Dixie Invitational 2018
Dixie High School, 350 East 700 South
St. George, UT
April 20, 2018 - April 21, 2018

Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    George Wells Sr Dixie 51.  5:02.22    
2.    Daniel Verespey Fr Snow Canyon 52.  5:04.10    
3.    Jared Mehr So Snow Canyon 55.  5:06.39    
4.    Eric Call Jr Snow Canyon 57.  5:09.47    
5.    Cohen Christiansen Jr Dixie 59.  5:13.21    
6.    Chase Sylvester Jr Millard 60.  5:15.19    
7.    Wyatt Gardner Fr Enterprise 61.  5:17.85    
8.    Lucas Stoddard Jr Snow Canyon 62.  5:18.92    
9.    Luke Jackson Fr North Sanpete 63.  5:19.98    
10.    Jacob Fife So Snow Canyon 64.  5:27.74    
11.    Tate Wilkinson Jr Dixie 65.  5:31.72    
12.    Eslie Allred Fr North Sanpete 66.  5:37.67    
13.    Lincoln Dunford Sr Enterprise 67.  5:39.69    
14.    Braxton Brewer Jr Millard 68.  5:39.75    
15.    Levi Bowles So North Sanpete 69.  5:44.37    
16.    Jake Bayless Fr Wasatch Academy 70.  5:49.57    
17.    Wesley Everett Fr Enterprise 71.  5:55.49    
DNS    Bryson Humphries So Enterprise DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Scottie Bushar Fr Pine View 22.  4:46.89    
2.    Orange Peel So North Sanpete 23.  4:47.67    
3.    Tim Bryan Fr Snow Canyon 31.  4:54.56    
4.    Matt Hindes So North Sanpete 33.  4:54.72    
5.    Miles Wiser Sr Hurricane 35.  4:55.60    
6.    Carson Hansen So Desert Hills 40.  4:57.05    
7.    William Fails So Cedar 42.  4:57.36    
8.    Jayce Thompson Sr Millard 43.  4:57.70    
9.    Jose Urioso Jr Pine View 44.  4:58.41    
10.    Akili Prince Sr Dixie 45.  4:58.64    
11.    Luke Burton Jr Dixie 46.  4:59.80    
12.    Tyler Rhoads So Corner Canyon 47.  5:00.11    
13.    Jonathan Fitzgerald Jr Parowan 48.  5:00.57    
14.    Griffin Sanders Fr Hurricane 49.  5:01.26    
15.    Ethan Randall Jr Desert Hills 50.  5:02.15    
16.    Preston Thompson So Desert Hills 54.  5:06.37    
17.    Wyatt Neilson So Canyon View 56.  5:06.90    
DNS    Morris Maxfield So Millard DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Joshua Robinson So Cedar 16.  4:41.89    
2.    Evan Boyer Jr Pine View 17.  4:42.44    
3.    Alejandro Torres Sr Ogden 18.  4:42.89    
4.    Bryce Thomas So Hurricane 19.  4:43.24    
5.    Jared Hunt Jr Canyon View 20.  4:44.34    
6.    Logan Dodds Fr Cedar 21.  4:46.00    
7.    Samuel Fish Jr Canyon View 24.  4:47.68    
8.    Philip Jimenez So Ogden 26.  4:50.85    
9.    Noah Green So Cedar 27.  4:51.09    
10.    Tanner Brown Jr Ogden 28.  4:53.18    
11.    Santiago Aparicio-Pacheco So Canyon View 29.  4:53.65    
12.    Jaren Camp Jr Millard 30.  4:54.02    
13.    Fernando Bickley Fr Ogden 32.  4:54.72    
14.    Kyler Gover Jr Desert Hills 34.  4:55.19    
15.    Ben Dastrup Fr Corner Canyon 36.  4:55.87    
16.    Shade Woodard So Millard 37.  4:55.96    
17.    Spencer Anderson So Ogden 38.  4:56.29    
18.    Dakota Merritt So Dixie 41.  4:57.29    
19.    Sam Boehm So Ogden 58.  5:12.49    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jensen Lambert Sr Cedar 1.  4:18.75 10  
2.    Alex Harbertson So Corner Canyon 2.  4:28.09 8  
3.    Joshua Armstrong Fr Hurricane 3.  4:28.94 6  
4.    Mark Boyle So Corner Canyon 4.  4:29.26 5  
5.    Tim Amodt Jr Hurricane 5.  4:30.45 4  
6.    Bryson King Sr Desert Hills 6.  4:32.03 3  
7.    Logan Hall Sr Pine View 7.  4:33.10 2  
8.    Alex Hill Sr Pine View 8.  4:35.44 1  
9.    Spencer Garate Sr Hurricane 9.  4:35.83    
10.    Stephen Glod Jr Corner Canyon 10.  4:36.96    
11.    Korban Cook Sr Canyon View 11.  4:37.58    
12.    Jake Orr Fr Corner Canyon 12.  4:38.64    
13.    Brady Bettridge So Cedar 13.  4:39.26    
14.    Ethan Pedersen Sr Corner Canyon 14.  4:41.22    
15.    Hunter Jones Jr Canyon View 15.  4:41.49    
16.    Carson Horspool Sr Pine View 25.  4:48.30    
17.    Reagan Gardenhire Sr Corner Canyon 39.  4:56.50    
18.    Thomas Doxey So Ogden 53.  5:04.62    
DNS    Ethan Anderson Sr Ogden DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Jensen Lambert Sr Cedar S4 -1. 4:18.75 10  
2.    Alex Harbertson So Corner Canyon S4 -2. 4:28.09 8  
3.    Joshua Armstrong Fr Hurricane S4 -3. 4:28.94 6  
4.    Mark Boyle So Corner Canyon S4 -4. 4:29.26 5  
5.    Tim Amodt Jr Hurricane S4 -5. 4:30.45 4  
6.    Bryson King Sr Desert Hills S4 -6. 4:32.03 3  
7.    Logan Hall Sr Pine View S4 -7. 4:33.10 2  
8.    Alex Hill Sr Pine View S4 -8. 4:35.44 1  
9.    Spencer Garate Sr Hurricane S4 -9. 4:35.83    
10.    Stephen Glod Jr Corner Canyon S4 -10. 4:36.96    
11.    Korban Cook Sr Canyon View S4 -11. 4:37.58    
12.    Jake Orr Fr Corner Canyon S4 -12. 4:38.64    
13.    Brady Bettridge So Cedar S4 -13. 4:39.26    
14.    Ethan Pedersen Sr Corner Canyon S4 -14. 4:41.22    
15.    Hunter Jones Jr Canyon View S4 -15. 4:41.49    
16.    Joshua Robinson So Cedar S3 -1. 4:41.89    
17.    Evan Boyer Jr Pine View S3 -2. 4:42.44    
18.    Alejandro Torres Sr Ogden S3 -3. 4:42.89    
19.    Bryce Thomas So Hurricane S3 -4. 4:43.24    
20.    Jared Hunt Jr Canyon View S3 -5. 4:44.34    
21.    Logan Dodds Fr Cedar S3 -6. 4:46.00    
22.    Scottie Bushar Fr Pine View S2 -1. 4:46.89    
23.    Orange Peel So North Sanpete S2 -2. 4:47.67    
24.    Samuel Fish Jr Canyon View S3 -7. 4:47.68    
25.    Carson Horspool Sr Pine View S4 -16. 4:48.30    
26.    Philip Jimenez So Ogden S3 -8. 4:50.85    
27.    Noah Green So Cedar S3 -9. 4:51.09    
28.    Tanner Brown Jr Ogden S3 -10. 4:53.18    
29.    Santiago Aparicio-Pacheco So Canyon View S3 -11. 4:53.65    
30.    Jaren Camp Jr Millard S3 -12. 4:54.02    
31.    Tim Bryan Fr Snow Canyon S2 -3. 4:54.56    
32.    Fernando Bickley Fr Ogden S3 -13. 4:54.72    
33.    Matt Hindes So North Sanpete S2 -4. 4:54.72    
34.    Kyler Gover Jr Desert Hills S3 -14. 4:55.19    
35.    Miles Wiser Sr Hurricane S2 -5. 4:55.60    
36.    Ben Dastrup Fr Corner Canyon S3 -15. 4:55.87    
37.    Shade Woodard So Millard S3 -16. 4:55.96    
38.    Spencer Anderson So Ogden S3 -17. 4:56.29    
39.    Reagan Gardenhire Sr Corner Canyon S4 -17. 4:56.50    
40.    Carson Hansen So Desert Hills S2 -6. 4:57.05    
41.    Dakota Merritt So Dixie S3 -18. 4:57.29    
42.    William Fails So Cedar S2 -7. 4:57.36    
43.    Jayce Thompson Sr Millard S2 -8. 4:57.70    
44.    Jose Urioso Jr Pine View S2 -9. 4:58.41    
45.    Akili Prince Sr Dixie S2 -10. 4:58.64    
46.    Luke Burton Jr Dixie S2 -11. 4:59.80    
47.    Tyler Rhoads So Corner Canyon S2 -12. 5:00.11    
48.    Jonathan Fitzgerald Jr Parowan S2 -13. 5:00.57    
49.    Griffin Sanders Fr Hurricane S2 -14. 5:01.26    
50.    Ethan Randall Jr Desert Hills S2 -15. 5:02.15    
51.    George Wells Sr Dixie S1 -1. 5:02.22    
52.    Daniel Verespey Fr Snow Canyon S1 -2. 5:04.10    
53.    Thomas Doxey So Ogden S4 -18. 5:04.62    
54.    Preston Thompson So Desert Hills S2 -16. 5:06.37    
55.    Jared Mehr So Snow Canyon S1 -3. 5:06.39    
56.    Wyatt Neilson So Canyon View S2 -17. 5:06.90    
57.    Eric Call Jr Snow Canyon S1 -4. 5:09.47    
58.    Sam Boehm So Ogden S3 -19. 5:12.49    
59.    Cohen Christiansen Jr Dixie S1 -5. 5:13.21    
60.    Chase Sylvester Jr Millard S1 -6. 5:15.19    
61.    Wyatt Gardner Fr Enterprise S1 -7. 5:17.85    
62.    Lucas Stoddard Jr Snow Canyon S1 -8. 5:18.92    
63.    Luke Jackson Fr North Sanpete S1 -9. 5:19.98    
64.    Jacob Fife So Snow Canyon S1 -10. 5:27.74    
65.    Tate Wilkinson Jr Dixie S1 -11. 5:31.72    
66.    Eslie Allred Fr North Sanpete S1 -12. 5:37.67    
67.    Lincoln Dunford Sr Enterprise S1 -13. 5:39.69    
68.    Braxton Brewer Jr Millard S1 -14. 5:39.75    
69.    Levi Bowles So North Sanpete S1 -15. 5:44.37    
70.    Jake Bayless Fr Wasatch Academy S1 -16. 5:49.57    
71.    Wesley Everett Fr Enterprise S1 -17. 5:55.49    
DNS    Morris Maxfield So Millard S2 -DNS DNS    
DNS    Ethan Anderson Sr Ogden S4 -DNS DNS    
DNS    Bryson Humphries So Enterprise S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Cedar 110     
2.  Desert Hills 108 .5   
3.  Hurricane 73 .5   
4.  Pine View 61     
5.  Dixie 57     
6.  Corner Canyon 45     
7.  Canyon View 43     
8.  Millard 35     
9.  Snow Canyon 29     
10.  Ogden 21     
11.  North Sanpete 17     
12.  Parowan 6     
12.  Valley 6     
14.  Wasatch Academy 5