2019 Davis Invitational
Davis High School
Kaysville, UT
April 20, 2019

Boy's 300 Meter Hurdles Open Sections

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jaden Mickelson Sr Union HS 12.  42.31
2.    Joel Dopp Sr Layton HS 14.  42.57
3.    Dm Mulugeda So Davis HS 30.  44.04
4.    Jacob Salvesen Jr Ridgeline HS 33.  44.70
5.    Brandon Murphy Sr Bountiful HS 34.  44.84
6.    Matthew Anglin Sr Copper Hills HS 41.  45.75
7.    Kobe Melton Jr Davis HS 42.  45.77
8.    Abraham Harris Sr Weber HS 45.  47.07


Boy's 300 Meter Hurdles Open Sections

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ryan Trane Fr Weber HS 8.  41.84
2.    Sam Goodwin Sr Bountiful HS 15.  42.72
3.    Alex Delaney Jr Olympus HS 20.  43.02
4.    Micah Davidson Sr Bingham HS 24.  43.65
5.    Tanner Brown Sr Ogden HS 31.  44.07
6.    Brock Lloyd Sr Hillcrest HS 37.  45.32
7.    Bryton Tolman So Fremont HS 38.  45.35
8.    Cameron Brooks Sr Morgan HS 43.  45.86


Boy's 300 Meter Hurdles Open Sections

Heat 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    James Glover Sr Morgan HS 16.  42.75
2.    Noah Taylor Sr Westlake HS 21.  43.24
3.    Nick Olea Sr Woods Cross HS 25.  43.68
4.    Cade Francom So Evanston HS 26.  43.70
5.    Griffin Karras Jr Davis HS 32.  44.10
6.    Keaton Rusch Sr Syracuse HS 35.  44.85
7.    Connor Glassey Sr Herriman HS 44.  46.27
DNS    Davey Newman Jr Herriman HS DNS  DNS


Boy's 300 Meter Hurdles Open Sections

Heat 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Payton Bird Sr Morgan HS 12.  42.31
2.    David Hayes Jr Farmington HS 17.  42.88
3.    Harmon Hemming Jr Weber HS 23.  43.43
4.    Klayson Roberts Jr Bear River HS 28.  43.96
5.    Tate Isom Jr Davis HS 29.  43.97
6.    Connely Hill So Wasatch HS 36.  45.16
7.    Oliver Zens Jr Davis HS 39.  45.38
7.    Josh Beckwith Jr Bonneville HS 39.  45.38


Boy's 300 Meter Hurdles Open Sections

Heat 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Seth Hymas Jr Rock Springs HS-WY 8.  41.84
2.    Dillon Jensen Sr TIMPVIEW 10.  42.05
3.    Collin Cobabe Jr Syracuse HS 11.  42.25
4.    Cole Weaver Sr Davis HS 18.  42.92
5.    Payton Suitter Jr Bingham HS 19.  42.99
6.    Garrett Berger Sr Evanston HS 22.  43.34
7.    Porter Farr Sr Layton HS 27.  43.94
DNS    Isaac Fillmore Sr TIMPVIEW DNS  DNS


Boy's 300 Meter Hurdles Open Sections

Heat 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Garrett Hawkes Sr North Fremont High School 1.  39.91
2.    Cole Noriega Jr Davis HS 2.  40.22
3.    Kendrick Bolos Sr Fremont HS 3.  40.56
4.    Porter Ellis Sr Lone Peak HS 4.  40.68
5.    Nicholas Shirley Jr Farmington HS 5.  41.03
6.    Austin Russon Sr Pleasant Grove HS 6.  41.62
7.    Logan Davis Sr South Summit HS 7.  41.63
DNS    Aaron Erickson Sr Bingham HS DNS  DNS


Boy's 300 Meter Hurdles Open Sections
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Garrett Hawkes Sr North Fremont High School H6 -1. 39.91
2.    Cole Noriega Jr Davis HS H6 -2. 40.22
3.    Kendrick Bolos Sr Fremont HS H6 -3. 40.56
4.    Porter Ellis Sr Lone Peak HS H6 -4. 40.68
5.    Nicholas Shirley Jr Farmington HS H6 -5. 41.03
6.    Austin Russon Sr Pleasant Grove HS H6 -6. 41.62
7.    Logan Davis Sr South Summit HS H6 -7. 41.63
8.    Seth Hymas Jr Rock Springs HS-WY H5 -1. 41.84
8.    Ryan Trane Fr Weber HS H2 -1. 41.84
10.    Dillon Jensen Sr TIMPVIEW H5 -2. 42.05
11.    Collin Cobabe Jr Syracuse HS H5 -3. 42.25
12.    Payton Bird Sr Morgan HS H4 -1. 42.31
12.    Jaden Mickelson Sr Union HS H1 -1. 42.31
14.    Joel Dopp Sr Layton HS H1 -2. 42.57
15.    Sam Goodwin Sr Bountiful HS H2 -2. 42.72
16.    James Glover Sr Morgan HS H3 -1. 42.75
17.    David Hayes Jr Farmington HS H4 -2. 42.88
18.    Cole Weaver Sr Davis HS H5 -4. 42.92
19.    Payton Suitter Jr Bingham HS H5 -5. 42.99
20.    Alex Delaney Jr Olympus HS H2 -3. 43.02
21.    Noah Taylor Sr Westlake HS H3 -2. 43.24
22.    Garrett Berger Sr Evanston HS H5 -6. 43.34
23.    Harmon Hemming Jr Weber HS H4 -3. 43.43
24.    Micah Davidson Sr Bingham HS H2 -4. 43.65
25.    Nick Olea Sr Woods Cross HS H3 -3. 43.68
26.    Cade Francom So Evanston HS H3 -4. 43.70
27.    Porter Farr Sr Layton HS H5 -7. 43.94
28.    Klayson Roberts Jr Bear River HS H4 -4. 43.96
29.    Tate Isom Jr Davis HS H4 -5. 43.97
30.    Dm Mulugeda So Davis HS H1 -3. 44.04
31.    Tanner Brown Sr Ogden HS H2 -5. 44.07
32.    Griffin Karras Jr Davis HS H3 -5. 44.10
33.    Jacob Salvesen Jr Ridgeline HS H1 -4. 44.70
34.    Brandon Murphy Sr Bountiful HS H1 -5. 44.84
35.    Keaton Rusch Sr Syracuse HS H3 -6. 44.85
36.    Connely Hill So Wasatch HS H4 -6. 45.16
37.    Brock Lloyd Sr Hillcrest HS H2 -6. 45.32
38.    Bryton Tolman So Fremont HS H2 -7. 45.35
39.    Oliver Zens Jr Davis HS H4 -7. 45.38
39.    Josh Beckwith Jr Bonneville HS H4 -7. 45.38
41.    Matthew Anglin Sr Copper Hills HS H1 -6. 45.75
42.    Kobe Melton Jr Davis HS H1 -7. 45.77
43.    Cameron Brooks Sr Morgan HS H2 -8. 45.86
44.    Connor Glassey Sr Herriman HS H3 -7. 46.27
45.    Abraham Harris Sr Weber HS H1 -8. 47.07
DNS    Davey Newman Jr Herriman HS H3 -DNS DNS
DNS    Isaac Fillmore Sr TIMPVIEW H5 -DNS DNS
DNS    Aaron Erickson Sr Bingham HS H6 -DNS DNS