2016 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
April 1, 2016 - April 2, 2016

Men's 1600 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Garek Bielaczyc Sr East 1.  4:19.32 10  
2.    Nick Hill Sr Pine View 2.  4:25.33 8  
3.    Jaiden Melendrez Jr Desert Hills 3.  4:28.30 6  
4.    Teron Tucker Sr Woods Cross 4.  4:28.54 5  
5.    Conner Cox Jr Millard 5.  4:28.91 4  
6.    Joshua Thatcher Sr Desert Hills 6.  4:30.12 3  
7.    Sage Ducote Sr Desert Hills 7.  4:30.37 2  
8.    Eric Lambert Sr Cedar 8.  4:30.63 1  
9.    Bryson King So Desert Hills 9.  4:30.77    
10.    Jensen Lambert So Cedar 10.  4:33.29    
11.    Carson Horspool So Pine View 11.  4:36.07    
12.    Kaden Taylor Jr Woods Cross 14.  4:38.67    
13.    Dallen Gillespie Jr Pine View 15.  4:39.78    
14.    Kody Watts Jr Hurricane 16.  4:40.36    
15.    Kyle Rummens Jr Woods Cross 23.  4:49.42    
16.    Jesse Barraclough Sr Hurricane 31.  4:55.02    


Men's 1600 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Cameron Dougherty Sr Corner Canyon 12.  4:37.19    
2.    Coleman Lloyd Sr Jordan 13.  4:37.92    
3.    Brennon Baldwin Jr Cedar 17.  4:43.93    
4.    Logan Hall So Pine View 18.  4:46.02    
5.    Coy Einfeldt Jr Cedar 19.  4:46.03    
6.    Michael Abegglen Fr Pine View 20.  4:46.42    
7.    Luke Gardenhire So Corner Canyon 21.  4:48.42    
8.    Matthew Thatcher Fr Desert Hills 22.  4:48.60    
9.    Sam Bennion So Dixie 24.  4:49.89    
10.    Isaiah Kinikini Jr Hurricane 25.  4:50.61    
11.    Ethan Ashby So Desert Hills 26.  4:52.61    
12.    Copeland Anderson Sr Delta 27.  4:52.81    
13.    Jase Anderson Sr Enterprise 28.  4:52.90    
14.    Kasey Bang So Desert Hills 29.  4:53.95    
15.    Anderson Ramirez Jr East 60.  5:22.19    


Men's 1600 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ethan Gallup Sr Corner Canyon 30.  4:54.41    
2.    Ethan Pedersen So Corner Canyon 32.  4:55.75    
3.    Andre Melendrez Fr Desert Hills 33.  4:57.68    
4.    Tim Amodt Fr Hurricane 34.  4:58.10    
5.    Nathan Ellsworth Jr Corner Canyon 35.  4:58.11    
6.    Hunter Lorenz Fr Parowan 36.  4:58.53    
7.    Tyler Phillips So Desert Hills 37.  5:01.50    
8.    Jonah Schoppe Jr Panguitch 38.  5:01.63    
9.    Matt Allred Jr Desert Hills 39.  5:02.38    
10.    Cody Brophy Jr Corner Canyon 42.  5:07.25    
11.    Skyler Hobbs Jr Skyline 43.  5:07.61    
12.    Logan Davis Sr Cedar 44.  5:11.96    
13.    Ethan Eng-Tow Sr Skyline 45.  5:12.42    
14.    Christian Wright Sr Corner Canyon 50.  5:14.99    
15.    Jared Gonzalez So Skyline 53.  5:15.69    
16.    Hyrum Leavitt So East 55.  5:16.13    


Men's 1600 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Louis DeHart Fr Dixie 40.  5:02.95    
2.    Alec Vaughn Jr Dixie 41.  5:03.93    
3.    Christian Armstrong Jr Hurricane 46.  5:12.69    
4.    Joe Bradshaw Sr Parowan 47.  5:13.39    
5.    Mason Lunt Sr Millard 48.  5:13.70    
6.    Nolan Porras So Dixie 49.  5:13.96    
7.    George Wells So Dixie 51.  5:15.07    
8.    Peter Ipson So Parowan 52.  5:15.32    
9.    Jonathan Fitzgerald Fr Parowan 56.  5:16.25    
10.    Akili Prince So Dixie 57.  5:18.40    
11.    Cameron Dodds So Cedar 59.  5:20.63    
12.    Bryson Reynolds Jr Snow Canyon 61.  5:24.58    
13.    Jeff Hammer So Skyline 62.  5:30.20    
14.    Dylan Bistline Fr Kanab 64.  5:30.96    
15.    Kaden Beckstead So Panguitch 65.  5:31.72    
16.    Dustin Bistline Fr Kanab 66.  5:32.62    


Men's 1600 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sean Letendre Sr Saint Joseph 54.  5:15.97    
2.    Trey Stubbs So Parowan 58.  5:18.75    
3.    Bosten Englestead So Panguitch 63.  5:30.72    
4.    Dallen Torgersen Fr Panguitch 67.  5:36.57    
5.    Jaxson Rindlesbaker So Skyline 68.  5:43.93    
6.    Eli Gilliland So Skyline 69.  5:50.87    
7.    Jarom Schill So Enterprise 70.  5:50.92    
8.    Jeremiah Tolman Fr Snow Canyon 71.  5:51.97    
9.    Ben Rose Fr Park City 72.  5:52.80    
10.    Matt Rasmussen So Skyline 73.  5:53.80    
11.    Phillip Tree So Skyline 74.  5:54.32    
12.    Braden Nelson Fr Snow Canyon 75.  5:54.33    
13.    Lincoln Dunford So Enterprise 76.  6:01.57    
14.    Azumi Furuya So Kanab 77.  6:24.32    
15.    Clay Prentice Fr Parowan 78.  6:32.22    
16.    Jayden Barber Sr Enterprise 79.  6:52.31    


Men's 1600 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Garek Bielaczyc Sr East S1 -1. 4:19.32 10  
2.    Nick Hill Sr Pine View S1 -2. 4:25.33 8  
3.    Jaiden Melendrez Jr Desert Hills S1 -3. 4:28.30 6  
4.    Teron Tucker Sr Woods Cross S1 -4. 4:28.54 5  
5.    Conner Cox Jr Millard S1 -5. 4:28.91 4  
6.    Joshua Thatcher Sr Desert Hills S1 -6. 4:30.12 3  
7.    Sage Ducote Sr Desert Hills S1 -7. 4:30.37 2  
8.    Eric Lambert Sr Cedar S1 -8. 4:30.63 1  
9.    Bryson King So Desert Hills S1 -9. 4:30.77    
10.    Jensen Lambert So Cedar S1 -10. 4:33.29    
11.    Carson Horspool So Pine View S1 -11. 4:36.07    
12.    Cameron Dougherty Sr Corner Canyon S2 -1. 4:37.19    
13.    Coleman Lloyd Sr Jordan S2 -2. 4:37.92    
14.    Kaden Taylor Jr Woods Cross S1 -12. 4:38.67    
15.    Dallen Gillespie Jr Pine View S1 -13. 4:39.78    
16.    Kody Watts Jr Hurricane S1 -14. 4:40.36    
17.    Brennon Baldwin Jr Cedar S2 -3. 4:43.93    
18.    Logan Hall So Pine View S2 -4. 4:46.02    
19.    Coy Einfeldt Jr Cedar S2 -5. 4:46.03    
20.    Michael Abegglen Fr Pine View S2 -6. 4:46.42    
21.    Luke Gardenhire So Corner Canyon S2 -7. 4:48.42    
22.    Matthew Thatcher Fr Desert Hills S2 -8. 4:48.60    
23.    Kyle Rummens Jr Woods Cross S1 -15. 4:49.42    
24.    Sam Bennion So Dixie S2 -9. 4:49.89    
25.    Isaiah Kinikini Jr Hurricane S2 -10. 4:50.61    
26.    Ethan Ashby So Desert Hills S2 -11. 4:52.61    
27.    Copeland Anderson Sr Delta S2 -12. 4:52.81    
28.    Jase Anderson Sr Enterprise S2 -13. 4:52.90    
29.    Kasey Bang So Desert Hills S2 -14. 4:53.95    
30.    Ethan Gallup Sr Corner Canyon S3 -1. 4:54.41    
31.    Jesse Barraclough Sr Hurricane S1 -16. 4:55.02    
32.    Ethan Pedersen So Corner Canyon S3 -2. 4:55.75    
33.    Andre Melendrez Fr Desert Hills S3 -3. 4:57.68    
34.    Tim Amodt Fr Hurricane S3 -4. 4:58.10    
35.    Nathan Ellsworth Jr Corner Canyon S3 -5. 4:58.11    
36.    Hunter Lorenz Fr Parowan S3 -6. 4:58.53    
37.    Tyler Phillips So Desert Hills S3 -7. 5:01.50    
38.    Jonah Schoppe Jr Panguitch S3 -8. 5:01.63    
39.    Matt Allred Jr Desert Hills S3 -9. 5:02.38    
40.    Louis DeHart Fr Dixie S4 -1. 5:02.95    
41.    Alec Vaughn Jr Dixie S4 -2. 5:03.93    
42.    Cody Brophy Jr Corner Canyon S3 -10. 5:07.25    
43.    Skyler Hobbs Jr Skyline S3 -11. 5:07.61    
44.    Logan Davis Sr Cedar S3 -12. 5:11.96    
45.    Ethan Eng-Tow Sr Skyline S3 -13. 5:12.42    
46.    Christian Armstrong Jr Hurricane S4 -3. 5:12.69    
47.    Joe Bradshaw Sr Parowan S4 -4. 5:13.39    
48.    Mason Lunt Sr Millard S4 -5. 5:13.70    
49.    Nolan Porras So Dixie S4 -6. 5:13.96    
50.    Christian Wright Sr Corner Canyon S3 -14. 5:14.99    
51.    George Wells So Dixie S4 -7. 5:15.07    
52.    Peter Ipson So Parowan S4 -8. 5:15.32    
53.    Jared Gonzalez So Skyline S3 -15. 5:15.69    
54.    Sean Letendre Sr Saint Joseph S5 -1. 5:15.97    
55.    Hyrum Leavitt So East S3 -16. 5:16.13    
56.    Jonathan Fitzgerald Fr Parowan S4 -9. 5:16.25    
57.    Akili Prince So Dixie S4 -10. 5:18.40    
58.    Trey Stubbs So Parowan S5 -2. 5:18.75    
59.    Cameron Dodds So Cedar S4 -11. 5:20.63    
60.    Anderson Ramirez Jr East S2 -15. 5:22.19    
61.    Bryson Reynolds Jr Snow Canyon S4 -12. 5:24.58    
62.    Jeff Hammer So Skyline S4 -13. 5:30.20    
63.    Bosten Englestead So Panguitch S5 -3. 5:30.72    
64.    Dylan Bistline Fr Kanab S4 -14. 5:30.96    
65.    Kaden Beckstead So Panguitch S4 -15. 5:31.72    
66.    Dustin Bistline Fr Kanab S4 -16. 5:32.62    
67.    Dallen Torgersen Fr Panguitch S5 -4. 5:36.57    
68.    Jaxson Rindlesbaker So Skyline S5 -5. 5:43.93    
69.    Eli Gilliland So Skyline S5 -6. 5:50.87    
70.    Jarom Schill So Enterprise S5 -7. 5:50.92    
71.    Jeremiah Tolman Fr Snow Canyon S5 -8. 5:51.97    
72.    Ben Rose Fr Park City S5 -9. 5:52.80    
73.    Matt Rasmussen So Skyline S5 -10. 5:53.80    
74.    Phillip Tree So Skyline S5 -11. 5:54.32    
75.    Braden Nelson Fr Snow Canyon S5 -12. 5:54.33    
76.    Lincoln Dunford So Enterprise S5 -13. 6:01.57    
77.    Azumi Furuya So Kanab S5 -14. 6:24.32    
78.    Clay Prentice Fr Parowan S5 -15. 6:32.22    
79.    Jayden Barber Sr Enterprise S5 -16. 6:52.31    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Desert Hills 120     
2.  Corner Canyon 78     
3.  Cedar 64 .5   
4.  Hurricane 59 .5   
5.  Park City 53     
6.  Snow Canyon 46     
7.  Dixie 44     
8.  Pine View 40     
9.  East 32     
10.  Parowan 27     
11.  Woods Cross 26     
11.  Panguitch 26     
13.  Millard 16     
14.  Enterprise 11     
15.  Kanab 9     
16.  Skyline 4