2018 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 17, 2018 - May 19, 2018

Boy's 4x400 4A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Cedar HS A Cedar HS 8.  3:29.15 1  
  1.  Hunter Mogensen   2.  Caleb Weaver   3.  Brady Bettridge   4.  Chet Higby   5.  Eric Anderson   6.  Ezra Lata
2.    Hurricane HS A Hurricane HS 9.  3:30.36    
  1.  Jaron Cordova   2.  Kenneth Moore   3.  Jorge Sanchez   4.  Spencer Garate   5.  Colby Hughes   6.  Tim Amodt
3.    Green Canyon HS A Green Canyon HS 11.  3:32.77    
  1.  Jaxon Schenk   2.  Jackson Weston   3.  Stockton Porter   4.  Ian Durrant   5.  Chad Yorgason   6.  Caleb Buhr
4.    Lehi HS A Lehi HS 12.  3:33.17    
  1.  Tyler Oustrich   2.  Justin Wilford   3.  Jared Terrell   4.  Walker White   5.  Logan James   6.  Jaxon Moody
5.    Tooele HS A Tooele HS 14.  3:33.93    
  1.  Joseph Wilkins   2.  Gavin Ware   3.  Spencer Moreno   4.  Aaron Pectol   5.  Justin Rogers   6.  Jared Downard
6.    Sky View HS A Sky View HS 15.  3:40.29    
  1.  Porter Sessions   2.  Kason Strate   3.  Dax Smith   4.  Zach Thatcher   5.  Nathan Chugg    
7.    Ogden HS A Ogden HS 16.  3:40.90    
  1.  Max Bailey   2.  Alejandro Torres   3.  Spencer Anderson   4.  Ethan Anderson   5.  Tanner Brown   6.  Thomas Doxey
DQ    Ridgeline HS A Ridgeline HS DQ  DQ    
  1.  Tiler Zwygart   2.  Benjamin Johnson   3.  Eric Nelson   4.  Brian Kwon   5.  Carson Dushku   6.  Zachary Oliver
Impeded Runner at finish line (3:28.769)
DQ    Bear River HS A Bear River HS DQ  DQ    
  1.  Dallon Schultz   2.  Colby Hamson   3.  Klayson Roberts   4.  Devon Roberts   5.  Kace Jones   6.  Ethan Chournos
Impeded Runner by cutting too soon on corner (3:31.402)


Boy's 4x400 4A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Orem HS A Orem HS 1.  3:22.69 10  
  1.  Kam Radebaugh   2.  Remi Hill   3.  Hunter Harris   4.  Brandon Williams   5.  Jacob Dabb   6.  Matt Correa
2.    Snow Canyon HS A Snow Canyon HS 2.  3:23.88 8  
  1.  Jared Jensen   2.  Connor Poulsen   3.  Dallin Graf   4.  Zarek Proffit   5.  Jayden Valkenburg   6.  Braden Esplin
3.    Canyon View HS A Canyon View HS 3.  3:24.13 6  
  1.  Britt Dunnell   2.  Mitchell Wright   3.  Nelson Douglas   4.  Easton Brandt   5.  Hunter Jones   6.  Korban Cook
4.    Desert Hills HS A Desert Hills HS 4.  3:24.59 5  
  1.  Braden Squires   2.  Cooper Kenney   3.  Tate Denos   4.  Carter Reynolds   5.  Zachary Marsden   6.  Josh Mendez
5.    Stansbury HS A Stansbury HS 5.  3:25.15 4  
  1.  Josh Wintch   2.  Xander Littlefield   3.  Nick Norman   4.  Abram Miller   5.  Josh Oblad   6.  Brenden VanCooney
6.    Park City HS A Park City HS 6.  3:26.78 3  
  1.  Victor Casarrubias   2.  Connor McDonald   3.  Seth Warner   4.  Paul Baynes   5.  Luke Hatch   6.  Will Henry
7.    Pine View HS A Pine View HS 7.  3:26.91 2  
  1.  Macen Walker   2.  Alex Hill   3.  Jake McArthur   4.  Samson Doyle   5.  Colin Tudor   6.  Logan Hall
8.    Spanish Fork HS A Spanish Fork HS 10.  3:32.12    
  1.  Jacob Moore   2.  Spencer Bailey   3.  Wyatt Evans   4.  Tanner Olsen   5.  Koby Parry   6.  Matthew Bradford
9.    Salem Hills HS A Salem Hills HS 13.  3:33.22    
  1.  Ty Chisholm   2.  Spencer VanAusdal   3.  Dylan McEwan   4.  Tanner Rogers   5.  Jacob MacArthur   6.  Curtis Stastny


Boy's 4x400 4A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Orem HS A Orem HS S2 -1. 3:22.69 10  
  1.  Kam Radebaugh   2.  Remi Hill   3.  Hunter Harris   4.  Brandon Williams   5.  Jacob Dabb   6.  Matt Correa
2.    Snow Canyon HS A Snow Canyon HS S2 -2. 3:23.88 8  
  1.  Jared Jensen   2.  Connor Poulsen   3.  Dallin Graf   4.  Zarek Proffit   5.  Jayden Valkenburg   6.  Braden Esplin
3.    Canyon View HS A Canyon View HS S2 -3. 3:24.13 6  
  1.  Britt Dunnell   2.  Mitchell Wright   3.  Nelson Douglas   4.  Easton Brandt   5.  Hunter Jones   6.  Korban Cook
4.    Desert Hills HS A Desert Hills HS S2 -4. 3:24.59 5  
  1.  Braden Squires   2.  Cooper Kenney   3.  Tate Denos   4.  Carter Reynolds   5.  Zachary Marsden   6.  Josh Mendez
5.    Stansbury HS A Stansbury HS S2 -5. 3:25.15 4  
  1.  Josh Wintch   2.  Xander Littlefield   3.  Nick Norman   4.  Abram Miller   5.  Josh Oblad   6.  Brenden VanCooney
6.    Park City HS A Park City HS S2 -6. 3:26.78 3  
  1.  Victor Casarrubias   2.  Connor McDonald   3.  Seth Warner   4.  Paul Baynes   5.  Luke Hatch   6.  Will Henry
7.    Pine View HS A Pine View HS S2 -7. 3:26.91 2  
  1.  Macen Walker   2.  Alex Hill   3.  Jake McArthur   4.  Samson Doyle   5.  Colin Tudor   6.  Logan Hall
8.    Cedar HS A Cedar HS S1 -1. 3:29.15 1  
  1.  Hunter Mogensen   2.  Caleb Weaver   3.  Brady Bettridge   4.  Chet Higby   5.  Eric Anderson   6.  Ezra Lata
9.    Hurricane HS A Hurricane HS S1 -2. 3:30.36    
  1.  Jaron Cordova   2.  Kenneth Moore   3.  Jorge Sanchez   4.  Spencer Garate   5.  Colby Hughes   6.  Tim Amodt
10.    Spanish Fork HS A Spanish Fork HS S2 -8. 3:32.12    
  1.  Jacob Moore   2.  Spencer Bailey   3.  Wyatt Evans   4.  Tanner Olsen   5.  Koby Parry   6.  Matthew Bradford
11.    Green Canyon HS A Green Canyon HS S1 -3. 3:32.77    
  1.  Jaxon Schenk   2.  Jackson Weston   3.  Stockton Porter   4.  Ian Durrant   5.  Chad Yorgason   6.  Caleb Buhr
12.    Lehi HS A Lehi HS S1 -4. 3:33.17    
  1.  Tyler Oustrich   2.  Justin Wilford   3.  Jared Terrell   4.  Walker White   5.  Logan James   6.  Jaxon Moody
13.    Salem Hills HS A Salem Hills HS S2 -9. 3:33.22    
  1.  Ty Chisholm   2.  Spencer VanAusdal   3.  Dylan McEwan   4.  Tanner Rogers   5.  Jacob MacArthur   6.  Curtis Stastny
14.    Tooele HS A Tooele HS S1 -5. 3:33.93    
  1.  Joseph Wilkins   2.  Gavin Ware   3.  Spencer Moreno   4.  Aaron Pectol   5.  Justin Rogers   6.  Jared Downard
15.    Sky View HS A Sky View HS S1 -6. 3:40.29    
  1.  Porter Sessions   2.  Kason Strate   3.  Dax Smith   4.  Zach Thatcher   5.  Nathan Chugg    
16.    Ogden HS A Ogden HS S1 -7. 3:40.90    
  1.  Max Bailey   2.  Alejandro Torres   3.  Spencer Anderson   4.  Ethan Anderson   5.  Tanner Brown   6.  Thomas Doxey
DQ    Ridgeline HS A Ridgeline HS S1 -DQ DQ    
  1.  Tiler Zwygart   2.  Benjamin Johnson   3.  Eric Nelson   4.  Brian Kwon   5.  Carson Dushku   6.  Zachary Oliver
Impeded Runner at finish line (3:28.769)
DQ    Bear River HS A Bear River HS S1 -DQ DQ    
  1.  Dallon Schultz   2.  Colby Hamson   3.  Klayson Roberts   4.  Devon Roberts   5.  Kace Jones   6.  Ethan Chournos
Impeded Runner by cutting too soon on corner (3:31.402)


Men & Women's 4A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Desert Hills HS 114     
2.  Orem HS 88     
3.  Stansbury HS 66     
4.  Lehi HS 36     
5.  Spanish Fork HS 35     
6.  Cedar HS 34     
7.  Canyon View HS 32     
8.  Uintah HS 29 .333   
9.  Sky View HS 24     
10.  Bear River HS 20     
11.  Snow Canyon HS 19     
12.  Pine View HS 18     
12.  Dixie HS 18     
14.  Ogden HS 16     
15.  Green Canyon HS 10     
15.  Ridgeline HS 10     
17.  Logan HS 9     
18.  Bonneville HS 8     
18.  Hurricane HS 8     
20.  Park City HS 6     
20.  Juan Diego CHS 6     
22.  Salem Hills HS 5 .666   
23.  Mountain View HS 5     
24.  Tooele HS 4     
25.  Payson HS 3