2018 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 17, 2018 - May 19, 2018

Boy's Sprint Medley 4A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ben Lomond HS A Ben Lomond HS 9.  3:44.82    
  1.  Jason Gibson   2.  Elijah White-Scott   3.  Juan Espinoza   4.  Jorge Cortes   5.  Tayshon Doss   6.  Joshua Medsker
2.    Park City HS A Park City HS 16.  3:51.66    
  1.  Connor McDonald   2.  Ethan Warner   3.  Scott McMullin   4.  Adam Adrian   5.  Seth Warner   6.  Frank Paas
3.    Ridgeline HS A Ridgeline HS 18.  4:01.12    
  1.  Brian Kwon   2.  Kaden Speth   3.  Benjamin Johnson   4.  Eric Nelson   5.  Carson Dushku   6.  Payden Jensen


Boy's Sprint Medley 4A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ogden HS A Ogden HS 5.  3:39.26 4  
  1.  Irving Gastelum   2.  Logan Shobe   3.  Ethan Anderson   4.  Christian Warren   5.  Jonah Lowry   6.  Max Bailey
2.    Pine View HS A Pine View HS 8.  3:42.96 1  
  1.  Sherm Jensen   2.  Macen Walker   3.  Samson Doyle   4.  Evan Boyer   5.  Colin Tudor   6.  Alex Hill
3.    Green Canyon HS A Green Canyon HS 10.  3:46.42    
  1.  Caleb Buhr   2.  Chad Yorgason   3.  Ian Durrant   4.  Stockton Porter   5.  Jaxon Schenk   6.  Jackson Weston
4.    Uintah HS A Uintah HS 12.  3:49.80    
  1.  Nathan Swann   2.  Kyler Lawson   3.  Talon Mortenson   4.  Dayton Merrell   5.  Kyle Henderson   6.  Brandon Slaugh
5.    Logan HS A Logan HS 13.  3:49.82    
  1.  Hyrum Rosenlund   2.  Nathan Orton   3.  Bracken Taylor   4.  Ian Bressel   5.  Easton Foster   6.  Bo Stearns
6.    Mountain View HS A Mountain View HS 15.  3:51.21    
  1.  Ethan Bennett   2.  Gabriel Memott   3.  Noah Jensen   4.  Isaiah Smith   5.  Garrett Faragher    
DQ    Cedar HS A Cedar HS DQ  DQ    
  1.  Chet Higby   2.  Kolbe Meek   3.  Hunter Mogensen   4.  Brady Bettridge   5.  Michael Coleman   6.  Lyle Prince
Passed Relay Baton After Leaving Zone 2 (3:47.840)


Boy's Sprint Medley 4A Timed Finals

Section 3
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Stansbury HS A Stansbury HS 1.  3:32.95 10  
  1.  Silas Young   2.  Jet Richins   3.  Xander Littlefield   4.  Josh Wintch   5.  Nick Norman   6.  Brendan VanCooney
2.    Orem HS A Orem HS 2.  3:37.38 8  
  1.  Trevor Rockey   2.  Brett Carlson   3.  Remi Hill   4.  Brandon Williams   5.  Ben Daley   6.  Kayden Harmon
3.    Canyon View HS A Canyon View HS 3.  3:38.61 6  
  1.  Justin Hillyard   2.  Nelson Douglas   3.  Britt Dunnell   4.  Korban Cook   5.  Jake Nelson   6.  Hunter Jones
4.    Desert Hills HS A Desert Hills HS 4.  3:39.07 5  
  1.  Braden Squires   2.  Kolton Madsen   3.  Cooper Kenney   4.  Tyler Phillips   5.  Josh Mendez   6.  Drew Larkin
5.    Hurricane HS A Hurricane HS 6.  3:41.52 3  
  1.  Keenan Bryner   2.  Jaron Cordova   3.  Spencer Garate   4.  Tim Amodt   5.  Bryce Thomas   6.  Ian Lambert
6.    Snow Canyon HS A Snow Canyon HS 7.  3:41.77 2  
  1.  Keivontae Washington   2.  Jared Jensen   3.  Tim Bryan   4.  Dallin Graf   5.  Bodie Bostwick   6.  Zarek Proffit
7.    Salem Hills HS A Salem Hills HS 11.  3:49.33    
  1.  Ty Chisholm   2.  Jacob MacArthur   3.  Tanner Rogers   4.  Spencer VanAusdal   5.  Brandon Morgan   6.  Isaac Tribett
8.    Bear River HS A Bear River HS 14.  3:50.30    
  1.  Kace Jones   2.  Klayson Roberts   3.  Jacob McGuire   4.  Alec Curtis   5.  Colby Hamson   6.  Devon Roberts
9.    Spanish Fork HS A Spanish Fork HS 17.  3:52.80    
  1.  Andre Eyere   2.  Kaden Davis   3.  Jacob Moore   4.  Matthew Cable   5.  Ammon Beck   6.  Tyler Reese


Boy's Sprint Medley 4A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Stansbury HS A Stansbury HS S3 -1. 3:32.95 10  
  1.  Silas Young   2.  Jet Richins   3.  Xander Littlefield   4.  Josh Wintch   5.  Nick Norman   6.  Brendan VanCooney
2.    Orem HS A Orem HS S3 -2. 3:37.38 8  
  1.  Trevor Rockey   2.  Brett Carlson   3.  Remi Hill   4.  Brandon Williams   5.  Ben Daley   6.  Kayden Harmon
3.    Canyon View HS A Canyon View HS S3 -3. 3:38.61 6  
  1.  Justin Hillyard   2.  Nelson Douglas   3.  Britt Dunnell   4.  Korban Cook   5.  Jake Nelson   6.  Hunter Jones
4.    Desert Hills HS A Desert Hills HS S3 -4. 3:39.07 5  
  1.  Braden Squires   2.  Kolton Madsen   3.  Cooper Kenney   4.  Tyler Phillips   5.  Josh Mendez   6.  Drew Larkin
5.    Ogden HS A Ogden HS S2 -1. 3:39.26 4  
  1.  Irving Gastelum   2.  Logan Shobe   3.  Ethan Anderson   4.  Christian Warren   5.  Jonah Lowry   6.  Max Bailey
6.    Hurricane HS A Hurricane HS S3 -5. 3:41.52 3  
  1.  Keenan Bryner   2.  Jaron Cordova   3.  Spencer Garate   4.  Tim Amodt   5.  Bryce Thomas   6.  Ian Lambert
7.    Snow Canyon HS A Snow Canyon HS S3 -6. 3:41.77 2  
  1.  Keivontae Washington   2.  Jared Jensen   3.  Tim Bryan   4.  Dallin Graf   5.  Bodie Bostwick   6.  Zarek Proffit
8.    Pine View HS A Pine View HS S2 -2. 3:42.96 1  
  1.  Sherm Jensen   2.  Macen Walker   3.  Samson Doyle   4.  Evan Boyer   5.  Colin Tudor   6.  Alex Hill
9.    Ben Lomond HS A Ben Lomond HS S1 -1. 3:44.82    
  1.  Jason Gibson   2.  Elijah White-Scott   3.  Juan Espinoza   4.  Jorge Cortes   5.  Tayshon Doss   6.  Joshua Medsker
10.    Green Canyon HS A Green Canyon HS S2 -3. 3:46.42    
  1.  Caleb Buhr   2.  Chad Yorgason   3.  Ian Durrant   4.  Stockton Porter   5.  Jaxon Schenk   6.  Jackson Weston
11.    Salem Hills HS A Salem Hills HS S3 -7. 3:49.33    
  1.  Ty Chisholm   2.  Jacob MacArthur   3.  Tanner Rogers   4.  Spencer VanAusdal   5.  Brandon Morgan   6.  Isaac Tribett
12.    Uintah HS A Uintah HS S2 -4. 3:49.80    
  1.  Nathan Swann   2.  Kyler Lawson   3.  Talon Mortenson   4.  Dayton Merrell   5.  Kyle Henderson   6.  Brandon Slaugh
13.    Logan HS A Logan HS S2 -5. 3:49.82    
  1.  Hyrum Rosenlund   2.  Nathan Orton   3.  Bracken Taylor   4.  Ian Bressel   5.  Easton Foster   6.  Bo Stearns
14.    Bear River HS A Bear River HS S3 -8. 3:50.30    
  1.  Kace Jones   2.  Klayson Roberts   3.  Jacob McGuire   4.  Alec Curtis   5.  Colby Hamson   6.  Devon Roberts
15.    Mountain View HS A Mountain View HS S2 -6. 3:51.21    
  1.  Ethan Bennett   2.  Gabriel Memott   3.  Noah Jensen   4.  Isaiah Smith   5.  Garrett Faragher    
16.    Park City HS A Park City HS S1 -2. 3:51.66    
  1.  Connor McDonald   2.  Ethan Warner   3.  Scott McMullin   4.  Adam Adrian   5.  Seth Warner   6.  Frank Paas
17.    Spanish Fork HS A Spanish Fork HS S3 -9. 3:52.80    
  1.  Andre Eyere   2.  Kaden Davis   3.  Jacob Moore   4.  Matthew Cable   5.  Ammon Beck   6.  Tyler Reese
18.    Ridgeline HS A Ridgeline HS S1 -3. 4:01.12    
  1.  Brian Kwon   2.  Kaden Speth   3.  Benjamin Johnson   4.  Eric Nelson   5.  Carson Dushku   6.  Payden Jensen
DQ    Cedar HS A Cedar HS S2 -DQ DQ    
  1.  Chet Higby   2.  Kolbe Meek   3.  Hunter Mogensen   4.  Brady Bettridge   5.  Michael Coleman   6.  Lyle Prince
Passed Relay Baton After Leaving Zone 2 (3:47.840)


Men & Women's 4A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Desert Hills HS 114     
2.  Orem HS 88     
3.  Stansbury HS 66     
4.  Lehi HS 36     
5.  Spanish Fork HS 35     
6.  Cedar HS 34     
7.  Canyon View HS 32     
8.  Uintah HS 29 .333   
9.  Sky View HS 24     
10.  Bear River HS 20     
11.  Snow Canyon HS 19     
12.  Dixie HS 18     
12.  Pine View HS 18     
14.  Ogden HS 16     
15.  Green Canyon HS 10     
15.  Ridgeline HS 10     
17.  Logan HS 9     
18.  Bonneville HS 8     
18.  Hurricane HS 8     
20.  Juan Diego CHS 6     
20.  Park City HS 6     
22.  Salem Hills HS 5 .666   
23.  Mountain View HS 5     
24.  Tooele HS 4     
25.  Payson HS 3