Dixie Invitational 2018
Dixie High School, 350 East 700 South
St. George, UT
April 20, 2018 - April 21, 2018

Boy's 3200 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Orange Peel So North Sanpete 33.  10:42.47    
2.    Phillip Jiminez So Ogden 35.  10:45.52    
3.    Ben Amodt Fr Hurricane 37.  10:49.28    
4.    Matt Hindes So North Sanpete 39.  10:50.43    
5.    Matthew Monson Fr Cedar 41.  11:04.34    
6.    Luke Burton Jr Dixie 42.  11:06.49    
7.    Eric Call Jr Snow Canyon 44.  11:17.59    
8.    George Wells Sr Dixie 45.  11:20.98    
9.    Kyler Baker So Canyon View 46.  11:27.48    
10.    Moses Iverson So Hurricane 47.  11:28.07    
11.    Wyatt Gardner Fr Enterprise 48.  11:40.70    
12.    James Anderson Fr Cedar 49.  12:00.30    
13.    Jacob Fife So Snow Canyon 50.  12:03.56    
14.    Eslie Allred Fr North Sanpete 51.  12:10.39    
15.    Adam Campbell Sr Snow Canyon 52.  12:14.01    
16.    Levi Bowles So North Sanpete 53.  12:14.24    
17.    Tyson Schwartz Fr Millard 54.  12:19.73    
18.    Jake Bayless Fr Wasatch Academy 55.  12:41.66    
DNS    Griffin Sanders Fr Hurricane DNS  DNS    
DNS    Luke Jackson Fr North Sanpete DNS  DNS    


Boy's 3200 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ethan Pedersen Sr Corner Canyon 15.  10:14.14    
2.    Bryce Thomas So Hurricane 16.  10:14.63    
3.    Scottie Bushar Fr Pine View 18.  10:17.50    
4.    Samuel Fish Jr Canyon View 19.  10:17.87    
5.    Nathan Beltran So Corner Canyon 21.  10:23.36    
6.    Noah Green So Cedar 24.  10:26.31    
7.    Jaren Camp Jr Millard 25.  10:27.28    
8.    Logan Dodds Fr Cedar 26.  10:29.07    
9.    Jared Hunt Jr Canyon View 27.  10:31.78    
10.    James Holt So Pine View 28.  10:31.87    
11.    Ben Dastrup Fr Corner Canyon 29.  10:32.47    
12.    Tyler Rhoads So Corner Canyon 30.  10:34.59    
13.    Miles Wiser Sr Hurricane 31.  10:36.29    
14.    Shade Woodard So Millard 32.  10:42.06    
15.    William Fails So Cedar 34.  10:44.53    
16.    Wyatt Neilson So Canyon View 36.  10:46.80    
17.    Ford Draper Jr Ogden 38.  10:49.95    
18.    Spencer Rose Fr Cedar 40.  10:51.53    
19.    Jonathan Fitzgerald Jr Parowan 43.  11:11.03    


Boy's 3200 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Andrew Blackham Sr Ogden 1.  9:40.28 10  
2.    Alex Harbertson So Corner Canyon 2.  9:40.32 8  
3.    Mark Boyle So Corner Canyon 3.  9:42.44 6  
4.    Bryson King Sr Desert Hills 4.  9:51.51 5  
5.    Stephen Glod Jr Corner Canyon 5.  9:54.69 4  
6.    Joshua Armstrong Fr Hurricane 6.  9:55.10 3  
7.    Logan Hall Sr Pine View 7.  9:59.19 2  
8.    Korban Cook Sr Canyon View 8.  10:01.82 1  
9.    Ethan Ashby Sr Desert Hills 9.  10:06.52    
10.    Nathan Beitler Jr Pine View 10.  10:06.94    
11.    Hunter Stucki Fr Desert Hills 11.  10:07.46    
12.    Alejandro Torres Sr Ogden 12.  10:08.38    
13.    Matthew Thatcher Jr Desert Hills 13.  10:10.45    
14.    Trevor Lawson Sr Corner Canyon 14.  10:11.71    
15.    Carson Horspool Sr Pine View 17.  10:16.65    
16.    Fernando Bickley Fr Ogden 20.  10:21.59    
17.    Kasey Bang Sr Desert Hills 22.  10:23.49    
18.    Michael Abegglen Jr Pine View 23.  10:23.96    


Boy's 3200 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Andrew Blackham Sr Ogden S3 -1. 9:40.28 10  
2.    Alex Harbertson So Corner Canyon S3 -2. 9:40.32 8  
3.    Mark Boyle So Corner Canyon S3 -3. 9:42.44 6  
4.    Bryson King Sr Desert Hills S3 -4. 9:51.51 5  
5.    Stephen Glod Jr Corner Canyon S3 -5. 9:54.69 4  
6.    Joshua Armstrong Fr Hurricane S3 -6. 9:55.10 3  
7.    Logan Hall Sr Pine View S3 -7. 9:59.19 2  
8.    Korban Cook Sr Canyon View S3 -8. 10:01.82 1  
9.    Ethan Ashby Sr Desert Hills S3 -9. 10:06.52    
10.    Nathan Beitler Jr Pine View S3 -10. 10:06.94    
11.    Hunter Stucki Fr Desert Hills S3 -11. 10:07.46    
12.    Alejandro Torres Sr Ogden S3 -12. 10:08.38    
13.    Matthew Thatcher Jr Desert Hills S3 -13. 10:10.45    
14.    Trevor Lawson Sr Corner Canyon S3 -14. 10:11.71    
15.    Ethan Pedersen Sr Corner Canyon S2 -1. 10:14.14    
16.    Bryce Thomas So Hurricane S2 -2. 10:14.63    
17.    Carson Horspool Sr Pine View S3 -15. 10:16.65    
18.    Scottie Bushar Fr Pine View S2 -3. 10:17.50    
19.    Samuel Fish Jr Canyon View S2 -4. 10:17.87    
20.    Fernando Bickley Fr Ogden S3 -16. 10:21.59    
21.    Nathan Beltran So Corner Canyon S2 -5. 10:23.36    
22.    Kasey Bang Sr Desert Hills S3 -17. 10:23.49    
23.    Michael Abegglen Jr Pine View S3 -18. 10:23.96    
24.    Noah Green So Cedar S2 -6. 10:26.31    
25.    Jaren Camp Jr Millard S2 -7. 10:27.28    
26.    Logan Dodds Fr Cedar S2 -8. 10:29.07    
27.    Jared Hunt Jr Canyon View S2 -9. 10:31.78    
28.    James Holt So Pine View S2 -10. 10:31.87    
29.    Ben Dastrup Fr Corner Canyon S2 -11. 10:32.47    
30.    Tyler Rhoads So Corner Canyon S2 -12. 10:34.59    
31.    Miles Wiser Sr Hurricane S2 -13. 10:36.29    
32.    Shade Woodard So Millard S2 -14. 10:42.06    
33.    Orange Peel So North Sanpete S1 -1. 10:42.47    
34.    William Fails So Cedar S2 -15. 10:44.53    
35.    Phillip Jiminez So Ogden S1 -2. 10:45.52    
36.    Wyatt Neilson So Canyon View S2 -16. 10:46.80    
37.    Ben Amodt Fr Hurricane S1 -3. 10:49.28    
38.    Ford Draper Jr Ogden S2 -17. 10:49.95    
39.    Matt Hindes So North Sanpete S1 -4. 10:50.43    
40.    Spencer Rose Fr Cedar S2 -18. 10:51.53    
41.    Matthew Monson Fr Cedar S1 -5. 11:04.34    
42.    Luke Burton Jr Dixie S1 -6. 11:06.49    
43.    Jonathan Fitzgerald Jr Parowan S2 -19. 11:11.03    
44.    Eric Call Jr Snow Canyon S1 -7. 11:17.59    
45.    George Wells Sr Dixie S1 -8. 11:20.98    
46.    Kyler Baker So Canyon View S1 -9. 11:27.48    
47.    Moses Iverson So Hurricane S1 -10. 11:28.07    
48.    Wyatt Gardner Fr Enterprise S1 -11. 11:40.70    
49.    James Anderson Fr Cedar S1 -12. 12:00.30    
50.    Jacob Fife So Snow Canyon S1 -13. 12:03.56    
51.    Eslie Allred Fr North Sanpete S1 -14. 12:10.39    
52.    Adam Campbell Sr Snow Canyon S1 -15. 12:14.01    
53.    Levi Bowles So North Sanpete S1 -16. 12:14.24    
54.    Tyson Schwartz Fr Millard S1 -17. 12:19.73    
55.    Jake Bayless Fr Wasatch Academy S1 -18. 12:41.66    
DNS    Griffin Sanders Fr Hurricane S1 -DNS DNS    
DNS    Luke Jackson Fr North Sanpete S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Cedar 110     
2.  Desert Hills 108 .5   
3.  Hurricane 73 .5   
4.  Pine View 61     
5.  Dixie 57     
6.  Corner Canyon 45     
7.  Canyon View 43     
8.  Millard 35     
9.  Snow Canyon 29     
10.  Ogden 21     
11.  North Sanpete 17     
12.  Valley 6     
12.  Parowan 6     
14.  Wasatch Academy 5