2016 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
April 1, 2016 - April 2, 2016

Men's 800 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Teron Tucker Sr Woods Cross 1.  1:58.05 10  
2.    Kaden Taylor Jr Woods Cross 2.  1:58.89 8  
3.    Kody Watts Jr Hurricane 3.  1:59.54 6  
4.    Paul Gaona Sr Pine View 4.  2:00.20 5  
5.    Luke Orison Sr Cedar 5.  2:02.01 4  
6.    Kyle Rummens Jr Woods Cross 6.  2:03.25 3  
7.    Skylar Abel Sr Pine View 7.  2:03.27 2  
8.    Josh Willits Sr Snow Canyon 8.  2:03.58 1  
9.    Alex Hansen So Corner Canyon 9.  2:05.30    
10.    Logan Hall So Pine View 11.  2:07.14    
11.    Julien Canales Fr Pine View 22.  2:11.12    
DNS    Coleman Lloyd Sr Jordan DNS  DNS    
DNS    Garek Bielaczyc Sr East DNS  DNS    


Men's 800 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Caleb Weaver So Cedar 10.  2:06.44    
2.    Nathan Ellsworth Jr Corner Canyon 12.  2:07.35    
3.    Isaiah Kinikini Jr Hurricane 13.  2:07.86    
4.    Evan Boyer Fr Pine View 14.  2:08.34    
5.    Sam Bennion So Dixie 15.  2:09.27    
6.    Hunter Ferrin Sr Millard 17.  2:09.81    
7.    Tim Amodt Fr Hurricane 18.  2:10.17    
8.    Chandler Staheli Jr Enterprise 19.  2:10.86    
9.    Alec Vaughn Jr Dixie 21.  2:11.07    
10.    Cody Richards Jr Dixie 24.  2:12.22    
11.    Garrett Schroeder Jr Snow Canyon 25.  2:12.75    


Men's 800 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Connor Poulsen Fr Snow Canyon 16.  2:09.48    
2.    Mitch Hillbig Sr Corner Canyon 20.  2:11.00    
3.    Riley Searle So Snow Canyon 23.  2:11.81    
4.    Hunter Carter Sr Enterprise 26.  2:14.21    
5.    Christian Wright Sr Corner Canyon 29.  2:15.97    
6.    Hunter Mitchell Jr Snow Canyon 30.  2:16.59    
7.    Ian Anderson Sr Panguitch 31.  2:17.09    
8.    Christian Armstrong Jr Hurricane 32.  2:17.74    
9.    Anderson Ramirez Jr East 36.  2:21.80    
10.    Hunter Lorenz Fr Parowan 40.  2:24.81    
11.    Lucas Stoddard Fr Snow Canyon 41.  2:25.34    
12.    Hyrum Leavitt So East 45.  2:29.37    


Men's 800 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Victor Casarrubias So Park City 27.  2:14.52    
2.    Jonah Schoppe Jr Panguitch 33.  2:18.15    
3.    Scott Wilson Sr Parowan 34.  2:19.77    
4.    Jared Jensen So Snow Canyon 35.  2:20.04    
5.    Kaden Yardley Fr Cedar 37.  2:21.82    
6.    Dustin Bistline Fr Kanab 43.  2:27.86    
7.    Corbin Mogensen Fr Cedar 44.  2:27.89    
8.    Jameson Griffiths Sr Parowan 47.  2:31.45    
9.    Ben Rose Fr Park City 49.  2:38.16    
DNS    Sean Letendre Sr Saint Joseph DNS  DNS    


Men's 800 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ernesto Escobar Sr Kanab 28.  2:15.16    
2.    Bosten Englestead So Panguitch 38.  2:23.22    
3.    Trey Stubbs So Parowan 39.  2:24.77    
4.    Ohavan Navaho Sr Navajo Mountain 42.  2:27.53    
5.    Patrick Hunt Fr East 46.  2:31.25    
6.    Kevin Parke Fr East 48.  2:33.88    
7.    Luis Valenzuela So Panguitch 50.  2:39.52    
8.    Patrick Luo Jr Kanab 51.  2:39.72    
9.    Vaughn Andersen So Snow Canyon 52.  2:42.67    
10.    Samuel Sanchez Jr East 53.  2:47.36    
11.    Azumi Furuya So Kanab 54.  2:59.14    
DNS    Jonathan Fitzgerald Fr Parowan DNS  DNS    


Men's 800 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Teron Tucker Sr Woods Cross S1 -1. 1:58.05 10  
2.    Kaden Taylor Jr Woods Cross S1 -2. 1:58.89 8  
3.    Kody Watts Jr Hurricane S1 -3. 1:59.54 6  
4.    Paul Gaona Sr Pine View S1 -4. 2:00.20 5  
5.    Luke Orison Sr Cedar S1 -5. 2:02.01 4  
6.    Kyle Rummens Jr Woods Cross S1 -6. 2:03.25 3  
7.    Skylar Abel Sr Pine View S1 -7. 2:03.27 2  
8.    Josh Willits Sr Snow Canyon S1 -8. 2:03.58 1  
9.    Alex Hansen So Corner Canyon S1 -9. 2:05.30    
10.    Caleb Weaver So Cedar S2 -1. 2:06.44    
11.    Logan Hall So Pine View S1 -10. 2:07.14    
12.    Nathan Ellsworth Jr Corner Canyon S2 -2. 2:07.35    
13.    Isaiah Kinikini Jr Hurricane S2 -3. 2:07.86    
14.    Evan Boyer Fr Pine View S2 -4. 2:08.34    
15.    Sam Bennion So Dixie S2 -5. 2:09.27    
16.    Connor Poulsen Fr Snow Canyon S3 -1. 2:09.48    
17.    Hunter Ferrin Sr Millard S2 -6. 2:09.81    
18.    Tim Amodt Fr Hurricane S2 -7. 2:10.17    
19.    Chandler Staheli Jr Enterprise S2 -8. 2:10.86    
20.    Mitch Hillbig Sr Corner Canyon S3 -2. 2:11.00    
21.    Alec Vaughn Jr Dixie S2 -9. 2:11.07    
22.    Julien Canales Fr Pine View S1 -11. 2:11.12    
23.    Riley Searle So Snow Canyon S3 -3. 2:11.81    
24.    Cody Richards Jr Dixie S2 -10. 2:12.22    
25.    Garrett Schroeder Jr Snow Canyon S2 -11. 2:12.75    
26.    Hunter Carter Sr Enterprise S3 -4. 2:14.21    
27.    Victor Casarrubias So Park City S4 -1. 2:14.52    
28.    Ernesto Escobar Sr Kanab S5 -1. 2:15.16    
29.    Christian Wright Sr Corner Canyon S3 -5. 2:15.97    
30.    Hunter Mitchell Jr Snow Canyon S3 -6. 2:16.59    
31.    Ian Anderson Sr Panguitch S3 -7. 2:17.09    
32.    Christian Armstrong Jr Hurricane S3 -8. 2:17.74    
33.    Jonah Schoppe Jr Panguitch S4 -2. 2:18.15    
34.    Scott Wilson Sr Parowan S4 -3. 2:19.77    
35.    Jared Jensen So Snow Canyon S4 -4. 2:20.04    
36.    Anderson Ramirez Jr East S3 -9. 2:21.80    
37.    Kaden Yardley Fr Cedar S4 -5. 2:21.82    
38.    Bosten Englestead So Panguitch S5 -2. 2:23.22    
39.    Trey Stubbs So Parowan S5 -3. 2:24.77    
40.    Hunter Lorenz Fr Parowan S3 -10. 2:24.81    
41.    Lucas Stoddard Fr Snow Canyon S3 -11. 2:25.34    
42.    Ohavan Navaho Sr Navajo Mountain S5 -4. 2:27.53    
43.    Dustin Bistline Fr Kanab S4 -6. 2:27.86    
44.    Corbin Mogensen Fr Cedar S4 -7. 2:27.89    
45.    Hyrum Leavitt So East S3 -12. 2:29.37    
46.    Patrick Hunt Fr East S5 -5. 2:31.25    
47.    Jameson Griffiths Sr Parowan S4 -8. 2:31.45    
48.    Kevin Parke Fr East S5 -6. 2:33.88    
49.    Ben Rose Fr Park City S4 -9. 2:38.16    
50.    Luis Valenzuela So Panguitch S5 -7. 2:39.52    
51.    Patrick Luo Jr Kanab S5 -8. 2:39.72    
52.    Vaughn Andersen So Snow Canyon S5 -9. 2:42.67    
53.    Samuel Sanchez Jr East S5 -10. 2:47.36    
54.    Azumi Furuya So Kanab S5 -11. 2:59.14    
DNS    Jonathan Fitzgerald Fr Parowan S5 -DNS DNS    
DNS    Sean Letendre Sr Saint Joseph S4 -DNS DNS    
DNS    Coleman Lloyd Sr Jordan S1 -DNS DNS    
DNS    Garek Bielaczyc Sr East S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Desert Hills 120     
2.  Corner Canyon 78     
3.  Cedar 64 .5   
4.  Hurricane 59 .5   
5.  Park City 53     
6.  Snow Canyon 46     
7.  Dixie 44     
8.  Pine View 40     
9.  East 32     
10.  Parowan 27     
11.  Woods Cross 26     
11.  Panguitch 26     
13.  Millard 16     
14.  Enterprise 11     
15.  Kanab 9     
16.  Skyline 4