2013 Carbon High School Farm Bureau Invitational
Carbon High School
Price, UT
April 13, 2013

Boy's 110 Meter Hurdles Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Wyatt Hansen Sr Carbon High School 9.  18.63 -1.8    
2.    Matt Mecham So Emery High School 15.  20.84 -1.8    
3.    Brent Keller Sr Carbon High School 17.  21.10 -1.8    
4.    Nathan Dale Jr Stansbury High School 18.  21.72 -1.8    
5.    Preston Macdonald Fr San Juan High School 19.  21.79 -1.8    
6.    Westyn Drake Fr Union High School 20.  22.72 -1.8    
7.    Gavin Henrie Fr Union High School 21.  23.58 -1.8    
8.    Kaden Earl Fr Union High School 22.  24.84 -1.8    


Boy's 110 Meter Hurdles Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Harley Hakert Sr Uintah HS 6.  16.96 -1.6 3  
2.    Eric Ferrone Jr Juan Diego Catholic HS 8.  18.33 -1.6 1  
3.    Chase Atterman Jr Juan Diego Catholic HS 10.  18.69 -1.6    
4.    Davin Lyman So San Juan High School 11.  19.08 -1.6    
5.    Ben Steele Fr Stansbury High School 12.  19.26 -1.6    
6.    Dylon Henrie Jr Union High School 14.  20.23 -1.6    
7.    Devon Johnson Fr Juan Diego Catholic HS 16.  20.90 -1.6    
DQ    Jordan Bryant Jr Grand County DQ  DQ -1.6    


Boy's 110 Meter Hurdles Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Ammon Mitchell Sr San Juan High School 1.  14.57 -1.6 10  
2.    Lance Allen Jr Richfield HS 2.  14.85 -1.6 8  
3.    J t Bagley Jr Richfield HS 3.  15.75 -1.6 6  
4.    Brendon Jorgensen Sr Emery High School 4.  16.17 -1.6 5  
5.    Ryder Rippstein So Richfield HS 5.  16.88 -1.6 4  
6.    Brendon Pugh Fr San Juan High School 7.  18.05 -1.6 2  
7.    Kordell Johnson Sr Juan Diego Catholic HS 13.  20.19 -1.6    
DQ    Andy Bathemess Jr Grand County DQ  DQ -1.6    


Boy's 110 Meter Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time  Wind Score

1.    Ammon Mitchell Sr San Juan High School S3 -1. 14.57 -1.6 10  
2.    Lance Allen Jr Richfield HS S3 -2. 14.85 -1.6 8  
3.    J t Bagley Jr Richfield HS S3 -3. 15.75 -1.6 6  
4.    Brendon Jorgensen Sr Emery High School S3 -4. 16.17 -1.6 5  
5.    Ryder Rippstein So Richfield HS S3 -5. 16.88 -1.6 4  
6.    Harley Hakert Sr Uintah HS S2 -1. 16.96 -1.6 3  
7.    Brendon Pugh Fr San Juan High School S3 -6. 18.05 -1.6 2  
8.    Eric Ferrone Jr Juan Diego Catholic HS S2 -2. 18.33 -1.6 1  
9.    Wyatt Hansen Sr Carbon High School S1 -1. 18.63 -1.8    
10.    Chase Atterman Jr Juan Diego Catholic HS S2 -3. 18.69 -1.6    
11.    Davin Lyman So San Juan High School S2 -4. 19.08 -1.6    
12.    Ben Steele Fr Stansbury High School S2 -5. 19.26 -1.6    
13.    Kordell Johnson Sr Juan Diego Catholic HS S3 -7. 20.19 -1.6    
14.    Dylon Henrie Jr Union High School S2 -6. 20.23 -1.6    
15.    Matt Mecham So Emery High School S1 -2. 20.84 -1.8    
16.    Devon Johnson Fr Juan Diego Catholic HS S2 -7. 20.90 -1.6    
17.    Brent Keller Sr Carbon High School S1 -3. 21.10 -1.8    
18.    Nathan Dale Jr Stansbury High School S1 -4. 21.72 -1.8    
19.    Preston Macdonald Fr San Juan High School S1 -5. 21.79 -1.8    
20.    Westyn Drake Fr Union High School S1 -6. 22.72 -1.8    
21.    Gavin Henrie Fr Union High School S1 -7. 23.58 -1.8    
22.    Kaden Earl Fr Union High School S1 -8. 24.84 -1.8    
DQ    Jordan Bryant Jr Grand County S2 -DQ DQ -1.6    
DQ    Andy Bathemess Jr Grand County S3 -DQ DQ -1.6    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Richfield HS 170     
2.  Stansbury High School 145     
3.  Grand County 61     
4.  San Juan High School 51     
5.  Uintah HS 48     
6.  Juan Diego Catholic HS 45     
7.  Emery High School 42     
8.  Carbon High School 23     
9.  Union High School 19     
10.  Duchesne HS 6     
11.  Wayne High School 4     
12.  Green River High School 3