Dixie Invitational 2018
Dixie High School, 350 East 700 South
St. George, UT
April 20, 2018 - April 21, 2018

Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jansen Ence So Hurricane 27.  2:10.16    
2.    Orange Peel So North Sanpete 29.  2:11.20    
3.    Daniel Verespey Fr Snow Canyon 33.  2:12.86    
4.    Jeffery Schwendiman Fr Dixie 41.  2:15.14    
5.    Brayden Butler Sr Wasatch Academy 45.  2:16.29    
6.    Miles Wiser Sr Hurricane 48.  2:17.36    
7.    Tyler Hanson So Pine View 50.  2:18.18    
8.    Thomas Bishop Sr Millard 51.  2:18.47    
9.    Michael Eagar Fr Dixie 55.  2:20.69    
10.    Luke Jackson Fr North Sanpete 57.  2:20.90    
11.    Jett Mackey Jr Dixie 59.  2:25.70    
12.    Isaac Hooper So Dixie 60.  2:28.93    
13.    Keith Davenport Fr Millard 61.  2:36.02    
14.    Levi Bowles So North Sanpete 62.  2:39.05    
15.    Eslie Allred Fr North Sanpete 63.  2:40.06    
16.    Jake Bayless Fr Wasatch Academy 64.  2:43.31    
DNS    Tyler Gardner Jr Enterprise DNS  DNS    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Parker Jaten Sr Pine View 18.  2:07.07    
2.    Santiago Aparicio-Pacheco So Canyon View 32.  2:12.22    
3.    Akili Prince Sr Dixie 35.  2:13.71    
4.    Arik Manwaring So Corner Canyon 36.  2:13.80    
5.    Riley McCarter Jr Corner Canyon 37.  2:13.85    
6.    Tavin Borrowman Jr Pine View 39.  2:14.31    
7.    Caleb Schofield Fr Cedar 42.  2:15.24    
8.    Lyle Prince Sr Cedar 43.  2:15.45    
9.    Matt Hindes So North Sanpete 44.  2:16.24    
10.    Kaden Yardley Jr Cedar 46.  2:16.50    
11.    Boston Horspool Fr Pine View 47.  2:16.82    
12.    Ryan Wedemeyer Fr Dixie 49.  2:17.83    
13.    Chase Sylvester Jr Millard 52.  2:19.32    
14.    Jonathan Fitzgerald Jr Parowan 54.  2:20.50    
15.    Samuel Fish Jr Canyon View 56.  2:20.78    
16.    Lucas Stoddard Jr Snow Canyon 58.  2:23.48    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Tyler Nance So Desert Hills 14.  2:05.53    
2.    Korban Cook Sr Canyon View 16.  2:06.12    
3.    Tanner Manwaring Sr Corner Canyon 17.  2:06.43    
4.    Jared Mehr So Snow Canyon 19.  2:07.84    
5.    Tim Bryan Fr Snow Canyon 20.  2:08.06    
6.    Austin Richards So Ogden 21.  2:08.41    
7.    Bryce Thomas So Hurricane 23.  2:08.65    
8.    Joshua Robinson So Cedar 24.  2:09.80    
9.    Eddie Valenzuela So Canyon View 26.  2:10.15    
10.    Spencer Anderson So Ogden 28.  2:10.29    
11.    Kael Myers So Millard 30.  2:11.38    
12.    Cade Mills Sr Corner Canyon 31.  2:12.02    
13.    Morris Maxfield So Millard 34.  2:13.27    
14.    Thomas Doxey So Ogden 38.  2:13.89    
15.    Peter Oldham Jr Corner Canyon 40.  2:14.70    
16.    Paul Jarvis So Canyon View 53.  2:19.85    
DNS    Jayce Thompson Sr Millard DNS  DNS    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Christian Warren Sr Ogden 1.  1:56.65 10  
2.    Jensen Lambert Sr Cedar 2.  1:57.61 8  
3.    Zarek Proffit So Snow Canyon 3.  1:57.89 6  
4.    Jake Orr Fr Corner Canyon 4.  1:59.06 5  
5.    Joshua Armstrong Fr Hurricane 5.  2:00.05 4  
6.    Alex Hansen Sr Corner Canyon 6.  2:00.52 3  
7.    Brady Bettridge So Cedar 7.  2:00.90 2  
8.    Alex Hill Sr Pine View 8.  2:00.97 1  
9.    Spencer Garate Sr Hurricane 9.  2:01.72    
10.    Tim Amodt Jr Hurricane 10.  2:01.91    
11.    Tyler Phillips Sr Desert Hills 11.  2:02.66    
12.    Evan Boyer Jr Pine View 12.  2:03.20    
13.    Hunter Jones Jr Canyon View 13.  2:03.87    
14.    Jayden Valkenburg Sr Snow Canyon 15.  2:06.09    
15.    Andrew Blackham Sr Ogden 22.  2:08.65    
16.    Reagan Gardenhire Sr Corner Canyon 25.  2:09.96    
DNS    Ethan Anderson Sr Ogden DNS  DNS    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Christian Warren Sr Ogden S4 -1. 1:56.65 10  
2.    Jensen Lambert Sr Cedar S4 -2. 1:57.61 8  
3.    Zarek Proffit So Snow Canyon S4 -3. 1:57.89 6  
4.    Jake Orr Fr Corner Canyon S4 -4. 1:59.06 5  
5.    Joshua Armstrong Fr Hurricane S4 -5. 2:00.05 4  
6.    Alex Hansen Sr Corner Canyon S4 -6. 2:00.52 3  
7.    Brady Bettridge So Cedar S4 -7. 2:00.90 2  
8.    Alex Hill Sr Pine View S4 -8. 2:00.97 1  
9.    Spencer Garate Sr Hurricane S4 -9. 2:01.72    
10.    Tim Amodt Jr Hurricane S4 -10. 2:01.91    
11.    Tyler Phillips Sr Desert Hills S4 -11. 2:02.66    
12.    Evan Boyer Jr Pine View S4 -12. 2:03.20    
13.    Hunter Jones Jr Canyon View S4 -13. 2:03.87    
14.    Tyler Nance So Desert Hills S3 -1. 2:05.53    
15.    Jayden Valkenburg Sr Snow Canyon S4 -14. 2:06.09    
16.    Korban Cook Sr Canyon View S3 -2. 2:06.12    
17.    Tanner Manwaring Sr Corner Canyon S3 -3. 2:06.43    
18.    Parker Jaten Sr Pine View S2 -1. 2:07.07    
19.    Jared Mehr So Snow Canyon S3 -4. 2:07.84    
20.    Tim Bryan Fr Snow Canyon S3 -5. 2:08.06    
21.    Austin Richards So Ogden S3 -6. 2:08.41    
22.    Andrew Blackham Sr Ogden S4 -15. 2:08.65    
23.    Bryce Thomas So Hurricane S3 -7. 2:08.65    
24.    Joshua Robinson So Cedar S3 -8. 2:09.80    
25.    Reagan Gardenhire Sr Corner Canyon S4 -16. 2:09.96    
26.    Eddie Valenzuela So Canyon View S3 -9. 2:10.15    
27.    Jansen Ence So Hurricane S1 -1. 2:10.16    
28.    Spencer Anderson So Ogden S3 -10. 2:10.29    
29.    Orange Peel So North Sanpete S1 -2. 2:11.20    
30.    Kael Myers So Millard S3 -11. 2:11.38    
31.    Cade Mills Sr Corner Canyon S3 -12. 2:12.02    
32.    Santiago Aparicio-Pacheco So Canyon View S2 -2. 2:12.22    
33.    Daniel Verespey Fr Snow Canyon S1 -3. 2:12.86    
34.    Morris Maxfield So Millard S3 -13. 2:13.27    
35.    Akili Prince Sr Dixie S2 -3. 2:13.71    
36.    Arik Manwaring So Corner Canyon S2 -4. 2:13.80    
37.    Riley McCarter Jr Corner Canyon S2 -5. 2:13.85    
38.    Thomas Doxey So Ogden S3 -14. 2:13.89    
39.    Tavin Borrowman Jr Pine View S2 -6. 2:14.31    
40.    Peter Oldham Jr Corner Canyon S3 -15. 2:14.70    
41.    Jeffery Schwendiman Fr Dixie S1 -4. 2:15.14    
42.    Caleb Schofield Fr Cedar S2 -7. 2:15.24    
43.    Lyle Prince Sr Cedar S2 -8. 2:15.45    
44.    Matt Hindes So North Sanpete S2 -9. 2:16.24    
45.    Brayden Butler Sr Wasatch Academy S1 -5. 2:16.29    
46.    Kaden Yardley Jr Cedar S2 -10. 2:16.50    
47.    Boston Horspool Fr Pine View S2 -11. 2:16.82    
48.    Miles Wiser Sr Hurricane S1 -6. 2:17.36    
49.    Ryan Wedemeyer Fr Dixie S2 -12. 2:17.83    
50.    Tyler Hanson So Pine View S1 -7. 2:18.18    
51.    Thomas Bishop Sr Millard S1 -8. 2:18.47    
52.    Chase Sylvester Jr Millard S2 -13. 2:19.32    
53.    Paul Jarvis So Canyon View S3 -16. 2:19.85    
54.    Jonathan Fitzgerald Jr Parowan S2 -14. 2:20.50    
55.    Michael Eagar Fr Dixie S1 -9. 2:20.69    
56.    Samuel Fish Jr Canyon View S2 -15. 2:20.78    
57.    Luke Jackson Fr North Sanpete S1 -10. 2:20.90    
58.    Lucas Stoddard Jr Snow Canyon S2 -16. 2:23.48    
59.    Jett Mackey Jr Dixie S1 -11. 2:25.70    
60.    Isaac Hooper So Dixie S1 -12. 2:28.93    
61.    Keith Davenport Fr Millard S1 -13. 2:36.02    
62.    Levi Bowles So North Sanpete S1 -14. 2:39.05    
63.    Eslie Allred Fr North Sanpete S1 -15. 2:40.06    
64.    Jake Bayless Fr Wasatch Academy S1 -16. 2:43.31    
DNS    Tyler Gardner Jr Enterprise S1 -DNS DNS    
DNS    Jayce Thompson Sr Millard S3 -DNS DNS    
DNS    Ethan Anderson Sr Ogden S4 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Cedar 110     
2.  Desert Hills 108 .5   
3.  Hurricane 73 .5   
4.  Pine View 61     
5.  Dixie 57     
6.  Corner Canyon 45     
7.  Canyon View 43     
8.  Millard 35     
9.  Snow Canyon 29     
10.  Ogden 21     
11.  North Sanpete 17     
12.  Valley 6     
12.  Parowan 6     
14.  Wasatch Academy 5