Dixie Invitational 2018
Dixie High School, 350 East 700 South
St. George, UT
April 20, 2018 - April 21, 2018

Girl's 3200 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Rachel Kinikini Fr Hurricane 30.  13:07.00    
2.    Kaylee Long Fr Hurricane 33.  13:16.38    
3.    Kaysha Peterson Fr Canyon View 34.  13:26.22    
4.    Rachel Ball So Corner Canyon 35.  13:28.56    
5.    Janessa Eliason Sr North Sanpete 37.  14:05.07    
6.    Tiffani Cannon Fr Enterprise 38.  14:21.95    
7.    Megan Ashcraft Jr Hurricane 39.  14:31.57    
8.    Megan Seamons Jr Snow Canyon 40.  14:35.79    
9.    Mary Ipson Fr Parowan 41.  15:04.60    
10.    Tamsin Stewart Fr North Sanpete 42.  15:04.68    
11.    Kimberly Courtery Fr North Sanpete 43.  15:11.07    
12.    Lorianna Bradshaw Fr Parowan 44.  16:28.17    
13.    Johanna Peel Sr North Sanpete 45.  16:49.06    
14.    Savanah Thatcher Fr Parowan 46.  18:19.61    
DNS    Cassie Kreyling So Snow Canyon DNS  DNS    
DNS    Karyn Hess Fr Enterprise DNS  DNS    


Girl's 3200 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kali Richardson So Corner Canyon 14.  12:10.36    
2.    Gracie Clements Fr Pine View 15.  12:12.44    
3.    Alexia Larsen So Corner Canyon 19.  12:19.47    
4.    Raili Jenkins Sr Corner Canyon 20.  12:23.91    
5.    Abbey Blair Jr Ogden 21.  12:27.56    
6.    Ember Moat So Millard 22.  12:29.77    
7.    Jenna Boyer Fr Pine View 23.  12:31.40    
8.    Abby Brown Sr Cedar 24.  12:43.37    
9.    Brooke Reed Fr Parowan 25.  12:43.47    
10.    Pyper Holt Fr Pine View 26.  12:48.34    
11.    Purity Kattam So Wasatch Academy 27.  12:59.90    
12.    Chloe Caldwell Fr Ogden 28.  13:01.54    
13.    Makenzie Lawson So Corner Canyon 29.  13:01.55    
14.    Dakota Robinson So Parowan 31.  13:11.43    
15.    Allison Brown Fr Pine View 32.  13:11.47    
16.    Macey Cox So Dixie 36.  13:30.19    
DNS    Herendira Lopez Sr Cedar DNS  DNS    


Girl's 3200 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Samantha Nelson Jr Desert Hills 1.  11:02.86 10  
2.    Bailey Brinkerhoff Jr Desert Hills 2.  11:04.00 8  
3.    Harley Taylor Jr Cedar 3.  11:05.35 6  
4.    Karli Branch Jr Corner Canyon 4.  11:08.65 5  
5.    Jessica Hill So Pine View 5.  11:27.75 4  
6.    Ellie Bushar Sr Pine View 6.  11:29.82 3  
7.    Lauren Luekenga So Desert Hills 7.  11:45.85 2  
8.    Ashley Lagat So Wasatch Academy 8.  11:46.85 1  
9.    Gwen Sepp Fr Dixie 9.  11:50.29    
10.    Sheilah Cheruiyot Jr Wasatch Academy 10.  11:54.13    
11.    Kate Allred So Ogden 11.  11:55.06    
12.    Bonita Gray Fr Ogden 12.  11:57.46    
13.    Malayna Steffensen So Canyon View 13.  12:07.83    
14.    Katie Crabtree Fr Ogden 16.  12:14.19    
15.    Madison Strasner Fr Desert Hills 17.  12:15.32    
16.    Elizabeth Gottfredson Sr Ogden 18.  12:17.68    
DNS    Brooke Thomas So Hurricane DNS  DNS    


Girl's 3200 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Samantha Nelson Jr Desert Hills S3 -1. 11:02.86 10  
2.    Bailey Brinkerhoff Jr Desert Hills S3 -2. 11:04.00 8  
3.    Harley Taylor Jr Cedar S3 -3. 11:05.35 6  
4.    Karli Branch Jr Corner Canyon S3 -4. 11:08.65 5  
5.    Jessica Hill So Pine View S3 -5. 11:27.75 4  
6.    Ellie Bushar Sr Pine View S3 -6. 11:29.82 3  
7.    Lauren Luekenga So Desert Hills S3 -7. 11:45.85 2  
8.    Ashley Lagat So Wasatch Academy S3 -8. 11:46.85 1  
9.    Gwen Sepp Fr Dixie S3 -9. 11:50.29    
10.    Sheilah Cheruiyot Jr Wasatch Academy S3 -10. 11:54.13    
11.    Kate Allred So Ogden S3 -11. 11:55.06    
12.    Bonita Gray Fr Ogden S3 -12. 11:57.46    
13.    Malayna Steffensen So Canyon View S3 -13. 12:07.83    
14.    Kali Richardson So Corner Canyon S2 -1. 12:10.36    
15.    Gracie Clements Fr Pine View S2 -2. 12:12.44    
16.    Katie Crabtree Fr Ogden S3 -14. 12:14.19    
17.    Madison Strasner Fr Desert Hills S3 -15. 12:15.32    
18.    Elizabeth Gottfredson Sr Ogden S3 -16. 12:17.68    
19.    Alexia Larsen So Corner Canyon S2 -3. 12:19.47    
20.    Raili Jenkins Sr Corner Canyon S2 -4. 12:23.91    
21.    Abbey Blair Jr Ogden S2 -5. 12:27.56    
22.    Ember Moat So Millard S2 -6. 12:29.77    
23.    Jenna Boyer Fr Pine View S2 -7. 12:31.40    
24.    Abby Brown Sr Cedar S2 -8. 12:43.37    
25.    Brooke Reed Fr Parowan S2 -9. 12:43.47    
26.    Pyper Holt Fr Pine View S2 -10. 12:48.34    
27.    Purity Kattam So Wasatch Academy S2 -11. 12:59.90    
28.    Chloe Caldwell Fr Ogden S2 -12. 13:01.54    
29.    Makenzie Lawson So Corner Canyon S2 -13. 13:01.55    
30.    Rachel Kinikini Fr Hurricane S1 -1. 13:07.00    
31.    Dakota Robinson So Parowan S2 -14. 13:11.43    
32.    Allison Brown Fr Pine View S2 -15. 13:11.47    
33.    Kaylee Long Fr Hurricane S1 -2. 13:16.38    
34.    Kaysha Peterson Fr Canyon View S1 -3. 13:26.22    
35.    Rachel Ball So Corner Canyon S1 -4. 13:28.56    
36.    Macey Cox So Dixie S2 -16. 13:30.19    
37.    Janessa Eliason Sr North Sanpete S1 -5. 14:05.07    
38.    Tiffani Cannon Fr Enterprise S1 -6. 14:21.95    
39.    Megan Ashcraft Jr Hurricane S1 -7. 14:31.57    
40.    Megan Seamons Jr Snow Canyon S1 -8. 14:35.79    
41.    Mary Ipson Fr Parowan S1 -9. 15:04.60    
42.    Tamsin Stewart Fr North Sanpete S1 -10. 15:04.68    
43.    Kimberly Courtery Fr North Sanpete S1 -11. 15:11.07    
44.    Lorianna Bradshaw Fr Parowan S1 -12. 16:28.17    
45.    Johanna Peel Sr North Sanpete S1 -13. 16:49.06    
46.    Savanah Thatcher Fr Parowan S1 -14. 18:19.61    
DNS    Cassie Kreyling So Snow Canyon S1 -DNS DNS    
DNS    Karyn Hess Fr Enterprise S1 -DNS DNS    
DNS    Brooke Thomas So Hurricane S3 -DNS DNS    
DNS    Herendira Lopez Sr Cedar S2 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Cedar 134     
2.  Desert Hills 105     
3.  Hurricane 59     
4.  Enterprise 51     
5.  Canyon View 47     
6.  Pine View 45     
7.  Corner Canyon 42     
8.  Dixie 31     
9.  Snow Canyon 26     
10.  North Sevier 20     
10.  North Sanpete 20     
12.  Millard 19     
13.  Parowan 6     
14.  Wasatch Academy 4     
15.  Ogden 2