Uintah Invitational
Uintah High School
Vernal, UT
April 8, 2011

Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Dallas McDavid Jr Wasatch High School 14.  11.99 +3.6    
2.    Alex Flack Jr Wasatch High School 21.  12.59 +3.6    
3.    Dakota Knight Fr Union High School 24.  12.82 +3.6    
4.    Tyler Grow Sr Manila HS 27.  13.65 +3.6    
5.    George Ady So Union High School 30.  13.85 +3.6    
6.    Keenan Taveapont So Uintah River High School 31.  13.89 +3.6    
7.    Daniel Padilla Sr Uintah River High School 34.  16.02 +3.6    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Carson Gilbert Fr Union High School 26.  13.11 +3.4    
2.    Jared Bywater So Wasatch High School 28.  13.74 +3.4    
3.    Chris Staley So Rangely High School 29.  13.81 +3.4    
4.    Richard Sellers Fr Rich High Boys 32.  14.81 +3.4    
5.    Vince Edwards Fr Carbon High 33.  15.17 +3.4    
6.    Tyrell Begay Fr Uintah River High School 35.  16.88 +3.4    
7.    Trevor Lindsay Fr Altamont High School 36.  20.28 +3.4    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Kyle Foy So Altamont High School 11.  11.94 +2.2    
2.    Colton Coombs So Rangely High School 13.  11.95 +2.2    
3.    Trevor Silva Sr Rich High Boys 15.  12.07 +2.2    
4.    Phil Peart Sr Rich High Boys 20.  12.37 +2.2    
5.    Colten Ferrin Jr Manila HS 22.  12.70 +2.2    
6.    Connor Phelan Fr Rangely High School 23.  12.77 +2.2    
7.    Khristian Anderson Fr Altamont High School 25.  12.90 +2.2    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Austin Gallyer Jr Altamont High School 2.  11.56 +3.5 8  
2.    Cody Groll Sr Rich High Boys 5.  11.79 +3.5 4  
3.    Cole Barlow Sr Rangely High School 8.  11.89 +3.5 1  
4.    Nick Peterson So Uintah HS 16.  12.19 +3.5    
5.    Brandon Gibson Sr Carbon High 17.  12.29 +3.5    
6.    Devin Davis Jr Duchesne HS 18.  12.32 +3.5    
6.    Matt Muir Fr Duchesne HS 18.  12.32 +3.5    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Macoy Young Jr Duchesne HS 1.  11.39 +1.6 10  
2.    Sioneofa Lapuaho Jr Union High School 3.  11.75 +1.6 6  
3.    Tyler Johnson Sr Uintah HS 4.  11.78 +1.6 5  
4.    Dalton Nelson So Carbon High 6.  11.85 +1.6 3  
5.    Kiersten Gross Jr Uintah HS 7.  11.88 +1.6 2  
6.    Derek Quinton Sr Carbon High 9.  11.91 +1.6    
7.    Levi Nielson Jr Uintah HS 10.  11.92 +1.6    
8.    Shiaba Allen Jr Duchesne HS 11.  11.94 +1.6    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time  Wind Score

1.    Macoy Young Jr Duchesne HS S5 -1. 11.39 +1.6 10  
2.    Austin Gallyer Jr Altamont High School S4 -1. 11.56 +3.5 8  
3.    Sioneofa Lapuaho Jr Union High School S5 -2. 11.75 +1.6 6  
4.    Tyler Johnson Sr Uintah HS S5 -3. 11.78 +1.6 5  
5.    Cody Groll Sr Rich High Boys S4 -2. 11.79 +3.5 4  
6.    Dalton Nelson So Carbon High S5 -4. 11.85 +1.6 3  
7.    Kiersten Gross Jr Uintah HS S5 -5. 11.88 +1.6 2  
8.    Cole Barlow Sr Rangely High School S4 -3. 11.89 +3.5 1  
9.    Derek Quinton Sr Carbon High S5 -6. 11.91 +1.6    
10.    Levi Nielson Jr Uintah HS S5 -7. 11.92 +1.6    
11.    Shiaba Allen Jr Duchesne HS S5 -8. 11.94 +1.6    
11.    Kyle Foy So Altamont High School S3 -1. 11.94 +2.2    
13.    Colton Coombs So Rangely High School S3 -2. 11.95 +2.2    
14.    Dallas McDavid Jr Wasatch High School S1 -1. 11.99 +3.6    
15.    Trevor Silva Sr Rich High Boys S3 -3. 12.07 +2.2    
16.    Nick Peterson So Uintah HS S4 -4. 12.19 +3.5    
17.    Brandon Gibson Sr Carbon High S4 -5. 12.29 +3.5    
18.    Devin Davis Jr Duchesne HS S4 -6. 12.32 +3.5    
18.    Matt Muir Fr Duchesne HS S4 -6. 12.32 +3.5    
20.    Phil Peart Sr Rich High Boys S3 -4. 12.37 +2.2    
21.    Alex Flack Jr Wasatch High School S1 -2. 12.59 +3.6    
22.    Colten Ferrin Jr Manila HS S3 -5. 12.70 +2.2    
23.    Connor Phelan Fr Rangely High School S3 -6. 12.77 +2.2    
24.    Dakota Knight Fr Union High School S1 -3. 12.82 +3.6    
25.    Khristian Anderson Fr Altamont High School S3 -7. 12.90 +2.2    
26.    Carson Gilbert Fr Union High School S2 -1. 13.11 +3.4    
27.    Tyler Grow Sr Manila HS S1 -4. 13.65 +3.6    
28.    Jared Bywater So Wasatch High School S2 -2. 13.74 +3.4    
29.    Chris Staley So Rangely High School S2 -3. 13.81 +3.4    
30.    George Ady So Union High School S1 -5. 13.85 +3.6    
31.    Keenan Taveapont So Uintah River High School S1 -6. 13.89 +3.6    
32.    Richard Sellers Fr Rich High Boys S2 -4. 14.81 +3.4    
33.    Vince Edwards Fr Carbon High S2 -5. 15.17 +3.4    
34.    Daniel Padilla Sr Uintah River High School S1 -7. 16.02 +3.6    
35.    Tyrell Begay Fr Uintah River High School S2 -6. 16.88 +3.4    
36.    Trevor Lindsay Fr Altamont High School S2 -7. 20.28 +3.4    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Uintah HS 123     
2.  Carbon High 118     
3.  Union High School 81     
4.  Rich High Boys 77 .5   
5.  Duchesne HS 71     
6.  Altamont High School 59     
7.  Wasatch High School 40     
8.  Rangely High School 23 .5   
9.  Tabiona High School 18     
10.  Manila HS 11     
11.  Uintah River High School 1