2018 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 17, 2018 - May 19, 2018

Boy's 800 meter 5A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jason Davis Jr Woods Cross HS 9.  1:57.09    
2.    Jake Orr Fr Corner Canyon HS 10.  1:57.64    
3.    Kaleb Paulsen Jr Timpanogos HS 13.  1:58.30    
4.    Spencer Robinson Sr Timpanogos HS 14.  1:59.75    
5.    Ammon Brock Sr Timpview HS 15.  2:00.01    
6.    Jared Gonzalez Sr Skyline HS 16.  2:02.73    
7.    Calvin Boyce Jr Timpview HS 17.  2:03.18    
8.    Jackson Dymond So Olympus HS 18.  2:03.51    
9.    Hector Cedillo Jr Olympus HS 19.  2:03.97    
DNS    Josh Leatham Sr Viewmont HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter 5A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Brennan Benson Sr Timpanogos HS 1.  1:53.11 10  
2.    Grant Gardner Jr Springville HS 2.  1:54.13 8  
3.    Aidan Troutner Sr Timpview HS 3.  1:54.19 6  
4.    Jima Rout Sr Olympus HS 4.  1:54.85 5  
5.    Kellin Olsen Jr Wasatch HS 5.  1:56.50 4  
6.    Alex Harbertson So Corner Canyon HS 6.  1:56.65 3  
7.    Devin Pancake Sr Springville HS 7.  1:56.92 2  
8.    Blake Nielson Sr Bountiful HS 8.  1:56.96 1  
9.    Brandon Garnica Sr Springville HS 11.  1:58.16    
10.    Dallin Mason Sr Bountiful HS 12.  1:58.19    


Boy's 800 meter 5A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Brennan Benson Sr Timpanogos HS S2 -1. 1:53.11 10  
2.    Grant Gardner Jr Springville HS S2 -2. 1:54.13 8  
3.    Aidan Troutner Sr Timpview HS S2 -3. 1:54.19 6  
4.    Jima Rout Sr Olympus HS S2 -4. 1:54.85 5  
5.    Kellin Olsen Jr Wasatch HS S2 -5. 1:56.50 4  
6.    Alex Harbertson So Corner Canyon HS S2 -6. 1:56.65 3  
7.    Devin Pancake Sr Springville HS S2 -7. 1:56.92 2  
8.    Blake Nielson Sr Bountiful HS S2 -8. 1:56.96 1  
9.    Jason Davis Jr Woods Cross HS S1 -1. 1:57.09    
10.    Jake Orr Fr Corner Canyon HS S1 -2. 1:57.64    
11.    Brandon Garnica Sr Springville HS S2 -9. 1:58.16    
12.    Dallin Mason Sr Bountiful HS S2 -10. 1:58.19    
13.    Kaleb Paulsen Jr Timpanogos HS S1 -3. 1:58.30    
14.    Spencer Robinson Sr Timpanogos HS S1 -4. 1:59.75    
15.    Ammon Brock Sr Timpview HS S1 -5. 2:00.01    
16.    Jared Gonzalez Sr Skyline HS S1 -6. 2:02.73    
17.    Calvin Boyce Jr Timpview HS S1 -7. 2:03.18    
18.    Jackson Dymond So Olympus HS S1 -8. 2:03.51    
19.    Hector Cedillo Jr Olympus HS S1 -9. 2:03.97    
DNS    Josh Leatham Sr Viewmont HS S1 -DNS DNS    


Men & Women's 5A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Springville HS 102     
2.  Skyridge HS 74     
3.  Wasatch HS 61     
4.  Bountiful HS 58     
5.  Timpanogos HS 54     
6.  Timpview HS 49     
7.  Viewmont HS 47     
8.  East HS 41     
9.  Olympus HS 32     
10.  Maple Mountain HS 29     
11.  Jordan HS 16     
12.  West HS 10     
12.  Corner Canyon HS 10     
14.  Alta HS 6     
14.  Cottonwood HS 6     
14.  Box Elder HS 6     
14.  Roy HS 6     
18.  Murray HS 5     
19.  Woods Cross HS 4     
19.  Highland HS 4     
21.  Brighton HS 3     
22.  Skyline HS 1