Uintah Invitational
Uintah High School
Vernal, UT
April 8, 2011

Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Monte Clyde So Tabiona High School 22.  1:02.32    
2.    Kaden Thomson So Rich High Boys 24.  1:04.06    
3.    Michael Perry Sr Altamont High School 25.  1:05.19    
4.    Glen Peterson Fr Wasatch High School 26.  1:09.53    
DNS    Justin Prosser 12 Unattached DNS  DNS    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Geoffery Taylor Jr Rich High Boys 19.  1:00.8    
2.    Dustin Webb Jr Wasatch High School 20.  1:01.2    
3.    Jared Bywater So Wasatch High School 21.  1:01.57    
4.    Jory Hall So Altamont High School 28.  1:15.42    
5.    Caden Barthlome Fr Rich High Boys 29.  59:23.00    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kyle Foy So Altamont High School 7.  56.81 2  
2.    Matt Muir Fr Duchesne HS 9.  58.18    
3.    Tim Price Fr Wasatch High School 14.  58.92    
4.    William Scoggins Sr Rangely High School 16.  59.68    
5.    Jeff Brighton So Union High School 17.  59.82    
6.    Ben Rose Fr Manila HS 18.  59.92    
7.    Rockwell Richardson Fr Altamont High School 27.  1:11.96    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Stefan Larsen Sr Carbon High 3.  55.63 5 .500
2.    Jameson Gilbert Sr Union High School 6.  56.67 3  
3.    Nick Peterson So Uintah HS 8.  57.67 1  
4.    Kane Nealley Jr Duchesne HS 10.  58.2    
5.    Connor Phelan Fr Rangely High School 11.  58.43    
6.    Ethan Peacock Jr Rangely High School 12.  58.6    
7.    Richard Potter Sr Union High School 13.  58.77    
8.    McKade Nielsen So Duchesne HS 15.  59.5    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Tyler Johnson Sr Uintah HS 1.  53.66 10  
2.    Zach Smuin So Uintah HS 2.  53.70 8  
3.    Luke Olsen So Carbon High 3.  55.63 5 .500
4.    Levi Watkins Sr Uintah HS 5.  56.50 4  
5.    Andrew Morton Fr Rangely High School 23.  1:03.74    
DNS    Macoy Young Jr Duchesne HS DNS  DNS    
DNS    Austin Groll So Rich High Boys DNS  DNS    
DNS    Jed Morley Jr Union High School DNS  DNS    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Tyler Johnson Sr Uintah HS S5 -1. 53.66 10  
2.    Zach Smuin So Uintah HS S5 -2. 53.70 8  
3.    Luke Olsen So Carbon High S5 -3. 55.63 5 .500
3.    Stefan Larsen Sr Carbon High S4 -1. 55.63 5 .500
5.    Levi Watkins Sr Uintah HS S5 -4. 56.50 4  
6.    Jameson Gilbert Sr Union High School S4 -2. 56.67 3  
7.    Kyle Foy So Altamont High School S3 -1. 56.81 2  
8.    Nick Peterson So Uintah HS S4 -3. 57.67 1  
9.    Matt Muir Fr Duchesne HS S3 -2. 58.18    
10.    Kane Nealley Jr Duchesne HS S4 -4. 58.2    
11.    Connor Phelan Fr Rangely High School S4 -5. 58.43    
12.    Ethan Peacock Jr Rangely High School S4 -6. 58.6    
13.    Richard Potter Sr Union High School S4 -7. 58.77    
14.    Tim Price Fr Wasatch High School S3 -3. 58.92    
15.    McKade Nielsen So Duchesne HS S4 -8. 59.5    
16.    William Scoggins Sr Rangely High School S3 -4. 59.68    
17.    Jeff Brighton So Union High School S3 -5. 59.82    
18.    Ben Rose Fr Manila HS S3 -6. 59.92    
19.    Geoffery Taylor Jr Rich High Boys S2 -1. 1:00.8    
20.    Dustin Webb Jr Wasatch High School S2 -2. 1:01.2    
21.    Jared Bywater So Wasatch High School S2 -3. 1:01.57    
22.    Monte Clyde So Tabiona High School S1 -1. 1:02.32    
23.    Andrew Morton Fr Rangely High School S5 -5. 1:03.74    
24.    Kaden Thomson So Rich High Boys S1 -2. 1:04.06    
25.    Michael Perry Sr Altamont High School S1 -3. 1:05.19    
26.    Glen Peterson Fr Wasatch High School S1 -4. 1:09.53    
27.    Rockwell Richardson Fr Altamont High School S3 -7. 1:11.96    
28.    Jory Hall So Altamont High School S2 -4. 1:15.42    
29.    Caden Barthlome Fr Rich High Boys S2 -5. 59:23.00    
DNS    Macoy Young Jr Duchesne HS S5 -DNS DNS    
DNS    Justin Prosser 12 Unattached S1 -DNS DNS    
DNS    Austin Groll So Rich High Boys S5 -DNS DNS    
DNS    Jed Morley Jr Union High School S5 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Uintah HS 123     
2.  Carbon High 118     
3.  Union High School 81     
4.  Rich High Boys 77 .5   
5.  Duchesne HS 71     
6.  Altamont High School 59     
7.  Wasatch High School 40     
8.  Rangely High School 23 .5   
9.  Tabiona High School 18     
10.  Manila HS 11     
11.  Uintah River High School 1