2018 Utah UHSAA State T&F Championships |
Clarence Robison Track - BYU |
Provo, UT |
May 17, 2018 - May 19, 2018 |
Boy's 300 Meter Hurdles 6A Heats |
Heat 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Caleb Kamalu | Sr | Davis HS | 2. | 38.32 | q | |||||||||||||||||||||||
2. | Heath Hemming | Sr | Weber HS | 4. | 39.85 | q | |||||||||||||||||||||||
3. | Andrew Klingler | Sr | West Jordan HS | 9. | 41.90 | q | |||||||||||||||||||||||
4. | Colton Lefler | Sr | Herriman HS | 11. | 42.00 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Carson King | Sr | Westlake HS | 14. | 42.77 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Elijah Whisman | So | Lone Peak HS | 19. | 44.66 | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 300 Meter Hurdles 6A Heats |
Heat 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Scott Davies | Sr | Syracuse HS | 3. | 38.82 | q | |||||||||||||||||||||||
2. | Cole Noriega | So | Davis HS | 6. | 40.61 | q | |||||||||||||||||||||||
3. | Brandon Hammond | Sr | Copper Hills HS | 7. | 40.91 | q | |||||||||||||||||||||||
4. | Austin Smith | Sr | Copper Hills HS | 10. | 41.99 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Aaron Erickson | Jr | Bingham HS | 12. | 42.04 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Edward Whalen | So | Bingham HS | 13. | 42.70 | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 300 Meter Hurdles 6A Heats |
Heat 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Andrew Simonsen | Sr | Davis HS | 1. | 37.71 | q | |||||||||||||||||||||||
2. | Porter Ellis | Jr | Lone Peak HS | 5. | 40.31 | q | |||||||||||||||||||||||
3. | Bracken Forsyth | Jr | Layton HS | 8. | 41.27 | q | |||||||||||||||||||||||
4. | Chandler Dow | Jr | Cyprus HS | 15. | 43.01 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Tanner Lunceford | Jr | Hunter HS | 16. | 43.20 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Kacey Hardman | Jr | Kearns HS | 17. | 43.74 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Anthony Kumanchik | Sr | Cyprus HS | 18. | 44.24 | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 300 Meter Hurdles 6A Heats | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Overall | Year | Team | Heat | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Andrew Simonsen | Sr | Davis HS | H3 | -1. | 37.71 | q | ||||||||||||||||||||||
2. | Caleb Kamalu | Sr | Davis HS | H1 | -1. | 38.32 | q | ||||||||||||||||||||||
3. | Scott Davies | Sr | Syracuse HS | H2 | -1. | 38.82 | q | ||||||||||||||||||||||
4. | Heath Hemming | Sr | Weber HS | H1 | -2. | 39.85 | q | ||||||||||||||||||||||
5. | Porter Ellis | Jr | Lone Peak HS | H3 | -2. | 40.31 | q | ||||||||||||||||||||||
6. | Cole Noriega | So | Davis HS | H2 | -2. | 40.61 | q | ||||||||||||||||||||||
7. | Brandon Hammond | Sr | Copper Hills HS | H2 | -3. | 40.91 | q | ||||||||||||||||||||||
8. | Bracken Forsyth | Jr | Layton HS | H3 | -3. | 41.27 | q | ||||||||||||||||||||||
9. | Andrew Klingler | Sr | West Jordan HS | H1 | -3. | 41.90 | q | ||||||||||||||||||||||
10. | Austin Smith | Sr | Copper Hills HS | H2 | -4. | 41.99 | |||||||||||||||||||||||
11. | Colton Lefler | Sr | Herriman HS | H1 | -4. | 42.00 | |||||||||||||||||||||||
12. | Aaron Erickson | Jr | Bingham HS | H2 | -5. | 42.04 | |||||||||||||||||||||||
13. | Edward Whalen | So | Bingham HS | H2 | -6. | 42.70 | |||||||||||||||||||||||
14. | Carson King | Sr | Westlake HS | H1 | -5. | 42.77 | |||||||||||||||||||||||
15. | Chandler Dow | Jr | Cyprus HS | H3 | -4. | 43.01 | |||||||||||||||||||||||
16. | Tanner Lunceford | Jr | Hunter HS | H3 | -5. | 43.20 | |||||||||||||||||||||||
17. | Kacey Hardman | Jr | Kearns HS | H3 | -6. | 43.74 | |||||||||||||||||||||||
18. | Anthony Kumanchik | Sr | Cyprus HS | H3 | -7. | 44.24 | |||||||||||||||||||||||
19. | Elijah Whisman | So | Lone Peak HS | H1 | -6. | 44.66 | |||||||||||||||||||||||