2015 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 23, 2015 - January 24, 2015

Boy's 60M Heats

Heat 1
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    David Reid Sr Maple Mountain HS 34.  7.57
2.    Jaky Blad Sr Riverton HS 40.  7.63
3.    Briggs Jensen Sr Lehi HS 66.  7.91
4.    Dalton Peterson Sr Lehi HS 68.  7.93


Boy's 60M Heats

Heat 2
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Gabe Hamideh Jr Jordan HS 42.  7.64
2.    Bryce Morgan Sr Lehi HS 54.  7.77
3.    Isaac Mortensen So Riverton HS 57.  7.80
4.    Branden Fullmer Sr American Fork HS 72.  7.97


Boy's 60M Heats

Heat 3
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Riley Stringham So Davis HS 24.  7.49
2.    Alex Garteh So East HS 26.  7.52
3.    Rollin Sutherin Jr Shelley HS-ID 58.  7.80
4.    Todd Carter So Unattached 90.  8.41


Boy's 60M Heats

Heat 4
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Braxton Knapp Sr Woods Cross HS 23.  7.48
2.    Sean McQueen Jr Springville HS 69.  7.94
3.    Aedan Glover Mercury Track Club 96.  8.51
4.    Gerrit Smith So Lehi HS 97.  8.59


Boy's 60M Heats

Heat 5
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Peter Kim Sr Hillcrest HS 38.  7.62
2.    Bryson Tanner Jr Payson HS 41.  7.64
3.    Bryce Nelson Jr Springville HS 60.  7.83
4.    Davin Olsen Fr Bingham HS 63.  7.85


Boy's 60M Heats

Heat 6
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jackson McChesney So Lone Peak HS 5.  7.13 q
2.    Brandon Kinsey Sr Woods Cross HS 11.  7.32
3.    Parker Jacobsen Sr Riverton HS 44.  7.65
4.    Jace Jones So Payson HS 55.  7.78


Boy's 60M Heats

Heat 7
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jeffrey TImothy So Jordan HS 36.  7.61
2.    Joey Culas So East HS 43.  7.65
3.    Jermiah Sims So Provo HS 95.  8.47
4.    Gabe McBride So Davis HS 101.  8.67


Boy's 60M Heats

Heat 8
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Garen Earley Jr Spartan TC 19.  7.43
2.    Marcus Johunson Sr Shelley HS-ID 30.  7.54
3.    Luis Merida So Davis HS 65.  7.89
4.    Jack Niederhauser So Davis HS 88.  8.29


Boy's 60M Heats

Heat 9
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Smash Lloyd Sr Morgan HS 28.  7.52
2.    Mason Draper So Mercury Track Club 52.  7.76
3.    Shane Ostrom Sr American Fork HS 53.  7.76
4.    Tyler Reich So Davis HS 86.  8.22


Boy's 60M Heats

Heat 10
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brady Bess Jr South Summit HS 32.  7.56
2.    Jared Flake Sr Maple Mountain HS 46.  7.66
3.    Tyler Hatch Sr Unattached 59.  7.81
4.    Michael Wyler So Davis HS 108.  9.05


Boy's 60M Heats

Heat 11
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jacob Moffett Jr Davis HS 17.  7.42
2.    Max Brown Fr Jordan HS 49.  7.71
3.    Jared Coca Jr Provo HS 102.  8.69
4.    Moroni Coca Jr Provo HS 105.  8.80


Boy's 60M Heats

Heat 12
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chez Stout Sr Morgan HS 15.  7.39
2.    Parker Nettleton Jr Payson HS 35.  7.59
3.    Max Houghton Fr Provo HS 80.  8.12
FS    Spencer Thomas Jr Unattached FS  FS


Boy's 60M Heats

Heat 13
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nate Mower Jr Jordan HS 31.  7.54
2.    Jacob Anderson Sr American Fork HS 50.  7.72
3.    Tim Covington Jr Juab HS 51.  7.74
4.    Julian Hsiang Fr Provo HS 100.  8.66


Boy's 60M Heats

Heat 14
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nick Ashby Sr Gold Medal Athletics 8.  7.25 q
2.    Josh Gardner Jr Davis HS 62.  7.83
3.    Layton Moore Jr Payson HS 74.  8.00
4.    David Moore Sr Provo HS 98.  8.62


Boy's 60M Heats

Heat 15
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Austin Gomez So Riverton HS 33.  7.57
2.    Brady Anderson Jr Manti HS 85.  8.19
3.    Michael Wilcox Jr Provo HS 91.  8.41
4.    Samuel Boardman Sr Payson HS 94.  8.45


Boy's 60M Heats

Heat 16
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Travis Farley Jr Maple Mountain HS 9.  7.26
2.    Jordan Daw Jr American Fork HS 16.  7.40
3.    Spencer Durrant Jr Woods Cross HS 82.  8.16
4.    Jaiden White Jr Juab HS 110.  9.36


Boy's 60M Heats

Heat 17
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Isaac Tillett Jr South Summit HS 6.  7.17 q
2.    Kaleb Kirkpatrick Jr Payson HS 18.  7.42
3.    Cade Hyde Jr Davis HS 60.  7.83
4.    Alma Warren Sr Pleasant Grove HS 103.  8.77


Boy's 60M Heats

Heat 18
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Mut Tulow Jr Jordan HS 7.  7.19 q
2.    Matthew Christensen So Payson HS 56.  7.79
3.    Tanner Melior Sr Lehi HS 70.  7.96
4.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS 77.  8.04


Boy's 60M Heats

Heat 19
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jordan Goldsberry Sr Davis HS 14.  7.37
2.    Seth Redford Jr Unattached 25.  7.51
3.    James Zhao Sr Hillcrest HS 48.  7.70
4.    Shawn Sung Sr Orem HS 67.  7.93


Boy's 60M Heats

Heat 20
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chase Heiner Sr Gold Medal Athletics 2.  7.10 q
2.    Bradley Earl So Desert Hills HS 39.  7.63
3.    Kayden Stevenson Jr Manti HS 45.  7.66
4.    Kaden Erickson Jr Richfield HS 92.  8.43


Boy's 60M Heats

Heat 21
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Junior Tovar Jr Gold Medal Athletics 10.  7.28
2.    Riley Findley Sr Richfield HS 47.  7.68
3.    Tommy Tran So Desert Hills HS 75.  8.01
4.    Mitchell Newkirk Fr Riverton HS 109.  9.23


Boy's 60M Heats

Heat 22
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Preston Willey Sr Mercury Track Club 13.  7.34
2.    Sergei Bowen Sr Wasatch HS 37.  7.61
3.    Zach Isaac Jr Woods Cross HS 87.  8.24
4.    Nicholas Cannell So Juab HS 93.  8.45


Boy's 60M Heats

Heat 23
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jake Jutkins Fr Mercury Track Club 21.  7.46
2.    Logan Baird Jr Davis HS 73.  7.97
3.    Karson Coker So Wasatch HS 84.  8.18
4.    Trac Tran Fr East HS 107.  8.91


Boy's 60M Heats

Heat 24
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ronald Sayles Sr Unattached 3.  7.10 q
2.    Tanner Hermann Fr Desert Hills HS 64.  7.88
3.    Mosiah Murdock So Wasatch HS 89.  8.40
4.    Jo-Jo Freitas So Gold Medal Athletics 106.  8.88


Boy's 60M Heats

Heat 25
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    AJ Townsend Jr Jordan HS 22.  7.47
2.    Rhett Shamo Jr Gold Medal Athletics 71.  7.96
3.    Jonathan Rees So Davis HS 79.  8.11
4.    Marvin Ocampo So East HS 83.  8.18


Boy's 60M Heats

Heat 26
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dylan Casady So Herriman HS 27.  7.52
2.    Joseph Taylor Jr Olympus HS 75.  8.01
3.    Joshua Coomans Sr Mercury Track Club 104.  8.77
FS    Andrew Glenn Jr Riverton HS FS  FS


Boy's 60M Heats

Heat 27
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Isaac Hammond Sr Mercury Track Club 4.  7.11 q
2.    Daniel Bickel Sr Olympus HS 78.  8.09
3.    Justyn Lea Sr Spanish Fork HS 81.  8.14
4.    Zach Heddens Jr Park City HS 99.  8.65


Boy's 60M Heats

Heat 28
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chad Artist Sr Logan HS 1.  7.00 q
2.    Chandler Anderson Sr Park City HS 12.  7.33
3.    Tanner Jeffrey So Herriman HS 20.  7.43
4.    James Richardson Sr Bingham HS 29.  7.53


Boy's 60M Heats
Top 8 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Chad Artist Sr Logan HS H28 -1. 7.00 q
2.    Chase Heiner Sr Gold Medal Athletics H20 -1. 7.10 q
3.    Ronald Sayles Sr Unattached H24 -1. 7.10 q
4.    Isaac Hammond Sr Mercury Track Club H27 -1. 7.11 q
5.    Jackson McChesney So Lone Peak HS H6 -1. 7.13 q
6.    Isaac Tillett Jr South Summit HS H17 -1. 7.17 q
7.    Mut Tulow Jr Jordan HS H18 -1. 7.19 q
8.    Nick Ashby Sr Gold Medal Athletics H14 -1. 7.25 q
9.    Travis Farley Jr Maple Mountain HS H16 -1. 7.26
10.    Junior Tovar Jr Gold Medal Athletics H21 -1. 7.28
11.    Brandon Kinsey Sr Woods Cross HS H6 -2. 7.32
12.    Chandler Anderson Sr Park City HS H28 -2. 7.33
13.    Preston Willey Sr Mercury Track Club H22 -1. 7.34
14.    Jordan Goldsberry Sr Davis HS H19 -1. 7.37
15.    Chez Stout Sr Morgan HS H12 -1. 7.39
16.    Jordan Daw Jr American Fork HS H16 -2. 7.40
17.    Jacob Moffett Jr Davis HS H11 -1. 7.42
18.    Kaleb Kirkpatrick Jr Payson HS H17 -2. 7.42
19.    Garen Earley Jr Spartan TC H8 -1. 7.43
20.    Tanner Jeffrey So Herriman HS H28 -3. 7.43
21.    Jake Jutkins Fr Mercury Track Club H23 -1. 7.46
22.    AJ Townsend Jr Jordan HS H25 -1. 7.47
23.    Braxton Knapp Sr Woods Cross HS H4 -1. 7.48
24.    Riley Stringham So Davis HS H3 -1. 7.49
25.    Seth Redford Jr Unattached H19 -2. 7.51
26.    Alex Garteh So East HS H3 -2. 7.52
27.    Dylan Casady So Herriman HS H26 -1. 7.52
28.    Smash Lloyd Sr Morgan HS H9 -1. 7.52
29.    James Richardson Sr Bingham HS H28 -4. 7.53
30.    Marcus Johunson Sr Shelley HS-ID H8 -2. 7.54
31.    Nate Mower Jr Jordan HS H13 -1. 7.54
32.    Brady Bess Jr South Summit HS H10 -1. 7.56
33.    Austin Gomez So Riverton HS H15 -1. 7.57
34.    David Reid Sr Maple Mountain HS H1 -1. 7.57
35.    Parker Nettleton Jr Payson HS H12 -2. 7.59
36.    Jeffrey TImothy So Jordan HS H7 -1. 7.61
37.    Sergei Bowen Sr Wasatch HS H22 -2. 7.61
38.    Peter Kim Sr Hillcrest HS H5 -1. 7.62
39.    Bradley Earl So Desert Hills HS H20 -2. 7.63
40.    Jaky Blad Sr Riverton HS H1 -2. 7.63
41.    Bryson Tanner Jr Payson HS H5 -2. 7.64
42.    Gabe Hamideh Jr Jordan HS H2 -1. 7.64
43.    Joey Culas So East HS H7 -2. 7.65
44.    Parker Jacobsen Sr Riverton HS H6 -3. 7.65
45.    Kayden Stevenson Jr Manti HS H20 -3. 7.66
46.    Jared Flake Sr Maple Mountain HS H10 -2. 7.66
47.    Riley Findley Sr Richfield HS H21 -2. 7.68
48.    James Zhao Sr Hillcrest HS H19 -3. 7.70
49.    Max Brown Fr Jordan HS H11 -2. 7.71
50.    Jacob Anderson Sr American Fork HS H13 -2. 7.72
51.    Tim Covington Jr Juab HS H13 -3. 7.74
52.    Mason Draper So Mercury Track Club H9 -2. 7.76
53.    Shane Ostrom Sr American Fork HS H9 -3. 7.76
54.    Bryce Morgan Sr Lehi HS H2 -2. 7.77
55.    Jace Jones So Payson HS H6 -4. 7.78
56.    Matthew Christensen So Payson HS H18 -2. 7.79
57.    Isaac Mortensen So Riverton HS H2 -3. 7.80
58.    Rollin Sutherin Jr Shelley HS-ID H3 -3. 7.80
59.    Tyler Hatch Sr Unattached H10 -3. 7.81
60.    Cade Hyde Jr Davis HS H17 -3. 7.83
60.    Bryce Nelson Jr Springville HS H5 -3. 7.83
62.    Josh Gardner Jr Davis HS H14 -2. 7.83
63.    Davin Olsen Fr Bingham HS H5 -4. 7.85
64.    Tanner Hermann Fr Desert Hills HS H24 -2. 7.88
65.    Luis Merida So Davis HS H8 -3. 7.89
66.    Briggs Jensen Sr Lehi HS H1 -3. 7.91
67.    Shawn Sung Sr Orem HS H19 -4. 7.93
68.    Dalton Peterson Sr Lehi HS H1 -4. 7.93
69.    Sean McQueen Jr Springville HS H4 -2. 7.94
70.    Tanner Melior Sr Lehi HS H18 -3. 7.96
71.    Rhett Shamo Jr Gold Medal Athletics H25 -2. 7.96
72.    Branden Fullmer Sr American Fork HS H2 -4. 7.97
73.    Logan Baird Jr Davis HS H23 -2. 7.97
74.    Layton Moore Jr Payson HS H14 -3. 8.00
75.    Joseph Taylor Jr Olympus HS H26 -2. 8.01
75.    Tommy Tran So Desert Hills HS H21 -3. 8.01
77.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS H18 -4. 8.04
78.    Daniel Bickel Sr Olympus HS H27 -2. 8.09
79.    Jonathan Rees So Davis HS H25 -3. 8.11
80.    Max Houghton Fr Provo HS H12 -3. 8.12
81.    Justyn Lea Sr Spanish Fork HS H27 -3. 8.14
82.    Spencer Durrant Jr Woods Cross HS H16 -3. 8.16
83.    Marvin Ocampo So East HS H25 -4. 8.18
84.    Karson Coker So Wasatch HS H23 -3. 8.18
85.    Brady Anderson Jr Manti HS H15 -2. 8.19
86.    Tyler Reich So Davis HS H9 -4. 8.22
87.    Zach Isaac Jr Woods Cross HS H22 -3. 8.24
88.    Jack Niederhauser So Davis HS H8 -4. 8.29
89.    Mosiah Murdock So Wasatch HS H24 -3. 8.40
90.    Todd Carter So Unattached H3 -4. 8.41
91.    Michael Wilcox Jr Provo HS H15 -3. 8.41
92.    Kaden Erickson Jr Richfield HS H20 -4. 8.43
93.    Nicholas Cannell So Juab HS H22 -4. 8.45
94.    Samuel Boardman Sr Payson HS H15 -4. 8.45
95.    Jermiah Sims So Provo HS H7 -3. 8.47
96.    Aedan Glover Mercury Track Club H4 -3. 8.51
97.    Gerrit Smith So Lehi HS H4 -4. 8.59
98.    David Moore Sr Provo HS H14 -4. 8.62
99.    Zach Heddens Jr Park City HS H27 -4. 8.65
100.    Julian Hsiang Fr Provo HS H13 -4. 8.66
101.    Gabe McBride So Davis HS H7 -4. 8.67
102.    Jared Coca Jr Provo HS H11 -3. 8.69
103.    Alma Warren Sr Pleasant Grove HS H17 -4. 8.77
104.    Joshua Coomans Sr Mercury Track Club H26 -3. 8.77
105.    Moroni Coca Jr Provo HS H11 -4. 8.80
106.    Jo-Jo Freitas So Gold Medal Athletics H24 -4. 8.88
107.    Trac Tran Fr East HS H23 -4. 8.91
108.    Michael Wyler So Davis HS H10 -4. 9.05
109.    Mitchell Newkirk Fr Riverton HS H21 -4. 9.23
110.    Jaiden White Jr Juab HS H16 -4. 9.36
FS    Spencer Thomas Jr Unattached H12 -FS FS
FS    Andrew Glenn Jr Riverton HS H26 -FS FS