2015 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 23, 2015 - January 24, 2015

Girl's 400 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Audun Hill Jr Wasatch HS 16.  1:03.99
2.    Leah Anderson So Park City HS 23.  1:05.58
3.    Adalyn Nicholls Jr Bingham HS 40.  1:09.18
DQ    Alie Robinson Sr Unattached DQ  DQ
Cut before breakline


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    McKenna Murphy So North Sanpete HS 47.  1:12.27
2.    Suzanne Williams Sr Hillcrest HS 49.  1:14.15
3.    Cassidy McDougal So Riverton HS 51.  1:23.32
DQ    Nicole Day So North Sanpete HS DQ  DQ
Cut before breakline


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kimmie Anderson Sr Springville HS 29.  1:06.63
2.    Addy Connelly Sr Unattached 34.  1:08.02
3.    Bridge Hodge Jr Lehi HS 41.  1:09.72
DNS    Hannah Bartholomew Jr North Sanpete HS DNS  DNS


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brinn Jensen So Lehi HS 15.  1:03.77
2.    Azure Trevino Jr Payson HS 22.  1:05.49
3.    Emma Reeves 7th Orem HS 46.  1:11.89
DNS    Lizzy Braby Jr Spartan TC DNS  DNS


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    L. Grace Cobabe Fr Mercury Track Club 27.  1:06.60
2.    Caroline Pinnock So Olympus HS 42.  1:09.78
3.    Maia Southwick So Mercury Track Club 50.  1:16.53
4.    Jenna Rosquist So Juab HS 52.  1:27.52


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Keslee Stephenson So Davis HS 31.  1:07.59
2.    Sage Allen So Olympus HS 32.  1:07.80
3.    Malaree Wood So Davis HS 45.  1:11.50
4.    Sarah Kenedy So Pleasant Grove HS 48.  1:13.71


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Susie Eames So Davis HS 35.  1:08.19
2.    Savannah Winder Sr Timpanogos HS 36.  1:08.33
3.    Magdalena Scribner So Timpanogos HS 43.  1:10.26
4.    Alejandra Guadarrama Fr East HS 44.  1:11.15


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brittany Eatough So Provo HS 21.  1:05.43
2.    Rachel Clouse Jr Davis HS 24.  1:05.97
3.    Sydney Larsen So Davis HS 30.  1:07.29
4.    Elly Ferguson Jr Davis HS 39.  1:08.69


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ellie Struthers Sr Unattached 9.  1:02.39
2.    LeAnn Larkin Jr Shelley HS-ID 18.  1:04.29
3.    Maya Smith So Provo HS 37.  1:08.62
DQ    Lindsay Shimanek Jr Timpanogos HS DQ  DQ
cut before breakline


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Racheal Hunt Fr Cedar HS 8.  1:02.34
2.    Shambrea Ogden So Riverton HS 28.  1:06.61
3.    Melisa Reid Sr Pleasant Grove HS 38.  1:08.66
DNS    Emmaline Huntzinger Jr Davis HS DNS  DNS


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jordan Barnett Sr Davis HS 7.  1:02.07
2.    BriAnna Gipson Jr Davis HS 11.  1:02.65
3.    Ruby Jane Matthewson So Davis HS 17.  1:04.27
4.    Jennette Larsen Jr North Sanpete HS 26.  1:06.28


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Julia Hunt Fr Cedar HS 13.  1:03.57
2.    Elise Berning Sr Davis HS 14.  1:03.64
3.    Adah Tuttle Jr Gold Medal Athletics 20.  1:05.37
DQ    Brenna Jeffs Jr Gold Medal Athletics DQ  DQ
3+ steps inside line


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Anna Camp Jr Millard HS 2.  59.56
2.    Elli Eastmond Jr Maple Mountain HS 5.  1:00.06
3.    Nikki Smith Sr American Fork HS 19.  1:05.33
4.    Amber Edmondson Sr Salem Hills HS 33.  1:07.85


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Laura Lundenl 8 Mercury Track Club 6.  1:01.37
2.    Madison Aldred Jr Unattached 10.  1:02.44
3.    Adara Chrisensen Fr Unattached 25.  1:06.10
DQ    Haley Egbert Sr Gold Medal Athletics DQ  DQ
3+ steps inside line


Girl's 400 meter Timed Finals

Section 15
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Cassidy Pinnock Sr Olympus HS 1.  59.03
2.    McKenna Neyman Jr Gold Medal Athletics 3.  59.93
3.    Emily Ellis Fr Lone Peak HS 4.  1:00.05
4.    Ashlyn Bradley Sr Salem Hills HS 12.  1:03.28


Girl's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Cassidy Pinnock Sr Olympus HS S15 -1. 59.03
2.    Anna Camp Jr Millard HS S13 -1. 59.56
3.    McKenna Neyman Jr Gold Medal Athletics S15 -2. 59.93
4.    Emily Ellis Fr Lone Peak HS S15 -3. 1:00.05
5.    Elli Eastmond Jr Maple Mountain HS S13 -2. 1:00.06
6.    Laura Lundenl 8 Mercury Track Club S14 -1. 1:01.37
7.    Jordan Barnett Sr Davis HS S11 -1. 1:02.07
8.    Racheal Hunt Fr Cedar HS S10 -1. 1:02.34
9.    Ellie Struthers Sr Unattached S9 -1. 1:02.39
10.    Madison Aldred Jr Unattached S14 -2. 1:02.44
11.    BriAnna Gipson Jr Davis HS S11 -2. 1:02.65
12.    Ashlyn Bradley Sr Salem Hills HS S15 -4. 1:03.28
13.    Julia Hunt Fr Cedar HS S12 -1. 1:03.57
14.    Elise Berning Sr Davis HS S12 -2. 1:03.64
15.    Brinn Jensen So Lehi HS S4 -1. 1:03.77
16.    Audun Hill Jr Wasatch HS S1 -1. 1:03.99
17.    Ruby Jane Matthewson So Davis HS S11 -3. 1:04.27
18.    LeAnn Larkin Jr Shelley HS-ID S9 -2. 1:04.29
19.    Nikki Smith Sr American Fork HS S13 -3. 1:05.33
20.    Adah Tuttle Jr Gold Medal Athletics S12 -3. 1:05.37
21.    Brittany Eatough So Provo HS S8 -1. 1:05.43
22.    Azure Trevino Jr Payson HS S4 -2. 1:05.49
23.    Leah Anderson So Park City HS S1 -2. 1:05.58
24.    Rachel Clouse Jr Davis HS S8 -2. 1:05.97
25.    Adara Chrisensen Fr Unattached S14 -3. 1:06.10
26.    Jennette Larsen Jr North Sanpete HS S11 -4. 1:06.28
27.    L. Grace Cobabe Fr Mercury Track Club S5 -1. 1:06.60
28.    Shambrea Ogden So Riverton HS S10 -2. 1:06.61
29.    Kimmie Anderson Sr Springville HS S3 -1. 1:06.63
30.    Sydney Larsen So Davis HS S8 -3. 1:07.29
31.    Keslee Stephenson So Davis HS S6 -1. 1:07.59
32.    Sage Allen So Olympus HS S6 -2. 1:07.80
33.    Amber Edmondson Sr Salem Hills HS S13 -4. 1:07.85
34.    Addy Connelly Sr Unattached S3 -2. 1:08.02
35.    Susie Eames So Davis HS S7 -1. 1:08.19
36.    Savannah Winder Sr Timpanogos HS S7 -2. 1:08.33
37.    Maya Smith So Provo HS S9 -3. 1:08.62
38.    Melisa Reid Sr Pleasant Grove HS S10 -3. 1:08.66
39.    Elly Ferguson Jr Davis HS S8 -4. 1:08.69
40.    Adalyn Nicholls Jr Bingham HS S1 -3. 1:09.18
41.    Bridge Hodge Jr Lehi HS S3 -3. 1:09.72
42.    Caroline Pinnock So Olympus HS S5 -2. 1:09.78
43.    Magdalena Scribner So Timpanogos HS S7 -3. 1:10.26
44.    Alejandra Guadarrama Fr East HS S7 -4. 1:11.15
45.    Malaree Wood So Davis HS S6 -3. 1:11.50
46.    Emma Reeves 7th Orem HS S4 -3. 1:11.89
47.    McKenna Murphy So North Sanpete HS S2 -1. 1:12.27
48.    Sarah Kenedy So Pleasant Grove HS S6 -4. 1:13.71
49.    Suzanne Williams Sr Hillcrest HS S2 -2. 1:14.15
50.    Maia Southwick So Mercury Track Club S5 -3. 1:16.53
51.    Cassidy McDougal So Riverton HS S2 -3. 1:23.32
52.    Jenna Rosquist So Juab HS S5 -4. 1:27.52
DQ    Lindsay Shimanek Jr Timpanogos HS S9 -DQ DQ
cut before breakline
DQ    Nicole Day So North Sanpete HS S2 -DQ DQ
Cut before breakline
DQ    Haley Egbert Sr Gold Medal Athletics S14 -DQ DQ
3+ steps inside line
DQ    Brenna Jeffs Jr Gold Medal Athletics S12 -DQ DQ
3+ steps inside line
DQ    Alie Robinson Sr Unattached S1 -DQ DQ
Cut before breakline
DNS    Hannah Bartholomew Jr North Sanpete HS S3 -DNS DNS
DNS    Emmaline Huntzinger Jr Davis HS S10 -DNS DNS
DNS    Lizzy Braby Jr Spartan TC S4 -DNS DNS