2018 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 17, 2018 - May 19, 2018

Girl's 4x400 5A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS 8.  4:08.04 1  
  1.  Makenzie Easton   2.  Kallyn Chynoweth   3.  Sara Diener   4.  Willow Collins   5.  Annika Manwaring   6.  Alyssa Milford
2.    Brighton HS A Brighton HS 10.  4:09.81    
  1.  Courtney McCabe   2.  Bailey Brandt   3.  Rebecca Urban   4.  Laura Lundahl   5.  Paige Sieverts    
3.    Timpview HS A Timpview HS 11.  4:10.93    
  1.  Shelby Andrewsen   2.  Elizibeth Wilcox   3.  Alaina Pestana   4.  Eliza Sybrowski   5.  Summer Lundberg   6.  Madelyn Boulton
4.    Skyridge HS A Skyridge HS 12.  4:15.09    
  1.  Kimberley Harper   2.  Bailee Hanson   3.  Brynlee Harmon   4.  Alexis Watson   5.  Emily Stowers   6.  Annie Taylor
5.    Bountiful HS A Bountiful HS 14.  4:17.10    
  1.  Kiwi Hogan   2.  Laurie Murphy   3.  Briel Woolley   4.  Trisha Thompson   5.  Olivia Mortensen   6.  Sophia Loose
6.    Murray HS A Murray HS 15.  4:20.49    
  1.  Brooke Christensen   2.  Emily Bowen   3.  Makayla Harlin   4.  Olivia Spackman   5.  Adelai Moore   6.  Julianne Solomon
7.    Roy HS A Roy HS 16.  4:25.42    
  1.  Ariah Valdez   2.  Skylynn Humble   3.  Callie Morgan   4.  Morgan Scott   5.  Trinity Hill   6.  Dayja Bolton
8.    Alta HS A Alta HS 17.  4:25.73    
  1.  Caroline Murri   2.  Abby Murphy   3.  Audrey Iverson   4.  Morgan Jensen   5.  Annie Johnson   6.  Sydni Smith


Girl's 4x400 5A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Woods Cross HS A Woods Cross HS 1.  4:00.24 10  
  1.  Carlee Hansen   2.  Emma Bronson   3.  Makayla Parker   4.  Courtney McCain   5.  Abby Daynes   6.  Michelle Christian
2.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS 2.  4:01.06 8  
  1.  Ashley Rookstool   2.  Julia Dean   3.  Maddie Eaton   4.  Kelcie Richmond   5.  Annicka Perry   6.  Tess McInelly
3.    Box Elder HS A Box Elder HS 3.  4:01.13 6  
  1.  Ansley Tueller   2.  Breklyn Call   3.  Jenna Mortensen   4.  Alexis Koetitz   5.  Brooklyn Wheatley   6.  Hailey Jarman
4.    Olympus HS A Olympus HS 4.  4:03.49 5  
  1.  Taygin DeHart   2.  Sage Chatterton   3.  Katie Duckworth   4.  Abby Rasmussen   5.  Allix Safford   6.  Lane Chipman
5.    Skyline HS A Skyline HS 5.  4:05.56 4  
  1.  Annie Glauser   2.  Sarah Glauser   3.  Camille Winterton   4.  Zoe Garver   5.  Siva Pontvianne   6.  Piper Kinkead
6.    Wasatch HS A Wasatch HS 6.  4:06.48 3  
  1.  Makayla Bastos   2.  Amy Richardson   3.  Macy Risto   4.  Sydney Hales   5.  Brooke Sargent   6.  McKell Gagon
7.    Highland HS A Highland HS 7.  4:06.64 2  
  1.  Annie Murdock   2.  Karli Pruhs   3.  Elizabeth Smith   4.  Meg Boren   5.  Madison White   6.  Hannah Goodfellow
8.    Springville HS A Springville HS 9.  4:08.24    
  1.  Abigail Cannon   2.  Heidi Sumsion   3.  AnnaBeth Templeman   4.  Avery Baldwin   5.  Kaitlyn Gee   6.  Olivia Penrod
9.    Provo HS A Provo HS 13.  4:15.33    
  1.  Sadie McGinn   2.  Sadie Edwards   3.  Natalie Maroney   4.  Ilene Winward   5.  Emily Johnson   6.  Ally Gomm


Girl's 4x400 5A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Woods Cross HS A Woods Cross HS S2 -1. 4:00.24 10  
  1.  Carlee Hansen   2.  Emma Bronson   3.  Makayla Parker   4.  Courtney McCain   5.  Abby Daynes   6.  Michelle Christian
2.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS S2 -2. 4:01.06 8  
  1.  Ashley Rookstool   2.  Julia Dean   3.  Maddie Eaton   4.  Kelcie Richmond   5.  Annicka Perry   6.  Tess McInelly
3.    Box Elder HS A Box Elder HS S2 -3. 4:01.13 6  
  1.  Ansley Tueller   2.  Breklyn Call   3.  Jenna Mortensen   4.  Alexis Koetitz   5.  Brooklyn Wheatley   6.  Hailey Jarman
4.    Olympus HS A Olympus HS S2 -4. 4:03.49 5  
  1.  Taygin DeHart   2.  Sage Chatterton   3.  Katie Duckworth   4.  Abby Rasmussen   5.  Allix Safford   6.  Lane Chipman
5.    Skyline HS A Skyline HS S2 -5. 4:05.56 4  
  1.  Annie Glauser   2.  Sarah Glauser   3.  Camille Winterton   4.  Zoe Garver   5.  Siva Pontvianne   6.  Piper Kinkead
6.    Wasatch HS A Wasatch HS S2 -6. 4:06.48 3  
  1.  Makayla Bastos   2.  Amy Richardson   3.  Macy Risto   4.  Sydney Hales   5.  Brooke Sargent   6.  McKell Gagon
7.    Highland HS A Highland HS S2 -7. 4:06.64 2  
  1.  Annie Murdock   2.  Karli Pruhs   3.  Elizabeth Smith   4.  Meg Boren   5.  Madison White   6.  Hannah Goodfellow
8.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS S1 -1. 4:08.04 1  
  1.  Makenzie Easton   2.  Kallyn Chynoweth   3.  Sara Diener   4.  Willow Collins   5.  Annika Manwaring   6.  Alyssa Milford
9.    Springville HS A Springville HS S2 -8. 4:08.24    
  1.  Abigail Cannon   2.  Heidi Sumsion   3.  AnnaBeth Templeman   4.  Avery Baldwin   5.  Kaitlyn Gee   6.  Olivia Penrod
10.    Brighton HS A Brighton HS S1 -2. 4:09.81    
  1.  Courtney McCabe   2.  Bailey Brandt   3.  Rebecca Urban   4.  Laura Lundahl   5.  Paige Sieverts    
11.    Timpview HS A Timpview HS S1 -3. 4:10.93    
  1.  Shelby Andrewsen   2.  Elizibeth Wilcox   3.  Alaina Pestana   4.  Eliza Sybrowski   5.  Summer Lundberg   6.  Madelyn Boulton
12.    Skyridge HS A Skyridge HS S1 -4. 4:15.09    
  1.  Kimberley Harper   2.  Bailee Hanson   3.  Brynlee Harmon   4.  Alexis Watson   5.  Emily Stowers   6.  Annie Taylor
13.    Provo HS A Provo HS S2 -9. 4:15.33    
  1.  Sadie McGinn   2.  Sadie Edwards   3.  Natalie Maroney   4.  Ilene Winward   5.  Emily Johnson   6.  Ally Gomm
14.    Bountiful HS A Bountiful HS S1 -5. 4:17.10    
  1.  Kiwi Hogan   2.  Laurie Murphy   3.  Briel Woolley   4.  Trisha Thompson   5.  Olivia Mortensen   6.  Sophia Loose
15.    Murray HS A Murray HS S1 -6. 4:20.49    
  1.  Brooke Christensen   2.  Emily Bowen   3.  Makayla Harlin   4.  Olivia Spackman   5.  Adelai Moore   6.  Julianne Solomon
16.    Roy HS A Roy HS S1 -7. 4:25.42    
  1.  Ariah Valdez   2.  Skylynn Humble   3.  Callie Morgan   4.  Morgan Scott   5.  Trinity Hill   6.  Dayja Bolton
17.    Alta HS A Alta HS S1 -8. 4:25.73    
  1.  Caroline Murri   2.  Abby Murphy   3.  Audrey Iverson   4.  Morgan Jensen   5.  Annie Johnson   6.  Sydni Smith


Men & Women's 5A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Corner Canyon HS 66     
2.  Woods Cross HS 61     
3.  Box Elder HS 59     
4.  Provo HS 53     
5.  Maple Mountain HS 46 .5   
6.  Timpanogos HS 46     
7.  Timpview HS 44 .5   
8.  Highland HS 44     
9.  West HS 32     
10.  Olympus HS 29     
11.  Skyline HS 28     
11.  Skyridge HS 28     
13.  Springville HS 21     
14.  Jordan HS 18     
15.  Wasatch HS 15     
16.  Roy HS 14     
16.  Bountiful HS 14     
18.  Murray HS 4     
19.  Viewmont HS 1