2018 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 17, 2018 - May 19, 2018

Boy's 100 meter 5A Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jaedin Johnson So Jordan HS 3.  11.15 q +0.3 q
2.    Wyatt Curnow So Viewmont HS 5.  11.19 q +0.3 q
3.    MARQUETTE EDWARDS So Viewmont HS 9.  11.33 q +0.3 q
4.    Jimmy Durante Sr Timpview HS 10.  11.42 +0.3
5.    Scott Woolston Sr Skyline HS 12.  11.53 +0.3
DNS    Colin Reid Sr Maple Mountain HS DNS  DNS +0.3


Boy's 100 meter 5A Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Zachary Davis Sr Wasatch HS 2.  10.99 q +0.4 q
2.    Sean Holloway Sr Springville HS 4.  11.17 q +0.4 q
3.    Jadyn Roberts Jr Timpanogos HS 6.  11.21 q +0.4 q
4.    Ben Butandu Jr Jordan HS 7.  11.30 q +0.4 q
5.    Brach Davis Sr Olympus HS 11.  11.50 +0.4
6.    Nash Lewis Fr Box Elder HS 13.  11.53 +0.4


Boy's 100 meter 5A Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    William Prettyman Jr East HS 1.  10.87 q -1.5 q
2.    Clayton Schmidt Sr Skyridge HS 8.  11.32 q -1.5 q
3.    Ervin Flax So Cottonwood HS 14.  11.55 -1.5
4.    Nick Howe Sr Woods Cross HS 15.  11.88 -1.5
DNS    Kwaku Robinson Jr Woods Cross HS DNS  DNS -1.5
DNS    Kayden Hossfeld Sr Olympus HS DNS  DNS -1.5
DNS    Hyrum Blanchard Jr Box Elder HS DNS  DNS -1.5


Boy's 100 meter 5A Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    William Prettyman Jr East HS H3 -1. 10.87 q -1.5 q
2.    Zachary Davis Sr Wasatch HS H2 -1. 10.99 q +0.4 q
3.    Jaedin Johnson So Jordan HS H1 -1. 11.15 q +0.3 q
4.    Sean Holloway Sr Springville HS H2 -2. 11.17 q +0.4 q
5.    Wyatt Curnow So Viewmont HS H1 -2. 11.19 q +0.3 q
6.    Jadyn Roberts Jr Timpanogos HS H2 -3. 11.21 q +0.4 q
7.    Ben Butandu Jr Jordan HS H2 -4. 11.30 q +0.4 q
8.    Clayton Schmidt Sr Skyridge HS H3 -2. 11.32 q -1.5 q
9.    MARQUETTE EDWARDS So Viewmont HS H1 -3. 11.33 q +0.3 q
10.    Jimmy Durante Sr Timpview HS H1 -4. 11.42 +0.3
11.    Brach Davis Sr Olympus HS H2 -5. 11.50 +0.4
12.    Scott Woolston Sr Skyline HS H1 -5. 11.53 +0.3
13.    Nash Lewis Fr Box Elder HS H2 -6. 11.53 +0.4
14.    Ervin Flax So Cottonwood HS H3 -3. 11.55 -1.5
15.    Nick Howe Sr Woods Cross HS H3 -4. 11.88 -1.5
DNS    Kwaku Robinson Jr Woods Cross HS H3 -DNS DNS -1.5
DNS    Kayden Hossfeld Sr Olympus HS H3 -DNS DNS -1.5
DNS    Hyrum Blanchard Jr Box Elder HS H3 -DNS DNS -1.5
DNS    Colin Reid Sr Maple Mountain HS H1 -DNS DNS +0.3