2016 Utah UHSAA State T&F Championships |
Clarence Robison Track - BYU |
Provo, UT |
May 20, 2016 - May 21, 2016 |
Boy's 800 M 4A Timed Finals |
Section 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | Score | ||||||||||||||||||||||||
1. | Christian Warren | So | Ogden HS | 9. | 1:58.86 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Kellis Johnson | Jr | Payson HS | 11. | 1:59.41 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Mason Walk | Sr | Uintah HS | 12. | 1:59.63 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Garrett Barton | Jr | Ogden HS | 13. | 2:00.74 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Grant Gardner | Fr | Springville HS | 14. | 2:01.94 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Markus Brauer | Fr | Hillcrest HS | 15. | 2:02.15 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Kaulin Curtis | Sr | Murray HS | 16. | 2:02.28 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Zack DeGraw | Jr | Olympus HS | 17. | 2:04.34 | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Kaden Taylor | Jr | Woods Cross HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Thomas Odell | Sr | Olympus HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 800 M 4A Timed Finals |
Section 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | Score | ||||||||||||||||||||||||
1. | Haden Penrod | Jr | Springville HS | 1. | 1:53.16 | 10 | |||||||||||||||||||||||
2. | Payton Riggs | Sr | Mountain View HS | 2. | 1:54.46 | 8 | |||||||||||||||||||||||
3. | Heston Andersen | Jr | Spanish Fork HS | 3. | 1:55.15 | 6 | |||||||||||||||||||||||
4. | Max Spence | Jr | Olympus HS | 4. | 1:55.59 | 5 | |||||||||||||||||||||||
5. | William Handley | Sr | Timpanogos HS | 5. | 1:56.09 | 4 | |||||||||||||||||||||||
6. | Brandon Williams | So | Orem HS | 6. | 1:56.33 | 3 | |||||||||||||||||||||||
7. | Travis Feeny | Jr | Ogden HS | 7. | 1:56.91 | 2 | |||||||||||||||||||||||
8. | Teron Tucker | Sr | Woods Cross HS | 8. | 1:57.19 | 1 | |||||||||||||||||||||||
9. | Alek Parsons | Sr | Ogden HS | 10. | 1:58.97 | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Jiraa Riding | Jr | Orem HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Garek Bielaczyc | Sr | East HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 800 M 4A Timed Finals | |||||||||||||||||||||||||||||
Overall | Year | Team | Section | Time | Score | ||||||||||||||||||||||||
1. | Haden Penrod | Jr | Springville HS | S2 | -1. | 1:53.16 | 10 | ||||||||||||||||||||||
2. | Payton Riggs | Sr | Mountain View HS | S2 | -2. | 1:54.46 | 8 | ||||||||||||||||||||||
3. | Heston Andersen | Jr | Spanish Fork HS | S2 | -3. | 1:55.15 | 6 | ||||||||||||||||||||||
4. | Max Spence | Jr | Olympus HS | S2 | -4. | 1:55.59 | 5 | ||||||||||||||||||||||
5. | William Handley | Sr | Timpanogos HS | S2 | -5. | 1:56.09 | 4 | ||||||||||||||||||||||
6. | Brandon Williams | So | Orem HS | S2 | -6. | 1:56.33 | 3 | ||||||||||||||||||||||
7. | Travis Feeny | Jr | Ogden HS | S2 | -7. | 1:56.91 | 2 | ||||||||||||||||||||||
8. | Teron Tucker | Sr | Woods Cross HS | S2 | -8. | 1:57.19 | 1 | ||||||||||||||||||||||
9. | Christian Warren | So | Ogden HS | S1 | -1. | 1:58.86 | |||||||||||||||||||||||
10. | Alek Parsons | Sr | Ogden HS | S2 | -9. | 1:58.97 | |||||||||||||||||||||||
11. | Kellis Johnson | Jr | Payson HS | S1 | -2. | 1:59.41 | |||||||||||||||||||||||
12. | Mason Walk | Sr | Uintah HS | S1 | -3. | 1:59.63 | |||||||||||||||||||||||
13. | Garrett Barton | Jr | Ogden HS | S1 | -4. | 2:00.74 | |||||||||||||||||||||||
14. | Grant Gardner | Fr | Springville HS | S1 | -5. | 2:01.94 | |||||||||||||||||||||||
15. | Markus Brauer | Fr | Hillcrest HS | S1 | -6. | 2:02.15 | |||||||||||||||||||||||
16. | Kaulin Curtis | Sr | Murray HS | S1 | -7. | 2:02.28 | |||||||||||||||||||||||
17. | Zack DeGraw | Jr | Olympus HS | S1 | -8. | 2:04.34 | |||||||||||||||||||||||
DNS | Jiraa Riding | Jr | Orem HS | S2 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Kaden Taylor | Jr | Woods Cross HS | S1 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Thomas Odell | Sr | Olympus HS | S1 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Garek Bielaczyc | Sr | East HS | S2 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
Men & Women's 4A Team Scores | ||||||
After 16 Events | ||||||
Overall | Team | Score | ||||
1. | Orem HS | 77 | .0 | |||
2. | Timpanogos HS | 58 | .0 | |||
3. | Bountiful HS | 54 | .0 | |||
4. | Salem Hills HS | 42 | .0 | |||
5. | Maple Mountain HS | 41 | .0 | |||
5. | Springville HS | 41 | .0 | |||
7. | Ogden HS | 38 | .0 | |||
7. | Olympus HS | 38 | .0 | |||
9. | Spanish Fork HS | 29 | .0 | |||
10. | Corner Canyon HS | 27 | .0 | |||
10. | Mountain View HS | 27 | .0 | |||
12. | Alta HS | 24 | .0 | |||
13. | Box Elder HS | 22 | .0 | |||
14. | Murray HS | 21 | .0 | |||
15. | Wasatch HS | 16 | .0 | |||
16. | Bonneville HS | 14 | .0 | |||
16. | Timpview HS | 14 | .0 | |||
18. | East HS | 9 | .0 | |||
19. | Uintah HS | 7 | .0 | |||
19. | Hillcrest HS | 7 | .0 | |||
21. | Woods Cross HS | 6 | .0 | |||
22. | Highland HS | 5 | .0 | |||
22. | Payson HS | 5 | .0 | |||
24. | Skyline HS | 1 | .0 |