Dixie Invitational 2018
Dixie High School, 350 East 700 South
St. George, UT
April 20, 2018 - April 21, 2018

Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 1
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Cameron Franklin Jr Valley 4.  51.57 q
2.    Hunter Mogensen Jr Cedar 8.  51.97 q
3.    Dallin Graf So Snow Canyon 15.  53.81
4.    Tanner Brown Jr Ogden 41.  57.44
5.    Avery Ware Sr Canyon View 42.  57.55
6.    Lincoln Dunford Sr Enterprise 60.  1:04.52
7.    Cooper Hall So Hurricane 61.  1:06.60
DNS    Kasey Hong So Corner Canyon DNS  DNS


Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 2
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nelson Douglas Sr Canyon View 5.  51.59 q
2.    Cooper Kenney Jr Desert Hills 7.  51.87 q
3.    Nathan Despain So Millard 22.  54.68
4.    Eric Anderson So Cedar 33.  56.27
5.    Arik Manwaring So Corner Canyon 48.  58.13
6.    Karsten Jensen So Canyon View 50.  58.41
7.    Damien Anderson So Hurricane 57.  1:00.72
DNS    Jack Christensen Fr Dixie DNS  DNS


Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 3
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Braden Squires Jr Desert Hills 12.  53.02
2.    Chet Higby Sr Cedar 14.  53.38
3.    Karson Parish So North Sanpete 17.  53.85
4.    Curtis Sweeten So Desert Hills 31.  56.13
5.    Brayden Butler Sr Wasatch Academy 32.  56.13
6.    Josh Hardman Fr Pine View 45.  57.81
7.    Tyler Gardner Jr Enterprise 59.  1:02.25
DNS    Taylor Evans Fr Dixie DNS  DNS


Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 4
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jared Jensen Sr Snow Canyon 10.  52.79
2.    Macen Walker Sr Pine View 13.  53.09
3.    Wyatt Roberts So North Sanpete 26.  55.70
4.    Max Bailey Jr Ogden 36.  56.61
5.    Matt Hindes So North Sanpete 39.  57.42
6.    Mitchell Fletcher So Pine View 40.  57.44
7.    Kellen Gubler Fr Hurricane 58.  1:00.79


Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 5
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Britt Dunnell Jr Canyon View 6.  51.72 q
2.    Alex Hansen Sr Corner Canyon 11.  52.86
3.    Josh Mendez So Desert Hills 21.  54.65
4.    Tilden Kesler Fr Millard 24.  55.52
5.    Ethan Cox Jr Snow Canyon 27.  55.80
6.    Andrew Ball So Cedar 43.  57.59
7.    Justin Bailey Jr Canyon View 55.  59.82


Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 6
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Zarek Proffit So Snow Canyon 2.  51.43 q
2.    Colin Tudor Sr Pine View 20.  54.39
3.    August Jacobs So Corner Canyon 25.  55.64
4.    Josh Meng Sr Hurricane 30.  56.11
5.    Austin Richards So Ogden 35.  56.35
6.    Peter Oldham Jr Corner Canyon 49.  58.28
7.    Eddie Valenzuela So Canyon View 53.  59.14


Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 7
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Zachary Marsden Jr Desert Hills 9.  52.19
2.    Jaron Cordova Sr Hurricane 19.  54.00
3.    Alex Callister So Dixie 34.  56.33
4.    Preston English So Dixie 46.  58.06
5.    Arik Manwaring So Corner Canyon 47.  58.13
6.    Markham Hall Fr Cedar 51.  58.51
DNS    Ron Esplin Sr Enterprise DNS  DNS


Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 8
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Samson Doyle Sr Pine View 1.  51.05 q
2.    Josh Koopmans Jr Dixie 29.  56.00
3.    Jansen Ence So Hurricane 37.  56.64
4.    Dallon Larsen Sr Wasatch Academy 38.  56.83
5.    Ryan Wedemeyer Fr Dixie 44.  57.77
6.    Braxton Messersmith Fr Enterprise 54.  59.16
DNS    Dallas Davidson Jr Snow Canyon DNS  DNS


Boy's 400 meter Varsity Heats

Heat 9
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Turner Koyle Sr Millard 3.  51.47 q
2.    Tanner Manwaring Sr Corner Canyon 16.  53.83
3.    Jayden Valkenburg Sr Snow Canyon 18.  54.00
4.    Gage Baird Jr Desert Hills 23.  55.40
5.    Parker Jaten Sr Pine View 28.  55.99
6.    Caleb Schofield Fr Cedar 52.  58.52
7.    Sam Boehm So Ogden 56.  1:00.47


Boy's 400 meter Varsity Heats
Top 8 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Samson Doyle Sr Pine View H8 -1. 51.05 q
2.    Zarek Proffit So Snow Canyon H6 -1. 51.43 q
3.    Turner Koyle Sr Millard H9 -1. 51.47 q
4.    Cameron Franklin Jr Valley H1 -1. 51.57 q
5.    Nelson Douglas Sr Canyon View H2 -1. 51.59 q
6.    Britt Dunnell Jr Canyon View H5 -1. 51.72 q
7.    Cooper Kenney Jr Desert Hills H2 -2. 51.87 q
8.    Hunter Mogensen Jr Cedar H1 -2. 51.97 q
9.    Zachary Marsden Jr Desert Hills H7 -1. 52.19
10.    Jared Jensen Sr Snow Canyon H4 -1. 52.79
11.    Alex Hansen Sr Corner Canyon H5 -2. 52.86
12.    Braden Squires Jr Desert Hills H3 -1. 53.02
13.    Macen Walker Sr Pine View H4 -2. 53.09
14.    Chet Higby Sr Cedar H3 -2. 53.38
15.    Dallin Graf So Snow Canyon H1 -3. 53.81
16.    Tanner Manwaring Sr Corner Canyon H9 -2. 53.83
17.    Karson Parish So North Sanpete H3 -3. 53.85
18.    Jayden Valkenburg Sr Snow Canyon H9 -3. 54.00
19.    Jaron Cordova Sr Hurricane H7 -2. 54.00
20.    Colin Tudor Sr Pine View H6 -2. 54.39
21.    Josh Mendez So Desert Hills H5 -3. 54.65
22.    Nathan Despain So Millard H2 -3. 54.68
23.    Gage Baird Jr Desert Hills H9 -4. 55.40
24.    Tilden Kesler Fr Millard H5 -4. 55.52
25.    August Jacobs So Corner Canyon H6 -3. 55.64
26.    Wyatt Roberts So North Sanpete H4 -3. 55.70
27.    Ethan Cox Jr Snow Canyon H5 -5. 55.80
28.    Parker Jaten Sr Pine View H9 -5. 55.99
29.    Josh Koopmans Jr Dixie H8 -2. 56.00
30.    Josh Meng Sr Hurricane H6 -4. 56.11
31.    Curtis Sweeten So Desert Hills H3 -4. 56.13
32.    Brayden Butler Sr Wasatch Academy H3 -5. 56.13
33.    Eric Anderson So Cedar H2 -4. 56.27
34.    Alex Callister So Dixie H7 -3. 56.33
35.    Austin Richards So Ogden H6 -5. 56.35
36.    Max Bailey Jr Ogden H4 -4. 56.61
37.    Jansen Ence So Hurricane H8 -3. 56.64
38.    Dallon Larsen Sr Wasatch Academy H8 -4. 56.83
39.    Matt Hindes So North Sanpete H4 -5. 57.42
40.    Mitchell Fletcher So Pine View H4 -6. 57.44
41.    Tanner Brown Jr Ogden H1 -4. 57.44
42.    Avery Ware Sr Canyon View H1 -5. 57.55
43.    Andrew Ball So Cedar H5 -6. 57.59
44.    Ryan Wedemeyer Fr Dixie H8 -5. 57.77
45.    Josh Hardman Fr Pine View H3 -6. 57.81
46.    Preston English So Dixie H7 -4. 58.06
47.    Arik Manwaring So Corner Canyon H7 -5. 58.13
48.    Arik Manwaring So Corner Canyon H2 -5. 58.13
49.    Peter Oldham Jr Corner Canyon H6 -6. 58.28
50.    Karsten Jensen So Canyon View H2 -6. 58.41
51.    Markham Hall Fr Cedar H7 -6. 58.51
52.    Caleb Schofield Fr Cedar H9 -6. 58.52
53.    Eddie Valenzuela So Canyon View H6 -7. 59.14
54.    Braxton Messersmith Fr Enterprise H8 -6. 59.16
55.    Justin Bailey Jr Canyon View H5 -7. 59.82
56.    Sam Boehm So Ogden H9 -7. 1:00.47
57.    Damien Anderson So Hurricane H2 -7. 1:00.72
58.    Kellen Gubler Fr Hurricane H4 -7. 1:00.79
59.    Tyler Gardner Jr Enterprise H3 -7. 1:02.25
60.    Lincoln Dunford Sr Enterprise H1 -6. 1:04.52
61.    Cooper Hall So Hurricane H1 -7. 1:06.60
DNS    Kasey Hong So Corner Canyon H1 -DNS DNS
DNS    Ron Esplin Sr Enterprise H7 -DNS DNS
DNS    Taylor Evans Fr Dixie H3 -DNS DNS
DNS    Jack Christensen Fr Dixie H2 -DNS DNS
DNS    Dallas Davidson Jr Snow Canyon H8 -DNS DNS