2019 Davis Invitational
Davis High School
Kaysville, UT
April 20, 2019

Boy's 200 meter Open Sections

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Noah LaDeaux Jr Herriman HS 44.  24.61 -3.3
2.    Marshall Breck Sr Copper Hills HS 46.  24.86 -3.3
3.    James Faurschou So Copper Hills HS 51.  25.39 -3.3
DNS    Kaden Johnson Sr Westlake HS DNS  DNS -3.3
DNS    Mapa Vaenuku Fr East HS DNS  DNS -3.3
DNS    Jacob Morton Jr Hillcrest HS DNS  DNS -3.3
DNS    Kameron Reaves Jr Northridge HS DNS  DNS -3.3


Boy's 200 meter Open Sections

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Joseph Martin So TIMPVIEW 38.  24.02 -2.8
2.    Donald Phillips So Ridgeline HS 41.  24.45 -2.8
3.    Gavin Taylor Jr Maple Mountain HS 48.  25.14 -2.8
4.    Elijah Reives Jr West Jordan HS 50.  25.36 -2.8
DNS    Will Pendelton Sr Layton HS DNS  DNS -2.8
DNS    Jared Thurman Jr Riverton HS DNS  DNS -2.8
DNS    Kai Vlaun So Park City HS DNS  DNS -2.8
DNS    Jared Crockett Jr Alta HS DNS  DNS -2.8


Boy's 200 meter Open Sections

Heat 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Austin Peterson Sr Herriman HS 6.  23.11 -1.5
2.    Gabe Morris Jr Evanston HS 27.  23.80 -1.5
3.    Jacob Bird Jr Roy HS 29.  23.82 -1.5
4.    Favor Okere Jr Rock Springs HS-WY 39.  24.19 -1.5
5.    Emmanuel Odogwu Jr Rock Springs HS-WY 45.  24.65 -1.5
DNS    Tyler Roberts Jr Woods Cross HS DNS  DNS -1.5
DNS    Christian Woodland So Davis HS DNS  DNS -1.5
DNS    David Hadley Sr Layton HS DNS  DNS -1.5


Boy's 200 meter Open Sections

Heat 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Noah Kjar So Corner Canyon HS 13.  23.44 -2.5
2.    William Ammons Sr TIMPVIEW 21.  23.70 -2.5
3.    Ethan Moore Sr Morgan HS 35.  23.95 -2.5
4.    Daniel Taylor Sr Olympus HS 37.  24.01 -2.5
5.    Jared Polatis Jr Bingham HS 40.  24.24 -2.5
6.    Sione Moa Sr Weber HS 42.  24.49 -2.5
DNS    David Del Toro So Bountiful HS DNS  DNS -2.5
DNS    Evan Blanchard Jr Woods Cross HS DNS  DNS -2.5


Boy's 200 meter Open Sections

Heat 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Connely Hill So Wasatch HS 28.  23.81 -1.6
2.    Johnathan Rangassamy Sr Woods Cross HS 33.  23.88 -1.6
3.    Ty Montague Jr Herriman HS 43.  24.54 -1.6
4.    Everett Whitman Sr Rock Springs HS-WY 46.  24.86 -1.6
DNS    Kody Smith Sr Evanston HS DNS  DNS -1.6
DNS    Kendrick Bolos Sr Fremont HS DNS  DNS -1.6
DNS    Corbin Arbon Sr Grand County HS DNS  DNS -1.6
DNS    David Spjut So Davis HS DNS  DNS -1.6


Boy's 200 meter Open Sections

Heat 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Taylor Heiner Jr Provo HS 2.  22.95 -1.2
2.    Gage Schofield Jr Fremont HS 15.  23.52 -1.2
3.    Jakob Burt Jr Morgan HS 18.  23.68 -1.2
4.    Devin Gwynn Jr Davis HS 19.  23.69 -1.2
5.    Kasey Hong Jr Corner Canyon HS 29.  23.82 -1.2
6.    Mahkhi Hagen Jr Herriman HS 34.  23.91 -1.2
7.    August Jacobs Jr Corner Canyon HS 36.  23.99 -1.2
8.    Joshua Baker So Riverton HS 49.  25.16 -1.2


Boy's 200 meter Open Sections

Heat 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Connor Glassey Sr Herriman HS 14.  23.46 -2.2
2.    Liam Post Sr Herriman HS 16.  23.57 -2.2
3.    Rhyle Hanson Sr Ogden HS 17.  23.62 -2.2
4.    Jacob McGuire Sr Bear River HS 22.  23.71 -2.2
5.    Jaxson McFarland So Fremont HS 24.  23.77 -2.2
6.    Ben Hegewald Jr Olympus HS 26.  23.79 -2.2
7.    Isaac Garrard Jr Riverton HS 31.  23.87 -2.2
DNS    Jonas Nerdin So Woods Cross HS DNS  DNS -2.2


Boy's 200 meter Open Sections

Heat 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Connor Lehr Sr Northridge HS 11.  23.40 -2.3
2.    Calvin Peterson Sr Fremont HS 12.  23.43 -2.3
3.    Luke Christensen Jr Riverton HS 19.  23.69 -2.3
4.    Aaron Groethe Jr Roy HS 23.  23.73 -2.3
5.    Seth Warner So Park City HS 24.  23.77 -2.3
6.    Kevin Mei Sr Rock Springs HS-WY 31.  23.87 -2.3
DNS    Jaxon Gochis Sr Fremont HS DNS  DNS -2.3
DNS    Nicolas Session So East HS DNS  DNS -2.3


Boy's 200 meter Open Sections

Heat 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Porter Ellis Sr Lone Peak HS 1.  22.65 -1.6
2.    Dallon Schultz Jr Bear River HS 3.  22.96 -1.6
3.    Harrison Taggart Fr Corner Canyon HS 4.  22.97 -1.6
4.    Alex Wheeler Jr Syracuse HS 5.  22.98 -1.6
5.    Logan Shobe So Ogden HS 7.  23.20 -1.6
6.    Bryson Cortes So Syracuse HS 8.  23.25 -1.6
7.    Adriano Demartin Jr Bingham HS 9.  23.29 -1.6
8.    A.j. Keil Sr Herriman HS 10.  23.30 -1.6


Boy's 200 meter Open Sections
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Porter Ellis Sr Lone Peak HS H9 -1. 22.65 -1.6
2.    Taylor Heiner Jr Provo HS H6 -1. 22.95 -1.2
3.    Dallon Schultz Jr Bear River HS H9 -2. 22.96 -1.6
4.    Harrison Taggart Fr Corner Canyon HS H9 -3. 22.97 -1.6
5.    Alex Wheeler Jr Syracuse HS H9 -4. 22.98 -1.6
6.    Austin Peterson Sr Herriman HS H3 -1. 23.11 -1.5
7.    Logan Shobe So Ogden HS H9 -5. 23.20 -1.6
8.    Bryson Cortes So Syracuse HS H9 -6. 23.25 -1.6
9.    Adriano Demartin Jr Bingham HS H9 -7. 23.29 -1.6
10.    A.j. Keil Sr Herriman HS H9 -8. 23.30 -1.6
11.    Connor Lehr Sr Northridge HS H8 -1. 23.40 -2.3
12.    Calvin Peterson Sr Fremont HS H8 -2. 23.43 -2.3
13.    Noah Kjar So Corner Canyon HS H4 -1. 23.44 -2.5
14.    Connor Glassey Sr Herriman HS H7 -1. 23.46 -2.2
15.    Gage Schofield Jr Fremont HS H6 -2. 23.52 -1.2
16.    Liam Post Sr Herriman HS H7 -2. 23.57 -2.2
17.    Rhyle Hanson Sr Ogden HS H7 -3. 23.62 -2.2
18.    Jakob Burt Jr Morgan HS H6 -3. 23.68 -1.2
19.    Devin Gwynn Jr Davis HS H6 -4. 23.69 -1.2
19.    Luke Christensen Jr Riverton HS H8 -3. 23.69 -2.3
21.    William Ammons Sr TIMPVIEW H4 -2. 23.70 -2.5
22.    Jacob McGuire Sr Bear River HS H7 -4. 23.71 -2.2
23.    Aaron Groethe Jr Roy HS H8 -4. 23.73 -2.3
24.    Seth Warner So Park City HS H8 -5. 23.77 -2.3
24.    Jaxson McFarland So Fremont HS H7 -5. 23.77 -2.2
26.    Ben Hegewald Jr Olympus HS H7 -6. 23.79 -2.2
27.    Gabe Morris Jr Evanston HS H3 -2. 23.80 -1.5
28.    Connely Hill So Wasatch HS H5 -1. 23.81 -1.6
29.    Jacob Bird Jr Roy HS H3 -3. 23.82 -1.5
29.    Kasey Hong Jr Corner Canyon HS H6 -5. 23.82 -1.2
31.    Kevin Mei Sr Rock Springs HS-WY H8 -6. 23.87 -2.3
31.    Isaac Garrard Jr Riverton HS H7 -7. 23.87 -2.2
33.    Johnathan Rangassamy Sr Woods Cross HS H5 -2. 23.88 -1.6
34.    Mahkhi Hagen Jr Herriman HS H6 -6. 23.91 -1.2
35.    Ethan Moore Sr Morgan HS H4 -3. 23.95 -2.5
36.    August Jacobs Jr Corner Canyon HS H6 -7. 23.99 -1.2
37.    Daniel Taylor Sr Olympus HS H4 -4. 24.01 -2.5
38.    Joseph Martin So TIMPVIEW H2 -1. 24.02 -2.8
39.    Favor Okere Jr Rock Springs HS-WY H3 -4. 24.19 -1.5
40.    Jared Polatis Jr Bingham HS H4 -5. 24.24 -2.5
41.    Donald Phillips So Ridgeline HS H2 -2. 24.45 -2.8
42.    Sione Moa Sr Weber HS H4 -6. 24.49 -2.5
43.    Ty Montague Jr Herriman HS H5 -3. 24.54 -1.6
44.    Noah LaDeaux Jr Herriman HS H1 -1. 24.61 -3.3
45.    Emmanuel Odogwu Jr Rock Springs HS-WY H3 -5. 24.65 -1.5
46.    Marshall Breck Sr Copper Hills HS H1 -2. 24.86 -3.3
46.    Everett Whitman Sr Rock Springs HS-WY H5 -4. 24.86 -1.6
48.    Gavin Taylor Jr Maple Mountain HS H2 -3. 25.14 -2.8
49.    Joshua Baker So Riverton HS H6 -8. 25.16 -1.2
50.    Elijah Reives Jr West Jordan HS H2 -4. 25.36 -2.8
51.    James Faurschou So Copper Hills HS H1 -3. 25.39 -3.3
DNS    Tyler Roberts Jr Woods Cross HS H3 -DNS DNS -1.5
DNS    Christian Woodland So Davis HS H3 -DNS DNS -1.5
DNS    David Del Toro So Bountiful HS H4 -DNS DNS -2.5
DNS    Evan Blanchard Jr Woods Cross HS H4 -DNS DNS -2.5
DNS    David Hadley Sr Layton HS H3 -DNS DNS -1.5
DNS    Will Pendelton Sr Layton HS H2 -DNS DNS -2.8
DNS    Jared Thurman Jr Riverton HS H2 -DNS DNS -2.8
DNS    Kai Vlaun So Park City HS H2 -DNS DNS -2.8
DNS    Kody Smith Sr Evanston HS H5 -DNS DNS -1.6
DNS    Jared Crockett Jr Alta HS H2 -DNS DNS -2.8
DNS    Kendrick Bolos Sr Fremont HS H5 -DNS DNS -1.6
DNS    Corbin Arbon Sr Grand County HS H5 -DNS DNS -1.6
DNS    David Spjut So Davis HS H5 -DNS DNS -1.6
DNS    Kaden Johnson Sr Westlake HS H1 -DNS DNS -3.3
DNS    Mapa Vaenuku Fr East HS H1 -DNS DNS -3.3
DNS    Jonas Nerdin So Woods Cross HS H7 -DNS DNS -2.2
DNS    Jacob Morton Jr Hillcrest HS H1 -DNS DNS -3.3
DNS    Kameron Reaves Jr Northridge HS H1 -DNS DNS -3.3
DNS    Jaxon Gochis Sr Fremont HS H8 -DNS DNS -2.3
DNS    Nicolas Session So East HS H8 -DNS DNS -2.3