2019 BYU Robison Invitational
Clarence Robison Track - Brigham Young University
Provo, UT
April 25, 2019 - April 27, 2019

Women's Heptathlon 100 Meter Hurdles
Overall     Year  Team  Time  Wind Points

1.    Talie Bonds So Utah State University 13.84 -0.4 1001  
2.    Kaitlyn Burrup Sr BYU 14.26 -0.4 942  
3.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University 14.77 -0.4 872  
4.    Brianna VanVleet So Idaho State University 14.82 -0.4 866  
5.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 15.28 -0.4 805  
6.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 15.54 -0.4 772  
7.    Jentry Skidmore So Southern Utah University 15.56 -0.4 769  
8.    Daisy Barker Fr Utah Valley University 15.58 -0.4 767  
9.    Aspen Drecksel So Utah State University 16.08 -0.4 704  
10.    Madison Clark Fr Utah Valley University 16.13 -0.4 698  
11.    Emily Barnes Fr Weber State University 16.24 -0.4 685  
12.    Olivia Neeley Fr BYU 16.34 -0.4 673  
13.    Alaina Pinvises Unattached 16.80 -0.4 619  
14.    Mariah May Fr Idaho State University 18.85 -0.4 404  
DNF    Lindsay Shirley Jr BYU DNF -0.4    


Women's Heptathlon High Jump
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  1.70  5-07.00 855  
2.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  1.67  5-05.75 818  
3.    Brianna VanVleet So Idaho State University  1.64  5-04.50 783  
3.    Lindsay Shirley Jr BYU  1.64  5-04.50 783  
3.    Talie Bonds So Utah State University  1.64  5-04.50 783  
6.    Daisy Barker Fr Utah Valley University  1.61  5-03.50 747  
6.    Madison Clark Fr Utah Valley University  1.61  5-03.50 747  
8.    Alaina Pinvises Unattached  1.58  5-02.25 712  
8.    Shayla Henderson Jr Idaho State University  1.58  5-02.25 712  
10.    Emily Barnes Fr Weber State University  1.55  5-01.00 678  
11.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  1.52  4-11.75 644  
12.    Aspen Drecksel So Utah State University  1.43  4-08.25 544  
13.    Olivia Neeley Fr BYU  1.31  4-03.50 419  
14.    Mariah May Fr Idaho State University  1.22  4-00.00 331  
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU  DNS  DNS    


Women's Heptathlon Shot Put
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  11.77  38-07.50 646  
2.    Mariah May Fr Idaho State University  11.33  37-02.00 617  
3.    Brianna VanVleet So Idaho State University  11.05  36-03.00 598  
4.    Shayla Henderson Jr Idaho State University  10.73  35-02.50 577  
5.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  10.21  33-06.00 543  
6.    Talie Bonds So Utah State University  10.20  33-05.50 543  
7.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  10.00  32-09.75 529  
8.    Emily Barnes Fr Weber State University  9.99  32-09.25 529  
9.    Aspen Drecksel So Utah State University  9.41  30-10.50 491  
10.    Olivia Neeley Fr BYU  9.08  29-09.50 469  
11.    Madison Clark Fr Utah Valley University  8.96  29-04.75 462  
12.    Daisy Barker Fr Utah Valley University  8.35  27-04.75 422  
13.    Alaina Pinvises Unattached  8.15  26-08.75 409  
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU  DNS  DNS    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU  DNS  DNS    


Women's Heptathlon 200 Meters
Overall     Year  Team  Time  Wind Points

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 25.66 +0.0 827  
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University 25.70 +0.0 824  
3.    Daisy Barker Fr Utah Valley University 26.20 +0.0 780  
4.    Jentry Skidmore So Southern Utah University 26.41 -0.2 762  
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 26.59 +0.0 746  
6.    Emily Barnes Fr Weber State University 26.68 -0.2 739  
7.    Aspen Drecksel So Utah State University 27.23 +0.0 693  
8.    Madison Clark Fr Utah Valley University 27.24 -0.2 692  
9.    Olivia Neeley Fr BYU 28.31 -0.2 607  
10.    Alaina Pinvises Unattached 28.44 +0.0 597  
11.    Mariah May Fr Idaho State University 29.25 -0.2 536  
DNF    Alyssa Hirschi Sr Utah State University DNF -0.2    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU DNS -0.2    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU DNS -0.2    
DNS    Talie Bonds So Utah State University DNS +0.0    


Women's Heptathlon Javelin Throw
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Brianna VanVleet So Idaho State University  38.15  125-02 632  
2.    Alaina Pinvises Unattached  37.53  123-01.50 620  
3.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  35.48  116-04.75 581  
4.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  33.05  108-05.25 535  
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University  31.31  102-08.75 501  
6.    Madison Clark Fr Utah Valley University  30.83  101-01.75 492  
7.    Emily Barnes Fr Weber State University  29.55  96-11.50 468  
8.    Daisy Barker Fr Utah Valley University  25.33  83-01.25 389  
9.    Mariah May Fr Idaho State University  21.88  71-09.50 324  
10.    Olivia Neeley Fr BYU  18.68  61-03.50 264  
FOUL    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  FOUL  FOUL    
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University  DNS  DNS    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU  DNS  DNS    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU  DNS  DNS    
DNS    Talie Bonds So Utah State University  DNS  DNS    


Women's Heptathlon 800 Meters
Overall     Year  Team  Time Points

1.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 2:16.52 871  
2.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 2:22.82 786  
3.    Brianna VanVleet So Idaho State University 2:29.80 695  
4.    Daisy Barker Fr Utah Valley University 2:30.97 681  
5.    Jentry Skidmore So Southern Utah University 2:33.77 646  
6.    Olivia Neeley Fr BYU 2:37.73 599  
7.    Madison Clark Fr Utah Valley University 2:41.19 559  
8.    Mariah May Fr Idaho State University 2:44.80 519  
DNF    Alyssa Hirschi Sr Utah State University DNF    
DNS    Emily Barnes Fr Weber State University DNS    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU DNS    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU DNS    
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University DNS    
DNS    Talie Bonds So Utah State University DNS    
DNS    Alaina Pinvises Unattached DNS    


Women's Heptathlon Overall
Overall     Year  Team Points

1.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 5169  
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University 5121  
3.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 4760  
4.    Jentry Skidmore So Southern Utah University 4653  
5.    Daisy Barker Fr Utah Valley University 4400  
6.    Madison Clark Fr Utah Valley University 4217  
7.    Olivia Neeley Fr BYU 3422  
8.    Mariah May Fr Idaho State University 3060  
9.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University 2270  


Women's Heptathlon Long Jump
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Points

1.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  5.73  18-09.50 nwi 768  
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University  5.58  18-03.75 nwi 723  
3.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  5.52  18-01.25 nwi 706  
4.    Daisy Barker Fr Utah Valley University  5.20  17-00.75 nwi 614  
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University  5.08  16-08.00 -0.1 581  
6.    Madison Clark Fr Utah Valley University  5.03  16-06.00 nwi 567  
7.    Alaina Pinvises Unattached  4.73  15-06.25 nwi 487  
8.    Emily Barnes Fr Weber State University  4.46  14-07.50 nwi 418  
9.    Olivia Neeley Fr BYU  4.35  14-03.25 nwi 391  
10.    Mariah May Fr Idaho State University  4.09  13-05.00 nwi 329  
FOUL    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  FOUL  FOUL    
DNS    Talie Bonds So Utah State University  DNS  DNS    
DNS    Kaitlyn Burrup Sr BYU  DNS  DNS    
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University  DNS  DNS    
DNS    Lindsay Shirley Jr BYU  DNS  DNS    


Men's Decathlon 100 Meters
Overall     Year  Team  Time  Wind Points

1.    Ben Barton Fr BYU 11.02 +0.2 856  
2.    Josh Rudder Fr Utah Valley University 11.14 +0.2 830  
3.    Brian Matthews Jr BYU 11.17 +0.2 823  
4.    Caleb Witsken Fr BYU 11.36 +0.2 782  
5.    Issac Manning Fr Utah Valley University 11.39 +0.2 776  
6.    Jackson Walker Unattached 11.60 +0.2 732  
7.    Dallin Vorkink Fr BYU 11.81 +0.2 689  


Men's Decathlon Long Jump
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Points

1.    Brian Matthews Jr BYU  6.79  22-03.25 764  
2.    Ben Barton Fr BYU  6.56  21-06.25 711  
3.    Caleb Witsken Fr BYU  6.52  21-04.75 702  
4.    Dallin Vorkink Fr BYU  6.23  20-05.25 637  
5.    Jackson Walker Unattached  6.09  19-11.75 606  
6.    Issac Manning Fr Utah Valley University  6.03  19-09.50 593  
6.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  6.03  19-09.50 593  


Men's Decathlon Shot Put
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Brian Matthews Jr BYU  13.40  43-11.50 692  
2.    Caleb Witsken Fr BYU  12.38  40-07.50 629  
3.    Dallin Vorkink Fr BYU  12.33  40-05.50 626  
4.    Jackson Walker Unattached  11.77  38-07.50 592  
5.    Issac Manning Fr Utah Valley University  11.72  38-05.50 589  
6.    Ben Barton Fr BYU  11.71  38-05.00 589  
7.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  11.43  37-06.00 572  


Men's Decathlon High Jump
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Ben Barton Fr BYU  2.05  6-08.75 850  
2.    Jackson Walker Unattached  1.93  6-04.00 740  
2.    Brian Matthews Jr BYU  1.93  6-04.00 740  
2.    Dallin Vorkink Fr BYU  1.93  6-04.00 740  
5.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  1.78  5-10.00 610  
6.    Caleb Witsken Fr BYU  1.75  5-09.00 585  
7.    Issac Manning Fr Utah Valley University  1.54  5-00.75 419  


Men's Decathlon 400 Meters
Overall     Year  Team  Time Points

1.    Ben Barton Fr BYU 48.10 904  
2.    Brian Matthews Jr BYU 49.73 827  
3.    Josh Rudder Fr Utah Valley University 50.74 781  
4.    Jackson Walker Unattached 51.52 746  
5.    Issac Manning Fr Utah Valley University 51.88 730  
6.    Caleb Witsken Fr BYU 52.97 683  
7.    Dallin Vorkink Fr BYU 53.48 661  


Men's Decathlon 110 Meter Hurdles
Overall     Year  Team  Time  Wind Points

1.    Ben Barton Fr BYU 14.81 +1.2 873  
2.    Brian Matthews Jr BYU 15.12 +1.2 835  
3.    Josh Rudder Fr Utah Valley University 15.54 +1.2 785  
4.    Caleb Witsken Fr BYU 15.56 +1.2 783  
5.    Dallin Vorkink Fr BYU 15.59 +1.2 780  
6.    Issac Manning Fr Utah Valley University 15.78 +1.2 758  
7.    Jackson Walker Unattached 15.99 +1.2 734  


Men's Decathlon Discus Throw
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Caleb Witsken Fr BYU  39.07  128-02.25 646  
2.    Dallin Vorkink Fr BYU  39.00  127-11.50 644  
3.    Jackson Walker Unattached  37.29  122-04 610  
4.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  35.30  115-09.75 570  
5.    Brian Matthews Jr BYU  34.25  112-04.50 549  
6.    Ben Barton Fr BYU  28.63  93-11.25 438  
7.    Issac Manning Fr Utah Valley University  26.18  85-10.75 390  


Men's Decathlon Pole Vault
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Issac Manning Fr Utah Valley University  5.01  16-05.25 913  
2.    Caleb Witsken Fr BYU  4.91  16-01.25 883  
3.    Jackson Walker Unattached  4.51  14-09.50 763  
3.    Brian Matthews Jr BYU  4.51  14-09.50 763  
5.    Dallin Vorkink Fr BYU  4.21  13-09.75 676  
6.    Ben Barton Fr BYU  4.01  13-01.75 620  
7.    Josh Rudder Fr Utah Valley University  3.51  11-06.25 485  


Men's Decathlon Javelin Throw
Overall     Year  Team  Metric  English Points

1.    Brian Matthews Jr BYU  54.82  179-10.25 660  
2.    Jackson Walker Unattached  53.15  174-04.50 635  
3.    Ben Barton Fr BYU  50.34  165-02 594  
4.    Dallin Vorkink Fr BYU  45.59  149-07 524  
5.    Caleb Witsken Fr BYU  45.49  149-03 522  
6.    Issac Manning Fr Utah Valley University  42.60  139-09.25 480  
DNS    Josh Rudder Fr Utah Valley University  DNS  DNS    


Men's Decathlon 1500 Meters
Overall     Year  Team  Time Points

1.    Brian Matthews Jr BYU 4:48.57 627  
2.    Dallin Vorkink Fr BYU 4:48.84 626  
3.    Ben Barton Fr BYU 4:58.77 567  
4.    Caleb Witsken Fr BYU 5:32.38 388  
5.    Issac Manning Fr Utah Valley University 6:15.27 205  
DNF    Jackson Walker Unattached DNF    
DNS    Josh Rudder Fr Utah Valley University DNS    


Men's Decathlon Overall
Overall     Year  Team Points

1.    Brian Matthews Jr BYU 7280  
2.    Ben Barton Fr BYU 7002  
3.    Caleb Witsken Fr BYU 6603  
3.    Dallin Vorkink Fr BYU 6603  
5.    Jackson Walker Unattached 6158  
6.    Issac Manning Fr Utah Valley University 5853  


Women's 100m Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Jaslyn Gardner Fr BYU 11.38 q +0.0 q
2.    Jasmine Todd Unattached 11.50 q +0.0 q
3.    Emily Morgan Jr Weber State University 11.72 q +0.0 q
4.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University 11.95 q +0.0 q
5.    Sinclair Watson Jr Southern Utah University 11.98 q +0.0 q
6.    Brinn Jensen So BYU 12.02 q +0.0 q
7.    Hannah Bartz Sr Idaho State University 12.30 q +0.0 q
8.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University 12.37 q -0.3 q
9.    Brianna Powell Fr Weber State University 12.39 q +0.0 q
10.    Jada Ragin Fr Utah Valley University 12.47 -0.3
11.    Starlee Woodbury So Weber State University 12.53 +0.0
12.    Krista Farley Fr Utah Valley University 12.60 -0.3
13.    Emma Aldred Fr Southern Utah University 12.61 -0.3
14.    Cora Davis So Utah Valley University 12.75 -0.3
15.    Rachel Fronk Fr Utah State University 12.79 -0.3
16.    Caroline Iverson So Utah Valley University 12.94 -0.3
17.    Janice Hall Fr BYU 13.00 -0.3
18.    Kyra Maile So Weber State University 13.01 -0.3
19.    Danielle Nielson Fr Utah State University 13.09 -0.3
DNS    Kennedy Clement Fr Utah State University DNS -0.3


Men's 100m Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Jeff Henderson Open Adidas 10.24 q -1.7 q
2.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 10.44 q -1.7 q
3.    Matt East Unattached 10.63 q -1.7 q
4.    Derek Sorensen Jr BYU 10.64 q -1.7 q
5.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University 10.70 q -1.7 q
6.    Cory Mullanix Jr Idaho State University 10.73 q -1.7 q
7.    Tanner Conner So Idaho State University 10.77 q -2.0 q
8.    Jordan Carder Sr Utah Valley University 10.92 q -2.0 q
9.    Austin Lane So Utah State University 10.93 q -1.7 q
10.    Jordan Peterson Sr Utah Valley University 10.95 -1.7
11.    Andrew Stuart So BYU 10.96 -1.7
12.    Aaron Johnson Fr Utah Valley University 11.01 -2.3
13.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University 11.07 -2.3
14.    Chad Artist Jr Utah State University 11.07 -2.3
15.    Kyle Strauss Fr BYU 11.12 +0.8
16.    Chase Evans Unattached 11.18 +0.8
17.    Rickey Fantroy Jr BYU 11.18 -2.0
18.    Kodee Vining So Idaho State University 11.20 -2.0
19.    Seth Fortin Sr Weber State University 11.20 -2.0
20.    Isaac Tillett Unattached 11.27 +0.8
21.    Muamer Mujic Fr Weber State University 11.30 -2.0
22.    Cedric Quartey Unattached 11.31 -2.0
23.    Will Denison Fr Utah Valley University 11.48 +0.8
24.    Luis Alvarez So Unattached 11.49 -2.3
25.    Jordan Daw Fr Utah Valley University 11.50 -2.0
26.    Jacob Supinger Fr Unattached 11.51 -2.3
27.    Garrick Sharp Fr Unattached 11.55 +0.8
28.    Tyler Liddiard Sr Utah Valley University 11.56 -2.3
29.    Eric Durrant Open Unattached 11.61 +0.8
30.    Collin Sanford Fr Utah Valley University 11.63 -2.3
31.    Ryan Eror Jr Unattached 11.70 +0.8
32.    Nathan Kunz Fr Unattached 11.71 -2.3
33.    Anthony Armstrong Unattached 11.81 +0.8
34.    Oreoluwa Adegoke Open Unattached 11.93 -2.3
DNS    Frank Harris So Southern Utah University DNS -2.0


Women's 100m HH Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Talie Bonds So Utah State University 13.90 q -4.5 q
2.    Kate Sorensen So Weber State University 14.33 q -4.5 q
3.    Lindsay Shirley Jr BYU 14.37 q -4.5 q
4.    Emma Aldred Fr Southern Utah University 14.59 q -4.5 q
5.    Starlee Woodbury So Weber State University 14.82 q -4.5 q
6.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University 14.84 q -4.5 q
7.    Brianna VanVleet So Idaho State University 14.87 q -4.5 q
8.    Alexis Koetitz Fr Utah State University 14.93 q -4.5 q
9.    Abbey Bryant Fr Utah State University 14.95 q -1.5 q
10.    Paige Young So Utah Valley University 15.03 -1.5
11.    Nakyla Jude Jr Utah State University 15.05 -1.5
12.    Alyisa Shelley Jr Weber State University 15.07 -1.5
13.    Andee Brown So Weber State University 15.47 -1.5
14.    Suzy Robertson Jr Utah Valley University 15.69 -1.5
15.    Natalie Kalda Jr Southern Utah University 15.71 -1.5
16.    Hannah Sobel Fr Utah Valley University 16.08 -1.3
17.    Lily Fullmer Fr Utah State University 17.86 -1.3
18.    Caroline Iverson So Utah Valley University 18.67 -1.5
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University DNS -1.3
DNS    Darby Jacobsen So Idaho State University DNS -1.3
DNS    Tiera Orr So Utah Valley University DNS -1.5
DNS    Alyssa Hirschi Sr Utah State University DNS -4.5


Men's 110m HH Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Devon Montgomery Sr Southern Utah University 14.28 q -1.0 q
2.    Tanner Conner So Idaho State University 14.38 q -1.0 q
3.    Kyle Strauss Fr BYU 14.43 q -1.0 q
4.    Sean Mcgetrick Jr Utah Valley University 14.48 q -1.0 q
5.    Andre Jones Jr Utah Valley University 14.70 q -0.2 q
6.    Carter Reynolds So Weber State University 14.76 q -0.2 q
7.    Zane Farrer So Utah Valley University 14.78 q -1.0 q
8.    Andrew Lingwall So Utah Valley University 14.81 q -0.2 q
9.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 14.82 q -1.0 q
10.    Tyler Lloyd So Utah State University 14.83 -1.0
11.    Orlando Smith Jr Southern Utah University 14.88 -0.2
12.    Johnie Talamantes Fr Weber State University 14.94 +0.1
13.    Zach Meyer Fr Utah State University 15.04 -0.2
14.    Taylor Allen Sr Utah Valley University 15.05 +0.1
15.    Cory Mullanix Jr Idaho State University 15.33 +0.1
16.    Jacob Davis So Utah State University 15.38 -0.2
17.    Scott Davies Fr Unattached 15.44 +0.1
18.    Roman Ruiz Fr Utah State University 15.46 +0.1
19.    Tyus Kuykendall Fr Utah Valley University 15.85 +0.1
20.    Lucas Petersen Jr Unattached 16.30 +0.1
DNS    Caleb Whitney So Weber State University DNS -0.2


Women's 200m Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Jaslyn Gardner Fr BYU 23.50 q +0.1 q
2.    Emily Morgan Jr Weber State University 24.07 q +0.1 q
3.    Ellie Quackenbush Jr BYU 24.08 q +0.1 q
4.    Hannah Nealis Fr BYU 24.35 q -0.7 q
5.    Brinn Jensen So BYU 24.46 q +0.1 q
6.    Courtney Peterson Sr Utah Valley University 24.47 q -0.7 q
7.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University 24.58 q +0.1 q
8.    Kate Sorensen So Weber State University 24.74 q -0.7 q
9.    Sinclair Watson Jr Southern Utah University 24.79 q +0.1 q
10.    Olivia Holmes Fr Idaho State University 24.96 -1.0
11.    Lauren Rawlinson Jr BYU 25.01 -0.7
12.    Jensen Mosman Jr Utah State University 25.19 -0.7
13.    Laura Kehr Jr Southern Utah University 25.29 -0.7
14.    Hannah Bartz Sr Idaho State University 25.41 -1.0
15.    Wendy Whitaker Unattached 25.55 -1.0
16.    Sami Oblad Fr Unattached 25.87 -1.0
17.    Nicole Critchfield Fr BYU 25.97 -1.0
18.    Jada Ragin Fr Utah Valley University 26.00 -1.1
19.    Brianna Powell Fr Weber State University 26.01 -1.0
20.    Rachel Fronk Fr Utah State University 26.03 -1.0
21.    Krista Farley Fr Utah Valley University 26.41 -1.1
22.    Abby Garlock So Utah Valley University 26.54 -1.0
23.    Cora Davis So Utah Valley University 26.70 -1.1
24.    Andee Brown So Weber State University 26.71 -1.1
25.    Brittney Rounkles So Weber State University 26.76 -1.1
26.    Haylee Mather Fr Utah Valley University 26.94 -1.1
27.    Becca Gourley Unattached 27.26 -1.0
28.    Kyra Maile So Weber State University 27.58 -1.1
29.    Yolidan Rodriguez Sr Southern Utah University 28.53 -1.1
DNS    Janice Hall Fr BYU DNS -1.1
DNS    Peyton Green So Southern Utah University DNS -0.7


Men's 200m Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 21.20 q -1.8 q
2.    Matt East Open Unattached 21.28 q -1.1 q
3.    Michael Bluth So BYU 21.31 q -1.8 q
4.    Jordan Carder Sr Utah Valley University 21.34 q -1.1 q
5.    Ramarco Thompson Sr BYU 21.35 q -1.8 q
6.    Tanner Conner So Idaho State University 21.54 q +1.2 q
7.    Justin Lewis Sr Southern Utah University 21.58 q -1.8 q
8.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University 21.58 q -1.1 q
9.    Abram Schaap So BYU 21.75 q -1.8 q
10.    Aaron Johnson Fr Utah Valley University 21.80 +2.0
11.    Kodee Vining So Idaho State University 21.81 +0.1
12.    Tre Harley Fr Southern Utah University 21.86 +0.1
13.    Cory Mullanix Jr Idaho State University 21.97 -1.8
14.    Andrew Stuart So BYU 21.98 -1.1
15.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University 22.00 +1.2
16.    Jordan Peterson Sr Utah Valley University 22.18 +0.1
17.    Jordan Daw Fr Utah Valley University 22.19 +1.2
18.    Cedric Quartey Unattached 22.20 +0.1
19.    Chad Artist Jr Utah State University 22.27 +0.1
20.    Chase Evans Unattached 22.31 +2.0
21.    Nelson Douglas Fr Unattached 22.33 +1.2
22.    Seth Dabb Fr Utah Valley University 22.36 +1.2
23.    Max Morley Fr Southern Utah University 22.38 -1.1
23.    Isaac Tillett Unattached 22.38 +2.0
25.    Trevor Leavitt Jr BYU 22.42 +0.1
26.    Luis Alvarez So Unattached 22.51 +0.1
27.    Muamer Mujic Fr Weber State University 22.53 +0.1
28.    Will Denison Fr Utah Valley University 22.62 +2.0
29.    Alex Toone Fr Weber State University 22.67 +1.2
30.    Jacob Supinger Fr Unattached 22.73 +2.0
31.    Scott Davies Fr Unattached 23.13 +2.0
32.    Collin Sanford Fr Utah Valley University 23.17 +1.2
33.    Nathan Kunz Fr Unattached 23.28 +2.0
34.    Garrick Sharp Fr Unattached 23.51 +2.0
35.    Matt Denning Open Unattached 23.57 +1.2
FS    Austin Lane So Utah State University FS +0.1
DNS    Jake Ness Jr Weber State University DNS -1.1
DNS    Seth Fortin Sr Weber State University DNS -1.1
DNS    Landen Smith Fr Southern Utah University DNS +2.0
DNS    Tyler Liddiard Sr Utah Valley University DNS +1.2
DNS    Derek Sorensen Jr BYU DNS -1.8


Women's 10,000 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Sophie Lasswell Fr Unattached 35:59.61
DNF    Amanda Erickson Fr BYU DNF
DNF    Raquel Rhoads So Unattached DNF
DNF    Madison Flippence Fr College of Southern Idaho DNF
DNF    Erica Kent Fr College of Southern Idaho DNF
DNF    Aubrey Frentheway Fr BYU DNF
DNF    Erica Birk Sr BYU DNF
DNF    Maddie Cannon Sr BYU DNF
DNF    Emma Gee Jr BYU DNF
DNS    Laura Alicke So Idaho State University DNS


Men's 10,000 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Zachary Montoya Fr College of Southern Idaho 33:08.22
2.    Chase Barrow Fr College of Southern Idaho 33:22.92
3.    Sam Krieg Open Unattached 33:25.59
4.    Chris Osiensky Open Unattached 33:34.50
5.    David Wilcox Fr College of Southern Idaho 33:50.77
6.    Jonah Schoppe Fr College of Southern Idaho 34:43.39
7.    Mubarek Haws Fr College of Southern Idaho 35:50.47


Women's 3000m Steeple Chase Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Sara Musselman So BYU 10:49.71
2.    Allie Warner Fr BYU 10:50.09
3.    Emily Jones So Utah Valley University 11:20.89
4.    Skye Jeppson Fr Utah Valley University 11:21.32
5.    Bailey Wall Fr College of Southern Idaho 11:44.99
6.    Kyandra Chandler So Utah Valley University 11:46.33
7.    Natalie Verschoor So Idaho State University 12:05.99
8.    Katie Christopherson Fr College of Southern Idaho 12:10.58
9.    Kayli Draney Fr College of Southern Idaho 12:13.33
10.    Rebekah Christensen So Utah Valley University 12:21.54
DNS    Molly Olsen So Idaho State University DNS


Men's 3000m Steeple Chase Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Adrian Jones So Utah Valley University 9:15.05
2.    Adam Wood -- BYU 9:22.21
3.    Geofrey Kemboi So Utah Valley University 9:22.61
4.    Cade Perry -- BYU 9:26.75
5.    Thomas Grant -- Southern Utah University 9:44.63
6.    Ty James Open Unattached 9:47.17
7.    Ricky Kuciemba So Idaho State University 9:49.12
8.    Hawk Call Fr Utah Valley University 9:55.85
9.    Spencer Nelson Fr Unattached 9:56.08
10.    Ashton Siwek Fr College of Southern Idaho 9:59.22
11.    Ezekiel Stelzer Fr College of Southern Idaho 10:04.62
12.    Carson Horspool Fr Weber State University 10:10.09
13.    Nathaniel Garner Fr Weber State University 10:10.92
14.    Brian Schulz Fr College of Southern Idaho 10:19.91
DNS    Alex Hedquist -- BYU DNS
DNS    Ethan Field Fr Unattached DNS


Women's 4 x 100m Timed Finals
Overall    Team  Time 

1.    BYU A BYU 44.95
2.    Weber State University A Weber State University 46.09
3.    Idaho State University A Idaho State University 47.47
4.    Utah Valley University A Utah Valley University 47.67
5.    Utah State University A Utah State University 47.87


Men's 4 x 100m Timed Finals
Overall    Team  Time 

1.    Idaho State University A Idaho State University 40.58
2.    Utah Valley University A Utah Valley University 41.26
3.    Utah State University A Utah State University 41.45
4.    Weber State University A Weber State University 41.60
5.    BYU B BYU 41.97
DNF    BYU A BYU DNF


Women's 1 Mile Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Angie Nickerson Sr Southern Utah University 4:47.61
2.    Alissa Fielding Fr BYU 4:50.14
3.    Jenica Dodge Sr Idaho State University 4:56.00
4.    Alison Pray So Southern Utah University 5:00.62
5.    Morgan Porcaro Sr Southern Utah University 5:03.71
6.    Heather Hanson Fr BYU 5:06.97
7.    Selina Sekulic Open Unattached 5:07.21
8.    Camille Wirthlin Fr Utah State University 5:07.66
9.    Taylor Viertel Fr Utah Valley University 5:07.83
10.    Haley Tanne Fr Southern Utah University 5:10.01
11.    Mazzie Melaney Fr Utah Valley University 5:14.31
12.    Isabella Williams Jr Weber State University 5:16.10
13.    Hannah Davidson So Utah State University 5:17.37
14.    Josie Bushar So Southern Utah University 5:17.73
15.    Sara Leonard Fr University of Utah 5:18.51
16.    Allison Teemant Fr College of Southern Idaho 5:19.19
17.    Emily Hubner Sr Utah State University 5:19.74
18.    Astrid Lindgren So University of Utah 5:19.94
19.    Anna Busatto Jr University of Utah 5:20.38
20.    Marley May Fr College of Southern Idaho 5:22.05
21.    Kami Withers Fr College of Southern Idaho 5:24.82
22.    Megan Nielson Fr Utah Valley University 5:26.52
23.    Madison Taylor Fr Utah State University 5:26.95
24.    Ashley Licata So University of Utah 5:28.90
25.    Abby West Fr Utah Valley University 5:29.98
26.    Jenny Schenk Fr College of Southern Idaho 5:30.18
27.    Megan Galbraith Fr College of Southern Idaho 5:32.53
28.    Michaela Tanne Sr Unattached 5:38.30
29.    Madison Norris Fr College of Southern Idaho 5:41.59
30.    Emma Brownell Fr Utah State University 5:43.71
31.    Hannaly McGaughey Sr Utah State University 6:04.85
32.    Mekenna Manzer Fr College of Southern Idaho 6:47.46
DNF    Madelyn Brooks -- BYU DNF
DNF    Kate Hunter -- BYU DNF
DNF    Whittni Orton Jr BYU DNF
DNF    Erica Birk Sr BYU DNF
DNF    Micaela Rivera Fr Utah State University DNF
DNF    Natalie Platil So University of Utah DNF
DNS    Molly Olsen So Idaho State University DNS
DNS    Maddie Riggs Jr Utah Valley University DNS
DNS    Anna Camp Jr BYU DNS


Men's 1 Mile Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    George Espino Sr Southern Utah University 4:11.51
2.    Wyatt Diderickson Sr Idaho State University 4:12.30
3.    Brandon Garnica Fr BYU 4:13.91
4.    Brandon Edmondson Jr Utah Valley University 4:14.41
5.    Nate Osterstock Unattached 4:14.87
6.    Josh Collins Jr Southern Utah University 4:16.43
7.    Jesse Allen Sr Unattached 4:17.75
8.    Aiden Carlson Fr Unattached 4:18.02
9.    Anthony Ocequeda Fr Utah Valley University 4:18.11
10.    Ethan Cannon So Unattached 4:18.99
11.    Clayton VanDyke Fr College of Southern Idaho 4:19.41
12.    Jason Quinn Sr Southern Utah University 4:20.09
13.    Zac Jacklin Fr BYU 4:20.39
14.    Coen Haroldsen So Utah State University 4:20.51
15.    Jacob Francis So Southern Utah University 4:21.35
16.    Garrett Marsing So BYU 4:21.95
17.    Siyad Matan Fr College of Southern Idaho 4:22.82
18.    Aidan Reed Jr Southern Utah University 4:23.86
19.    Ben Brooks Fr Southern Utah University 4:24.97
20.    Lamek Keditukei So Utah Valley University 4:25.08
21.    Mark Bennett Sr Southern Utah University 4:27.28
22.    Payton Riggs Fr Unattached 4:28.14
23.    Josh Dvorak Jr Unattached 4:28.19
24.    Wyatt Peck Fr College of Southern Idaho 4:28.32
25.    Hunter May So College of Southern Idaho 4:30.52
26.    Michael Martin Jr Unattached 4:30.64
27.    Ethan Anderson Fr College of Southern Idaho 4:31.54
28.    Alex Mashburn Fr Unattached 4:31.94
29.    Kody Gould Sr Utah State University 4:32.01
30.    Charles Brinkerhoff Fr Unattached 4:36.05
31.    Scott Van Matre Jr Utah Valley University 4:38.68
32.    Porter Wilkes Fr Unattached 4:38.72
33.    Teron Tucker Fr Unattached 4:40.36
34.    Ethan Pedersen U of U TC 4:41.98
35.    Jared Murphy Jr Unattached 4:42.98
36.    Nick Norman Unattached 4:43.69
37.    Ethan Hurst Fr College of Southern Idaho 4:45.81
38.    Troy Miller Utah Valley University 4:47.49
39.    Brayden Kovick Unattached 4:48.98
40.    Adam Frelly Fr College of Southern Idaho 4:56.02
41.    Grant Poulsen U of U TC 5:11.13
42.    Mitchell Schow Jr Unattached 6:51.06
DNF    Scott Greeves Sr Idaho State University DNF
DNF    Scott Kinkade So Unattached DNF
DNF    Conner Mantz So BYU DNF
DNF    Mattson Heiner Open Unattached DNF
DNS    Andrew Allen Fr College of Southern Idaho DNS
DNS    Mitchell Greenhalgh Unattached DNS


Women's 100m HH Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Tawnie Moore Sr Weber State University 13.24 +1.7
2.    Talie Bonds So Utah State University 13.47 +1.7
3.    Lindsay Shirley Jr BYU 14.02 +1.7
4.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University 14.08 +1.7
5.    Kaitlyn Burrup Sr BYU 14.22 +1.7
6.    Starlee Woodbury So Weber State University 14.28 +1.7
7.    Kate Sorensen So Weber State University 14.37 +1.7
8.    Emma Aldred Fr Southern Utah University 14.37 +1.7
9.    Abbey Bryant Fr Utah State University 14.47 +0.0
10.    Brianna VanVleet So Idaho State University 14.63 +0.0
11.    Alexis Koetitz Fr Utah State University 14.79 +0.0


Men's 110m HH Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Devon Montgomery Sr Southern Utah University 14.05 +0.3
2.    Kyle Strauss Fr BYU 14.43 +0.3
3.    Sean Mcgetrick Jr Utah Valley University 14.45 +0.3
4.    Andre Jones Jr Utah Valley University 14.49 +0.3
5.    Zane Farrer So Utah Valley University 14.82 +0.3
6.    Carter Reynolds So Weber State University 14.99 +0.3
7.    Andrew Lingwall So Utah Valley University 15.86 +0.3
DNS    Tanner Conner So Idaho State University DNS +0.3
DNS    Treyshon Malone Jr Idaho State University DNS +0.3


Women's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Linnea Saltz Jr Southern Utah University 53.99
2.    Courtney Peterson Sr Utah Valley University 54.78
3.    Ellie Quackenbush Jr BYU 55.08
4.    Haley Rogers So BYU 55.11
5.    Jensen Mosman Jr Utah State University 55.58
6.    Olivia Holmes Fr Idaho State University 57.14
7.    Melanie Muncy Jr Utah State University 57.15
8.    Laura Kehr Jr Southern Utah University 57.16
9.    Sami Oblad Fr Unattached 57.59
10.    Peyton Green So Southern Utah University 58.36
11.    Wendy Whitaker Unattached 58.37
12.    Nicole Critchfield Fr BYU 58.93
13.    Abby Garlock So Utah Valley University 59.95
14.    Haylee Mather Fr Utah Valley University 1:00.27
15.    Brittney Rounkles So Weber State University 1:02.02
16.    Becca Gourley Unattached 1:02.56
17.    Danielle Nielson Fr Utah State University 1:03.25
DNS    Aspen Drecksel So Utah State University DNS


Men's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Michael Bluth So BYU 46.41
2.    Justin Lewis Sr Southern Utah University 47.02
3.    Blake Ellis Jr BYU 47.54
4.    Cole Lambourne Open Unattached 48.00
5.    Cortez Ruiz Fr BYU 48.05
6.    Tre Harley Fr Southern Utah University 48.26
7.    Seth Dabb Fr Utah Valley University 48.77
8.    Max Morley Fr Southern Utah University 48.86
9.    Kodee Vining So Idaho State University 49.17
10.    Wesley Spargo Open Unattached 49.29
11.    Seth Fortin Sr Weber State University 49.31
12.    Mikhail Kidd Fr Utah State University 49.43
13.    Isaac Tillett Unattached 49.88
14.    Cedric Quartey Unattached 50.15
15.    Nelson Douglas Fr Unattached 50.30
16.    Ryan Tenn Fr Utah Valley University 50.36
17.    Jordan Daw Fr Utah Valley University 50.75
18.    Trevor Leavitt Jr BYU 50.79
19.    Brandon Walker So Utah Valley University 50.83
20.    Alex Toone Fr Weber State University 51.09
21.    Bryan Pearson So Southern Utah University 51.82
22.    Garrett Stone Fr Utah State University 52.24
23.    Chase Heiner Jr BYU 54.30
DNS    Brandon Yardley -- Weber State University DNS
DNS    Ramarco Thompson Sr BYU DNS


Women's 100m Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Jasmine Todd Unattached 11.57 -0.4
2.    Jaslyn Gardner Fr BYU 11.61 -0.4
3.    Emily Morgan Jr Weber State University 11.88 -0.4
4.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University 12.17 -0.4
5.    Hannah Bartz Sr Idaho State University 12.28 -0.4
6.    Brinn Jensen So BYU 12.31 -0.4
7.    Brianna Powell Fr Weber State University 12.50 -0.4
8.    Destiny Tolliver Fr Southern Utah University 12.57 -0.4
DNS    Sinclair Watson Jr Southern Utah University DNS -0.4


Men's 100m Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Jeff Henderson Open Adidas 10.21 -2.3
2.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 10.54 -2.3
3.    Matt East Unattached 10.70 -2.3
4.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University 10.78 -2.3
5.    Cory Mullanix Jr Idaho State University 10.99 -2.3
6.    Austin Lane So Utah State University 11.03 -2.3
DNS    Jordan Carder Sr Utah Valley University DNS -2.3
DNS    Derek Sorensen Jr BYU DNS -2.3
DNS    Tanner Conner So Idaho State University DNS -2.3


Women's 800m Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Aisha Graham Jr Utah Valley University 2:08.17
2.    Savannah Heywood Sr Utah Valley University 2:08.63
3.    Alena Ellsworth So BYU 2:10.70
4.    Karen Christensen So Utah State University 2:11.35
5.    Shannon Maloney Sr Utah State University 2:13.44
6.    Mesa Weidle Sr University of Utah 2:14.80
7.    Sharlie Dimick Sr Southern Utah University 2:15.02
8.    McKenna Neyman So BYU 2:16.88
9.    Nikki Dotter Open Unattached 2:17.16
10.    Maddie Riggs Jr Utah Valley University 2:17.18
11.    Alison Pray So Southern Utah University 2:17.66
12.    Mary Kate Marshall Fr Idaho State University 2:20.06
13.    Anna Busatto Jr University of Utah 2:22.59
14.    Bailey Roe -- Weber State University 2:22.81
15.    Lexi Elinkowski Sr Weber State University 2:23.67
16.    Annicka Perry Fr Utah Valley University 2:24.33
17.    Marley May Fr College of Southern Idaho 2:27.57
18.    Natalie Platil So University of Utah 2:28.96
DNF    Kate Hunter -- BYU DNF
DNS    Madelyn Brooks -- BYU DNS


Men's 800m Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Kasey Knevelbaard Jr Southern Utah University 1:48.97
2.    Daniel Garz Sr Idaho State University 1:49.63
3.    Kenneth Rooks -- BYU 1:50.90
4.    Michael Tamayo Open Unattached 1:51.73
5.    Connor Ross Jr BYU 1:52.07
6.    Logan MacKay Fr Unattached 1:52.36
7.    Clayton VanDyke Fr College of Southern Idaho 1:53.01
8.    Russell Lundberg -- Weber State University 1:53.94
9.    Lamek Keditukei So Utah Valley University 1:54.17
10.    Dylan Barker Jr Utah State University 1:54.22
11.    Devin Pancake Fr Utah State University 1:54.35
12.    Kyle DeGraaff Sr Idaho State University 1:54.96
13.    DArtangnan Kilgore Fr Idaho State University 1:56.22
14.    Max Spence So Southern Utah University 1:56.63
15.    Parker Jones Unattached 1:57.33
16.    Jacob Egan Fr Utah Valley University 1:58.80
17.    Kellis Johnson Fr College of Southern Idaho 1:58.97
18.    Elisha Kiprotich So Utah Valley University 2:02.36
19.    Max Bailey Fr Unattached 2:02.58
20.    Jared White Unattached 2:03.40
21.    Vance Smith Unattached 2:04.59
22.    Chase Heiner Sr Unattached 2:06.28
23.    Jesse Allen Sr Unattached 2:11.21
DNF    Brandon Yardley -- Weber State University DNF
DNF    Talem Franco Jr BYU DNF
DNF    Scott Greeves Sr Idaho State University DNF
DNS    Andrew Allen Fr College of Southern Idaho DNS


Women's 400m Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Brenna Porter Sr BYU 57.51
2.    Kate Sorensen So Weber State University 58.19
3.    Kaitlyn Burrup Sr BYU 59.97
4.    Emily Barnes Fr Weber State University 1:01.50
5.    Shayla Henderson Jr Idaho State University 1:01.94
6.    Andee Brown So Weber State University 1:02.22
7.    Kate Thomas Fr Unattached 1:02.91
8.    Kayla Rees So University of Utah 1:03.02
9.    Alexis Koetitz Fr Utah State University 1:03.37
10.    Natalie Kalda Jr Southern Utah University 1:03.51
11.    Suzy Robertson Jr Utah Valley University 1:03.83
12.    Emma Aldred Fr Southern Utah University 1:03.84
13.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University 1:03.97
14.    Ruby Jane Mathewson So University of Utah 1:04.35
15.    Nakyla Jude Jr Utah State University 1:06.01
16.    Paige Young So Utah Valley University 1:06.19
17.    Darby Jacobsen So Idaho State University 1:06.23
18.    Yolidan Rodriguez Sr Southern Utah University 1:07.51
19.    Lily Fullmer Fr Utah State University 1:09.01


Men's 400m Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Andre Jones Jr Utah Valley University 51.21
2.    Colten Yardley So BYU 51.39
3.    Devon Montgomery Sr Southern Utah University 51.75
4.    Jesus Serrano Jr BYU 52.36
5.    Jakota Brown Jr Idaho State University 52.40
6.    Scott Mecham Sr BYU 52.72
7.    Tyler Lloyd So Utah State University 53.48
8.    Sean Mcgetrick Jr Utah Valley University 53.81
9.    Johnie Talamantes Fr Weber State University 54.06
10.    Zane Farrer So Utah Valley University 54.20
11.    Orlando Smith Jr Southern Utah University 54.38
12.    Andrew Lingwall So Utah Valley University 54.97
13.    Dantly Wilcox Fr BYU 55.41
14.    Jared Davis Fr Unattached 55.47
15.    Jacob Davis So Utah State University 55.54
16.    Tyler Johnson Jr Idaho State University 55.73
17.    Scott Davies Fr Unattached 55.78
18.    David Evans Unattached 56.67
19.    Antonio Chavez Jr Idaho State University 57.56
20.    Taylor Allen Sr Utah Valley University 59.51
21.    Carter Reynolds So Weber State University 59.97
22.    Tyus Kuykendall Fr Utah Valley University 1:07.28
DNS    Joey Czellecz Sr Weber State University DNS
DNS    Landen Smith Fr Southern Utah University DNS
DNS    Caleb Whitney So Weber State University DNS
DNS    Lucas Petersen Jr Unattached DNS


Women's 200m Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Emily Morgan Jr Weber State University 24.19 +1.4
2.    Courtney Peterson Sr Utah Valley University 24.33 +1.4
3.    Hannah Nealis Fr BYU 24.41 +1.4
4.    Rakayla Tyler Sr Southern Utah University 24.76 +1.4
5.    Brinn Jensen So BYU 24.79 +1.4
DNS    Ellie Quackenbush Jr BYU DNS +1.4
DNS    Jaslyn Gardner Fr BYU DNS +1.4
DNS    Kate Sorensen So Weber State University DNS +1.4
DNS    Sinclair Watson Jr Southern Utah University DNS +1.4


Men's 200m Final
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Treyshon Malone Jr Idaho State University 20.76 +1.1
2.    Matt East Open Unattached 21.11 +1.1
3.    Jordan Carder Sr Utah Valley University 21.13 +1.1
4.    Ramarco Thompson Sr BYU 21.18 +1.1
5.    Carl Jones Jr. Sr Utah State University 21.57 +1.1
6.    Abram Schaap So BYU 21.67 +1.1
DNS    Michael Bluth So BYU DNS +1.1
DNS    Justin Lewis Sr Southern Utah University DNS +1.1
DNS    Tanner Conner So Idaho State University DNS +1.1


Women's 5000m Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Ashley Sondag Sr Idaho State University 17:50.92
2.    Nikki Dotter Unattached 17:52.23
3.    Bailee Parker So Utah State University 18:04.69
4.    Kelsey Yamauchi Sr Utah State University 18:16.53
5.    Kashley Carter Sr Utah State University 18:26.98
6.    Julieta Navarrete-Lamas Jr Unattached 18:33.99
7.    Rae Bedke So Utah State University 18:43.77
8.    Katie Weedn So Idaho State University 18:56.14
9.    Shaylee Hill Fr College of Southern Idaho 19:19.12
10.    Ashley Willis Fr College of Southern Idaho 21:37.48
DNF    Alyse Douglas Fr College of Southern Idaho DNF
DNF    Micaela Rivera Fr Utah State University DNF


Men's 5000m Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    William Handley Open Unattached 15:09.05
2.    Dallin Leatham Jr Unattached 15:09.33
3.    Joe Petty Jr Idaho State University 15:14.71
4.    Caleb Garnica Fr Utah State University 15:15.92
5.    Tyson Green Jr Weber State University 15:23.05
6.    Garrett Condelario So Idaho State University 15:26.83
7.    Sean Newcomb Jr Southern Utah University 15:41.98
8.    Talon Rodriguez Open Unattached 16:18.21
9.    Mitchell Carroll Unattached 16:46.75
10.    Edison Bennett Fr College of Southern Idaho 16:55.81
11.    Jaren Merrill Fr College of Southern Idaho 18:04.70
DNS    Jordan Cross Unattached DNS


Women's 4 x 400m Timed Finals
Overall    Team  Time 

1.    BYU A BYU 3:37.85
2.    Southern Utah University A Southern Utah University 3:47.02
3.    Utah State University A Utah State University 3:48.24
4.    BYU C BYU 3:48.55
5.    Weber State University A Weber State University 3:50.10
6.    Idaho State University A Idaho State University 3:53.03
7.    Idaho State University B Idaho State University 4:05.23
DNS    Utah State University B Utah State University DNS
DNS    BYU B BYU DNS


Men's 4 x 400m Timed Finals
Overall    Team  Time 

1.    BYU A BYU 3:06.64
2.    BYU B BYU 3:14.62
3.    Utah State University A Utah State University 3:16.55
4.    Idaho State University A Idaho State University 3:18.92
5.    Utah Valley University A Utah Valley University 3:20.02
6.    Weber State University A Weber State University 3:25.37
DNF    Idaho State University B Idaho State University DNF
DNS    Utah State University B Utah State University DNS
DNS    Weber State University B Weber State University DNS


Women's Hammer Throw Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Kayla Kovar Open Unattached  60.48  198-05
2.    Emma Nwachukwu So Southern Utah University  57.58  188-11
3.    Michala Zilkey Jr Utah State University  57.36  188-02.25
4.    Darcy Allen So Utah State University  49.34  161-10.50
5.    Kylie Greenwell Jr Unattached  48.56  159-03.75
6.    Savanna Reilly Jr Utah Valley University  48.50  159-01.50
7.    Madison Cicierski Jr Idaho State University  47.66  156-04.50
8.    Sophie Adams So Weber State University  47.50  155-10
9.    Sierra Freeland Jr Unattached  46.26  151-09.25
10.    Miley Houghton Fr Utah Valley University  45.86  150-05.50
11.    Marissa Brunner So Weber State University  45.26  148-06
12.    Leah Thompson So BYU  45.04  147-09.25
13.    Deziree Lipsett Sr Idaho State University  43.76  143-06.75
14.    Deidre Wilson Jr Weber State University  43.68  143-03.75
15.    Abby Ramsey Fr Idaho State University  43.12  141-05.75
16.    Alyssa Workman Fr Unattached  42.96  140-11.25
17.    Taegan Keep Unattached  42.58  139-08.50
18.    Alexis McAllister So Southern Utah University  41.52  136-02.75
19.    Reagan Hulet So Southern Utah University  40.00  131-02.75
20.    Halli Whitby Fr Unattached  39.54  129-08.75
21.    Chania Nagel Sr Utah Valley University  39.34  129-00.75
22.    Tia Dee Christensen Fr Southern Utah University  38.96  127-09.75
23.    Amy Pouliot Jr Southern Utah University  38.48  126-03
24.    Maddy Beyeler Fr Utah Valley University  37.52  123-01.25
25.    Skyla Liavaa Jr Unattached  37.12  121-09.50
26.    Alyssa Gorrell So Idaho State University  36.00  118-01.25
27.    Mariah May Fr Idaho State University  34.38  112-09.50
28.    Zoe Crow Jr Southern Utah University  34.08  111-09.75
29.    Sabrina Hartmann Fr BYU  34.02  111-07.25
FOUL    Jessica Thompson Unattached  FOUL  FOUL
FOUL    Kassie Neiwert So Southern Utah University  FOUL  FOUL
FOUL    Sable Lohmeier Fr BYU  FOUL  FOUL
DNS    Anna Gardom Jr Idaho State University  DNS  DNS
DNS    Terrell Womack Sr Weber State University  DNS  DNS


Men's Hammer Throw Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Jacob Foutz Sr BYU  61.36  201-03.75
2.    Trevor Jensen Sr Idaho State University  61.32  201-02.25
3.    Jordan Porcaro So Southern Utah University  59.10  193-10.75
4.    Nathan Dunivan Sr Weber State University  59.08  193-10
5.    Daven Russell Jr Utah Valley University  58.82  192-11.75
6.    Leo Finsterbusch Jr Idaho State University  55.54  182-02.50
7.    Christian Sonnenberg So Utah State University  50.74  166-05.75
8.    John Elam So Idaho State University  50.12  164-05.25
9.    Oman Gatoloai Sr Southern Utah University  49.22  161-05.75
10.    Keegan Luker So Idaho State University  48.88  160-04.50
11.    Oran Wasserman Jr Utah State University  48.72  159-10
12.    Tysen Toone Jr Utah Valley University  47.56  156-00.50
13.    Kyle Routsong So Utah Valley University  46.32  151-11.50
14.    Brison Tilo Fr Unattached  38.26  125-06.25


Women's Javelin Throw Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Alexis McAllister So Southern Utah University  48.08  157-09
2.    Anna Gardom Jr Idaho State University  47.30  155-02.25
3.    Marissa Brunner So Weber State University  42.62  139-10
4.    Jenny Bitner Fr Utah State University  42.38  139-00.50
5.    Payge Cuthbertson Jr BYU  42.12  138-02.25
6.    Sydnie Martindale Sr BYU  42.06  138-00
7.    Sydnee Muhlestein Jr BYU  42.02  137-10.25
8.    Lacey Hochhalter Jr Southern Utah University  41.92  137-06.50
9.    Elyse Cuthbertson Sr BYU  41.12  134-11
10.    Whitney Fowers Sr Weber State University  39.96  131-01.25
11.    Addisyn Peacock So BYU  39.86  130-09.25
12.    Nicole Freestone Fr BYU  37.18  121-11.75
13.    Stephanie Crapse Sr Utah State University  37.14  121-10.25
14.    Madison Cicierski Jr Idaho State University  36.20  118-09.25
15.    Lauren Olsen Fr Weber State University  35.62  116-10.25
16.    Brianna Starley Jr Southern Utah University  35.34  115-11.25
17.    Courtney Isom Unattached  35.28  115-09
18.    Kassie Neiwert So Southern Utah University  34.94  114-07.50
19.    Jessica Thompson Unattached  33.14  108-08.75
20.    Amy Pouliot Jr Southern Utah University  32.76  107-05.75
21.    Maddy Beyeler Fr Utah Valley University  32.10  105-03.75
22.    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  30.44  99-10.50
23.    Ayumi Scott Fr Utah Valley University  30.18  99-00.25
24.    Talie Bonds So Utah State University  28.66  94-00.25
25.    Alexis Carter Fr Southern Utah University  25.30  83-00
FOUL    Piney Peay Fr Utah Valley University  FOUL  FOUL
NM    Charity Brower Fr Utah Valley University  NM  NM


Men's Javelin Throw Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Skyler Porcaro Sr Southern Utah University  69.30  227-04.25
2.    Cameron Bates Fr BYU  65.28  214-02
3.    Sean York Sr Utah Valley University  63.14  207-01.75
4.    Michael Whittaker Fr BYU  60.32  197-10.75
5.    Kyle Morris Jr Utah State University  60.28  197-09.25
6.    Keaton Pace Sr Weber State University  59.14  194-00.25
7.    Matt Kitchen Fr BYU  59.00  193-06.75
8.    Jeff Rowley Jr Unattached  58.74  192-08.50
9.    Russ Nielson Unattached  58.20  190-11.25
10.    Kraymer Eppich Sr BYU  50.92  167-00.75
11.    Jedediah Smith Fr Unattached  49.36  161-11.25
12.    Brenan Thomas Sr Utah Valley University  42.32  138-10.25
DNS    Cannon Brunsvik Sr Southern Utah University  DNS  DNS


Women's Long Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind 

1.    Tori Bowie Adidas  6.78  22-03.00 +0.7
2.    Jasmine Todd Unattached  6.49  21-03.50 +0.3
3.    Starlee Woodbury So Weber State University  5.96  19-06.75 +1.5
4.    Jentry Skidmore So Southern Utah University  5.85  19-02.25 +0.0
5.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  5.68  18-07.50 +1.5
6.    Elizabeth White Fr Southern Utah University  5.64  18-06.00 +0.9
7.    Jaslyn Gardner Fr BYU  5.58  18-03.75 +1.6
8.    Vanessa Spizewski Fr San Diego State University  5.47  17-11.25 +0.7
9.    Janice Hall Fr BYU  5.43  17-09.75 +0.0
10.    Tiera Orr So Utah Valley University  5.34  17-06.25 +0.0
11.    Aspen Drecksel So Utah State University  5.30  17-04.75 +0.0
12.    Whitney Skabelund So Utah State University  5.30  17-04.75 +0.3
13.    Talia Reza So Weber State University  5.26  17-03.00 +0.8
14.    Krista Farley Fr Utah Valley University  5.24  17-02.25 +0.9
15.    Kayla Perry Fr BYU  5.18  17-00.00 +2.2
16.    Camille Palmer Fr Southern Utah University  5.15  16-10.75 +0.1
17.    Hannah Bartz Sr Idaho State University  5.14  16-10.25 +1.0
18.    Alyisa Shelley Jr Weber State University  4.87  15-11.75 +1.4
19.    Hannah Sobel Fr Utah Valley University  4.74  15-06.50 +0.8
20.    Brianna Starley Jr Southern Utah University  4.61  15-01.50 +0.9
21.    Sharissa Hollis Fr Idaho State University  4.38  14-04.50 +1.2
FOUL    Aimee Mills Open Unattached  FOUL  FOUL +0.0
DNS    Alyssa Hirschi Sr Utah State University  DNS  DNS
DNS    Caroline Iverson So Utah Valley University  DNS  DNS
DNS    Hannah Taylor Jr San Diego State University  DNS  DNS


Men's Long Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind 

1.    Jeff Henderson Open Adidas  8.38  27-06.00 +0.7
2.    Treyshon Malone Jr Idaho State University  7.44  24-05.00 +0.0
3.    Albert MacArthur Jr Utah Valley University  7.34  24-01.00 +0.0
4.    Conner Kennedy Fr BYU  7.27  23-10.25 +1.5
5.    Xakai Harry Fr Weber State University  7.00  22-11.50 +0.0
6.    Aaron Johnson Fr Utah Valley University  6.93  22-08.75 +0.0
7.    Kyle Brost Jr Utah State University  6.92  22-08.50 +0.0
8.    Seth Jarus Jr Idaho State University  6.81  22-04.00 +0.0
9.    Skyler Andam Open Unattached  6.70  21-11.75 +1.1
10.    Leaugen Fray-Benoit Sr Utah State University  6.68  21-11.00 +1.1
11.    Dakarai Barnett Jr Utah Valley University  6.67  21-10.50 +2.5
12.    Johnie Talamantes Fr Weber State University  6.67  21-10.50 +0.9
13.    Brandon Bandley Unattached  6.57  21-06.75 +0.4
14.    Marcus Hastings Sr Southern Utah University  6.45  21-02.00 +0.0
15.    Ryan Eror Jr Unattached  6.40  21-00.00 +0.0
16.    Scott Davies Fr Unattached  5.99  19-07.75 +0.1
17.    Roman Ruiz Fr Utah State University  5.89  19-04.00 +1.1
FOUL    Will Denison Fr Utah Valley University  FOUL  FOUL +0.0
FOUL    Carter Reynolds So Weber State University  FOUL  FOUL +0.0
DNS    Oreoluwa Adegoke Open Unattached  DNS  DNS


Women's Triple Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind 

1.    Bailey Maseda So Utah State University  11.66  38-03.00 +0.0
2.    Brianna VanVleet So Idaho State University  11.63  38-01.75 +0.0
3.    Emily Wilson Jr Southern Utah University  11.60  38-00.75 +0.0
4.    Sadie Sutton Fr Idaho State University  11.55  37-10.75 +0.3
5.    Kayla Perry Fr BYU  11.13  36-06.25 +0.0
6.    Brynlee Shults Fr Southern Utah University  10.57  34-08.25 +0.0
7.    Whitney Skabelund So Utah State University  10.37  34-00.25 +0.0
8.    Sharissa Hollis Fr Idaho State University  10.31  33-10.00 +1.1


Men's Triple Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind 

1.    Omar Craddock Unattached  17.25  56-07.25 +0.3
2.    Scotty Newton Unattached  16.00  52-06 +0.0
3.    Rickey Fantroy Jr BYU  15.46  50-08.75 +0.1
4.    Kyle Brost Jr Utah State University  15.11  49-07.00 +0.0
5.    Jacob Peister So BYU  14.99  49-02.25 +0.0
6.    Dakarai Barnett Jr Utah Valley University  14.41  47-03.25 +0.7
7.    Brandon Bandley Unattached  14.31  46-11.50 +0.2
8.    Seth Jarus Jr Idaho State University  13.89  45-06.75 +0.0
DNS    Albert MacArthur Jr Utah Valley University  DNS  DNS
DNS    Oreoluwa Adegoke Open Unattached  DNS  DNS


Women's Shot Put Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Brenn Flint Sr Utah State University  15.58  51-01.50
2.    Sierra Freeland Jr Unattached  14.65  48-00.75
3.    Lauren Emter So Southern Utah University  13.38  43-10.75
4.    Elyse Cuthbertson Sr BYU  13.13  43-01.00
5.    Alyssa Gorrell So Idaho State University  13.12  43-00.50
6.    Emma Nwachukwu So Southern Utah University  13.00  42-07.75
7.    Losa Latu Fr Weber State University  12.78  41-11.25
8.    Leah Thompson So BYU  12.37  40-07.00
9.    Addisyn Peacock So BYU  12.36  40-06.50
10.    Deidre Wilson Jr Weber State University  12.36  40-06.50
11.    Jessica Thompson Unattached  12.07  39-07.25
12.    Chania Nagel Sr Utah Valley University  12.00  39-04.50
13.    Darcy Allen So Utah State University  11.92  39-01.25
14.    Skyla Liavaa Jr Unattached  11.87  38-11.25
15.    Sabrina Hartmann Fr BYU  11.85  38-10.50
16.    Bradina Anae Fr BYU  11.76  38-07.00
17.    Ellyn Williams So Southern Utah University  11.52  37-09.50
18.    Amy Pouliot Jr Southern Utah University  11.44  37-06.50
19.    Halli Whitby Fr Unattached  10.75  35-03.25
20.    Mariah May Fr Idaho State University  10.56  34-07.75
FOUL    Tori Bailey So Utah State University  FOUL  FOUL
DNS    Talie Bonds So Utah State University  DNS  DNS
DNS    Miley Houghton Fr Utah Valley University  DNS  DNS
DNS    Savanna Reilly Jr Utah Valley University  DNS  DNS


Men's Shot Put Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Jefferson Jarvis Sr BYU  18.62  61-01
2.    Daven Russell Jr Utah Valley University  18.06  59-03
3.    Josh Barclay So Utah State University  17.85  58-06.75
4.    Nick Benham So Weber State University  17.31  56-09.50
5.    Kyle Morris Jr Utah State University  17.13  56-02.50
6.    Harrison Gould Fr BYU  16.48  54-00.75
7.    Nathan Dunivan Sr Weber State University  16.28  53-05
8.    Trevor Jensen Sr Idaho State University  16.08  52-09
9.    Austin Carter Fr BYU  15.93  52-03.25
10.    Christian Sonnenberg So Utah State University  15.32  50-03.25
11.    Jacob Foutz Sr BYU  14.85  48-08.75
12.    John Elam So Idaho State University  14.85  48-08.75
13.    Keegan Luker So Idaho State University  14.76  48-05.00
14.    Jordan Porcaro So Southern Utah University  14.17  46-05.75
15.    Dominick Vasquez Fr Southern Utah University  12.99  42-07.50
16.    Zach Matson Fr Utah Valley University  12.62  41-04.75
17.    Kyle Routsong So Utah Valley University  12.47  40-11.00
18.    Brenan Thomas Sr Utah Valley University  11.60  38-00.75
FOUL    Cannon Brunsvik Sr Southern Utah University  FOUL  FOUL


Women's Discus Throw Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Michelle Wallerstedt Open Unattached  51.94  170-05
2.    Darcy Allen So Utah State University  48.04  157-07.25
3.    Leah Thompson So BYU  47.08  154-05.50
4.    Tori Bailey So Utah State University  46.38  152-02
5.    Sable Lohmeier Fr BYU  46.30  151-10.75
6.    Amy Pouliot Jr Southern Utah University  45.12  148-00.50
7.    Madison Cicierski Jr Idaho State University  44.36  145-06.50
8.    Addisyn Peacock So BYU  43.66  143-03
9.    Savanna Reilly Jr Utah Valley University  42.60  139-09.25
10.    Ellyn Williams So Southern Utah University  42.14  138-03
11.    Dailyn Tufuga Jr BYU  41.86  137-04
12.    Sabrina Hartmann Fr BYU  40.86  134-00.75
13.    Sophie Adams So Weber State University  40.86  134-00.75
14.    Tia Dee Christensen Fr Southern Utah University  40.76  133-08.75
15.    Maddy Beyeler Fr Utah Valley University  40.42  132-07.25
16.    Sierra Freeland Jr Unattached  39.94  131-00.50
17.    Reagan Hulet So Southern Utah University  39.88  130-10
18.    Lauren Emter So Southern Utah University  39.78  130-06.25
19.    Lauren Olsen Fr Weber State University  39.76  130-05.25
20.    Jessica Thompson Unattached  39.58  129-10.25
21.    Deidre Wilson Jr Weber State University  39.56  129-09.50
22.    Alyssa Workman Fr Unattached  38.82  127-04.25
23.    Halli Whitby Fr Unattached  37.64  123-06
24.    Abby Ramsey Fr Idaho State University  37.22  122-01.25
25.    Payge Cuthbertson Jr BYU  36.42  119-05.75
26.    Taegan Keep Unattached  35.86  117-07.75
27.    Miley Houghton Fr Utah Valley University  35.04  114-11.50
28.    Chania Nagel Sr Utah Valley University  34.72  113-11
FOUL    Emma Nwachukwu So Southern Utah University  FOUL  FOUL
FOUL    Elyse Cuthbertson Sr BYU  FOUL  FOUL
FOUL    Deziree Lipsett Sr Idaho State University  FOUL  FOUL


Men's Discus Throw Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Nathan Dunivan Sr Weber State University  55.21  181-01.50
2.    Christian Sonnenberg So Utah State University  53.92  176-10.75
3.    Jacob Foutz Sr BYU  53.50  175-06.25
4.    Trevor Jensen Sr Idaho State University  52.14  171-00.75
5.    Jefferson Jarvis Sr BYU  51.70  169-07.50
6.    Cannon Brunsvik Sr Southern Utah University  50.96  167-02.25
7.    Josh Barclay So Utah State University  50.28  164-11.50
8.    Harrison Gould Fr BYU  49.28  161-08.25
9.    Dennis Christensen Sr BYU  48.00  157-05.75
10.    Leo Finsterbusch Jr Idaho State University  46.50  152-06.75
11.    Nick Benham So Weber State University  46.38  152-02
12.    Tysen Toone Jr Utah Valley University  45.74  150-00.75
13.    Dominick Vasquez Fr Southern Utah University  45.28  148-06.75
14.    Bradley Cordova-Paramo Fr Southern Utah University  44.16  144-10.50
15.    Kyle Routsong So Utah Valley University  43.48  142-07.75
16.    Brison Tilo Fr Unattached  43.00  141-01
17.    Austin Carter Fr BYU  42.56  139-07.50
18.    Jordan Porcaro So Southern Utah University  40.84  133-11.75
19.    Zach Matson Fr Utah Valley University  38.80  127-03.50
20.    Roman Ruiz Fr Utah State University  38.20  125-04
21.    Brenan Thomas Sr Utah Valley University  30.20  99-01
DNS    Keegan Luker So Idaho State University  DNS  DNS


Women's Pole Vault Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Kaitlin Heri So San Diego State University  4.24  13-11.00
2.    Jessica Swannack So Idaho State University  4.04  13-03.00
3.    Alysia Allen Fr San Diego State University  3.89  12-09.25
4.    Elise Romney Jr BYU  3.89  12-09.25
5.    Marissa Berry Sr San Diego State University  3.74  12-03.25
6.    Kyndal Stewart Jr BYU  3.74  12-03.25
7.    Brooke Anger So Idaho State University  3.74  12-03.25
8.    Maren Garnett Fr Utah State University  3.74  12-03.25
9.    Isabel Neal Fr BYU  3.59  11-09.25
10.    Sierra Rockwood Unattached  3.59  11-09.25
11.    Taylor Alexander Sr San Diego State University  3.44  11-03.50
11.    Charlotte Read So BYU  3.44  11-03.50
11.    Lexi Wightman Fr Weber State University  3.44  11-03.50
14.    Sierra Kiser So Idaho State University  3.44  11-03.50
14.    Stephanie Wright Jr Utah State University  3.44  11-03.50
16.    Maysen Rollo Fr Utah Valley University  3.29  10-09.50
17.    Shayla Palmer Sr Weber State University  3.29  10-09.50
17.    Anna Parkinson Fr Utah Valley University  3.29  10-09.50
19.    Paige Dallmann Fr Weber State University  3.29  10-09.50
NH    Brielle Carr So Utah Valley University  NH  NH
NH    Bailey Anderson Jr Idaho State University  NH  NH
NH    Catherine Nemelka Unattached  NH  NH
NH    Bonnie Draxler Sr San Diego State University  NH  NH


Men's Pole Vault Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Jameson Shirley Sr BYU  5.32  17-05.50
1.    Raul Rios Sr BYU  5.32  17-05.50
3.    Alex Lawrence Jr Utah Valley University  5.07  16-07.50
4.    Trey Deveraux Open Unattached  4.92  16-01.75
5.    Fatty McGee Unattached  4.77  15-07.75
6.    Roman Ruiz Fr Utah State University  4.77  15-07.75
6.    Brendan Shelley Jr Weber State University  4.77  15-07.75
8.    Bryce Raders Fr Utah State University  4.62  15-02.00
8.    Matty Weirich Unattached  4.62  15-02.00
10.    Hunter Nielsen So Unattached  4.62  15-02.00
11.    Keaton Pace Sr Weber State University  4.47  14-08.00
12.    Antonio Chavez Jr Idaho State University  4.47  14-08.00
13.    Raiden Bowles Fr Unattached  4.32  14-02.00
14.    Jedediah Smith Fr Unattached  4.32  14-02.00
15.    Jacob Watts Fr Weber State University  4.17  13-08.25
16.    Hunter Pace Fr Weber State University  4.17  13-08.25
DNS    James Rodeman Sr Idaho State University  DNS  DNS
DNS    Steven French So BYU  DNS  DNS
NM    Randy Weintz Open Unattached  NM  NM


Men's High Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Zachary Blackham Open Unattached  2.14  7-00.25
2.    Leaugen Fray-Benoit Sr Utah State University  2.14  7-00.25
3.    Hunter Simonsen So Utah State University  2.14  7-00.25
4.    Chandler Obray Fr Utah State University  2.11  6-11.00
5.    AJ Beynon Fr BYU  2.11  6-11.00
6.    Jared Lorimier Jr BYU  2.11  6-11.00
7.    Seth Krauss Fr Utah Valley University  2.08  6-10.00
8.    Jeffrey Duvinston Fr Utah Valley University  2.03  6-08.00
9.    Christian Carnahan Fr Idaho State University  1.98  6-06.00
10.    Jedediah Smith Fr Unattached  1.98  6-06.00
11.    Dylan Kay Fr BYU  1.93  6-04.00
12.    Payton Riggs Fr Unattached  1.93  6-04.00
12.    Dallin Snyder Fr Unattached  1.93  6-04.00
14.    Marcus Hastings Sr Southern Utah University  1.93  6-04.00
15.    August Carlson Fr Unattached  1.88  6-02.00
15.    Haeden Hockersmith Fr Utah Valley University  1.88  6-02.00
17.    David Steeves So Southern Utah University  1.88  6-02.00
18.    Ryan Eror Jr Unattached  1.83  6-00.00
18.    Xakai Harry Fr Weber State University  1.83  6-00.00
20.    Seth Jarus Jr Idaho State University  1.83  6-00.00
DNS    Caleb Whitney So Weber State University  DNS  DNS
DNS    Frank Harris So Southern Utah University  DNS  DNS


Women's High Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Andrea Stapleton-Johnson Sr BYU  1.79  5-10.50
2.    Jennifer Christensen Sr Utah State University  1.76  5-09.25
3.    Paige Van Meeteren Jr Weber State University  1.76  5-09.25
4.    Briana Dusenberry So Utah Valley University  1.71  5-07.25
4.    Audrey Garrett Jr Utah State University  1.71  5-07.25
4.    Ginger Nelson So Idaho State University  1.71  5-07.25
7.    Tiera Orr So Utah Valley University  1.66  5-05.25
8.    Lindsay Shirley Jr BYU  1.66  5-05.25
8.    Ellyana Long Jr BYU  1.66  5-05.25
10.    Annie Watts Sr Weber State University  1.66  5-05.25
10.    Lindsey Johnson Sr Weber State University  1.66  5-05.25
12.    Ashley Vanvleet-Sturgis So Idaho State University  1.66  5-05.25
13.    Hannah Taylor Jr San Diego State University  1.66  5-05.25
14.    Kallie Given So Utah Valley University  1.61  5-03.50
15.    Courtney Christopherson Fr Unattached  1.56  5-01.50
16.    Sierra Ambrosek Jr Idaho State University  1.56  5-01.50
DNS    Brianna Starley Jr Southern Utah University  DNS  DNS
DNS    Rachel Garner Fr Idaho State University  DNS  DNS