2018 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 17, 2018 - May 19, 2018

Girl's Sprint Medley 5A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS 4.  4:20.84 5  
  1.  Alyssa Milford   2.  Hallee Jones   3.  Makenzie Easton   4.  Kallyn Chynoweth   5.  Paje Rasmussen   6.  Willow Collins
2.    Timpview HS A Timpview HS 5.  4:21.39 4  
  1.  Brinley Arnold   2.  Shelby Andrewsen   3.  Skyler Tillery   4.  Eliza Sybrowski   5.  Sadie Tayler   6.  Elizibeth Wilcox
3.    Box Elder HS A Box Elder HS 8.  4:27.54 1  
  1.  Kate Johnson   2.  Sydnee Peck   3.  Ansley Tueller   4.  Jenna Mortensen   5.  Shanee Harris   6.  Allison Bullard
4.    Skyline HS A Skyline HS 9.  4:27.65    
  1.  Piper Kinkead   2.  Ella Kortbawi   3.  Siva Pontvianne   4.  Annie Glauser   5.  Zoe Garver   6.  Camille Winterton
5.    Viewmont HS A Viewmont HS 11.  4:30.60    
  1.  TATINANA RICH   2.  Joy Jensen   3.  KATELYN SMITH   4.  Emily Mann   5.  ASHLYNN BRYSON   6.  SIERRA DAVIS
6.    Bountiful HS A Bountiful HS 12.  4:30.98    
  1.  Julia Miller   2.  Emma Blodgett   3.  Olivia Mortensen   4.  Laurie Murphy   5.  Ashley Kohler   6.  Trisha Thompson
7.    Murray HS A Murray HS 13.  4:34.60    
  1.  Brooke Christensen   2.  Olivia Spackman   3.  Emily Bowen   4.  Adelai Moore   5.  Emily Mills   6.  Katie Cook
8.    Cottonwood HS A Cottonwood HS 14.  4:35.14    
  1.  Makayla Montoya   2.  Rachel Nielsen   3.  Tyra Imbico   4.  Lily Evans   5.  Tais Imbico   6.  Siarra Sherod
9.    Brighton HS A Brighton HS 15.  4:36.33    
  1.  Courtney McCabe   2.  Annabelle Heaton   3.  Rebecca Urban   4.  Paige Sieverts   5.  Bailey Brandt   6.  Laura Lundahl


Girl's Sprint Medley 5A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Woods Cross HS A Woods Cross HS 1.  4:12.32 10  
  1.  Abby Daynes   2.  Sarah Drinkall   3.  Emma Bronson   4.  Carlee Hansen   5.  Courtney McCain   6.  Michelle Christian
2.    Timpanogos HS A Timpanogos HS 2.  4:15.38 8  
  1.  Tiera Maile   2.  Izzy Miranda   3.  Taylor Viertel   4.  Madison Moffitt   5.  Ashlyn Baker   6.  Brooke Mashburn
3.    Olympus HS A Olympus HS 3.  4:17.40 6  
  1.  Mary Anderson   2.  Taygin DeHart   3.  Katie Duckworth   4.  Abby Rasmussen   5.  Sage Chatterton   6.  Abby Holtby
4.    Wasatch HS A Wasatch HS 6.  4:22.74 3  
  1.  Mickey Scovil   2.  Sydney Hales   3.  Makayla Bastos   4.  Amy Richardson   5.  Abbi Wright   6.  Katelyn Nichols
5.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS 7.  4:25.50 2  
  1.  Julia Dean   2.  Ashley Rookstool   3.  Kelcie Richmond   4.  Tess McInelly   5.  Annicka Perry   6.  Aubrey Mitton
6.    Skyridge HS A Skyridge HS 10.  4:29.35    
  1.  Janae Bevan   2.  Calli Adamson   3.  Kimberley Harper   4.  Alexis Watson   5.  Bailee Hanson   6.  Emily Stowers
7.    Provo HS A Provo HS 16.  4:44.44    
  1.  Sadie McGinn   2.  Sadie Edwards   3.  Ilene Winward   4.  Natalie Maroney   5.  Emily Johnson    
DQ    Springville HS A Springville HS DQ  DQ    
  1.  Abigail Cannon   2.  Taylor Wallentine   3.  Kaitlyn Gee   4.  AnnaBeth Templeman   5.  Madison Walker   6.  Avery Baldwin
Passed Relay Baton After Leaving Zone 3 (4:28.118)
DNS    West HS A West HS DNS  DNS    
  1.  Keisha White   2.  Mikinsley Burke   3.  Zoe Poulson   4.  Sam Dellapenta   5.  Willa Gibson   6.  Emery Hovermale


Girl's Sprint Medley 5A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Woods Cross HS A Woods Cross HS S2 -1. 4:12.32 10  
  1.  Abby Daynes   2.  Sarah Drinkall   3.  Emma Bronson   4.  Carlee Hansen   5.  Courtney McCain   6.  Michelle Christian
2.    Timpanogos HS A Timpanogos HS S2 -2. 4:15.38 8  
  1.  Tiera Maile   2.  Izzy Miranda   3.  Taylor Viertel   4.  Madison Moffitt   5.  Ashlyn Baker   6.  Brooke Mashburn
3.    Olympus HS A Olympus HS S2 -3. 4:17.40 6  
  1.  Mary Anderson   2.  Taygin DeHart   3.  Katie Duckworth   4.  Abby Rasmussen   5.  Sage Chatterton   6.  Abby Holtby
4.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS S1 -1. 4:20.84 5  
  1.  Alyssa Milford   2.  Hallee Jones   3.  Makenzie Easton   4.  Kallyn Chynoweth   5.  Paje Rasmussen   6.  Willow Collins
5.    Timpview HS A Timpview HS S1 -2. 4:21.39 4  
  1.  Brinley Arnold   2.  Shelby Andrewsen   3.  Skyler Tillery   4.  Eliza Sybrowski   5.  Sadie Tayler   6.  Elizibeth Wilcox
6.    Wasatch HS A Wasatch HS S2 -4. 4:22.74 3  
  1.  Mickey Scovil   2.  Sydney Hales   3.  Makayla Bastos   4.  Amy Richardson   5.  Abbi Wright   6.  Katelyn Nichols
7.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS S2 -5. 4:25.50 2  
  1.  Julia Dean   2.  Ashley Rookstool   3.  Kelcie Richmond   4.  Tess McInelly   5.  Annicka Perry   6.  Aubrey Mitton
8.    Box Elder HS A Box Elder HS S1 -3. 4:27.54 1  
  1.  Kate Johnson   2.  Sydnee Peck   3.  Ansley Tueller   4.  Jenna Mortensen   5.  Shanee Harris   6.  Allison Bullard
9.    Skyline HS A Skyline HS S1 -4. 4:27.65    
  1.  Piper Kinkead   2.  Ella Kortbawi   3.  Siva Pontvianne   4.  Annie Glauser   5.  Zoe Garver   6.  Camille Winterton
10.    Skyridge HS A Skyridge HS S2 -6. 4:29.35    
  1.  Janae Bevan   2.  Calli Adamson   3.  Kimberley Harper   4.  Alexis Watson   5.  Bailee Hanson   6.  Emily Stowers
11.    Viewmont HS A Viewmont HS S1 -5. 4:30.60    
  1.  TATINANA RICH   2.  Joy Jensen   3.  KATELYN SMITH   4.  Emily Mann   5.  ASHLYNN BRYSON   6.  SIERRA DAVIS
12.    Bountiful HS A Bountiful HS S1 -6. 4:30.98    
  1.  Julia Miller   2.  Emma Blodgett   3.  Olivia Mortensen   4.  Laurie Murphy   5.  Ashley Kohler   6.  Trisha Thompson
13.    Murray HS A Murray HS S1 -7. 4:34.60    
  1.  Brooke Christensen   2.  Olivia Spackman   3.  Emily Bowen   4.  Adelai Moore   5.  Emily Mills   6.  Katie Cook
14.    Cottonwood HS A Cottonwood HS S1 -8. 4:35.14    
  1.  Makayla Montoya   2.  Rachel Nielsen   3.  Tyra Imbico   4.  Lily Evans   5.  Tais Imbico   6.  Siarra Sherod
15.    Brighton HS A Brighton HS S1 -9. 4:36.33    
  1.  Courtney McCabe   2.  Annabelle Heaton   3.  Rebecca Urban   4.  Paige Sieverts   5.  Bailey Brandt   6.  Laura Lundahl
16.    Provo HS A Provo HS S2 -7. 4:44.44    
  1.  Sadie McGinn   2.  Sadie Edwards   3.  Ilene Winward   4.  Natalie Maroney   5.  Emily Johnson    
DQ    Springville HS A Springville HS S2 -DQ DQ    
  1.  Abigail Cannon   2.  Taylor Wallentine   3.  Kaitlyn Gee   4.  AnnaBeth Templeman   5.  Madison Walker   6.  Avery Baldwin
Passed Relay Baton After Leaving Zone 3 (4:28.118)
DNS    West HS A West HS S2 -DNS DNS    
  1.  Keisha White   2.  Mikinsley Burke   3.  Zoe Poulson   4.  Sam Dellapenta   5.  Willa Gibson   6.  Emery Hovermale


Men & Women's 5A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Corner Canyon HS 66     
2.  Woods Cross HS 61     
3.  Box Elder HS 59     
4.  Provo HS 53     
5.  Maple Mountain HS 46 .5   
6.  Timpanogos HS 46     
7.  Timpview HS 44 .5   
8.  Highland HS 44     
9.  West HS 32     
10.  Olympus HS 29     
11.  Skyline HS 28     
11.  Skyridge HS 28     
13.  Springville HS 21     
14.  Jordan HS 18     
15.  Wasatch HS 15     
16.  Bountiful HS 14     
16.  Roy HS 14     
18.  Murray HS 4     
19.  Viewmont HS 1