2018 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 17, 2018 - May 19, 2018

Boy's Long Jump 3A Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind Score

1.    Derek Hillam Jr Carbon HS  6.54  21-05.50 nwi 10  
      6.01
19-08.50
nwi
  6.21
20-04.50
nwi
  6.39
20-11.50
nwi
  6.26
20-06.50
nwi
  6.52
21-04.75
nwi
  6.54
21-05.50
nwi
           
2.    Fredrick Okongo Sr Judge Memorial CHS  6.25  20-06.00 nwi 8  
      FOUL
FOUL
nwi
  6.11
20-00.50
nwi
  6.24
20-05.75
nwi
  5.88
19-03.50
nwi
  6.25
20-06.00
nwi
  5.90
19-04.25
nwi
           
3.    Brayden Schultz Sr Grand County HS  6.20  20-04.00 nwi 6  
      6.11
20-00.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.20
20-04.00
nwi
  5.50
18-00.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.06
19-10.50
nwi
           
4.    Trey Brough So Delta HS  6.15  20-02.25 nwi 5  
      6.15
20-02.25
nwi
  5.92
19-05.00
nwi
  6.11
20-00.50
nwi
  5.86
19-02.75
nwi
  5.96
19-06.75
nwi
  5.85
19-02.25
nwi
           
5.    Carson Frame So Carbon HS  6.12  20-01.00 nwi 4  
      6.12
20-01.00
nwi
  5.68
18-07.50
nwi
  5.56
18-03.00
nwi
  5.30
17-04.75
nwi
  5.91
19-04.75
nwi
  5.87
19-03.00
nwi
           
6.    Chase Birchell Jr Union HS  6.07  19-11.00 nwi 3  
      6.07
19-11.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.71
18-08.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
7.    Carter Fausett Jr Carbon HS  6.04  19-09.75 nwi 2  
      5.26
17-03.00
nwi
  5.96
19-06.75
nwi
  5.90
19-04.25
nwi
  6.04
19-09.75
nwi
  5.67
18-07.25
nwi
  5.76
18-10.75
nwi
           
8.    Nolan Ramirez Jr Grand County HS  5.92  19-05.00 nwi 1  
      5.63
18-05.75
nwi
  5.61
18-04.75
nwi
  5.85
19-02.25
nwi
  5.92
19-05.00
nwi
  5.58
18-03.75
nwi
  5.64
18-06.00
nwi
           
9.    Jamal Mayoul Jr North Sanpete HS  5.76  18-10.75 nwi    
      5.33
17-05.75
nwi
  5.49
18-00.25
nwi
  5.76
18-10.75
nwi
  5.34
17-06.25
nwi
  5.58
18-03.75
nwi
  5.39
17-08.25
nwi
           
10.    Tyson Hurd Jr Morgan HS  5.69  18-08.00 nwi    
      5.59
18-04.00
nwi
  5.69
18-08.00
nwi
  5.23
17-02.00
nwi
                       
11.    Gedeon Baende So Judge Memorial CHS  5.65  18-06.50 nwi    
      5.50
18-00.50
nwi
  5.65
18-06.50
nwi
  5.43
17-09.75
nwi
                       
12.    Kade Jensen Jr Richfield HS  5.62  18-05.25 nwi    
      5.62
18-05.25
nwi
  5.62
18-05.25
nwi
  5.57
18-03.25
nwi
                       
13.    Mike Mahlstrom Sr Manti HS  5.61  18-04.75 nwi    
      5.22
17-01.50
nwi
  5.31
17-05.00
nwi
  5.61
18-04.75
nwi
                       
14.    Jake Poulsen Sr Richfield HS  5.50  18-00.50 nwi    
      4.88
16-00.25
nwi
  5.50
18-00.50
nwi
  4.97
16-03.75
nwi
                       
15.    Conner Matthews Sr Morgan HS  5.22  17-01.50 nwi    
      4.73
15-06.25
nwi
  3.63
11-11.00
nwi
  5.22
17-01.50
nwi
                       


Men & Women's 3A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Grand County HS 115 .5   
2.  Delta HS 87     
3.  Morgan HS 79     
4.  Richfield HS 55     
5.  Juab HS 47 .5   
6.  Manti HS 43     
7.  Grantsville HS 42 .333   
8.  Carbon HS 39     
9.  Emery HS 26 .333   
10.  Maeser Prep Acad 24     
11.  North Sanpete HS 20     
12.  Union HS 16 .333   
13.  South Summit HS 14     
14.  Judge Memorial CHS 8     
15.  San Juan HS 7