2010 Utah UHSAA State T&F Championships |
Clarence Robison Track - BYU |
Provo, UT |
May 14, 2010 - May 15, 2010 |
Boy's 110 Meter Hurdles 5A Heats |
Heat 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | Wind | ||||||||||||||||||||||||
1. | Tyrone Sagapolutele | Sr | Riverton HS | 1. | 15.02 | q | +1.2 | q | |||||||||||||||||||||
2. | Kyler Sprague | Sr | Davis HS | 3. | 15.14 | q | +1.2 | q | |||||||||||||||||||||
3. | Jacob Peterson | Sr | Riverton HS | 7. | 15.79 | q | +1.2 | q | |||||||||||||||||||||
4. | Ryan Jensen | So | Alta HS | 10. | 16.19 | +1.2 | |||||||||||||||||||||||
5. | Barend Hancock | Sr | Riverton HS | 13. | 16.47 | +1.2 | |||||||||||||||||||||||
6. | Jayden Epperson | Jr | Murray HS | 14. | 16.92 | +1.2 | |||||||||||||||||||||||
7. | Ellliott Wood | Jr | Alta HS | 16. | 17.09 | +1.2 | |||||||||||||||||||||||
DQ | Nadan Hosea | Jr | Cottonwood HS | DQ | DQ | +1.2 | |||||||||||||||||||||||
Under Hurdle 3 |
Boy's 110 Meter Hurdles 5A Heats |
Heat 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | Wind | ||||||||||||||||||||||||
1. | Jordan Nelson | Jr | Copper Hills HS | 2. | 15.02 | q | +0.9 | q | |||||||||||||||||||||
2. | Chris Jackson | Sr | Syracuse HS | 4. | 15.27 | q | +0.9 | q | |||||||||||||||||||||
3. | Dalton Facer | Jr | Davis HS | 5. | 15.35 | q | +0.9 | q | |||||||||||||||||||||
4. | Mark Paige | Sr | Layton HS | 6. | 15.45 | q | +0.9 | q | |||||||||||||||||||||
5. | Alec Pectol | Sr | Davis HS | 8. | 16.00 | q | +0.9 | q | |||||||||||||||||||||
6. | Danny Thompson | Sr | Hillcrest HS | 9. | 16.18 | q | +0.9 | q | |||||||||||||||||||||
7. | Algernon Brown | Sr | Skyline HS | 11. | 16.27 | +0.9 | |||||||||||||||||||||||
8. | Mark Huff | Sr | American Fork HS | 12. | 16.45 | +0.9 | |||||||||||||||||||||||
9. | Nathan Lewis | So | West HS | 15. | 17.06 | +0.9 | |||||||||||||||||||||||
Boy's 110 Meter Hurdles 5A Heats | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Overall | Year | Team | Heat | Time | Wind | ||||||||||||||||||||||||
1. | Tyrone Sagapolutele | Sr | Riverton HS | H1 | -1. | 15.02 | q | +1.2 | q | ||||||||||||||||||||
2. | Jordan Nelson | Jr | Copper Hills HS | H2 | -1. | 15.02 | q | +0.9 | q | ||||||||||||||||||||
3. | Kyler Sprague | Sr | Davis HS | H1 | -2. | 15.14 | q | +1.2 | q | ||||||||||||||||||||
4. | Chris Jackson | Sr | Syracuse HS | H2 | -2. | 15.27 | q | +0.9 | q | ||||||||||||||||||||
5. | Dalton Facer | Jr | Davis HS | H2 | -3. | 15.35 | q | +0.9 | q | ||||||||||||||||||||
6. | Mark Paige | Sr | Layton HS | H2 | -4. | 15.45 | q | +0.9 | q | ||||||||||||||||||||
7. | Jacob Peterson | Sr | Riverton HS | H1 | -3. | 15.79 | q | +1.2 | q | ||||||||||||||||||||
8. | Alec Pectol | Sr | Davis HS | H2 | -5. | 16.00 | q | +0.9 | q | ||||||||||||||||||||
9. | Danny Thompson | Sr | Hillcrest HS | H2 | -6. | 16.18 | q | +0.9 | q | ||||||||||||||||||||
10. | Ryan Jensen | So | Alta HS | H1 | -4. | 16.19 | +1.2 | ||||||||||||||||||||||
11. | Algernon Brown | Sr | Skyline HS | H2 | -7. | 16.27 | +0.9 | ||||||||||||||||||||||
12. | Mark Huff | Sr | American Fork HS | H2 | -8. | 16.45 | +0.9 | ||||||||||||||||||||||
13. | Barend Hancock | Sr | Riverton HS | H1 | -5. | 16.47 | +1.2 | ||||||||||||||||||||||
14. | Jayden Epperson | Jr | Murray HS | H1 | -6. | 16.92 | +1.2 | ||||||||||||||||||||||
15. | Nathan Lewis | So | West HS | H2 | -9. | 17.06 | +0.9 | ||||||||||||||||||||||
16. | Ellliott Wood | Jr | Alta HS | H1 | -7. | 17.09 | +1.2 | ||||||||||||||||||||||
DQ | Nadan Hosea | Jr | Cottonwood HS | H1 | -DQ | DQ | +1.2 | ||||||||||||||||||||||
Under Hurdle 3 |