2019 Davis Invitational
Davis High School
Kaysville, UT
April 20, 2019

Girl's 400 meter Open Sections

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Millie Wilcox Fr Olympus HS 23.  1:03.31
2.    Skye Meyers Fr Corner Canyon HS 28.  1:04.46
3.    Kate Hyatt Sr Riverton HS 30.  1:04.88
4.    Ella Olsen Jr Davis HS 34.  1:05.60
5.    Ellie Christensen Fr Park City HS 35.  1:05.88
6.    Berkley Dymock Fr Riverton HS 37.  1:08.73
DNS    Kenadee Harrison Fr Riverton HS DNS  DNS
DNS    Ella Bachorowski Jr East HS DNS  DNS


Girl's 400 meter Open Sections

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Meg Poll So Syracuse HS 17.  1:02.17
2.    Madison Patrick So Ridgeline HS 26.  1:03.79
3.    Alison Jones Jr Bingham HS 27.  1:04.25
4.    Meghan Kendrick Sr Ridgeline HS 29.  1:04.68
5.    Kylee Knoll Jr Morgan HS 31.  1:05.01
6.    DesiJo Haworth Jr Davis HS 39.  1:09.94
DNS    Hallie Benson So Alta HS DNS  DNS
DNS    Aubrinn Batis Jr Herriman HS DNS  DNS


Girl's 400 meter Open Sections

Heat 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Naomi Tomlinson Fr Bear River HS 9.  1:01.20
2.    Morgan Miller Jr Hillcrest HS 13.  1:01.51
3.    Jacoba Egbert Sr Ogden HS 16.  1:02.10
4.    Nicole Calvin So Farmington HS 22.  1:03.29
5.    Mataya Forsgren So Ridgeline HS 25.  1:03.50
6.    Makenna Dummer So Layton HS 32.  1:05.26
7.    Ella Tanner So Davis HS 33.  1:05.40
8.    Kayla Burton Sr Copper Hills HS 36.  1:07.42


Girl's 400 meter Open Sections

Heat 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kelcie Richmond Sr Maple Mountain HS 12.  1:01.36
2.    Annie Rowlan Jr Morgan HS 15.  1:01.93
3.    Maryn Granger Jr Corner Canyon HS 19.  1:02.27
4.    Courtney McCain Sr Woods Cross HS 21.  1:02.75
5.    Emily Ruhr Sr Viewmont High School 38.  1:09.68
DNS    Gabby Mason Sr Davis HS DNS  DNS
DNS    Madiysn Wankier So Corner Canyon HS DNS  DNS
DNS    Sadie Adams Sr West Jordan HS DNS  DNS


Girl's 400 meter Open Sections

Heat 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jenae Ramirez Sr Rock Springs HS-WY 1.  58.56
2.    Annie Murdock Jr Highland HS 2.  1:00.17
3.    Tia Nelson So Evanston HS 8.  1:01.13
4.    Kyla Allan Jr Riverton HS 14.  1:01.61
5.    Zanna Perry Fr Maple Mountain HS 17.  1:02.17
6.    Sarah Buening Jr Bingham HS 20.  1:02.29
7.    Maude Crossland So Park City HS 24.  1:03.42
DNS    Sade Miller So Union HS DNS  DNS


Girl's 400 meter Open Sections

Heat 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ashley Roberts Jr Bear River HS 3.  1:00.46
2.    Gentri Wightman Sr Herriman HS 4.  1:00.65
3.    Sarah Wilkinson Fr Bountiful HS 5.  1:00.66
4.    Aniya Bobo Sr Weber HS 6.  1:00.87
5.    Kacie Barker Fr Syracuse HS 7.  1:01.11
6.    Lucie Prettyman Fr East HS 10.  1:01.30
7.    Emily Jensen Sr East HS 11.  1:01.31
DNS    Emma Bronson Sr Woods Cross HS DNS  DNS


Girl's 400 meter Open Sections
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Jenae Ramirez Sr Rock Springs HS-WY H5 -1. 58.56
2.    Annie Murdock Jr Highland HS H5 -2. 1:00.17
3.    Ashley Roberts Jr Bear River HS H6 -1. 1:00.46
4.    Gentri Wightman Sr Herriman HS H6 -2. 1:00.65
5.    Sarah Wilkinson Fr Bountiful HS H6 -3. 1:00.66
6.    Aniya Bobo Sr Weber HS H6 -4. 1:00.87
7.    Kacie Barker Fr Syracuse HS H6 -5. 1:01.11
8.    Tia Nelson So Evanston HS H5 -3. 1:01.13
9.    Naomi Tomlinson Fr Bear River HS H3 -1. 1:01.20
10.    Lucie Prettyman Fr East HS H6 -6. 1:01.30
11.    Emily Jensen Sr East HS H6 -7. 1:01.31
12.    Kelcie Richmond Sr Maple Mountain HS H4 -1. 1:01.36
13.    Morgan Miller Jr Hillcrest HS H3 -2. 1:01.51
14.    Kyla Allan Jr Riverton HS H5 -4. 1:01.61
15.    Annie Rowlan Jr Morgan HS H4 -2. 1:01.93
16.    Jacoba Egbert Sr Ogden HS H3 -3. 1:02.10
17.    Zanna Perry Fr Maple Mountain HS H5 -5. 1:02.17
17.    Meg Poll So Syracuse HS H2 -1. 1:02.17
19.    Maryn Granger Jr Corner Canyon HS H4 -3. 1:02.27
20.    Sarah Buening Jr Bingham HS H5 -6. 1:02.29
21.    Courtney McCain Sr Woods Cross HS H4 -4. 1:02.75
22.    Nicole Calvin So Farmington HS H3 -4. 1:03.29
23.    Millie Wilcox Fr Olympus HS H1 -1. 1:03.31
24.    Maude Crossland So Park City HS H5 -7. 1:03.42
25.    Mataya Forsgren So Ridgeline HS H3 -5. 1:03.50
26.    Madison Patrick So Ridgeline HS H2 -2. 1:03.79
27.    Alison Jones Jr Bingham HS H2 -3. 1:04.25
28.    Skye Meyers Fr Corner Canyon HS H1 -2. 1:04.46
29.    Meghan Kendrick Sr Ridgeline HS H2 -4. 1:04.68
30.    Kate Hyatt Sr Riverton HS H1 -3. 1:04.88
31.    Kylee Knoll Jr Morgan HS H2 -5. 1:05.01
32.    Makenna Dummer So Layton HS H3 -6. 1:05.26
33.    Ella Tanner So Davis HS H3 -7. 1:05.40
34.    Ella Olsen Jr Davis HS H1 -4. 1:05.60
35.    Ellie Christensen Fr Park City HS H1 -5. 1:05.88
36.    Kayla Burton Sr Copper Hills HS H3 -8. 1:07.42
37.    Berkley Dymock Fr Riverton HS H1 -6. 1:08.73
38.    Emily Ruhr Sr Viewmont High School H4 -5. 1:09.68
39.    DesiJo Haworth Jr Davis HS H2 -6. 1:09.94
DNS    Gabby Mason Sr Davis HS H4 -DNS DNS
DNS    Hallie Benson So Alta HS H2 -DNS DNS
DNS    Emma Bronson Sr Woods Cross HS H6 -DNS DNS
DNS    Madiysn Wankier So Corner Canyon HS H4 -DNS DNS
DNS    Sadie Adams Sr West Jordan HS H4 -DNS DNS
DNS    Kenadee Harrison Fr Riverton HS H1 -DNS DNS
DNS    Ella Bachorowski Jr East HS H1 -DNS DNS
DNS    Aubrinn Batis Jr Herriman HS H2 -DNS DNS
DNS    Sade Miller So Union HS H5 -DNS DNS