Uintah Invitational
Uintah High School
Vernal, UT
April 8, 2011

Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Matthew Northcott Jr Manila HS 14.  5:29.26    
2.    David Brown Fr Wasatch High School 15.  5:29.91    
3.    Dale Nielsen Fr Rangely High School 16.  5:32.77    
4.    Evan Taylor Jr Wasatch High School 18.  5:34.09    
5.    Alex Farnsworth Jr Duchesne HS 20.  5:42.80    
6.    Caden Barthlome Fr Rich High Boys 22.  5:44.19    
7.    Austin Atkinson Sr Duchesne HS 23.  5:47.80    
8.    Cameron Miller So Union High School 24.  5:48.66    
9.    Tanner Lewis Sr Duchesne HS 25.  5:50.12    
10.    Parker Pearson Fr Uintah HS 26.  5:52.16    
11.    Jacob Price So Union High School 27.  5:52.94    
12.    John B Fr Wasatch High School 28.  5:58.22    
13.    Alex Gathurum Fr Duchesne HS 29.  5:58.94    
14.    Spencer White Fr Uintah HS 30.  6:01.47    
15.    Steele Handy Fr Manila HS 31.  6:15.94    
16.    Cameron Van Tassell Jr Tabiona High School 32.  6:17.81    
17.    Wilson Graves So Wasatch High School 33.  6:20.44    
18.    Talmage Richardson Fr Altamont High School 34.  6:37.69    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Vance Weston Fr Rich High Boys 1.  4:55.63 10  
2.    Keith Powell Jr Union High School 2.  4:58.88 8  
3.    Kiley Gross Jr Uintah HS 3.  5:02.06 6  
4.    Austin Groll So Rich High Boys 4.  5:05.27 5  
5.    Cody Hunt Jr Carbon High 5.  5:07.70 4  
6.    Austin Pullan So Carbon High 6.  5:09.78 3  
7.    Justin Hepworth So Carbon High 7.  5:11.41 2  
8.    Devin Wiliams Sr Rangely High School 8.  5:12.12 1  
9.    Jeremy Zachary Jr Wasatch High School 9.  5:16.10    
10.    Dylan Lindsay Fr Altamont High School 10.  5:20.36    
11.    Braden Gregory So Uintah HS 11.  5:20.98    
12.    Jordan Allred Jr Duchesne HS 12.  5:23.52    
13.    Bramdon Linkogle Jr Rich High Boys 13.  5:27.98    
14.    Tanner Nielsen Fr Rangely High School 17.  5:33.01    
15.    Aaron Marshall Jr Uintah HS 19.  5:40.88    
16.    Lance Walker Sr Altamont High School 21.  5:43.06    
DNS    Justin Redd Jr Uintah HS DNS  DNS    
DNS    Dallin Leifson Jr Rich High Boys DNS  DNS    
DNS    Rocky Fuentes Fr Wasatch High School DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Vance Weston Fr Rich High Boys S2 -1. 4:55.63 10  
2.    Keith Powell Jr Union High School S2 -2. 4:58.88 8  
3.    Kiley Gross Jr Uintah HS S2 -3. 5:02.06 6  
4.    Austin Groll So Rich High Boys S2 -4. 5:05.27 5  
5.    Cody Hunt Jr Carbon High S2 -5. 5:07.70 4  
6.    Austin Pullan So Carbon High S2 -6. 5:09.78 3  
7.    Justin Hepworth So Carbon High S2 -7. 5:11.41 2  
8.    Devin Wiliams Sr Rangely High School S2 -8. 5:12.12 1  
9.    Jeremy Zachary Jr Wasatch High School S2 -9. 5:16.10    
10.    Dylan Lindsay Fr Altamont High School S2 -10. 5:20.36    
11.    Braden Gregory So Uintah HS S2 -11. 5:20.98    
12.    Jordan Allred Jr Duchesne HS S2 -12. 5:23.52    
13.    Bramdon Linkogle Jr Rich High Boys S2 -13. 5:27.98    
14.    Matthew Northcott Jr Manila HS S1 -1. 5:29.26    
15.    David Brown Fr Wasatch High School S1 -2. 5:29.91    
16.    Dale Nielsen Fr Rangely High School S1 -3. 5:32.77    
17.    Tanner Nielsen Fr Rangely High School S2 -14. 5:33.01    
18.    Evan Taylor Jr Wasatch High School S1 -4. 5:34.09    
19.    Aaron Marshall Jr Uintah HS S2 -15. 5:40.88    
20.    Alex Farnsworth Jr Duchesne HS S1 -5. 5:42.80    
21.    Lance Walker Sr Altamont High School S2 -16. 5:43.06    
22.    Caden Barthlome Fr Rich High Boys S1 -6. 5:44.19    
23.    Austin Atkinson Sr Duchesne HS S1 -7. 5:47.80    
24.    Cameron Miller So Union High School S1 -8. 5:48.66    
25.    Tanner Lewis Sr Duchesne HS S1 -9. 5:50.12    
26.    Parker Pearson Fr Uintah HS S1 -10. 5:52.16    
27.    Jacob Price So Union High School S1 -11. 5:52.94    
28.    John B Fr Wasatch High School S1 -12. 5:58.22    
29.    Alex Gathurum Fr Duchesne HS S1 -13. 5:58.94    
30.    Spencer White Fr Uintah HS S1 -14. 6:01.47    
31.    Steele Handy Fr Manila HS S1 -15. 6:15.94    
32.    Cameron Van Tassell Jr Tabiona High School S1 -16. 6:17.81    
33.    Wilson Graves So Wasatch High School S1 -17. 6:20.44    
34.    Talmage Richardson Fr Altamont High School S1 -18. 6:37.69    
DNS    Justin Redd Jr Uintah HS S2 -DNS DNS    
DNS    Dallin Leifson Jr Rich High Boys S2 -DNS DNS    
DNS    Rocky Fuentes Fr Wasatch High School S2 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Uintah HS 123     
2.  Carbon High 118     
3.  Union High School 81     
4.  Rich High Boys 77 .5   
5.  Duchesne HS 71     
6.  Altamont High School 59     
7.  Wasatch High School 40     
8.  Rangely High School 23 .5   
9.  Tabiona High School 18     
10.  Manila HS 11     
11.  Uintah River High School 1