Wyoming Indian Twilight 2019
Wyoming Indian High School
Ethete, WY
April 25, 2019

Boy's 100 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Morgan Miller Sr Wind River HS 11.91 10  
2.    Hiissiis Goodnight Sr Wyoming Indian 12.36 8  
3.    Arturo Dominguez Jr Shoshoni High School 12.36 6  
4.    Jeremiah Willow Fr St. Stephens Indian High School 12.77 5  
5.    Mike Bethel Sr St. Stephens Indian High School 12.82 4  
6.    Jude Jenkins Fr St. Stephens Indian High School 13.64 3  
7.    Duke Gibbel Fr Shoshoni High School 13.75 2  
8.    Jerry McGill Sr Wyoming Indian 13.76 1  
9.    Kody Shepperson Jr Shoshoni High School 14.14    
10.    Kevin Keller Fr Shoshoni High School 14.75    
11.    Theron Mason Jr Wyoming Indian 14.90    
12.    Jose Garcia Fr Wyoming Indian 14.95    
13.    Damon Shoyo Fr Wyoming Indian 15.14    
14.    Chester Moss Fr St. Stephens Indian High School 15.18    
15.    Owen St. Clair So Wyoming Indian 17.87    
NM    Steven Antelope Jr St. Stephens Indian High School NM    
NM    Chase Shakespeare So St. Stephens Indian High School NM    
NM    Aubrey McCabe Fr Wyoming Indian NM    
NM    Caleb Abbott Fr Wind River HS NM    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Mindy Russell Jr Wind River HS 13.39 10  
2.    Lue Herbert Sr Wind River HS 14.01 8  
3.    Echo Oldman Jr St. Stephens Indian High School 15.37 6  
4.    Diamond Shoyo Jr Wyoming Indian 15.53 5  
5.    Ashley Tidwell Fr Shoshoni High School 15.72 4  
6.    Jonae Moss Sr Wyoming Indian 16.14 3  
7.    Dacia Tollefson So St. Stephens Indian High School 16.17 2  
8.    Consualo Yellowbear Fr St. Stephens Indian High School 16.19 1  
9.    Renea Lajeunesse Jr Shoshoni High School 16.19    
10.    Amya HerManyHorses Fr Wyoming Indian 16.31    
11.    Terissa Underwood Fr Wyoming Indian 16.41    
12.    Laila SunRhodes Fr Wyoming Indian 16.48    
13.    Kylene Fighting Bear Fr Wyoming Indian 16.53    
14.    Calista Yellowbear Fr St. Stephens Indian High School 16.64    
15.    Dorianna White So Wyoming Indian 17.06    
16.    Jackie Little Light Fr Lodge Grass 17.09    
17.    Tehya Arthur So Wyoming Indian 17.12    
18.    Destiny Willow Sr St. Stephens Indian High School 17.39    
19.    Alyson Langlois Jr Shoshoni High School 18.06    
20.    Kenlin Redfield Sr St. Stephens Indian High School 18.26    
NM    Aaliyah Stewart Fr Lodge Grass NM    
NM    Faith Ridgley So St. Stephens Indian High School NM    
NM    Abby Philleo Sr Wind River HS NM    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time  Wind Score

1.    Morgan Miller Sr Wind River HS 24.27 10  
2.    Hiissiis Goodnight Sr Wyoming Indian 25.44 8  
3.    Mike Bethel Sr St. Stephens Indian High School 26.63 6  
4.    Duke Gibbel Fr Shoshoni High School 27.75 5  
5.    Little Sun Felter Jr St. Stephens Indian High School 27.95 4  
6.    Jude Jenkins Fr St. Stephens Indian High School 28.96 3  
7.    Kody Shepperson Jr Shoshoni High School 29.33 2  
8.    Kevin Keller Fr Shoshoni High School 30.38 1  
9.    Damon Shoyo Fr Wyoming Indian 30.72    
10.    Theron Mason Jr Wyoming Indian 31.85    
11.    Jose Garcia Fr Wyoming Indian 31.96    
12.    Aubrey McCabe Fr Wyoming Indian 32.11    
13.    Owen St. Clair So Wyoming Indian 40.35    
NM    Chase Shakespeare So St. Stephens Indian High School NM    
NM    Caleb Abbott Fr Wind River HS NM    


Girl's 200 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time  Wind Score

1.    Mindy Russell Jr Wind River HS 28.97 10  
2.    Raiel Valdez Sr Wyoming Indian 31.49 8  
3.    Echo Oldman Jr St. Stephens Indian High School 31.63 6  
4.    Diamond Shoyo Jr Wyoming Indian 31.68 5  
5.    Ashley Tidwell Fr Shoshoni High School 32.91 4  
6.    Laila SunRhodes Fr Wyoming Indian 33.54 3  
7.    Kylene Fighting Bear Fr Wyoming Indian 33.84 2  
8.    Terissa Underwood Fr Wyoming Indian 33.90 1  
9.    Allison Sweeney Jr Wind River HS 34.02    
10.    Amya HerManyHorses Fr Wyoming Indian 34.19    
11.    Dorianna White So Wyoming Indian 35.32    
12.    Tehya Arthur So Wyoming Indian 37.28    
13.    Alyson Langlois Jr Shoshoni High School 38.64    
14.    Consualo Yellowbear Fr St. Stephens Indian High School 38.86    
15.    Calista Yellowbear Fr St. Stephens Indian High School 39.12    
16.    Jonae Moss Sr Wyoming Indian 40.13    
NM    Gabby Wall Jr Wind River HS NM    
NM    Josie Oldman Jr Wind River HS NM    
NM    Savannah Arneach Jr Wind River HS NM    
NM    Tanecia Warren So Wind River HS NM    
NM    Abby Philleo Sr Wind River HS NM    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Jeremiah Willow Fr St. Stephens Indian High School 1:05.61 10  
2.    Tisso Guina Fr Wind River HS 1:06.91 8  
NM    Jalen Schamp Jr Wyoming Indian NM    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Lue Herbert Sr Wind River HS 1:03.51 10  
2.    Consualo Yellowbear Fr St. Stephens Indian High School 1:15.56 8  
3.    Abby Philleo Sr Wind River HS 1:16.44 6  
4.    Allison Sweeney Jr Wind River HS 1:16.51 5  
5.    Raiel Valdez Sr Wyoming Indian 1:25.58 4  
NM    Calista Yellowbear Fr St. Stephens Indian High School NM    
NM    Savannah Arneach Jr Wind River HS NM    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Corwin Howell So Wyoming Indian 2:30.12 10  
2.    Kobe Tillman Sr Fort Washakie High School 2:45.69 8  
3.    Jalen Tillman Fr Fort Washakie High School 2:48.19 6  
NM    Darien Barraza Jr St. Stephens Indian High School NM    
NM    Julian Hubbard Sr St. Stephens Indian High School NM    
NM    Daunte Duran Fr Wyoming Indian NM    


Girl's 800 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Lue Herbert Sr Wind River HS 2:55.29 10  
2.    Xiana Hubbard So St. Stephens Indian High School 2:59.78 8  
3.    Jocelia HerManyHorses Jr Wyoming Indian 3:05.31 6  
4.    Olivia Snyder Jr St. Stephens Indian High School 4:29.45 5  
NM    Larissa McElroy Fr Wyoming Indian NM    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Daunte Duran Fr Wyoming Indian 5:05.94 10  
2.    Hank Pretty On Top Sr Lodge Grass 5:08.81 8  
3.    Corwin Howell So Wyoming Indian 5:38.09 6  
4.    Tisso Guina Fr Wind River HS 5:43.96 5  
5.    Jalen Tillman Fr Fort Washakie High School 5:50.68 4  
6.    Kobe Tillman Sr Fort Washakie High School 6:22.34 3  
7.    Steven Antelope Jr St. Stephens Indian High School 8:03.04 2  


Girl's 1600 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Shantell Pretty On Top Fr Lodge Grass 6:05.62 10  
2.    Larissa McElroy Fr Wyoming Indian 6:08.69 8  
3.    Tyressa Pretty On Top Fr Lodge Grass 6:29.67 6  
4.    Xiana Hubbard So St. Stephens Indian High School 6:53.87 5  
5.    Aaliyah Stewart Fr Lodge Grass 6:54.54 4  


Boy's 3200 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Hank Pretty On Top Sr Lodge Grass 11:13.65 10  
2.    Peter Antelope So Wyoming Indian 12:52.08 8  
3.    Steven Antelope Jr St. Stephens Indian High School 15:50.61 6  
4.    Jamison After Buffalo So St. Stephens Indian High School 16:03.85 5  
DNS    Darien Barraza Jr St. Stephens Indian High School DNS    
DNS    Julian Hubbard Sr St. Stephens Indian High School DNS    


Girl's 3200 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

1.    Shantell Pretty On Top Fr Lodge Grass 13:50.04 10  
2.    Tyressa Pretty On Top Fr Lodge Grass 14:13.08 8  
3.    Aaliyah Stewart Fr Lodge Grass 15:14.57 6  
DQ    Singing Brook Willow Jr Wyoming Indian DQ    
DNS    Olivia Snyder Jr St. Stephens Indian High School DNS    


Girl's 100 Meter Hurdles Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time  Wind Score

1.    Alli Forster Sr Shoshoni High School 20.19 10  


Boy's 110 Meter Hurdles Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time  Wind Score

1.    Morgan Miller Sr Wind River HS 16.16 10  
2.    Kadon Dewitt Jr Shoshoni High School 17.15 8  


Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score

DNS    Morgan Miller Sr Wind River HS DNS    
DNS    Jalen Schamp Jr Wyoming Indian DNS    


Girl's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team  Time Score



Boy's Long Jump Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Score

1.    Jerry McGill Sr Wyoming Indian  4.96  16-03.25 10  
2.    Nathan Cousineau Fr Shoshoni High School  4.92  16-01.75 8  
3.    Jamison After Buffalo So St. Stephens Indian High School  4.04  13-03.00 6  
4.    Wade Cornell Sr Shoshoni High School  4.04  13-03.00 5  
5.    Kevin Keller Fr Shoshoni High School  3.38  11-01.25 4  
6.    Corwin Howell So Wyoming Indian  3.37  11-00.75 3  
7.    Chester Moss Fr St. Stephens Indian High School  3.21  10-06.50 2  
8.    Owen St. Clair So Wyoming Indian  2.37  7-09.50 1  
DNS    Julian Hubbard Sr St. Stephens Indian High School  DNS  DNS    


Girl's Long Jump Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Score

1.    Ashley Steffen Sr Shoshoni High School  4.05  13-03.50 10  
2.    Riana Tidwell Fr Shoshoni High School  4.01  13-01.75 8  
3.    Jalie Langlois Fr Shoshoni High School  3.95  12-11.50 6  
4.    Raiel Valdez Sr Wyoming Indian  3.78  12-05.00 5  
5.    Diamond Shoyo Jr Wyoming Indian  3.73  12-03.00 4  
6.    Jocelia HerManyHorses Jr Wyoming Indian  3.46  11-04.25 3  
7.    Dacia Tollefson So St. Stephens Indian High School  3.43  11-03.00 2  
8.    Jessica Goggles Fr St. Stephens Indian High School  3.37  11-00.75 1  
9.    Destiny Willow Sr St. Stephens Indian High School  3.30  10-10.00    
10.    Renea Lajeunesse Jr Shoshoni High School  3.29  10-09.50    
11.    Xiana Hubbard So St. Stephens Indian High School  3.26  10-08.50    


Boy's Triple Jump Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Score

1.    Jerry McGill Sr Wyoming Indian  11.01  36-01.50 10  
2.    Kadon Dewitt Jr Shoshoni High School  10.83  35-06.50 8  
3.    Kade Fike Fr Shoshoni High School  10.83  35-06.50 6  
4.    Nathan Cousineau Fr Shoshoni High School  10.74  35-03.00 5  
5.    Braeden Cash Fr Shoshoni High School  10.06  33-00.00 4  
6.    Jamison After Buffalo So St. Stephens Indian High School  8.83  28-11.75 3  


Girl's Triple Jump Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Score

1.    Riana Tidwell Fr Shoshoni High School  9.50  31-02.00 10  
2.    Ashley Steffen Sr Shoshoni High School  9.33  30-07.25 8  
3.    Tara Maddock So Shoshoni High School  8.96  29-05.00 6  
4.    Jessica Goggles Fr St. Stephens Indian High School  7.69  25-03.00 5  


Boy's High Jump Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English Score

1.    Wade Cornell Sr Shoshoni High School  1.57  5-02.00 10  
2.    Nathan Cousineau Fr Shoshoni High School  1.52  5-00.00 8  
3.    James Knigge Jr Shoshoni High School  1.52  5-00.00 6  


Girl's High Jump Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English Score



Boy's Shot Put Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English Score

1.    McCaden Anderson Jr Wind River HS  13.61  44-08.00 10  
2.    Roberto Hernandez Sr St. Stephens Indian High School  11.02  36-02.00 8  
3.    Khylan CBearing Jr Wyoming Indian  10.59  34-09.00 6  
4.    Dale CHair Jr St. Stephens Indian High School  10.51  34-06.00 5  
5.    Salem Ynostrosa Jr St. Stephens Indian High School  9.60  31-06.00 4  
6.    David KillsPrettyEnemy Sr St. Stephens Indian High School  9.24  30-04.00 3  
7.    Jayden Whiteplume Sr Wyoming Indian  8.99  29-06.00 2  
8.    Breaden Lucas Jr Shoshoni High School  8.63  28-04.00 1  
9.    Duke Gibbel Fr Shoshoni High School  8.18  26-10.00    
10.    Bradon Veach Fr Shoshoni High School  7.87  25-10.00    
11.    Gordon Ferris Fr Wyoming Indian  7.67  25-02.00    
12.    Torrie Hill Jr Wyoming Indian  7.54  24-09.00    
13.    Steven Antelope Jr St. Stephens Indian High School  7.01  23-00.00    
14.    Talon Gardner Fr Wyoming Indian  6.25  20-06.00    
NM    Chase Shakespeare So St. Stephens Indian High School  NM  NM    


Girl's Shot Put Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English Score

1.    Cheyenne Thompson So Shoshoni High School  9.60  31-06.00 10  
2.    Faith Ridgley So St. Stephens Indian High School  9.35  30-08.00 8  
3.    Josie Oldman Jr Wind River HS  9.24  30-04.00 6  
4.    Amanda Gardner Sr Wyoming Indian  9.14  30-00.00 5  
5.    Christin Singer Jr Wyoming Indian  9.02  29-07.00 4  
6.    Gabby Wall Jr Wind River HS  8.71  28-07.00 3  
7.    Emma Ramage Jr Shoshoni High School  8.61  28-03.00 2  
8.    Samantha Hogan Jr Lodge Grass  8.30  27-03.00 1  
9.    Maleah Parrish Sr Shoshoni High School  7.90  25-11.00    
10.    Alli Forster Sr Shoshoni High School  7.85  25-09.00    
11.    Jolynn Fighting Bear So Wyoming Indian  7.72  25-04.00    
12.    Hailey Chiefstick Sr St. Stephens Indian High School  7.57  24-10.00    
13.    Summer Watan Jr Wyoming Indian  7.49  24-07.00    
14.    Tanecia Warren So Wind River HS  7.36  24-02.00    
15.    Cloe Ramsey So Shoshoni High School  7.34  24-01.00    
16.    Jessica Goggles Fr St. Stephens Indian High School  7.16  23-06.00    
17.    Keysha Brown So St. Stephens Indian High School  7.11  23-04.00    
18.    Tatiana Montoya So St. Stephens Indian High School  7.01  23-00.00    
19.    Destiny Willow Sr St. Stephens Indian High School  6.88  22-07.00    
20.    Kelsey Parrish So Shoshoni High School  6.86  22-06.00    
21.    Elizabeth Valdez Jr Wyoming Indian  6.83  22-05.00    
22.    Rael Trosper Sr Wyoming Indian  6.81  22-04.00    
23.    Dezi CHair So Wyoming Indian  6.78  22-03.00    
24.    Kaylee Linnan Fr Shoshoni High School  6.55  21-06.00    
25.    Jaci Iron Cloud So Wyoming Indian  6.30  20-08.00    
26.    Alexis Hernandez Fr Lodge Grass  5.10  16-09.00    
DNS    Taylor Pattison Fr Wind River HS  DNS  DNS    
DNS    Maranda Blackbird Jr Wyoming Indian  DNS  DNS    
DNS    Aiyanna Timbana Sr Wyoming Indian  DNS  DNS    


Boy's Discus Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English Score

1.    McCaden Anderson Jr Wind River HS  40.96  134-04.50 10  
2.    Roberto Hernandez Sr St. Stephens Indian High School  39.47  129-06 8  
3.    Khylan CBearing Jr Wyoming Indian  36.55  119-11 6  
4.    Dale CHair Jr St. Stephens Indian High School  28.97  95-00.50 5  
5.    David KillsPrettyEnemy Sr St. Stephens Indian High School  26.19  85-11 4  
6.    Salem Ynostrosa Jr St. Stephens Indian High School  25.12  82-05 3  
7.    Duke Gibbel Fr Shoshoni High School  25.09  82-04 2  
8.    Aubrey McCabe Fr Wyoming Indian  22.05  72-04 1  
9.    Breaden Lucas Jr Shoshoni High School  21.52  70-07.50    
10.    Jayden Whiteplume Sr Wyoming Indian  20.57  67-06    
11.    Gordon Ferris Fr Wyoming Indian  18.27  59-11.50    
12.    Bradon Veach Fr Shoshoni High School  17.80  58-05    
13.    Torrie Hill Jr Wyoming Indian  16.97  55-08    
14.    Talon Gardner Fr Wyoming Indian  13.74  45-01.00    
15.    Patton Teran Sr St. Stephens Indian High School  13.26  43-06.00    
DNS    Chase Shakespeare So St. Stephens Indian High School  DNS  DNS    
DNS    Colten Befus Jr Wind River HS  DNS  DNS    


Girl's Discus Varsity Finals
Overall     Year  Team  Metric  English Score

1.    Cloe Ramsey So Shoshoni High School  32.00  105-00 10  
2.    Amanda Gardner Sr Wyoming Indian  28.83  94-07 8  
3.    Faith Ridgley So St. Stephens Indian High School  27.82  91-03.25 6  
4.    Samantha Hogan Jr Lodge Grass  27.73  91-00 5  
5.    Emma Ramage Jr Shoshoni High School  26.83  88-00.25 4  
6.    Jessica Goggles Fr St. Stephens Indian High School  25.66  84-02.50 3  
7.    Maleah Parrish Sr Shoshoni High School  25.27  82-11 2  
8.    Josie Oldman Jr Wind River HS  23.32  76-06 1  
9.    Elizabeth Valdez Jr Wyoming Indian  23.29  76-05    
10.    Christin Singer Jr Wyoming Indian  22.93  75-03    
11.    Kaylee Linnan Fr Shoshoni High School  22.01  72-02.50    
12.    Cheyenne Thompson So Shoshoni High School  21.56  70-09    
13.    Tanecia Warren So Wind River HS  21.51  70-07    
14.    Dorianna White So Wyoming Indian  21.31  69-11    
15.    Gabby Wall Jr Wind River HS  20.61  67-07.50    
16.    Jolynn Fighting Bear So Wyoming Indian  20.09  65-11    
17.    Hailey Chiefstick Sr St. Stephens Indian High School  19.30  63-04    
18.    Dezi CHair So Wyoming Indian  19.20  63-00    
19.    Summer Watan Jr Wyoming Indian  18.84  61-10    
20.    Keysha Brown So St. Stephens Indian High School  18.18  59-08    
21.    Jaci Iron Cloud So Wyoming Indian  16.71  54-10    
22.    Kelsey Parrish So Shoshoni High School  16.46  54-00    
23.    Alexis Hernandez Fr Lodge Grass  16.38  53-09    
24.    Rael Trosper Sr Wyoming Indian  15.07  49-05.50    
25.    Tatiana Montoya So St. Stephens Indian High School  14.97  49-01.50    
NM    Maranda Blackbird Jr Wyoming Indian  NM  NM    
NM    Taylor Pattison Fr Wind River HS  NM  NM    
NM    Aiyanna Timbana Sr Wyoming Indian  NM  NM    


Boy's 4x100 Varsity Timed Finals
Overall    Team  Time Score

1.    St. Stephens Indian High School A St. Stephens Indian High School 51.02 10  
2.    Wyoming Indian A Wyoming Indian 1:04.12 8  


Girl's 4x100 Varsity Timed Finals
Overall    Team  Time Score

1.    St. Stephens Indian High School A St. Stephens Indian High School 1:02.35 10  
DQ    Wyoming Indian A Wyoming Indian DQ    


Boy's 4x400 Varsity Timed Finals
Overall    Team  Time Score

1.    Shoshoni High School A Shoshoni High School 3:47.83 10  
DNS    St. Stephens Indian High School A St. Stephens Indian High School DNS    


Girl's 4x400 Varsity Timed Finals
Overall    Team  Time Score

1.    Shoshoni High School A Shoshoni High School 4:26.18 10  


Boy's 4x800 Varsity Timed Finals
Overall    Team  Time Score

1.    Shoshoni High School A Shoshoni High School 8:53.65 10  


Girl's 4x800 Varsity Timed Finals
Overall    Team  Time Score



Boy's Sprint Medley Relay 2-2-4-8 Varsity Timed Finals
Overall    Team  Time Score

1.    Wyoming Indian A Wyoming Indian 4:10.10 10  
2.    St. Stephens Indian High School A St. Stephens Indian High School 4:37.55 8  


Girl's Sprint Medley Relay 2-2-4-8 Varsity Timed Finals
Overall    Team  Time Score

1.    Wyoming Indian A Wyoming Indian 4:59.23 10  
2.    Shoshoni High School A Shoshoni High School 5:20.63 8  


Boy's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  St. Stephens Indian High School 117     
2.  Shoshoni High School 111     
3.  Wyoming Indian 108     
4.  Wind River HS 63     
5.  Fort Washakie High School 21     
6.  Lodge Grass 18     




Girl's Team Scores
After 14 Events
 
Overall  Team Score

1.  Shoshoni High School 112     
2.  Wyoming Indian 84     
3.  St. Stephens Indian High School 76     
4.  Wind River HS 69     
5.  Lodge Grass 50     




Men & Women's Team Scores
After 30 Events
 
Overall  Team Score

1.  Shoshoni High School 223     
2.  St. Stephens Indian High School 193     
3.  Wyoming Indian 192     
4.  Wind River HS 132     
5.  Lodge Grass 68     
6.  Fort Washakie High School 21