2019 Davis Invitational
Davis High School
Kaysville, UT
April 20, 2019

Girl's 1600 meter Open Sections

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Caroline Murri Jr Alta HS 30.  5:35.05
2.    Alicia Halverson Sr Davis HS 32.  5:36.41
3.    Rachel Margetts Sr Bingham HS 39.  5:38.61
4.    Zanna Perry Fr Maple Mountain HS 47.  5:44.21
5.    Meg Spence Jr Olympus HS 50.  5:45.89
6.    Makena Harbertson Jr Pleasant Grove HS 51.  5:46.51
7.    Maya Connolly So Olympus HS 52.  5:46.94
8.    Roselind Schraedel Sr Davis HS 53.  5:46.96
9.    Taylor OFarrell Fr Riverton HS 54.  5:47.88
10.    Jillian Perry So Park City HS 55.  5:47.92
11.    Kayla Fuller Sr Ridgeline HS 57.  5:48.69
12.    Alexis Patrick Fr Ridgeline HS 59.  5:50.52
13.    Isabella Brower Jr Westlake HS 61.  5:54.07
14.    Abbey Blair Sr Ogden HS 64.  5:57.05
15.    Alex Riley So Rock Springs HS-WY 65.  6:00.25
16.    Becca Cryer Jr Pleasant Grove HS 66.  6:02.13
17.    Mathilde Oscarson Jr TIMPVIEW 68.  6:25.35
DNS    Macie Lee Sr Westlake HS DNS  DNS
DNS    Ruth Wright So Davis HS DNS  DNS
DNS    Amanda Hatch Sr Ogden HS DNS  DNS


Girl's 1600 meter Open Sections

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Sidney Snow So Union HS 16.  5:29.61
2.    Trisha Thompson So Bountiful HS 20.  5:31.38
3.    Alexia Larsen Jr Corner Canyon HS 25.  5:32.33
4.    Saylor Lighten Sr Riverton HS 27.  5:33.05
5.    Alivia Scoresby So Westlake HS 33.  5:36.65
6.    Madison Strasner So Desert Hills HS 35.  5:37.49
7.    Geneva Humbert Sr Highland HS 36.  5:37.52
8.    Brooklyn Smith So Herriman HS 37.  5:37.78
9.    Hallie Noorda So Roy HS 40.  5:39.54
10.    Kate Peterson Jr Bonneville HS 41.  5:39.76
11.    Mercy Smith Fr TIMPVIEW 44.  5:41.25
12.    Brynlee Brown Fr Ridgeline HS 45.  5:42.18
13.    Isabella Hanks Fr Bountiful HS 56.  5:48.56
14.    Morgan Hatch Fr Herriman HS 58.  5:49.00
15.    Maddy Jenkins Jr Bountiful HS 60.  5:53.25
16.    Paige Rousey Jr Herriman HS 61.  5:54.07
17.    Molly Jensen Jr Westlake HS 63.  5:55.57
DNS    Makaila Runnels Sr Pleasant Grove HS DNS  DNS
DNS    Lacey Johnson Sr Pleasant Grove HS DNS  DNS
DNS    Katie Crabtree So Ogden HS DNS  DNS


Girl's 1600 meter Open Sections

Heat 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Emma Thornley So Layton HS 7.  5:22.47
2.    Abbie Bankhead Sr Corner Canyon HS 8.  5:22.74
3.    Whitney Walpole So Davis HS 9.  5:26.68
4.    Madison Patrick So Ridgeline HS 10.  5:27.00
5.    Lauren Thornley Fr Layton HS 11.  5:27.23
6.    Emma Barnett Jr Olympus HS 17.  5:30.26
7.    Lauren Luekenga Jr Desert Hills HS 19.  5:31.04
8.    Hallie Morris So Fremont HS 21.  5:31.45
9.    Victoria Galley Sr Bingham HS 23.  5:32.00
10.    Serra Hook Jr Desert Hills HS 29.  5:34.85
11.    Madison White So Bear River HS 31.  5:35.99
12.    Kate Heywood Fr Morgan HS 34.  5:37.25
13.    Brooke Larson Sr Ogden HS 38.  5:38.20
14.    Madelyn Boulton Sr TIMPVIEW 42.  5:39.94
15.    Anne Ballard Fr Westlake HS 43.  5:40.80
16.    Amanda Marchant Jr Desert Hills HS 46.  5:43.74
17.    Brynn Black Jr West Jordan HS 48.  5:45.38
DNS    Jenna Lund Sr Weber HS DNS  DNS
DNS    Mya Bateman So East HS DNS  DNS
DNS    Sophie Earley Fr Morgan HS DNS  DNS
DNS    Shelby Stubbs Sr TIMPVIEW DNS  DNS


Girl's 1600 meter Open Sections

Heat 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Michelle Christian Sr Woods Cross HS 1.  5:14.18
2.    Kate Richardson Sr Layton HS 2.  5:14.74
3.    Megan Terry Sr Fremont HS 3.  5:17.13
4.    Addi Bruening Fr Herriman HS 4.  5:19.63
5.    Jane Fredrick Jr Olympus HS 5.  5:20.72
6.    Avery Moore Fr Herriman HS 6.  5:21.08
7.    Elizabeth Wilcox Sr TIMPVIEW 12.  5:27.56
8.    Makayla Pitcher Fr Westlake HS 13.  5:27.89
9.    Callie Morgan Jr Roy HS 14.  5:28.73
10.    Morgan Jensen Jr Alta HS 15.  5:29.56
11.    Camilla Adams So Maple Mountain HS 18.  5:30.75
12.    Lily Poulton Sr Desert Hills HS 22.  5:31.56
13.    Hailey Kidd So Copper Hills HS 24.  5:32.27
14.    Haley Rountree Sr Desert Hills HS 26.  5:32.49
15.    Mackenzie Kalista Jr Ogden HS 28.  5:33.21
16.    Tate Beasley So Ogden HS 49.  5:45.50
17.    Bonita Gray So Ogden HS 67.  6:05.24
DNS    Kate Allred Jr Ogden HS DNS  DNS
DNS    Shaunti Longfellow Jr Rock Springs HS-WY DNS  DNS


Girl's 1600 meter Open Sections
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Michelle Christian Sr Woods Cross HS H4 -1. 5:14.18
2.    Kate Richardson Sr Layton HS H4 -2. 5:14.74
3.    Megan Terry Sr Fremont HS H4 -3. 5:17.13
4.    Addi Bruening Fr Herriman HS H4 -4. 5:19.63
5.    Jane Fredrick Jr Olympus HS H4 -5. 5:20.72
6.    Avery Moore Fr Herriman HS H4 -6. 5:21.08
7.    Emma Thornley So Layton HS H3 -1. 5:22.47
8.    Abbie Bankhead Sr Corner Canyon HS H3 -2. 5:22.74
9.    Whitney Walpole So Davis HS H3 -3. 5:26.68
10.    Madison Patrick So Ridgeline HS H3 -4. 5:27.00
11.    Lauren Thornley Fr Layton HS H3 -5. 5:27.23
12.    Elizabeth Wilcox Sr TIMPVIEW H4 -7. 5:27.56
13.    Makayla Pitcher Fr Westlake HS H4 -8. 5:27.89
14.    Callie Morgan Jr Roy HS H4 -9. 5:28.73
15.    Morgan Jensen Jr Alta HS H4 -10. 5:29.56
16.    Sidney Snow So Union HS H2 -1. 5:29.61
17.    Emma Barnett Jr Olympus HS H3 -6. 5:30.26
18.    Camilla Adams So Maple Mountain HS H4 -11. 5:30.75
19.    Lauren Luekenga Jr Desert Hills HS H3 -7. 5:31.04
20.    Trisha Thompson So Bountiful HS H2 -2. 5:31.38
21.    Hallie Morris So Fremont HS H3 -8. 5:31.45
22.    Lily Poulton Sr Desert Hills HS H4 -12. 5:31.56
23.    Victoria Galley Sr Bingham HS H3 -9. 5:32.00
24.    Hailey Kidd So Copper Hills HS H4 -13. 5:32.27
25.    Alexia Larsen Jr Corner Canyon HS H2 -3. 5:32.33
26.    Haley Rountree Sr Desert Hills HS H4 -14. 5:32.49
27.    Saylor Lighten Sr Riverton HS H2 -4. 5:33.05
28.    Mackenzie Kalista Jr Ogden HS H4 -15. 5:33.21
29.    Serra Hook Jr Desert Hills HS H3 -10. 5:34.85
30.    Caroline Murri Jr Alta HS H1 -1. 5:35.05
31.    Madison White So Bear River HS H3 -11. 5:35.99
32.    Alicia Halverson Sr Davis HS H1 -2. 5:36.41
33.    Alivia Scoresby So Westlake HS H2 -5. 5:36.65
34.    Kate Heywood Fr Morgan HS H3 -12. 5:37.25
35.    Madison Strasner So Desert Hills HS H2 -6. 5:37.49
36.    Geneva Humbert Sr Highland HS H2 -7. 5:37.52
37.    Brooklyn Smith So Herriman HS H2 -8. 5:37.78
38.    Brooke Larson Sr Ogden HS H3 -13. 5:38.20
39.    Rachel Margetts Sr Bingham HS H1 -3. 5:38.61
40.    Hallie Noorda So Roy HS H2 -9. 5:39.54
41.    Kate Peterson Jr Bonneville HS H2 -10. 5:39.76
42.    Madelyn Boulton Sr TIMPVIEW H3 -14. 5:39.94
43.    Anne Ballard Fr Westlake HS H3 -15. 5:40.80
44.    Mercy Smith Fr TIMPVIEW H2 -11. 5:41.25
45.    Brynlee Brown Fr Ridgeline HS H2 -12. 5:42.18
46.    Amanda Marchant Jr Desert Hills HS H3 -16. 5:43.74
47.    Zanna Perry Fr Maple Mountain HS H1 -4. 5:44.21
48.    Brynn Black Jr West Jordan HS H3 -17. 5:45.38
49.    Tate Beasley So Ogden HS H4 -16. 5:45.50
50.    Meg Spence Jr Olympus HS H1 -5. 5:45.89
51.    Makena Harbertson Jr Pleasant Grove HS H1 -6. 5:46.51
52.    Maya Connolly So Olympus HS H1 -7. 5:46.94
53.    Roselind Schraedel Sr Davis HS H1 -8. 5:46.96
54.    Taylor OFarrell Fr Riverton HS H1 -9. 5:47.88
55.    Jillian Perry So Park City HS H1 -10. 5:47.92
56.    Isabella Hanks Fr Bountiful HS H2 -13. 5:48.56
57.    Kayla Fuller Sr Ridgeline HS H1 -11. 5:48.69
58.    Morgan Hatch Fr Herriman HS H2 -14. 5:49.00
59.    Alexis Patrick Fr Ridgeline HS H1 -12. 5:50.52
60.    Maddy Jenkins Jr Bountiful HS H2 -15. 5:53.25
61.    Isabella Brower Jr Westlake HS H1 -13. 5:54.07
61.    Paige Rousey Jr Herriman HS H2 -16. 5:54.07
63.    Molly Jensen Jr Westlake HS H2 -17. 5:55.57
64.    Abbey Blair Sr Ogden HS H1 -14. 5:57.05
65.    Alex Riley So Rock Springs HS-WY H1 -15. 6:00.25
66.    Becca Cryer Jr Pleasant Grove HS H1 -16. 6:02.13
67.    Bonita Gray So Ogden HS H4 -17. 6:05.24
68.    Mathilde Oscarson Jr TIMPVIEW H1 -17. 6:25.35
DNS    Macie Lee Sr Westlake HS H1 -DNS DNS
DNS    Ruth Wright So Davis HS H1 -DNS DNS
DNS    Makaila Runnels Sr Pleasant Grove HS H2 -DNS DNS
DNS    Lacey Johnson Sr Pleasant Grove HS H2 -DNS DNS
DNS    Katie Crabtree So Ogden HS H2 -DNS DNS
DNS    Jenna Lund Sr Weber HS H3 -DNS DNS
DNS    Mya Bateman So East HS H3 -DNS DNS
DNS    Amanda Hatch Sr Ogden HS H1 -DNS DNS
DNS    Sophie Earley Fr Morgan HS H3 -DNS DNS
DNS    Shelby Stubbs Sr TIMPVIEW H3 -DNS DNS
DNS    Kate Allred Jr Ogden HS H4 -DNS DNS
DNS    Shaunti Longfellow Jr Rock Springs HS-WY H4 -DNS DNS