2019 Davis Invitational
Davis High School
Kaysville, UT
April 20, 2019

Boy's 800 meter Open Sections

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Logan Snow Sr Union HS 20.  2:05.88
2.    Carter Middleton So TIMPVIEW 21.  2:06.17
3.    Andrew Hunting Sr Ridgeline HS 23.  2:06.23
4.    Jalen Anderton Jr Farmington HS 24.  2:06.75
5.    Ethan Maxfield Jr West Jordan HS 27.  2:07.97
6.    Cade Parkinson Jr Maple Mountain HS 28.  2:08.72
7.    Ethan Mabey So Bountiful HS 29.  2:08.83
8.    Carson Knight Sr Davis HS 31.  2:09.88
9.    Gabe Nuttall So Woods Cross HS 32.  2:10.26
10.    Treven Warnick So Riverton HS 33.  2:10.44
11.    Arda Caliskan Jr TIMPVIEW 35.  2:11.07
12.    Jedidiah Megargel So Westlake HS 36.  2:11.22
13.    Jared Peterson So Bingham HS 37.  2:12.61
14.    Sam Galati Jr South Summit HS 38.  2:13.52
15.    Kurt Thornton Jr Farmington HS 40.  2:16.79
DNS    Trey Ferrin Sr Davis HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Open Sections

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Markus Brauer Sr Hillcrest HS 9.  2:03.16
2.    Luke Perkins Sr West Jordan HS 10.  2:03.37
3.    Jonathan Cantwell Sr Ridgeline HS 11.  2:03.63
4.    Jorge Cortes Sr Ben Lomond HS 13.  2:03.91
5.    Hector Cedillo Sr Olympus HS 14.  2:04.01
6.    Eric Christen Sr Pleasant Grove HS 17.  2:04.79
7.    Daniel Leszynski So Bountiful HS 18.  2:05.21
8.    Jackson Peek Jr Rock Springs HS-WY 19.  2:05.59
9.    Gavin Clark Sr Fremont HS 22.  2:06.21
10.    Jared Hogan Sr Davis HS 25.  2:06.77
11.    Jake Dowdle Sr Bingham HS 30.  2:09.59
12.    Brigham Ballard Sr Copper Hills HS 39.  2:15.02
DNS    Thomas Doxey Jr Ogden HS DNS  DNS
DNS    Jacob Halverson Jr Davis HS DNS  DNS
DNS    Bridger Booth Sr West Jordan HS DNS  DNS
DNS    Isaac Woolford Fr Maple Mountain HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Open Sections

Heat 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Matt Masias Jr Westlake HS 1.  1:58.54
2.    Kyler Miller Sr Herriman HS 2.  1:59.04
3.    Logan Anderson Sr Copper Hills HS 3.  1:59.24
4.    Jake Porter Jr Roy HS 4.  1:59.77
5.    Garrett Direda Jr Farmington HS 5.  2:00.53
6.    Spencer Birchum Jr West Jordan HS 6.  2:01.63
7.    Mitchell Clove Sr Davis HS 7.  2:02.75
8.    Dallin Cardon Sr Evanston HS 8.  2:02.96
9.    Josh Sorenson Jr Syracuse HS 12.  2:03.72
10.    Morgan Calder Sr Bingham HS 15.  2:04.64
10.    Jorge Vasquez Sr Bonneville HS 15.  2:04.64
12.    Kaleb Bowles Jr Morgan HS 26.  2:07.33
13.    Spencer Anderson Jr Ogden HS 34.  2:10.47
DNS    Ty Vickers Sr Herriman HS DNS  DNS
DNS    Max Bailey Sr Ogden HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Open Sections
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Matt Masias Jr Westlake HS H3 -1. 1:58.54
2.    Kyler Miller Sr Herriman HS H3 -2. 1:59.04
3.    Logan Anderson Sr Copper Hills HS H3 -3. 1:59.24
4.    Jake Porter Jr Roy HS H3 -4. 1:59.77
5.    Garrett Direda Jr Farmington HS H3 -5. 2:00.53
6.    Spencer Birchum Jr West Jordan HS H3 -6. 2:01.63
7.    Mitchell Clove Sr Davis HS H3 -7. 2:02.75
8.    Dallin Cardon Sr Evanston HS H3 -8. 2:02.96
9.    Markus Brauer Sr Hillcrest HS H2 -1. 2:03.16
10.    Luke Perkins Sr West Jordan HS H2 -2. 2:03.37
11.    Jonathan Cantwell Sr Ridgeline HS H2 -3. 2:03.63
12.    Josh Sorenson Jr Syracuse HS H3 -9. 2:03.72
13.    Jorge Cortes Sr Ben Lomond HS H2 -4. 2:03.91
14.    Hector Cedillo Sr Olympus HS H2 -5. 2:04.01
15.    Morgan Calder Sr Bingham HS H3 -10. 2:04.64
15.    Jorge Vasquez Sr Bonneville HS H3 -10. 2:04.64
17.    Eric Christen Sr Pleasant Grove HS H2 -6. 2:04.79
18.    Daniel Leszynski So Bountiful HS H2 -7. 2:05.21
19.    Jackson Peek Jr Rock Springs HS-WY H2 -8. 2:05.59
20.    Logan Snow Sr Union HS H1 -1. 2:05.88
21.    Carter Middleton So TIMPVIEW H1 -2. 2:06.17
22.    Gavin Clark Sr Fremont HS H2 -9. 2:06.21
23.    Andrew Hunting Sr Ridgeline HS H1 -3. 2:06.23
24.    Jalen Anderton Jr Farmington HS H1 -4. 2:06.75
25.    Jared Hogan Sr Davis HS H2 -10. 2:06.77
26.    Kaleb Bowles Jr Morgan HS H3 -12. 2:07.33
27.    Ethan Maxfield Jr West Jordan HS H1 -5. 2:07.97
28.    Cade Parkinson Jr Maple Mountain HS H1 -6. 2:08.72
29.    Ethan Mabey So Bountiful HS H1 -7. 2:08.83
30.    Jake Dowdle Sr Bingham HS H2 -11. 2:09.59
31.    Carson Knight Sr Davis HS H1 -8. 2:09.88
32.    Gabe Nuttall So Woods Cross HS H1 -9. 2:10.26
33.    Treven Warnick So Riverton HS H1 -10. 2:10.44
34.    Spencer Anderson Jr Ogden HS H3 -13. 2:10.47
35.    Arda Caliskan Jr TIMPVIEW H1 -11. 2:11.07
36.    Jedidiah Megargel So Westlake HS H1 -12. 2:11.22
37.    Jared Peterson So Bingham HS H1 -13. 2:12.61
38.    Sam Galati Jr South Summit HS H1 -14. 2:13.52
39.    Brigham Ballard Sr Copper Hills HS H2 -12. 2:15.02
40.    Kurt Thornton Jr Farmington HS H1 -15. 2:16.79
DNS    Thomas Doxey Jr Ogden HS H2 -DNS DNS
DNS    Jacob Halverson Jr Davis HS H2 -DNS DNS
DNS    Bridger Booth Sr West Jordan HS H2 -DNS DNS
DNS    Isaac Woolford Fr Maple Mountain HS H2 -DNS DNS
DNS    Trey Ferrin Sr Davis HS H1 -DNS DNS
DNS    Ty Vickers Sr Herriman HS H3 -DNS DNS
DNS    Max Bailey Sr Ogden HS H3 -DNS DNS