2015 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 23, 2015 - January 24, 2015

Boy's 400 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Gabriel Rojo Sr Bingham HS 7.  51.59
2.    Chandler Anderson Sr Park City HS 11.  52.79
3.    Isaac Tillett Jr South Summit HS 21.  55.14
4.    Zach Heddens Jr Park City HS 76.  1:06.82


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nolan Borzoni Sr Bingham HS 22.  55.16
2.    James Zhao Sr Hillcrest HS 30.  55.83
3.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS 61.  1:00.06
4.    Joshua Garrard Sr Riverton HS 65.  1:00.78


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carl Peel So North Sanpete HS 57.  59.79
2.    Peter Kim Sr Hillcrest HS 63.  1:00.49
3.    Brayden Butler Fr Wasatch Academy 72.  1:04.27
4.    Michael Wyler So Davis HS 77.  1:09.68


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Palmer Flood Sr Davis HS 9.  52.58
2.    Jaron Erickson Jr Davis HS 28.  55.57
3.    Jack Niederhauser So Davis HS 64.  1:00.53
4.    Gabe McBride So Davis HS 74.  1:05.26


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jace Jones So Payson HS 29.  55.76
2.    Matthew Christensen So Payson HS 55.  59.11
3.    Joseph Bohman So Davis HS 60.  59.94
DNS    Garen Earley Jr Spartan TC DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dimitri Ramirez Fr Unattached 58.  59.83
2.    Mikey Nash So Davis HS 67.  1:01.68
3.    Tanner Bindrup So Unattached 75.  1:05.68
DNS    Mason Walk Jr Uintah HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Aidan Tribett Sr Salem Hills HS 47.  57.61
2.    Jonathan Rees So Davis HS 62.  1:00.31
3.    Isaac Schraedel Sr Davis HS 68.  1:02.67
4.    Jacob Degraw Jr Woods Cross HS 73.  1:04.65


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Isaac Mejicanos So Westlake HS 56.  59.58
2.    Daniel Dastrup Fr Richfield HS 59.  59.83
3.    Luis Merida So Davis HS 66.  1:01.10
4.    Carter Hardy So Davis HS 70.  1:02.80


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jacob Page So Woods Cross HS 48.  57.63
2.    Sebastian Wagner Jr Richfield HS 51.  58.23
3.    Daniel Bickel Sr Olympus HS 54.  58.69
4.    Logan Baird Jr Davis HS 69.  1:02.70


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Eduardo Castillo So Davis HS 44.  57.26
2.    Hunter Taylor So Woods Cross HS 45.  57.26
3.    Sunny Siu Jr Olympus HS 49.  57.91
4.    Tyler Seeley So Davis HS 53.  58.48


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Joseph Taylor Jr Olympus HS 34.  56.07
2.    Kellis Johnson So Payson HS 35.  56.08
3.    Cade Hyde Jr Davis HS 41.  56.88
4.    Spencer Van Ausdal Fr Salem Hills HS 52.  58.43


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Max Spence So Olympus HS 16.  53.40
2.    Thomas Odell Jr Olympus HS 36.  56.11
3.    Ryan Evelyn Jr Timpanogos HS 42.  57.02
4.    Ben Godfrey Sr Davis HS 50.  58.08


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Alex Muhlestein Sr Riverton HS 31.  55.87
2.    Caleb Gipson Sr Davis HS 32.  55.98
3.    Alex Sutherland Sr Woods Cross HS 37.  56.14
4.    Matthew Parker So Riverton HS 38.  56.36


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jaky Blad Sr Riverton HS 17.  54.50
2.    Joe Pinkney Sr Timpanogos HS 20.  55.13
3.    Sam Garcia So Stansbury High School 23.  55.23
4.    Gabe Hamideh Jr Jordan HS 24.  55.29


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 15
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Keaton Walker Jr Mercury Track Club 18.  54.64
2.    Connor Kleinman Sr Woods Cross HS 27.  55.51
3.    McGyver Clark Jr Davis HS 33.  56.02
4.    Collin Morrison So Unattached 39.  56.37


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 16
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ransom Ragan Unattached 19.  54.79
2.    Braxton Knapp Sr Woods Cross HS 26.  55.36
3.    Rhett Shamo Jr Gold Medal Athletics 40.  56.48
4.    Jason Lang Jr Davis HS 43.  57.07


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 17
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Spencer Eldridge Jr Juab HS 5.  50.63
2.    Keeton Knight So Jordan HS 13.  53.04
3.    Jeffrey TImothy So Jordan HS 25.  55.32
4.    Brooklyn Hale So Eagles 71.  1:03.03


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 18
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Mut Tulow Jr Jordan HS 8.  52.49
2.    Preston Willey Sr Mercury Track Club 10.  52.70
3.    James Gilbert Sr Woods Cross HS 15.  53.39
4.    Craig Larsen Sr Orem HS 46.  57.45


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 19
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Greg Goronson Sr Unattached 6.  51.25
2.    Seth Redford Jr Unattached 12.  52.87
3.    McKay Christensen Sr Riverton HS 14.  53.35
DQ    Dominic Bentil Fr Lone Peak HS DQ  DQ
3+ step on line


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 20
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chase Heiner Sr Gold Medal Athletics 1.  49.87
2.    Ronald Sayles Sr Unattached 2.  49.91
3.    Nick Ashby Sr Gold Medal Athletics 3.  50.03
4.    Austin Nobis Sr Unattached 4.  50.38


Boy's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Chase Heiner Sr Gold Medal Athletics S20 -1. 49.87
2.    Ronald Sayles Sr Unattached S20 -2. 49.91
3.    Nick Ashby Sr Gold Medal Athletics S20 -3. 50.03
4.    Austin Nobis Sr Unattached S20 -4. 50.38
5.    Spencer Eldridge Jr Juab HS S17 -1. 50.63
6.    Greg Goronson Sr Unattached S19 -1. 51.25
7.    Gabriel Rojo Sr Bingham HS S1 -1. 51.59
8.    Mut Tulow Jr Jordan HS S18 -1. 52.49
9.    Palmer Flood Sr Davis HS S4 -1. 52.58
10.    Preston Willey Sr Mercury Track Club S18 -2. 52.70
11.    Chandler Anderson Sr Park City HS S1 -2. 52.79
12.    Seth Redford Jr Unattached S19 -2. 52.87
13.    Keeton Knight So Jordan HS S17 -2. 53.04
14.    McKay Christensen Sr Riverton HS S19 -3. 53.35
15.    James Gilbert Sr Woods Cross HS S18 -3. 53.39
16.    Max Spence So Olympus HS S12 -1. 53.40
17.    Jaky Blad Sr Riverton HS S14 -1. 54.50
18.    Keaton Walker Jr Mercury Track Club S15 -1. 54.64
19.    Ransom Ragan Unattached S16 -1. 54.79
20.    Joe Pinkney Sr Timpanogos HS S14 -2. 55.13
21.    Isaac Tillett Jr South Summit HS S1 -3. 55.14
22.    Nolan Borzoni Sr Bingham HS S2 -1. 55.16
23.    Sam Garcia So Stansbury High School S14 -3. 55.23
24.    Gabe Hamideh Jr Jordan HS S14 -4. 55.29
25.    Jeffrey TImothy So Jordan HS S17 -3. 55.32
26.    Braxton Knapp Sr Woods Cross HS S16 -2. 55.36
27.    Connor Kleinman Sr Woods Cross HS S15 -2. 55.51
28.    Jaron Erickson Jr Davis HS S4 -2. 55.57
29.    Jace Jones So Payson HS S5 -1. 55.76
30.    James Zhao Sr Hillcrest HS S2 -2. 55.83
31.    Alex Muhlestein Sr Riverton HS S13 -1. 55.87
32.    Caleb Gipson Sr Davis HS S13 -2. 55.98
33.    McGyver Clark Jr Davis HS S15 -3. 56.02
34.    Joseph Taylor Jr Olympus HS S11 -1. 56.07
35.    Kellis Johnson So Payson HS S11 -2. 56.08
36.    Thomas Odell Jr Olympus HS S12 -2. 56.11
37.    Alex Sutherland Sr Woods Cross HS S13 -3. 56.14
38.    Matthew Parker So Riverton HS S13 -4. 56.36
39.    Collin Morrison So Unattached S15 -4. 56.37
40.    Rhett Shamo Jr Gold Medal Athletics S16 -3. 56.48
41.    Cade Hyde Jr Davis HS S11 -3. 56.88
42.    Ryan Evelyn Jr Timpanogos HS S12 -3. 57.02
43.    Jason Lang Jr Davis HS S16 -4. 57.07
44.    Eduardo Castillo So Davis HS S10 -1. 57.26
45.    Hunter Taylor So Woods Cross HS S10 -2. 57.26
46.    Craig Larsen Sr Orem HS S18 -4. 57.45
47.    Aidan Tribett Sr Salem Hills HS S7 -1. 57.61
48.    Jacob Page So Woods Cross HS S9 -1. 57.63
49.    Sunny Siu Jr Olympus HS S10 -3. 57.91
50.    Ben Godfrey Sr Davis HS S12 -4. 58.08
51.    Sebastian Wagner Jr Richfield HS S9 -2. 58.23
52.    Spencer Van Ausdal Fr Salem Hills HS S11 -4. 58.43
53.    Tyler Seeley So Davis HS S10 -4. 58.48
54.    Daniel Bickel Sr Olympus HS S9 -3. 58.69
55.    Matthew Christensen So Payson HS S5 -2. 59.11
56.    Isaac Mejicanos So Westlake HS S8 -1. 59.58
57.    Carl Peel So North Sanpete HS S3 -1. 59.79
58.    Dimitri Ramirez Fr Unattached S6 -1. 59.83
59.    Daniel Dastrup Fr Richfield HS S8 -2. 59.83
60.    Joseph Bohman So Davis HS S5 -3. 59.94
61.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS S2 -3. 1:00.06
62.    Jonathan Rees So Davis HS S7 -2. 1:00.31
63.    Peter Kim Sr Hillcrest HS S3 -2. 1:00.49
64.    Jack Niederhauser So Davis HS S4 -3. 1:00.53
65.    Joshua Garrard Sr Riverton HS S2 -4. 1:00.78
66.    Luis Merida So Davis HS S8 -3. 1:01.10
67.    Mikey Nash So Davis HS S6 -2. 1:01.68
68.    Isaac Schraedel Sr Davis HS S7 -3. 1:02.67
69.    Logan Baird Jr Davis HS S9 -4. 1:02.70
70.    Carter Hardy So Davis HS S8 -4. 1:02.80
71.    Brooklyn Hale So Eagles S17 -4. 1:03.03
72.    Brayden Butler Fr Wasatch Academy S3 -3. 1:04.27
73.    Jacob Degraw Jr Woods Cross HS S7 -4. 1:04.65
74.    Gabe McBride So Davis HS S4 -4. 1:05.26
75.    Tanner Bindrup So Unattached S6 -3. 1:05.68
76.    Zach Heddens Jr Park City HS S1 -4. 1:06.82
77.    Michael Wyler So Davis HS S3 -4. 1:09.68
DQ    Dominic Bentil Fr Lone Peak HS S19 -DQ DQ
3+ step on line
DNS    Mason Walk Jr Uintah HS S6 -DNS DNS
DNS    Garen Earley Jr Spartan TC S5 -DNS DNS