2018 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 17, 2018 - May 19, 2018

Boy's 4x400 3A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    North Sanpete HS A North Sanpete HS 8.  3:35.27 1  
  1.  Wyatt Roberts   2.  Skyler Mortensen   3.  Parker Hightower   4.  Karson Parish   5.  Brage Anderson   6.  Orange Peel
2.    South Summit HS A South Summit HS 11.  3:47.48    
  1.  Brevin Riehl   2.  Cole Stubbs   3.  Sam Galati   4.  Hagen Miles   5.  Logan Davis   6.  Shaffer Myers
3.    Grantsville HS A Grantsville HS 12.  3:47.61    
  1.  Darin Sandberg   2.  Jeffrey Yadon   3.  Spencer Stetson   4.  Izaiah Sanders   5.  Daltyn Peasnall   6.  Jordan Wheeler
4.    Judge Memorial CHS A Judge Memorial CHS 13.  4:06.96    
  1.  Jonathan Barnhart   2.  Joseph Hill   3.  Christopher Zwerin   4.  Max Brown   5.  Christian Vasquez   6.  Jace Holmes


Boy's 4x400 3A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Richfield HS A Richfield HS 1.  3:27.48 10  
  1.  Jonathan Monsen   2.  Hayden Harward   3.  Chaz Roberts   4.  Kade Jensen   5.  Ben Anderson   6.  Nick Woolsey
2.    Grand County HS A Grand County HS 2.  3:30.40 8  
  1.  Stacy Randall   2.  Trent Elmore   3.  Dakota Johnson   4.  Connor Guerrero   5.  Ruben Villalpando   6.  Nolan Ramirez
3.    Carbon HS A Carbon HS 3.  3:31.08 6  
  1.  Jared Spendlove   2.  Carson Frame   3.  Carter Fausett   4.  Derek Hillam   5.  James Bryner   6.  David Hobbs
4.    Delta HS A Delta HS 4.  3:32.50 5  
  1.  Dax Brough   2.  Trevor Burton   3.  Trey Brough   4.  Jaymen Brough   5.  Clint Tolbert   6.  Dallin Draper
5.    Morgan HS A Morgan HS 5.  3:33.52 4  
  1.  Porter Giles   2.  Landon Hopkins   3.  Jay Carrigan   4.  Karson Coker   5.  Tyson Hurd   6.  Mason Morley
6.    Manti HS A Manti HS 6.  3:34.37 3  
  1.  Cooper Parry   2.  Jordan Cheney   3.  Jaden Sterner   4.  Riley Searle   5.  Travis Thomson   6.  Jaden Salgado
7.    Juab HS A Juab HS 7.  3:34.98 2  
  1.  Jeremy Evans   2.  Dylan Vonmotz   3.  Coltin Fletcher   4.  Macray Stevens   5.  Brigham Perry   6.  Tyler Dinkel
8.    Maeser Prep Acad A Maeser Prep Acad 9.  3:38.24    
  1.  Hunter Anderton   2.  Carter Call   3.  Cody Wilkins   4.  Evan Allred   5.  Stanton Anthony   6.  Jonathan Wellman
9.    Union HS A Union HS 10.  3:39.12    
  1.  Jarom Miller   2.  Ty Gillman   3.  Logan Gillman   4.  Chase Birchell   5.  Chase Berlin   6.  Colby Daniels


Boy's 4x400 3A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Richfield HS A Richfield HS S2 -1. 3:27.48 10  
  1.  Jonathan Monsen   2.  Hayden Harward   3.  Chaz Roberts   4.  Kade Jensen   5.  Ben Anderson   6.  Nick Woolsey
2.    Grand County HS A Grand County HS S2 -2. 3:30.40 8  
  1.  Stacy Randall   2.  Trent Elmore   3.  Dakota Johnson   4.  Connor Guerrero   5.  Ruben Villalpando   6.  Nolan Ramirez
3.    Carbon HS A Carbon HS S2 -3. 3:31.08 6  
  1.  Jared Spendlove   2.  Carson Frame   3.  Carter Fausett   4.  Derek Hillam   5.  James Bryner   6.  David Hobbs
4.    Delta HS A Delta HS S2 -4. 3:32.50 5  
  1.  Dax Brough   2.  Trevor Burton   3.  Trey Brough   4.  Jaymen Brough   5.  Clint Tolbert   6.  Dallin Draper
5.    Morgan HS A Morgan HS S2 -5. 3:33.52 4  
  1.  Porter Giles   2.  Landon Hopkins   3.  Jay Carrigan   4.  Karson Coker   5.  Tyson Hurd   6.  Mason Morley
6.    Manti HS A Manti HS S2 -6. 3:34.37 3  
  1.  Cooper Parry   2.  Jordan Cheney   3.  Jaden Sterner   4.  Riley Searle   5.  Travis Thomson   6.  Jaden Salgado
7.    Juab HS A Juab HS S2 -7. 3:34.98 2  
  1.  Jeremy Evans   2.  Dylan Vonmotz   3.  Coltin Fletcher   4.  Macray Stevens   5.  Brigham Perry   6.  Tyler Dinkel
8.    North Sanpete HS A North Sanpete HS S1 -1. 3:35.27 1  
  1.  Wyatt Roberts   2.  Skyler Mortensen   3.  Parker Hightower   4.  Karson Parish   5.  Brage Anderson   6.  Orange Peel
9.    Maeser Prep Acad A Maeser Prep Acad S2 -8. 3:38.24    
  1.  Hunter Anderton   2.  Carter Call   3.  Cody Wilkins   4.  Evan Allred   5.  Stanton Anthony   6.  Jonathan Wellman
10.    Union HS A Union HS S2 -9. 3:39.12    
  1.  Jarom Miller   2.  Ty Gillman   3.  Logan Gillman   4.  Chase Birchell   5.  Chase Berlin   6.  Colby Daniels
11.    South Summit HS A South Summit HS S1 -2. 3:47.48    
  1.  Brevin Riehl   2.  Cole Stubbs   3.  Sam Galati   4.  Hagen Miles   5.  Logan Davis   6.  Shaffer Myers
12.    Grantsville HS A Grantsville HS S1 -3. 3:47.61    
  1.  Darin Sandberg   2.  Jeffrey Yadon   3.  Spencer Stetson   4.  Izaiah Sanders   5.  Daltyn Peasnall   6.  Jordan Wheeler
13.    Judge Memorial CHS A Judge Memorial CHS S1 -4. 4:06.96    
  1.  Jonathan Barnhart   2.  Joseph Hill   3.  Christopher Zwerin   4.  Max Brown   5.  Christian Vasquez   6.  Jace Holmes


Men & Women's 3A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Grand County HS 115 .5   
2.  Delta HS 87     
3.  Morgan HS 79     
4.  Richfield HS 55     
5.  Juab HS 47 .5   
6.  Manti HS 43     
7.  Grantsville HS 42 .333   
8.  Carbon HS 39     
9.  Emery HS 26 .333   
10.  Maeser Prep Acad 24     
11.  North Sanpete HS 20     
12.  Union HS 16 .333   
13.  South Summit HS 14     
14.  Judge Memorial CHS 8     
15.  San Juan HS 7