2011 Davis Invitational |
Davis High School - 325 S. Main St. |
Kaysville, UT |
April 30, 2011 |
Boy's 1600 meter Open Sections |
Heat 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Matthew Stradley | Sr | Copper Hills HS | 19. | 4:45.10 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Michael McPherson | Sr | Bingham HS | 30. | 4:47.70 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Kade Singleton | Jr | Copper Hills HS | 33. | 4:49.51 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Aaron Strom | Jr | Rock Springs HS-WY | 37. | 4:50.61 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Levi Farless | So | Rock Springs HS-WY | 44. | 4:54.88 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Ray Smith | Sr | Park City HS | 45. | 4:54.91 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Nick Batty | So | Sky View HS | 46. | 4:55.13 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Andrew Skidmore | Sr | Syracuse HS | 47. | 4:56.21 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Sam Weil | Jr | St. Joseph CHS | 49. | 4:56.61 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Wyatt Feuz | So | Evanston HS-WY | 51. | 4:56.80 | ||||||||||||||||||||||||
11. | Travis Draper | Sr | Olympus HS | 53. | 4:57.31 | ||||||||||||||||||||||||
12. | Trevor Brunnenmeyer | Sr | Skyline HS | 54. | 4:57.35 | ||||||||||||||||||||||||
13. | Conner Anderson | So | Alta HS | 55. | 4:58.08 | ||||||||||||||||||||||||
14. | Jacob Maxfield | Jr | Riverton HS | 57. | 4:58.35 | ||||||||||||||||||||||||
15. | Tyler Walter | So | Olympus HS | 58. | 4:58.60 | ||||||||||||||||||||||||
16. | Tomy Gutierrez | So | East HS | 59. | 4:58.93 | ||||||||||||||||||||||||
17. | Brian Jasper | So | Bonneville HS | 60. | 4:59.40 | ||||||||||||||||||||||||
18. | Nelson Davis | Sr | Davis HS | 61. | 4:59.70 | ||||||||||||||||||||||||
19. | Nathan Sutherland | Jr | Woods Cross HS | 62. | 4:59.77 | ||||||||||||||||||||||||
20. | Tim Watson | Fr | Jordan HS | 63. | 4:59.90 | ||||||||||||||||||||||||
21. | Eduardo De La Cruz | Sr | Taylorsville HS | 64. | 5:00.38 | ||||||||||||||||||||||||
22. | Tyson Howard | Sr | Northridge High School | 67. | 5:02.52 | ||||||||||||||||||||||||
23. | Dylan Shilton | Jr | Brighton HS | 68. | 5:08.47 | ||||||||||||||||||||||||
24. | Ryan Callister | Sr | Ogden HS | 69. | 5:11.94 | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Elias Steren | So | Woods Cross HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Matt Lechtenberg | Jr | Woods Cross HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Ben Martin | Sr | Taylorsville HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 1600 meter Open Sections |
Heat 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Marcus Lindmeir | So | Bountiful HS | 3. | 4:37.94 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Brandon Clark | So | Bingham HS | 10. | 4:41.05 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Tanner Egbert | So | Riverton HS | 14. | 4:43.32 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Dylan Compton | So | Sky View HS | 16. | 4:43.65 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Taylor Braithwaite | Sr | Herriman HS | 23. | 4:46.11 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Kramer Morton | Fr | Alta HS | 26. | 4:46.72 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Kenneth Smith | Jr | Riverton HS | 27. | 4:46.86 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Josh Haertel | Sr | Jordan HS | 28. | 4:47.26 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Andrew Aposhian | So | Davis HS | 29. | 4:47.69 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Bradley Biggs | So | Alta HS | 31. | 4:47.74 | ||||||||||||||||||||||||
11. | Shane Goudy | Jr | Northridge High School | 32. | 4:48.86 | ||||||||||||||||||||||||
12. | Taylor Goldsberry | So | Davis HS | 34. | 4:49.53 | ||||||||||||||||||||||||
13. | Chuk Mitchell | So | Herriman HS | 35. | 4:50.06 | ||||||||||||||||||||||||
14. | McKay Sharp | Fr | Herriman HS | 36. | 4:50.51 | ||||||||||||||||||||||||
15. | Josh Hartford | Fr | Green River HS WY | 39. | 4:50.91 | ||||||||||||||||||||||||
16. | Mike Buckley | Fr | Ogden HS | 40. | 4:51.36 | ||||||||||||||||||||||||
17. | Ethan Leeds | So | Roy HS | 41. | 4:52.58 | ||||||||||||||||||||||||
18. | Josh Willhard | Jr | Olympus HS | 42. | 4:52.94 | ||||||||||||||||||||||||
19. | Jarom Young | Sr | Green River HS WY | 43. | 4:53.13 | ||||||||||||||||||||||||
20. | Tyson Compton | Fr | Sky View HS | 50. | 4:56.67 | ||||||||||||||||||||||||
21. | Justin Sheets | Fr | Ogden HS | 52. | 4:57.15 | ||||||||||||||||||||||||
22. | Jeremy Zobell | Sr | East HS | 56. | 4:58.24 | ||||||||||||||||||||||||
23. | Tanner McKissick | Jr | Herriman HS | 65. | 5:00.51 | ||||||||||||||||||||||||
24. | Doug Wirthlin | Jr | Brighton HS | 66. | 5:01.72 | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Jace Zemcik | Sr | Weber HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Morgan Scharman | Sr | Cottonwood HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 1600 meter Open Sections |
Heat 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Zachary Smith | Jr | West Jordan HS | 1. | 4:34.39 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Matt Lynch | Sr | Hillcrest HS | 2. | 4:35.51 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Daniel Philpot | Sr | St. Joseph CHS | 4. | 4:38.46 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Kyle Petersen | Sr | Sky View HS | 5. | 4:38.90 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Josh Kennedy | Sr | Hillcrest HS | 6. | 4:39.15 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Colter Merritt | Fr | Park City HS | 7. | 4:40.08 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Jared Brewer | Sr | Taylorsville HS | 8. | 4:40.20 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Aarim Farnsworth | Jr | Woods Cross HS | 9. | 4:40.87 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Kevin Lynch | Jr | Hillcrest HS | 11. | 4:41.43 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Jacob Zander | Sr | Bingham HS | 12. | 4:42.72 | ||||||||||||||||||||||||
11. | Jamon Carver | Sr | Fremont HS | 13. | 4:42.98 | ||||||||||||||||||||||||
12. | Andrew Rembacz | Sr | Rock Springs HS-WY | 15. | 4:43.35 | ||||||||||||||||||||||||
13. | Dillon Jones | Sr | Riverton HS | 17. | 4:44.24 | ||||||||||||||||||||||||
14. | Ben Palmer | Sr | Weber HS | 18. | 4:44.79 | ||||||||||||||||||||||||
15. | Tyler Newey | Sr | Weber HS | 20. | 4:45.27 | ||||||||||||||||||||||||
16. | Matt Nagie | Sr | Park City HS | 21. | 4:45.34 | ||||||||||||||||||||||||
17. | Connor Jones | Fr | Herriman HS | 22. | 4:45.47 | ||||||||||||||||||||||||
18. | Alex Kendall | Sr | Rock Springs HS-WY | 24. | 4:46.40 | ||||||||||||||||||||||||
19. | Alec Unker | Jr | Bingham HS | 25. | 4:46.65 | ||||||||||||||||||||||||
20. | Alex Schiffman | Sr | Riverton HS | 38. | 4:50.89 | ||||||||||||||||||||||||
21. | Mckade Hancock | Jr | Bonneville HS | 48. | 4:56.33 | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Aaron Ericson | Sr | Alta HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Kevin Martin | Jr | Viewmont HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Mitch Pettit | Sr | Taylorsville HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 1600 meter Open Sections | |||||||||||||||||||||||||||||
Overall | Year | Team | Heat | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Zachary Smith | Jr | West Jordan HS | H3 | -1. | 4:34.39 | |||||||||||||||||||||||
2. | Matt Lynch | Sr | Hillcrest HS | H3 | -2. | 4:35.51 | |||||||||||||||||||||||
3. | Marcus Lindmeir | So | Bountiful HS | H2 | -1. | 4:37.94 | |||||||||||||||||||||||
4. | Daniel Philpot | Sr | St. Joseph CHS | H3 | -3. | 4:38.46 | |||||||||||||||||||||||
5. | Kyle Petersen | Sr | Sky View HS | H3 | -4. | 4:38.90 | |||||||||||||||||||||||
6. | Josh Kennedy | Sr | Hillcrest HS | H3 | -5. | 4:39.15 | |||||||||||||||||||||||
7. | Colter Merritt | Fr | Park City HS | H3 | -6. | 4:40.08 | |||||||||||||||||||||||
8. | Jared Brewer | Sr | Taylorsville HS | H3 | -7. | 4:40.20 | |||||||||||||||||||||||
9. | Aarim Farnsworth | Jr | Woods Cross HS | H3 | -8. | 4:40.87 | |||||||||||||||||||||||
10. | Brandon Clark | So | Bingham HS | H2 | -2. | 4:41.05 | |||||||||||||||||||||||
11. | Kevin Lynch | Jr | Hillcrest HS | H3 | -9. | 4:41.43 | |||||||||||||||||||||||
12. | Jacob Zander | Sr | Bingham HS | H3 | -10. | 4:42.72 | |||||||||||||||||||||||
13. | Jamon Carver | Sr | Fremont HS | H3 | -11. | 4:42.98 | |||||||||||||||||||||||
14. | Tanner Egbert | So | Riverton HS | H2 | -3. | 4:43.32 | |||||||||||||||||||||||
15. | Andrew Rembacz | Sr | Rock Springs HS-WY | H3 | -12. | 4:43.35 | |||||||||||||||||||||||
16. | Dylan Compton | So | Sky View HS | H2 | -4. | 4:43.65 | |||||||||||||||||||||||
17. | Dillon Jones | Sr | Riverton HS | H3 | -13. | 4:44.24 | |||||||||||||||||||||||
18. | Ben Palmer | Sr | Weber HS | H3 | -14. | 4:44.79 | |||||||||||||||||||||||
19. | Matthew Stradley | Sr | Copper Hills HS | H1 | -1. | 4:45.10 | |||||||||||||||||||||||
20. | Tyler Newey | Sr | Weber HS | H3 | -15. | 4:45.27 | |||||||||||||||||||||||
21. | Matt Nagie | Sr | Park City HS | H3 | -16. | 4:45.34 | |||||||||||||||||||||||
22. | Connor Jones | Fr | Herriman HS | H3 | -17. | 4:45.47 | |||||||||||||||||||||||
23. | Taylor Braithwaite | Sr | Herriman HS | H2 | -5. | 4:46.11 | |||||||||||||||||||||||
24. | Alex Kendall | Sr | Rock Springs HS-WY | H3 | -18. | 4:46.40 | |||||||||||||||||||||||
25. | Alec Unker | Jr | Bingham HS | H3 | -19. | 4:46.65 | |||||||||||||||||||||||
26. | Kramer Morton | Fr | Alta HS | H2 | -6. | 4:46.72 | |||||||||||||||||||||||
27. | Kenneth Smith | Jr | Riverton HS | H2 | -7. | 4:46.86 | |||||||||||||||||||||||
28. | Josh Haertel | Sr | Jordan HS | H2 | -8. | 4:47.26 | |||||||||||||||||||||||
29. | Andrew Aposhian | So | Davis HS | H2 | -9. | 4:47.69 | |||||||||||||||||||||||
30. | Michael McPherson | Sr | Bingham HS | H1 | -2. | 4:47.70 | |||||||||||||||||||||||
31. | Bradley Biggs | So | Alta HS | H2 | -10. | 4:47.74 | |||||||||||||||||||||||
32. | Shane Goudy | Jr | Northridge High School | H2 | -11. | 4:48.86 | |||||||||||||||||||||||
33. | Kade Singleton | Jr | Copper Hills HS | H1 | -3. | 4:49.51 | |||||||||||||||||||||||
34. | Taylor Goldsberry | So | Davis HS | H2 | -12. | 4:49.53 | |||||||||||||||||||||||
35. | Chuk Mitchell | So | Herriman HS | H2 | -13. | 4:50.06 | |||||||||||||||||||||||
36. | McKay Sharp | Fr | Herriman HS | H2 | -14. | 4:50.51 | |||||||||||||||||||||||
37. | Aaron Strom | Jr | Rock Springs HS-WY | H1 | -4. | 4:50.61 | |||||||||||||||||||||||
38. | Alex Schiffman | Sr | Riverton HS | H3 | -20. | 4:50.89 | |||||||||||||||||||||||
39. | Josh Hartford | Fr | Green River HS WY | H2 | -15. | 4:50.91 | |||||||||||||||||||||||
40. | Mike Buckley | Fr | Ogden HS | H2 | -16. | 4:51.36 | |||||||||||||||||||||||
41. | Ethan Leeds | So | Roy HS | H2 | -17. | 4:52.58 | |||||||||||||||||||||||
42. | Josh Willhard | Jr | Olympus HS | H2 | -18. | 4:52.94 | |||||||||||||||||||||||
43. | Jarom Young | Sr | Green River HS WY | H2 | -19. | 4:53.13 | |||||||||||||||||||||||
44. | Levi Farless | So | Rock Springs HS-WY | H1 | -5. | 4:54.88 | |||||||||||||||||||||||
45. | Ray Smith | Sr | Park City HS | H1 | -6. | 4:54.91 | |||||||||||||||||||||||
46. | Nick Batty | So | Sky View HS | H1 | -7. | 4:55.13 | |||||||||||||||||||||||
47. | Andrew Skidmore | Sr | Syracuse HS | H1 | -8. | 4:56.21 | |||||||||||||||||||||||
48. | Mckade Hancock | Jr | Bonneville HS | H3 | -21. | 4:56.33 | |||||||||||||||||||||||
49. | Sam Weil | Jr | St. Joseph CHS | H1 | -9. | 4:56.61 | |||||||||||||||||||||||
50. | Tyson Compton | Fr | Sky View HS | H2 | -20. | 4:56.67 | |||||||||||||||||||||||
51. | Wyatt Feuz | So | Evanston HS-WY | H1 | -10. | 4:56.80 | |||||||||||||||||||||||
52. | Justin Sheets | Fr | Ogden HS | H2 | -21. | 4:57.15 | |||||||||||||||||||||||
53. | Travis Draper | Sr | Olympus HS | H1 | -11. | 4:57.31 | |||||||||||||||||||||||
54. | Trevor Brunnenmeyer | Sr | Skyline HS | H1 | -12. | 4:57.35 | |||||||||||||||||||||||
55. | Conner Anderson | So | Alta HS | H1 | -13. | 4:58.08 | |||||||||||||||||||||||
56. | Jeremy Zobell | Sr | East HS | H2 | -22. | 4:58.24 | |||||||||||||||||||||||
57. | Jacob Maxfield | Jr | Riverton HS | H1 | -14. | 4:58.35 | |||||||||||||||||||||||
58. | Tyler Walter | So | Olympus HS | H1 | -15. | 4:58.60 | |||||||||||||||||||||||
59. | Tomy Gutierrez | So | East HS | H1 | -16. | 4:58.93 | |||||||||||||||||||||||
60. | Brian Jasper | So | Bonneville HS | H1 | -17. | 4:59.40 | |||||||||||||||||||||||
61. | Nelson Davis | Sr | Davis HS | H1 | -18. | 4:59.70 | |||||||||||||||||||||||
62. | Nathan Sutherland | Jr | Woods Cross HS | H1 | -19. | 4:59.77 | |||||||||||||||||||||||
63. | Tim Watson | Fr | Jordan HS | H1 | -20. | 4:59.90 | |||||||||||||||||||||||
64. | Eduardo De La Cruz | Sr | Taylorsville HS | H1 | -21. | 5:00.38 | |||||||||||||||||||||||
65. | Tanner McKissick | Jr | Herriman HS | H2 | -23. | 5:00.51 | |||||||||||||||||||||||
66. | Doug Wirthlin | Jr | Brighton HS | H2 | -24. | 5:01.72 | |||||||||||||||||||||||
67. | Tyson Howard | Sr | Northridge High School | H1 | -22. | 5:02.52 | |||||||||||||||||||||||
68. | Dylan Shilton | Jr | Brighton HS | H1 | -23. | 5:08.47 | |||||||||||||||||||||||
69. | Ryan Callister | Sr | Ogden HS | H1 | -24. | 5:11.94 | |||||||||||||||||||||||
DNS | Jace Zemcik | Sr | Weber HS | H2 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Aaron Ericson | Sr | Alta HS | H3 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Elias Steren | So | Woods Cross HS | H1 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Matt Lechtenberg | Jr | Woods Cross HS | H1 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Kevin Martin | Jr | Viewmont HS | H3 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Morgan Scharman | Sr | Cottonwood HS | H2 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Mitch Pettit | Sr | Taylorsville HS | H3 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Ben Martin | Sr | Taylorsville HS | H1 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||