2015 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 23, 2015 - January 24, 2015

Boy's 800M Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Adam Haynes Jr Bingham HS 6.  2:02.95
2.    Max Bailey Jr Bingham HS 23.  2:08.70
3.    David Parker Sr Unattached 31.  2:11.54
4.    Jacob Wilcox Sr Lehi HS 54.  2:17.12
5.    Jed Johnson Sr Unattached 61.  2:20.28
6.    Kellis Johnson So Payson HS 67.  2:23.10
7.    Brendon Merrell Sr Uintah HS 72.  2:27.21
8.    Jacob Gipson Fr Davis HS 82.  2:30.43
9.    Christopher Rains Fr Bingham HS 83.  2:30.43
10.    Connor Baird Fr Wasatch HS 93.  2:36.32
11.    Tanner Bindrup So Unattached 97.  2:43.99
12.    David Michelsen So Davis HS 98.  2:48.44
13.    Diwas Gautam So East HS 99.  2:52.49
DNS    Josh Ornelas So Springville HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kobe Mickelson So Lehi HS 55.  2:17.33
2.    Brian Schulz Jr Fr Unattached 73.  2:27.35
3.    Nathan Merrill So Springville HS 76.  2:27.83
4.    Karson Hugie So Davis HS 78.  2:29.85
5.    David Loveland Sr Juab HS 80.  2:30.05
6.    Ryan Rummens 7 Utah Track Club 86.  2:30.67
7.    Joseph Bohman So Davis HS 87.  2:31.30
8.    Jay Harrison Sr Pleasant Grove HS 89.  2:31.59
9.    Josh Hammond So Woods Cross HS 92.  2:35.74
10.    Matt Jensen So Springville HS 96.  2:42.12
11.    Elijah Williamson 8 Davis HS 100.  2:53.31
DNS    Josh Ornelas So Springville HS DNS  DNS
DNS    Adam Eaton So Springville HS DNS  DNS
DNS    Caden Coleman So Woods Cross HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Justus Fitzsimmons Sr North Sanpete HS 49.  2:16.15
2.    Dylan Kendall So Woods Cross HS 52.  2:16.72
3.    Brandon Winward Sr Shelley HS-ID 56.  2:17.39
4.    Carson Cox Fr Davis HS 58.  2:18.62
5.    Josh Haviland Sr Davis HS 60.  2:19.12
6.    Paul Young So Springville HS 63.  2:21.18
7.    Kaden Nissen So Springville HS 70.  2:25.48
8.    Brandon Christensen So Davis HS 79.  2:29.95
9.    Joe Cromar Jr Salem Hills HS 88.  2:31.55
10.    Daniel Dastrup Fr Richfield HS 90.  2:34.13
11.    Kaleb Stinger So Davis HS 91.  2:34.70
12.    Isaac Schraedel Sr Davis HS 94.  2:37.28
13.    McKay Lindow Fr North Sanpete HS 95.  2:39.12
DNS    Chris Harden Sr Woods Cross HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kaden Taylor So Woods Cross HS 40.  2:14.38
2.    Aidan Tribett Sr Salem Hills HS 57.  2:18.25
3.    Stewart Sheely Sr Lehi HS 59.  2:19.05
4.    Konnor McIntire Sr Mountain View HS 64.  2:21.18
5.    Tanner Melior Sr Lehi HS 65.  2:21.28
6.    Craig Larsen Sr Orem HS 68.  2:25.13
7.    Richard Beazer Fr Stansbury High School 71.  2:26.15
8.    Tracer Ridgeway Jr Pleasant Grove HS 74.  2:27.42
9.    Jace Callor So Davis HS 75.  2:27.71
10.    Riker Terry Sr Timpanogos HS 81.  2:30.26
11.    Alex Powell Jr Union HS 85.  2:30.66
DNS    Nick Noorda Sr Springville HS DNS  DNS
DNS    Granger Cocke Jr Highland HS DNS  DNS
DNS    Josh Wilkinson Jr Davis HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chantz Lund Sr Unattached 26.  2:09.37
2.    Auston Thorton Jr Pleasant Grove HS 33.  2:12.26
3.    Mason Walk Jr Uintah HS 34.  2:12.72
4.    Zach Wilde Sr Davis HS 36.  2:13.49
5.    Mitch Perry Sr Davis HS 42.  2:14.64
6.    Austin Valentine Jr Uintah HS 43.  2:14.80
7.    Jackson Rayl Sr Davis HS 44.  2:14.81
8.    Brandon Peters Sr Davis HS 50.  2:16.18
9.    Garrett Esplin Sr Payson HS 51.  2:16.44
10.    Jake Welling Jr Davis HS 62.  2:21.13
11.    Chase Barrow Jr Shelley HS-ID 66.  2:21.42
12.    Seth Stromberg Fr Davis HS 69.  2:25.33
13.    Logan Neale Jr Wasatch Academy 77.  2:29.09
14.    Carl Peel So North Sanpete HS 84.  2:30.63


Boy's 800M Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Heston Andersen So Spanish Fork HS 14.  2:07.61
2.    Teron Tucker Jr Woods Cross HS 16.  2:07.81
3.    Piercen Maez Jr Stansbury High School 17.  2:07.89
4.    Eric Lambert So Cedar HS 20.  2:08.43
5.    Jason Lang Jr Davis HS 30.  2:11.29
6.    Adam Aposhian Sr Davis HS 32.  2:11.99
7.    Mark Crandall Jr Shelley HS-ID 35.  2:13.25
8.    Kyle Rummens So Woods Cross HS 38.  2:13.87
9.    McKay Treadwell So Davis HS 45.  2:15.13
10.    Matt Todd Sr Lehi HS 46.  2:15.46
11.    Davis Johnson Sr Woods Cross HS 47.  2:15.51
12.    Nick Dastrup Sr Richfield HS 48.  2:16.07
DNS    Cameron Houston Sr Stansbury High School DNS  DNS
DNS    Devin Mesquite Jr Wasatch Academy DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chris Hughes Jr Woods Cross HS 13.  2:07.45
2.    Joe Benson So Timpanogos HS 19.  2:08.39
3.    Adam Jensen Jr Lone Peak HS 21.  2:08.57
4.    Camren Todd So Davis HS 22.  2:08.59
5.    Dallin Larsen Jr Davis HS 27.  2:09.65
6.    Bryce Ferguson Jr Davis HS 28.  2:10.21
7.    Connor Arnell Jr Lehi HS 29.  2:10.51
8.    Sam Garcia So Stansbury High School 37.  2:13.63
9.    Jakob Bates So East HS 39.  2:14.04
10.    Kelton Johnson So Davis HS 53.  2:16.99
DNS    Pablo Galante Sr Provo HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jaden Torgerson Sr Stansbury High School 4.  2:01.92
2.    Taylor Dillon Sr Woods Cross HS 11.  2:04.93
3.    Andrew Rummens Sr Woods Cross HS 12.  2:07.32
4.    Frasier Williamson So Davis HS 15.  2:07.69
5.    Chad Hughes Sr Unattached 18.  2:07.99
6.    Chris Rushing Sr East HS 24.  2:08.75
7.    Austin Stewart Jr Shelley HS-ID 25.  2:09.18
DNS    Bo Farrer Sr Timpanogos HS DNS  DNS
DNS    Brayden Allsop Sr Timpanogos HS DNS  DNS
DNS    Eantum Franco So Wasatch HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Logan MacKay Jr Davis HS 1.  1:58.46
2.    Josh Ward Sr Davis HS 2.  1:59.12
3.    Stokton Smith Sr Davis HS 3.  1:59.53
4.    Garek Bielaczyc Jr East HS 5.  2:02.74
5.    Haden Penrod So Springville HS 7.  2:03.39
6.    Colter Blanchard Jr Davis HS 8.  2:03.51
7.    Trey Trusty Sr Westlake HS 9.  2:03.70
8.    Nephi Eschler Sr Gold Medal Athletics 10.  2:03.73
9.    Max Brown Fr Jordan HS 41.  2:14.40


Boy's 800M Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Logan MacKay Jr Davis HS S9 -1. 1:58.46
2.    Josh Ward Sr Davis HS S9 -2. 1:59.12
3.    Stokton Smith Sr Davis HS S9 -3. 1:59.53
4.    Jaden Torgerson Sr Stansbury High School S8 -1. 2:01.92
5.    Garek Bielaczyc Jr East HS S9 -4. 2:02.74
6.    Adam Haynes Jr Bingham HS S1 -1. 2:02.95
7.    Haden Penrod So Springville HS S9 -5. 2:03.39
8.    Colter Blanchard Jr Davis HS S9 -6. 2:03.51
9.    Trey Trusty Sr Westlake HS S9 -7. 2:03.70
10.    Nephi Eschler Sr Gold Medal Athletics S9 -8. 2:03.73
11.    Taylor Dillon Sr Woods Cross HS S8 -2. 2:04.93
12.    Andrew Rummens Sr Woods Cross HS S8 -3. 2:07.32
13.    Chris Hughes Jr Woods Cross HS S7 -1. 2:07.45
14.    Heston Andersen So Spanish Fork HS S6 -1. 2:07.61
15.    Frasier Williamson So Davis HS S8 -4. 2:07.69
16.    Teron Tucker Jr Woods Cross HS S6 -2. 2:07.81
17.    Piercen Maez Jr Stansbury High School S6 -3. 2:07.89
18.    Chad Hughes Sr Unattached S8 -5. 2:07.99
19.    Joe Benson So Timpanogos HS S7 -2. 2:08.39
20.    Eric Lambert So Cedar HS S6 -4. 2:08.43
21.    Adam Jensen Jr Lone Peak HS S7 -3. 2:08.57
22.    Camren Todd So Davis HS S7 -4. 2:08.59
23.    Max Bailey Jr Bingham HS S1 -2. 2:08.70
24.    Chris Rushing Sr East HS S8 -6. 2:08.75
25.    Austin Stewart Jr Shelley HS-ID S8 -7. 2:09.18
26.    Chantz Lund Sr Unattached S5 -1. 2:09.37
27.    Dallin Larsen Jr Davis HS S7 -5. 2:09.65
28.    Bryce Ferguson Jr Davis HS S7 -6. 2:10.21
29.    Connor Arnell Jr Lehi HS S7 -7. 2:10.51
30.    Jason Lang Jr Davis HS S6 -5. 2:11.29
31.    David Parker Sr Unattached S1 -3. 2:11.54
32.    Adam Aposhian Sr Davis HS S6 -6. 2:11.99
33.    Auston Thorton Jr Pleasant Grove HS S5 -2. 2:12.26
34.    Mason Walk Jr Uintah HS S5 -3. 2:12.72
35.    Mark Crandall Jr Shelley HS-ID S6 -7. 2:13.25
36.    Zach Wilde Sr Davis HS S5 -4. 2:13.49
37.    Sam Garcia So Stansbury High School S7 -8. 2:13.63
38.    Kyle Rummens So Woods Cross HS S6 -8. 2:13.87
39.    Jakob Bates So East HS S7 -9. 2:14.04
40.    Kaden Taylor So Woods Cross HS S4 -1. 2:14.38
41.    Max Brown Fr Jordan HS S9 -9. 2:14.40
42.    Mitch Perry Sr Davis HS S5 -5. 2:14.64
43.    Austin Valentine Jr Uintah HS S5 -6. 2:14.80
44.    Jackson Rayl Sr Davis HS S5 -7. 2:14.81
45.    McKay Treadwell So Davis HS S6 -9. 2:15.13
46.    Matt Todd Sr Lehi HS S6 -10. 2:15.46
47.    Davis Johnson Sr Woods Cross HS S6 -11. 2:15.51
48.    Nick Dastrup Sr Richfield HS S6 -12. 2:16.07
49.    Justus Fitzsimmons Sr North Sanpete HS S3 -1. 2:16.15
50.    Brandon Peters Sr Davis HS S5 -8. 2:16.18
51.    Garrett Esplin Sr Payson HS S5 -9. 2:16.44
52.    Dylan Kendall So Woods Cross HS S3 -2. 2:16.72
53.    Kelton Johnson So Davis HS S7 -10. 2:16.99
54.    Jacob Wilcox Sr Lehi HS S1 -4. 2:17.12
55.    Kobe Mickelson So Lehi HS S2 -1. 2:17.33
56.    Brandon Winward Sr Shelley HS-ID S3 -3. 2:17.39
57.    Aidan Tribett Sr Salem Hills HS S4 -2. 2:18.25
58.    Carson Cox Fr Davis HS S3 -4. 2:18.62
59.    Stewart Sheely Sr Lehi HS S4 -3. 2:19.05
60.    Josh Haviland Sr Davis HS S3 -5. 2:19.12
61.    Jed Johnson Sr Unattached S1 -5. 2:20.28
62.    Jake Welling Jr Davis HS S5 -10. 2:21.13
63.    Paul Young So Springville HS S3 -6. 2:21.18
64.    Konnor McIntire Sr Mountain View HS S4 -4. 2:21.18
65.    Tanner Melior Sr Lehi HS S4 -5. 2:21.28
66.    Chase Barrow Jr Shelley HS-ID S5 -11. 2:21.42
67.    Kellis Johnson So Payson HS S1 -6. 2:23.10
68.    Craig Larsen Sr Orem HS S4 -6. 2:25.13
69.    Seth Stromberg Fr Davis HS S5 -12. 2:25.33
70.    Kaden Nissen So Springville HS S3 -7. 2:25.48
71.    Richard Beazer Fr Stansbury High School S4 -7. 2:26.15
72.    Brendon Merrell Sr Uintah HS S1 -7. 2:27.21
73.    Brian Schulz Jr Fr Unattached S2 -2. 2:27.35
74.    Tracer Ridgeway Jr Pleasant Grove HS S4 -8. 2:27.42
75.    Jace Callor So Davis HS S4 -9. 2:27.71
76.    Nathan Merrill So Springville HS S2 -3. 2:27.83
77.    Logan Neale Jr Wasatch Academy S5 -13. 2:29.09
78.    Karson Hugie So Davis HS S2 -4. 2:29.85
79.    Brandon Christensen So Davis HS S3 -8. 2:29.95
80.    David Loveland Sr Juab HS S2 -5. 2:30.05
81.    Riker Terry Sr Timpanogos HS S4 -10. 2:30.26
82.    Jacob Gipson Fr Davis HS S1 -8. 2:30.43
83.    Christopher Rains Fr Bingham HS S1 -9. 2:30.43
84.    Carl Peel So North Sanpete HS S5 -14. 2:30.63
85.    Alex Powell Jr Union HS S4 -11. 2:30.66
86.    Ryan Rummens 7 Utah Track Club S2 -6. 2:30.67
87.    Joseph Bohman So Davis HS S2 -7. 2:31.30
88.    Joe Cromar Jr Salem Hills HS S3 -9. 2:31.55
89.    Jay Harrison Sr Pleasant Grove HS S2 -8. 2:31.59
90.    Daniel Dastrup Fr Richfield HS S3 -10. 2:34.13
91.    Kaleb Stinger So Davis HS S3 -11. 2:34.70
92.    Josh Hammond So Woods Cross HS S2 -9. 2:35.74
93.    Connor Baird Fr Wasatch HS S1 -10. 2:36.32
94.    Isaac Schraedel Sr Davis HS S3 -12. 2:37.28
95.    McKay Lindow Fr North Sanpete HS S3 -13. 2:39.12
96.    Matt Jensen So Springville HS S2 -10. 2:42.12
97.    Tanner Bindrup So Unattached S1 -11. 2:43.99
98.    David Michelsen So Davis HS S1 -12. 2:48.44
99.    Diwas Gautam So East HS S1 -13. 2:52.49
100.    Elijah Williamson 8 Davis HS S2 -11. 2:53.31
DNS    Nick Noorda Sr Springville HS S4 -DNS DNS
DNS    Chris Harden Sr Woods Cross HS S3 -DNS DNS
DNS    Bo Farrer Sr Timpanogos HS S8 -DNS DNS
DNS    Josh Ornelas So Springville HS S2 -DNS DNS
DNS    Cameron Houston Sr Stansbury High School S6 -DNS DNS
DNS    Brayden Allsop Sr Timpanogos HS S8 -DNS DNS
DNS    Devin Mesquite Jr Wasatch Academy S6 -DNS DNS
DNS    Josh Ornelas So Springville HS S1 -DNS DNS
DNS    Granger Cocke Jr Highland HS S4 -DNS DNS
DNS    Adam Eaton So Springville HS S2 -DNS DNS
DNS    Josh Wilkinson Jr Davis HS S4 -DNS DNS
DNS    Eantum Franco So Wasatch HS S8 -DNS DNS
DNS    Caden Coleman So Woods Cross HS S2 -DNS DNS
DNS    Pablo Galante Sr Provo HS S7 -DNS DNS