Utah Valley University 20.  4:25.08
3.    Mark Bennett Sr Southern Utah University 21.  4:27.28
4.    Payton Riggs Fr Unattached 22.  4:28.14
5.    Michael Martin Jr Unattached 26.  4:30.64
6.    Ethan Anderson Fr College of Southern Idaho 27.  4:31.54
7.    Alex Mashburn Fr Unattached 28.  4:31.94
8.    Charles Brinkerhoff Fr Unattached 30.  4:36.05
9.    Scott Van Matre Jr Utah Valley University 31.  4:38.68
10.    Porter Wilkes Fr Unattached 32.  4:38.72
11.    Teron Tucker Fr Unattached 33.  4:40.36
12.    Ethan Pedersen U of U TC 34.  4:41.98
13.    Jared Murphy Jr Unattached 35.  4:42.98
14.    Nick Norman Unattached 36.  4:43.69
15.    Ethan Hurst Fr College of Southern Idaho 37.  4:45.81
16.    Troy Miller Utah Valley University 38.  4:47.49
17.    Brayden Kovick Unattached 39.  4:48.98
18.    Adam Frelly Fr College of Southern Idaho 40.  4:56.02
19.    Grant Poulsen U of U TC 41.  5:11.13
20.    Mitchell Schow Jr Unattached 42.  6:51.06
DNF    Mattson Heiner Open Unattached DNF  DNF
DNS    Andrew Allen Fr College of Southern Idaho DNS  DNS
DNS    Mitchell Greenhalgh Unattached DNS  DNS


Men's 1 Mile Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    George Espino Sr Southern Utah University S1 -1. 4:11.51
2.    Wyatt Diderickson Sr Idaho State University S1 -2. 4:12.30
3.    Brandon Garnica Fr BYU S1 -3. 4:13.91
4.    Brandon Edmondson Jr Utah Valley University S1 -4. 4:14.41
5.    Nate Osterstock Unattached S1 -5. 4:14.87
6.    Josh Collins Jr Southern Utah University S1 -6. 4:16.43
7.    Jesse Allen Sr Unattached S1 -7. 4:17.75
8.    Aiden Carlson Fr Unattached S1 -8. 4:18.02
9.    Anthony Ocequeda Fr Utah Valley University S1 -9. 4:18.11
10.    Ethan Cannon So Unattached S1 -10. 4:18.99
11.    Clayton VanDyke Fr College of Southern Idaho S1 -11. 4:19.41
12.    Jason Quinn Sr Southern Utah University S1 -12. 4:20.09
13.    Zac Jacklin Fr BYU S1 -13. 4:20.39
14.    Coen Haroldsen So Utah State University S1 -14. 4:20.51
15.    Jacob Francis So Southern Utah University S1 -15. 4:21.35
16.    Garrett Marsing So BYU S1 -16. 4:21.95
17.    Siyad Matan Fr College of Southern Idaho S1 -17. 4:22.82
18.    Aidan Reed Jr Southern Utah University S1 -18. 4:23.86
19.    Ben Brooks Fr Southern Utah University S2 -1. 4:24.97
20.    Lamek Keditukei So Utah Valley University S2 -2. 4:25.08
21.    Mark Bennett Sr Southern Utah University S2 -3. 4:27.28
22.    Payton Riggs Fr Unattached S2 -4. 4:28.14
23.    Josh Dvorak Jr Unattached S1 -19. 4:28.19
24.    Wyatt Peck Fr College of Southern Idaho S1 -20. 4:28.32
25.    Hunter May So College of Southern Idaho S1 -21. 4:30.52
26.    Michael Martin Jr Unattached S2 -5. 4:30.64
27.    Ethan Anderson Fr College of Southern Idaho S2 -6. 4:31.54
28.    Alex Mashburn Fr Unattached S2 -7. 4:31.94
29.    Kody Gould Sr Utah State University S1 -22. 4:32.01
30.    Charles Brinkerhoff Fr Unattached S2 -8. 4:36.05
31.    Scott Van Matre Jr Utah Valley University S2 -9. 4:38.68
32.    Porter Wilkes Fr Unattached S2 -10. 4:38.72
33.    Teron Tucker Fr Unattached S2 -11. 4:40.36
34.    Ethan Pedersen U of U TC S2 -12. 4:41.98
35.    Jared Murphy Jr Unattached S2 -13. 4:42.98
36.    Nick Norman Unattached S2 -14. 4:43.69
37.    Ethan Hurst Fr College of Southern Idaho S2 -15. 4:45.81
38.    Troy Miller Utah Valley University S2 -16. 4:47.49
39.    Brayden Kovick Unattached S2 -17. 4:48.98
40.    Adam Frelly Fr College of Southern Idaho S2 -18. 4:56.02
41.    Grant Poulsen U of U TC S2 -19. 5:11.13
42.    Mitchell Schow Jr Unattached S2 -20. 6:51.06
DNF    Scott Greeves Sr Idaho State University S1 -DNF DNF
DNF    Scott Kinkade So Unattached S1 -DNF DNF
DNF    Conner Mantz So BYU S1 -DNF DNF
DNF    Mattson Heiner Open Unattached S2 -DNF DNF
DNS    Andrew Allen Fr College of Southern Idaho S2 -DNS DNS
DNS    Mitchell Greenhalgh Unattached S2 -DNS DNS


Women's 100m HH Final

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Abbey Bryant Fr Utah State University 9.  14.47 +0.0
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University 10.  14.63 +0.0
3.    Alexis Koetitz Fr Utah State University 11.  14.79 +0.0


Women's 100m HH Final

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Tawnie Moore Sr Weber State University 1.  13.24 +1.7
2.    Talie Bonds So Utah State University 2.  13.47 +1.7
3.    Lindsay Shirley Jr BYU 3.  14.02 +1.7
4.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University 4.  14.08 +1.7
5.    Kaitlyn Burrup Sr BYU 5.  14.22 +1.7
6.    Starlee Woodbury So Weber State University 6.  14.28 +1.7
7.    Kate Sorensen So Weber State University 7.  14.37 +1.7
8.    Emma Aldred Fr Southern Utah University 8.  14.37 +1.7


Women's 100m HH Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Tawnie Moore Sr Weber State University H2 -1. 13.24 +1.7
2.    Talie Bonds So Utah State University H2 -2. 13.47 +1.7
3.    Lindsay Shirley Jr BYU H2 -3. 14.02 +1.7
4.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University H2 -4. 14.08 +1.7
5.    Kaitlyn Burrup Sr BYU H2 -5. 14.22 +1.7
6.    Starlee Woodbury So Weber State University H2 -6. 14.28 +1.7
7.    Kate Sorensen So Weber State University H2 -7. 14.37 +1.7
8.    Emma Aldred Fr Southern Utah University H2 -8. 14.37 +1.7
9.    Abbey Bryant Fr Utah State University H1 -1. 14.47 +0.0
10.    Brianna VanVleet So Idaho State University H1 -2. 14.63 +0.0
11.    Alexis Koetitz Fr Utah State University H1 -3. 14.79 +0.0


Men's 110m HH Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Devon Montgomery Sr Southern Utah University 14.05 +0.3
2.    Kyle Strauss Fr BYU 14.43 +0.3
3.    Sean Mcgetrick Jr Utah Valley University 14.45 +0.3
4.    Andre Jones Jr Utah Valley University 14.49 +0.3
5.    Zane Farrer So Utah Valley University 14.82 +0.3
6.    Carter Reynolds So Weber State University 14.99 +0.3
7.    Andrew Lingwall So Utah Valley University 15.86 +0.3
DNS    Tanner Conner So Idaho State University DNS +0.3
DNS    Treyshon Malone Jr Idaho State University DNS +0.3


Women's 400 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Olivia Holmes Fr Idaho State University 6.  57.14
2.    Wendy Whitaker Unattached 11.  58.37
3.    Nicole Critchfield Fr BYU 12.  58.93
4.    Abby Garlock So Utah Valley University 13.  59.95
5.    Haylee Mather Fr Utah Valley University 14.  1:00.27
6.    Brittney Rounkles So Weber State University 15.  1:02.02
7.    Becca Gourley Unattached 16.  1:02.56
8.    Danielle Nielson Fr Utah State University 17.  1:03.25
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University DNS  DNS


Women's 400 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Linnea Saltz Jr Southern Utah University 1.  53.99
2.    Courtney Peterson Sr Utah Valley University 2.  54.78
3.    Ellie Quackenbush Jr BYU 3.  55.08
4.    Haley Rogers So BYU 4.  55.11
5.    Jensen Mosman Jr Utah State University 5.  55.58
6.    Melanie Muncy Jr Utah State University 7.  57.15
7.    Laura Kehr Jr Southern Utah University 8.  57.16
8.    Sami Oblad Fr Unattached 9.  57.59
9.    Peyton Green So Southern Utah University 10.  58.36


Women's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Linnea Saltz Jr Southern Utah University S2 -1. 53.99
2.    Courtney Peterson Sr Utah Valley University S2 -2. 54.78
3.    Ellie Quackenbush Jr BYU S2 -3. 55.08
4.    Haley Rogers So BYU S2 -4. 55.11
5.    Jensen Mosman Jr Utah State University S2 -5. 55.58
6.    Olivia Holmes Fr Idaho State University S1 -1. 57.14
7.    Melanie Muncy Jr Utah State University S2 -6. 57.15
8.    Laura Kehr Jr Southern Utah University S2 -7. 57.16
9.    Sami Oblad Fr Unattached S2 -8. 57.59
10.    Peyton Green So Southern Utah University S2 -9. 58.36
11.    Wendy Whitaker Unattached S1 -2. 58.37
12.    Nicole Critchfield Fr BYU S1 -3. 58.93
13.    Abby Garlock So Utah Valley University S1 -4. 59.95
14.    Haylee Mather Fr Utah Valley University S1 -5. 1:00.27
15.    Brittney Rounkles So Weber State University S1 -6. 1:02.02
16.    Becca Gourley Unattached S1 -7. 1:02.56
17.    Danielle Nielson Fr Utah State University S1 -8. 1:03.25
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University S1 -DNS DNS


Men's 400 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Isaac Tillett Unattached 13.  49.88
2.    Nelson Douglas Fr Unattached 15.  50.30
3.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University 16.  50.36
4.    Jordan Daw Fr Utah Valley University 17.  50.75
5.    Brandon Walker So Utah Valley University 19.  50.83
6.    Alex Toone Fr Weber State University 20.  51.09
7.    Bryan Pearson So Southern Utah University 21.  51.82


Men's 400 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Max Morley Fr Southern Utah University 8.  48.86
2.    Wesley Spargo Open Unattached 10.  49.29
3.    Seth Fortin Sr Weber State University 11.  49.31
4.    Mikhail Kidd Fr Utah State University 12.  49.43
5.    Cedric Quartey Unattached 14.  50.15
6.    Trevor Leavitt Jr BYU 18.  50.79
7.    Garrett Stone Fr Utah State University 22.  52.24
8.    Chase Heiner Jr BYU 23.  54.30
DNS    Brandon Yardley -- Weber State University DNS  DNS


Men's 400 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Michael Bluth So BYU 1.  46.41
2.    Justin Lewis Sr Southern Utah University 2.  47.02
3.    Blake Ellis Jr BYU 3.  47.54
4.    Cole Lambourne Open Unattached 4.  48.00
5.    Cortez Ruiz Fr BYU 5.  48.05
6.    Tre Harley Fr Southern Utah University 6.  48.26
7.    Seth Dabb Fr Utah Valley University 7.  48.77
8.    Kodee Vining So Idaho State University 9.  49.17
DNS    Ramarco Thompson Sr BYU DNS  DNS


Men's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Michael Bluth So BYU S3 -1. 46.41
2.    Justin Lewis Sr Southern Utah University S3 -2. 47.02
3.    Blake Ellis Jr BYU S3 -3. 47.54
4.    Cole Lambourne Open Unattached S3 -4. 48.00
5.    Cortez Ruiz Fr BYU S3 -5. 48.05
6.    Tre Harley Fr Southern Utah University S3 -6. 48.26
7.    Seth Dabb Fr Utah Valley University S3 -7. 48.77
8.    Max Morley Fr Southern Utah University S2 -1. 48.86
9.    Kodee Vining So Idaho State University S3 -8. 49.17
10.    Wesley Spargo Open Unattached S2 -2. 49.29
11.    Seth Fortin Sr Weber State University S2 -3. 49.31
12.    Mikhail Kidd Fr Utah State University S2 -4. 49.43
13.    Isaac Tillett Unattached S1 -1. 49.88
14.    Cedric Quartey Unattached S2 -5. 50.15
15.    Nelson Douglas Fr Unattached S1 -2. 50.30
16.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University S1 -3. 50.36
17.    Jordan Daw Fr Utah Valley University S1 -4. 50.75
18.    Trevor Leavitt Jr BYU S2 -6. 50.79
19.    Brandon Walker So Utah Valley University S1 -5. 50.83
20.    Alex Toone Fr Weber State University S1 -6. 51.09
21.    Bryan Pearson So Southern Utah University S1 -7. 51.82
22.    Garrett Stone Fr Utah State University S2 -7. 52.24
23.    Chase Heiner Jr BYU S2 -8. 54.30
DNS    Brandon Yardley -- Weber State University S2 -DNS DNS
DNS    Ramarco Thompson Sr BYU S3 -DNS DNS


Women's 100m Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Jasmine Todd Unattached 11.57 -0.4
2.    Jaslyn Gardner Fr BYU 11.61 -0.4
3.    Emily Morgan Jr Weber State University 11.88 -0.4
4.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University 12.17 -0.4
5.    Hannah Bartz Sr Idaho State University 12.28 -0.4
6.    Brinn Jensen So BYU 12.31 -0.4
7.    Brianna Powell Fr Weber State University 12.50 -0.4
8.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University 12.57 -0.4
DNS    Sinclair Watson Jr Southern Utah University DNS -0.4


Men's 100m Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Jeff Henderson Open Adidas 10.21 -2.3
2.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 10.54 -2.3
3.    Matt East Unattached 10.70 -2.3
4.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University 10.78 -2.3
5.    Cory Mullanix Jr Idaho State University 10.99 -2.3
6.    Austin Lane So Utah State University 11.03 -2.3
DNS    Jordan Carder Sr Utah Valley University DNS -2.3
DNS    Derek Sorensen Jr BYU DNS -2.3
DNS    Tanner Conner So Idaho State University DNS -2.3


Women's 800m Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Aisha Graham Jr Utah Valley University 1.  2:08.17
2.    Savannah Heywood Sr Utah Valley University 2.  2:08.63
3.    Alena Ellsworth So BYU 3.  2:10.70
4.    Karen Christensen So Utah State University 4.  2:11.35
5.    Shannon Maloney Sr Utah State University 5.  2:13.44
6.    Mesa Weidle Sr University of Utah 6.  2:14.80
7.    Sharlie Dimick Sr Southern Utah University 7.  2:15.02
8.    Maddie Riggs Jr Utah Valley University 10.  2:17.18
9.    Mary Kate Marshall Fr Idaho State University 12.  2:20.06
DNF    Kate Hunter -- BYU DNF  DNF
DNS    Madelyn Brooks -- BYU DNS  DNS


Women's 800m Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    McKenna Neyman So BYU 8.  2:16.88
2.    Nikki Dotter Open Unattached 9.  2:17.16
3.    Alison Pray So Southern Utah University 11.  2:17.66
4.    Anna Busatto Jr University of Utah 13.  2:22.59
5.    Bailey Roe -- Weber State University 14.  2:22.81
6.    Lexi Elinkowski Sr Weber State University 15.  2:23.67
7.    Annicka Perry Fr Utah Valley University 16.  2:24.33
8.    Marley May Fr College of Southern Idaho 17.  2:27.57
9.    Natalie Platil So University of Utah 18.  2:28.96


Women's 800m Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Aisha Graham Jr Utah Valley University S1 -1. 2:08.17
2.    Savannah Heywood Sr Utah Valley University S1 -2. 2:08.63
3.    Alena Ellsworth So BYU S1 -3. 2:10.70
4.    Karen Christensen So Utah State University S1 -4. 2:11.35
5.    Shannon Maloney Sr Utah State University S1 -5. 2:13.44
6.    Mesa Weidle Sr University of Utah S1 -6. 2:14.80
7.    Sharlie Dimick Sr Southern Utah University S1 -7. 2:15.02
8.    McKenna Neyman So BYU S2 -1. 2:16.88
9.    Nikki Dotter Open Unattached S2 -2. 2:17.16
10.    Maddie Riggs Jr Utah Valley University S1 -8. 2:17.18
11.    Alison Pray So Southern Utah University S2 -3. 2:17.66
12.    Mary Kate Marshall Fr Idaho State University S1 -9. 2:20.06
13.    Anna Busatto Jr University of Utah S2 -4. 2:22.59
14.    Bailey Roe -- Weber State University S2 -5. 2:22.81
15.    Lexi Elinkowski Sr Weber State University S2 -6. 2:23.67
16.    Annicka Perry Fr Utah Valley University S2 -7. 2:24.33
17.    Marley May Fr College of Southern Idaho S2 -8. 2:27.57
18.    Natalie Platil So University of Utah S2 -9. 2:28.96
DNF    Kate Hunter -- BYU S1 -DNF DNF
DNS    Madelyn Brooks -- BYU S1 -DNS DNS


Men's 800m Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kasey Knevelbaard Jr Southern Utah University 1.  1:48.97
2.    Daniel Garz Sr Idaho State University 2.  1:49.63
3.    Kenneth Rooks -- BYU 3.  1:50.90
4.    Michael Tamayo Open Unattached 4.  1:51.73
5.    Connor Ross Jr BYU 5.  1:52.07
6.    Clayton VanDyke Fr College of Southern Idaho 7.  1:53.01
7.    Dylan Barker Jr Utah State University 10.  1:54.22
DNF    Brandon Yardley -- Weber State University DNF  DNF
DNF    Talem Franco Jr BYU DNF  DNF


Men's 800m Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Logan MacKay Fr Unattached 6.  1:52.36
2.    Russell Lundberg -- Weber State University 8.  1:53.94
3.    Lamek Keditukei So Utah Valley University 9.  1:54.17
4.    Devin Pancake Fr Utah State University 11.  1:54.35
5.    Kyle DeGraaff Sr Idaho State University 12.  1:54.96
6.    Max Spence So Southern Utah University 14.  1:56.63
7.    Parker Jones Unattached 15.  1:57.33
8.    Jacob Egan Fr Utah Valley University 16.  1:58.80
9.    Jesse Allen Sr Unattached 23.  2:11.21
DNF    Scott Greeves Sr Idaho State University DNF  DNF


Men's 800m Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    DArtangnan Kilgore Fr Idaho State University 13.  1:56.22
2.    Kellis Johnson Fr College of Southern Idaho 17.  1:58.97
3.    Elisha Kiprotich So Utah Valley University 18.  2:02.36
4.    Max Bailey Fr Unattached 19.  2:02.58
5.    Jared White Unattached 20.  2:03.40
6.    Vance Smith Unattached 21.  2:04.59
7.    Chase Heiner Sr Unattached 22.  2:06.28
DNS    Andrew Allen Fr College of Southern Idaho DNS  DNS


Men's 800m Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Kasey Knevelbaard Jr Southern Utah University S1 -1. 1:48.97
2.    Daniel Garz Sr Idaho State University S1 -2. 1:49.63
3.    Kenneth Rooks -- BYU S1 -3. 1:50.90
4.    Michael Tamayo Open Unattached S1 -4. 1:51.73
5.    Connor Ross Jr BYU S1 -5. 1:52.07
6.    Logan MacKay Fr Unattached S2 -1. 1:52.36
7.    Clayton VanDyke Fr College of Southern Idaho S1 -6. 1:53.01
8.    Russell Lundberg -- Weber State University S2 -2. 1:53.94
9.    Lamek Keditukei So Utah Valley University S2 -3. 1:54.17
10.    Dylan Barker Jr Utah State University S1 -7. 1:54.22
11.    Devin Pancake Fr Utah State University S2 -4. 1:54.35
12.    Kyle DeGraaff Sr Idaho State University S2 -5. 1:54.96
13.    DArtangnan Kilgore Fr Idaho State University S3 -1. 1:56.22
14.    Max Spence So Southern Utah University S2 -6. 1:56.63
15.    Parker Jones Unattached S2 -7. 1:57.33
16.    Jacob Egan Fr Utah Valley University S2 -8. 1:58.80
17.    Kellis Johnson Fr College of Southern Idaho S3 -2. 1:58.97
18.    Elisha Kiprotich So Utah Valley University S3 -3. 2:02.36
19.    Max Bailey Fr Unattached S3 -4. 2:02.58
20.    Jared White Unattached S3 -5. 2:03.40
21.    Vance Smith Unattached S3 -6. 2:04.59
22.    Chase Heiner Sr Unattached S3 -7. 2:06.28
23.    Jesse Allen Sr Unattached S2 -9. 2:11.21
DNF    Brandon Yardley -- Weber State University S1 -DNF DNF
DNF    Talem Franco Jr BYU S1 -DNF DNF
DNF    Scott Greeves Sr Idaho State University S2 -DNF DNF
DNS    Andrew Allen Fr College of Southern Idaho S3 -DNS DNS


Women's 400m Hurdles Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 13.  1:03.97
2.    Darby Jacobsen So Idaho State University 17.  1:06.23
3.    Yolidan Rodriguez Sr Southern Utah University 18.  1:07.51
4.    Lily Fullmer Fr Utah State University 19.  1:09.01


Women's 400m Hurdles Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 5.  1:01.94
2.    Kate Thomas Fr Unattached 7.  1:02.91
3.    Kayla Rees So University of Utah 8.  1:03.02
4.    Suzy Robertson Jr Utah Valley University 11.  1:03.83
5.    Nakyla Jude Jr Utah State University 15.  1:06.01
6.    Paige Young So Utah Valley University 16.  1:06.19


Women's 400m Hurdles Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brenna Porter Sr BYU 1.  57.51
2.    Kate Sorensen So Weber State University 2.  58.19
3.    Kaitlyn Burrup Sr BYU 3.  59.97
4.    Emily Barnes Fr Weber State University 4.  1:01.50
5.    Andee Brown So Weber State University 6.  1:02.22
6.    Alexis Koetitz Fr Utah State University 9.  1:03.37
7.    Natalie Kalda Jr Southern Utah University 10.  1:03.51
8.    Emma Aldred Fr Southern Utah University 12.  1:03.84
9.    Ruby Jane Mathewson So University of Utah 14.  1:04.35


Women's 400m Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Brenna Porter Sr BYU S3 -1. 57.51
2.    Kate Sorensen So Weber State University S3 -2. 58.19
3.    Kaitlyn Burrup Sr BYU S3 -3. 59.97
4.    Emily Barnes Fr Weber State University S3 -4. 1:01.50
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University S2 -1. 1:01.94
6.    Andee Brown So Weber State University S3 -5. 1:02.22
7.    Kate Thomas Fr Unattached S2 -2. 1:02.91
8.    Kayla Rees So University of Utah S2 -3. 1:03.02
9.    Alexis Koetitz Fr Utah State University S3 -6. 1:03.37
10.    Natalie Kalda Jr Southern Utah University S3 -7. 1:03.51
11.    Suzy Robertson Jr Utah Valley University S2 -4. 1:03.83
12.    Emma Aldred Fr Southern Utah University S3 -8. 1:03.84
13.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University S1 -1. 1:03.97
14.    Ruby Jane Mathewson So University of Utah S3 -9. 1:04.35
15.    Nakyla Jude Jr Utah State University S2 -5. 1:06.01
16.    Paige Young So Utah Valley University S2 -6. 1:06.19
17.    Darby Jacobsen So Idaho State University S1 -2. 1:06.23
18.    Yolidan Rodriguez Sr Southern Utah University S1 -3. 1:07.51
19.    Lily Fullmer Fr Utah State University S1 -4. 1:09.01


Men's 400m Hurdles Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Zane Farrer So Utah Valley University 10.  54.20
2.    Andrew Lingwall So Utah Valley University 12.  54.97
3.    Tyler Johnson Jr Idaho State University 16.  55.73
4.    Scott Davies Fr Unattached 17.  55.78
5.    Antonio Chavez Jr Idaho State University 19.  57.56
6.    Taylor Allen Sr Utah Valley University 20.  59.51
7.    Carter Reynolds So Weber State University 21.  59.97
DNS    Lucas Petersen Jr Unattached DNS  DNS


Men's 400m Hurdles Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Sean Mcgetrick Jr Utah Valley University 8.  53.81
2.    Johnie Talamantes Fr Weber State University 9.  54.06
3.    Dantly Wilcox Fr BYU 13.  55.41
4.    Jared Davis Fr Unattached 14.  55.47
5.    Jacob Davis So Utah State University 15.  55.54
6.    David Evans Unattached 18.  56.67
7.    Tyus Kuykendall Fr Utah Valley University 22.  1:07.28
DNS    Landen Smith Fr Southern Utah University DNS  DNS
DNS    Caleb Whitney So Weber State University DNS  DNS


Men's 400m Hurdles Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Andre Jones Jr Utah Valley University 1.  51.21
2.    Colten Yardley So BYU 2.  51.39
3.    Devon Montgomery Sr Southern Utah University 3.  51.75
4.    Jesus Serrano Jr BYU 4.  52.36
5.    Jakota Brown Jr Idaho State University 5.  52.40
6.    Scott Mecham Sr BYU 6.  52.72
7.    Tyler Lloyd So Utah State University 7.  53.48
8.    Orlando Smith Jr Southern Utah University 11.  54.38
DNS    Joey Czellecz Sr Weber State University DNS  DNS


Men's 400m Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Andre Jones Jr Utah Valley University S3 -1. 51.21
2.    Colten Yardley So BYU S3 -2. 51.39
3.    Devon Montgomery Sr Southern Utah University S3 -3. 51.75
4.    Jesus Serrano Jr BYU S3 -4. 52.36
5.    Jakota Brown Jr Idaho State University S3 -5. 52.40
6.    Scott Mecham Sr BYU S3 -6. 52.72
7.    Tyler Lloyd So Utah State University S3 -7. 53.48
8.    Sean Mcgetrick Jr Utah Valley University S2 -1. 53.81
9.    Johnie Talamantes Fr Weber State University S2 -2. 54.06
10.    Zane Farrer So Utah Valley University S1 -1. 54.20
11.    Orlando Smith Jr Southern Utah University S3 -8. 54.38
12.    Andrew Lingwall So Utah Valley University S1 -2. 54.97
13.    Dantly Wilcox Fr BYU S2 -3. 55.41
14.    Jared Davis Fr Unattached S2 -4. 55.47
15.    Jacob Davis So Utah State University S2 -5. 55.54
16.    Tyler Johnson Jr Idaho State University S1 -3. 55.73
17.    Scott Davies Fr Unattached S1 -4. 55.78
18.    David Evans Unattached S2 -6. 56.67
19.    Antonio Chavez Jr Idaho State University S1 -5. 57.56
20.    Taylor Allen Sr Utah Valley University S1 -6. 59.51
21.    Carter Reynolds So Weber State University S1 -7. 59.97
22.    Tyus Kuykendall Fr Utah Valley University S2 -7. 1:07.28
DNS    Joey Czellecz Sr Weber State University S3 -DNS DNS
DNS    Landen Smith Fr Southern Utah University S2 -DNS DNS
DNS    Caleb Whitney So Weber State University S2 -DNS DNS
DNS    Lucas Petersen Jr Unattached S1 -DNS DNS


Women's 200m Final
Overall     Year  Team  Time  Wind