2019 Davis Invitational
Davis High School
Kaysville, UT
April 20, 2019

Boy's 100 meter Open Sections

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jamo Allen Jr Viewmont High School 28.  11.53 +0.5
2.    Lynn Aung Sr Highland HS 33.  11.56 +0.5
3.    Jackson DeAnda So Farmington HS 58.  11.84 +0.5
4.    Anthony Warren Jr West Jordan HS 66.  11.99 +0.5
5.    Micha White Sr Ridgeline HS 70.  12.02 +0.5
6.    Ryeland Nguyen Sr Davis HS 72.  12.03 +0.5
7.    Jacob Coates Sr Davis HS 74.  12.16 +0.5
DNS    Michael Rendon Jr Hillcrest HS DNS  DNS +0.5


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Evan Blanchard Jr Woods Cross HS 39.  11.61 +0.9
2.    Dallan Pehrson Sr Syracuse HS 47.  11.70 +0.9
3.    Payton Suitter Jr Bingham HS 49.  11.74 +0.9
4.    Melelee Gautavai Sr East HS 53.  11.80 +0.9
5.    Donald Phillips So Ridgeline HS 54.  11.81 +0.9
6.    Joseph Martin So TIMPVIEW 70.  12.02 +0.9
7.    Nathan Woodruff Sr Bingham HS 75.  12.17 +0.9
DNS    Zaiden Wright So Bingham HS DNS  DNS +0.9


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Kaden Johnson Sr Westlake HS 43.  11.67 +0.0
2.    Aidan Fullmer Jr Layton HS 54.  11.81 +0.0
3.    Chance Udy So Bear River HS 63.  11.91 +0.0
4.    Nathan Turner Sr Bountiful HS 68.  12.01 +0.0
5.    Isaac Wangsgard So Farmington HS 73.  12.08 +0.0
DNS    Carston Christensen Jr Davis HS DNS  DNS +0.0
DNS    Corbin Arbon Sr Grand County HS DNS  DNS +0.0
DNS    Robby Cameron Fr Morgan HS DNS  DNS +0.0


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Ben Hegewald Jr Olympus HS 19.  11.50 +0.1
2.    Noah Kjar So Corner Canyon HS 22.  11.51 +0.1
3.    Joshua Baker So Riverton HS 59.  11.87 +0.1
4.    Jacob Bird Jr Roy HS 62.  11.90 +0.1
5.    Ty Montague Jr Herriman HS 65.  11.98 +0.1
6.    Jaxsen Fage Jr Roy HS 66.  11.99 +0.1
7.    Jared Polatis Jr Bingham HS 68.  12.01 +0.1
DNS    Crew Ross Fr Roy HS DNS  DNS +0.1


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Wyatt Curnow Jr Viewmont High School 9.  11.35 +0.6
2.    Jonah Gaye Sr Highland HS 24.  11.52 +0.6
3.    August Jacobs Jr Corner Canyon HS 28.  11.53 +0.6
4.    Hudson Schenck Sr Weber HS 42.  11.66 +0.6
5.    Carson Miller Jr Woods Cross HS 46.  11.69 +0.6
6.    Ethan Moore Sr Morgan HS 51.  11.75 +0.6
7.    Trey Traver So Copper Hills HS 60.  11.88 +0.6
DNS    Elijah Reives Jr West Jordan HS DNS  DNS +0.6


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Kael Atkinson Sr South Summit HS 40.  11.63 +1.0
2.    Mark McCurdy Jr Park City HS 49.  11.74 +1.0
3.    Aaron Groethe Jr Roy HS 56.  11.82 +1.0
4.    Everett Whitman Sr Rock Springs HS-WY 60.  11.88 +1.0
5.    Matthew Christensen So Bear River HS 64.  11.94 +1.0
DNS    Parker Freestone So Fremont HS DNS  DNS +1.0
DNS    Aaron Abercrombie So Riverton HS DNS  DNS +1.0


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Ethan Canfield Sr Riverton HS 16.  11.47 +0.7
2.    Favor Okere Jr Rock Springs HS-WY 28.  11.53 +0.7
3.    David Del Toro So Bountiful HS 37.  11.60 +0.7
4.    Jakob Burt Jr Morgan HS 45.  11.68 +0.7
5.    Ayden Sluka Sr Riverton HS 48.  11.73 +0.7
6.    Jaxson McFarland So Fremont HS 51.  11.75 +0.7
DNS    Carter Baldwin Fr West Jordan HS DNS  DNS +0.7
DNS    Jonas Nerdin So Woods Cross HS DNS  DNS +0.7


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Christian Woodland So Davis HS 11.  11.41 +1.3
2.    Austin Klingler So West Jordan HS 17.  11.48 +1.3
3.    Seth Warner So Park City HS 22.  11.51 +1.3
4.    Connely Hill So Wasatch HS 24.  11.52 +1.3
5.    Mahkhi Hagen Jr Herriman HS 28.  11.53 +1.3
6.    Kai Rumsey Sr TIMPVIEW 34.  11.58 +1.3
7.    Talmage Brown Sr Summit Academy High School 41.  11.64 +1.3
8.    Hayden Toone Jr Farmington HS 57.  11.83 +1.3


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Harrison Taggart Fr Corner Canyon HS 3.  11.28 +0.4
2.    Johnathan Rangassamy Sr Woods Cross HS 13.  11.42 +0.4
3.    Logan Tittle Jr Fremont HS 15.  11.46 +0.4
4.    David Hadley Sr Layton HS 19.  11.50 +0.4
5.    Calvin Peterson Sr Fremont HS 36.  11.59 +0.4
6.    Adriano Demartin Jr Bingham HS 37.  11.60 +0.4
7.    David Spjut So Davis HS 43.  11.67 +0.4
DNS    Aj White Jr Herriman HS DNS  DNS +0.4


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Paul Baynes Jr Park City HS 1.  11.14 +0.2
2.    William Ammons Sr TIMPVIEW 4.  11.30 +0.2
3.    A.j. Keil Sr Herriman HS 11.  11.41 +0.2
4.    Connor Glassey Sr Herriman HS 17.  11.48 +0.2
5.    Cameron Farley Sr Copper Hills HS 19.  11.50 +0.2
6.    Devin Gwynn Jr Davis HS 24.  11.52 +0.2
7.    Rhyle Hanson Sr Ogden HS 32.  11.54 +0.2
8.    Luke Christensen Jr Riverton HS 34.  11.58 +0.2


Boy's 100 meter Open Sections

Heat 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Bryson Cortes So Syracuse HS 2.  11.24 +1.0
2.    Dallon Schultz Jr Bear River HS 5.  11.31 +1.0
3.    Logan Shobe So Ogden HS 6.  11.32 +1.0
4.    Ty Burke Jr Syracuse HS 7.  11.33 +1.0
5.    Porter Giles Jr Morgan HS 8.  11.34 +1.0
6.    Liam Post Sr Herriman HS 10.  11.36 +1.0
7.    Bracken Forsyth Sr Layton HS 14.  11.43 +1.0
8.    Jacob McGuire Sr Bear River HS 24.  11.52 +1.0


Boy's 100 meter Open Sections
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Paul Baynes Jr Park City HS H10 -1. 11.14 +0.2
2.    Bryson Cortes So Syracuse HS H11 -1. 11.24 +1.0
3.    Harrison Taggart Fr Corner Canyon HS H9 -1. 11.28 +0.4
4.    William Ammons Sr TIMPVIEW H10 -2. 11.30 +0.2
5.    Dallon Schultz Jr Bear River HS H11 -2. 11.31 +1.0
6.    Logan Shobe So Ogden HS H11 -3. 11.32 +1.0
7.    Ty Burke Jr Syracuse HS H11 -4. 11.33 +1.0
8.    Porter Giles Jr Morgan HS H11 -5. 11.34 +1.0
9.    Wyatt Curnow Jr Viewmont High School H5 -1. 11.35 +0.6
10.    Liam Post Sr Herriman HS H11 -6. 11.36 +1.0
11.    Christian Woodland So Davis HS H8 -1. 11.41 +1.3
11.    A.j. Keil Sr Herriman HS H10 -3. 11.41 +0.2
13.    Johnathan Rangassamy Sr Woods Cross HS H9 -2. 11.42 +0.4
14.    Bracken Forsyth Sr Layton HS H11 -7. 11.43 +1.0
15.    Logan Tittle Jr Fremont HS H9 -3. 11.46 +0.4
16.    Ethan Canfield Sr Riverton HS H7 -1. 11.47 +0.7
17.    Connor Glassey Sr Herriman HS H10 -4. 11.48 +0.2
17.    Austin Klingler So West Jordan HS H8 -2. 11.48 +1.3
19.    Cameron Farley Sr Copper Hills HS H10 -5. 11.50 +0.2
19.    Ben Hegewald Jr Olympus HS H4 -1. 11.50 +0.1
19.    David Hadley Sr Layton HS H9 -4. 11.50 +0.4
22.    Seth Warner So Park City HS H8 -3. 11.51 +1.3
22.    Noah Kjar So Corner Canyon HS H4 -2. 11.51 +0.1
24.    Devin Gwynn Jr Davis HS H10 -6. 11.52 +0.2
24.    Jacob McGuire Sr Bear River HS H11 -8. 11.52 +1.0
24.    Jonah Gaye Sr Highland HS H5 -2. 11.52 +0.6
24.    Connely Hill So Wasatch HS H8 -4. 11.52 +1.3
28.    Favor Okere Jr Rock Springs HS-WY H7 -2. 11.53 +0.7
28.    Mahkhi Hagen Jr Herriman HS H8 -5. 11.53 +1.3
28.    August Jacobs Jr Corner Canyon HS H5 -3. 11.53 +0.6
28.    Jamo Allen Jr Viewmont High School H1 -1. 11.53 +0.5
32.    Rhyle Hanson Sr Ogden HS H10 -7. 11.54 +0.2
33.    Lynn Aung Sr Highland HS H1 -2. 11.56 +0.5
34.    Kai Rumsey Sr TIMPVIEW H8 -6. 11.58 +1.3
34.    Luke Christensen Jr Riverton HS H10 -8. 11.58 +0.2
36.    Calvin Peterson Sr Fremont HS H9 -5. 11.59 +0.4
37.    Adriano Demartin Jr Bingham HS H9 -6. 11.60 +0.4
37.    David Del Toro So Bountiful HS H7 -3. 11.60 +0.7
39.    Evan Blanchard Jr Woods Cross HS H2 -1. 11.61 +0.9
40.    Kael Atkinson Sr South Summit HS H6 -1. 11.63 +1.0
41.    Talmage Brown Sr Summit Academy High School H8 -7. 11.64 +1.3
42.    Hudson Schenck Sr Weber HS H5 -4. 11.66 +0.6
43.    David Spjut So Davis HS H9 -7. 11.67 +0.4
43.    Kaden Johnson Sr Westlake HS H3 -1. 11.67 +0.0
45.    Jakob Burt Jr Morgan HS H7 -4. 11.68 +0.7
46.    Carson Miller Jr Woods Cross HS H5 -5. 11.69 +0.6
47.    Dallan Pehrson Sr Syracuse HS H2 -2. 11.70 +0.9
48.    Ayden Sluka Sr Riverton HS H7 -5. 11.73 +0.7
49.    Payton Suitter Jr Bingham HS H2 -3. 11.74 +0.9
49.    Mark McCurdy Jr Park City HS H6 -2. 11.74 +1.0
51.    Ethan Moore Sr Morgan HS H5 -6. 11.75 +0.6
51.    Jaxson McFarland So Fremont HS H7 -6. 11.75 +0.7
53.    Melelee Gautavai Sr East HS H2 -4. 11.80 +0.9
54.    Aidan Fullmer Jr Layton HS H3 -2. 11.81 +0.0
54.    Donald Phillips So Ridgeline HS H2 -5. 11.81 +0.9
56.    Aaron Groethe Jr Roy HS H6 -3. 11.82 +1.0
57.    Hayden Toone Jr Farmington HS H8 -8. 11.83 +1.3
58.    Jackson DeAnda So Farmington HS H1 -3. 11.84 +0.5
59.    Joshua Baker So Riverton HS H4 -3. 11.87 +0.1
60.    Trey Traver So Copper Hills HS H5 -7. 11.88 +0.6
60.    Everett Whitman Sr Rock Springs HS-WY H6 -4. 11.88 +1.0
62.    Jacob Bird Jr Roy HS H4 -4. 11.90 +0.1
63.    Chance Udy So Bear River HS H3 -3. 11.91 +0.0
64.    Matthew Christensen So Bear River HS H6 -5. 11.94 +1.0
65.    Ty Montague Jr Herriman HS H4 -5. 11.98 +0.1
66.    Jaxsen Fage Jr Roy HS H4 -6. 11.99 +0.1
66.    Anthony Warren Jr West Jordan HS H1 -4. 11.99 +0.5
68.    Jared Polatis Jr Bingham HS H4 -7. 12.01 +0.1
68.    Nathan Turner Sr Bountiful HS H3 -4. 12.01 +0.0
70.    Joseph Martin So TIMPVIEW H2 -6. 12.02 +0.9
70.    Micha White Sr Ridgeline HS H1 -5. 12.02 +0.5
72.    Ryeland Nguyen Sr Davis HS H1 -6. 12.03 +0.5
73.    Isaac Wangsgard So Farmington HS H3 -5. 12.08 +0.0
74.    Jacob Coates Sr Davis HS H1 -7. 12.16 +0.5
75.    Nathan Woodruff Sr Bingham HS H2 -7. 12.17 +0.9
DNS    Carter Baldwin Fr West Jordan HS H7 -DNS DNS +0.7
DNS    Elijah Reives Jr West Jordan HS H5 -DNS DNS +0.6
DNS    Zaiden Wright So Bingham HS H2 -DNS DNS +0.9
DNS    Crew Ross Fr Roy HS H4 -DNS DNS +0.1
DNS    Carston Christensen Jr Davis HS H3 -DNS DNS +0.0
DNS    Parker Freestone So Fremont HS H6 -DNS DNS +1.0
DNS    Aj White Jr Herriman HS H9 -DNS DNS +0.4
DNS    Corbin Arbon Sr Grand County HS H3 -DNS DNS +0.0
DNS    Aaron Abercrombie So Riverton HS H6 -DNS DNS +1.0
DNS    Michael Rendon Jr Hillcrest HS H1 -DNS DNS +0.5
DNS    Jonas Nerdin So Woods Cross HS H7 -DNS DNS +0.7
DNS    Robby Cameron Fr Morgan HS H3 -DNS DNS +0.0