2013 Carbon High School Farm Bureau Invitational
Carbon High School
Price, UT
April 13, 2013

Boy's 800 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Alex Gatherum Jr Duchesne HS 15.  2:19.17    
2.    Aaron Brower Sr Emery High School 16.  2:20.72    
3.    Stockton Barney Fr North Sevier 18.  2:26.29    
4.    Jaden Ellett Fr Wayne High School 19.  2:26.38    
5.    Austin Valentine Fr Uintah HS 20.  2:28.45    
6.    Andrew Hugentobler So Grand County 21.  2:28.46    
7.    Davis Thompson Sr Emery High School 22.  2:28.85    
8.    Carson Woodley Sr Juan Diego Catholic HS 23.  2:29.40    
9.    Aaron Dockins Fr Uintah HS 24.  2:29.70    
10.    Caden Henderson So Uintah HS 25.  2:33.17    
11.    Brendon Merrell So Uintah HS 27.  2:40.74    
12.    Matthew Ludwig Fr Tabiona HS 28.  2:49.52    
13.    Brendan Gatherum Fr Duchesne HS 29.  3:04.83    
DNS    Tommy Rowley Fr Duchesne HS DNS  DNS    
DNS    Jayden Powell So Carbon High School DNS  DNS    
DNS    Rockwell Richardson Jr Union High School DNS  DNS    
DNS    Thory Van Dyke Sr Carbon High School DNS  DNS    


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Garrett Marsing Jr Carbon High School 1.  1:58.65 10  
2.    Burton Griffin Jr Richfield HS 2.  1:59.81 8  
3.    Austin Slade Sr Stansbury High School 3.  2:03.86 6  
4.    Caleb Monsen Sr Richfield HS 4.  2:04.06 5  
5.    Jackson Knowles Jr Grand County 5.  2:06.32 4  
6.    Collin Pace Sr Richfield HS 6.  2:06.36 3  
7.    Jeff Brighton Sr Union High School 7.  2:08.70 2  
8.    Jacob Maughan Sr Stansbury High School 8.  2:09.12 1  
9.    Christian Sherrow Jr San Juan High School 9.  2:09.77    
10.    Tanner Jensen Jr Stansbury High School 10.  2:10.19    
11.    Tyler Pulli Sr Emery High School 11.  2:10.48    
12.    Taylor Graves Jr Stansbury High School 12.  2:11.27    
13.    Joe Hickey Sr Juan Diego Catholic HS 13.  2:12.91    
14.    Matt Griffin Fr Richfield HS 14.  2:13.47    
15.    Braden Meyer Jr San Juan High School 17.  2:20.74    
16.    Mason Tranter So Grand County 26.  2:36.61    


Boy's 800 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Garrett Marsing Jr Carbon High School S2 -1. 1:58.65 10  
2.    Burton Griffin Jr Richfield HS S2 -2. 1:59.81 8  
3.    Austin Slade Sr Stansbury High School S2 -3. 2:03.86 6  
4.    Caleb Monsen Sr Richfield HS S2 -4. 2:04.06 5  
5.    Jackson Knowles Jr Grand County S2 -5. 2:06.32 4  
6.    Collin Pace Sr Richfield HS S2 -6. 2:06.36 3  
7.    Jeff Brighton Sr Union High School S2 -7. 2:08.70 2  
8.    Jacob Maughan Sr Stansbury High School S2 -8. 2:09.12 1  
9.    Christian Sherrow Jr San Juan High School S2 -9. 2:09.77    
10.    Tanner Jensen Jr Stansbury High School S2 -10. 2:10.19    
11.    Tyler Pulli Sr Emery High School S2 -11. 2:10.48    
12.    Taylor Graves Jr Stansbury High School S2 -12. 2:11.27    
13.    Joe Hickey Sr Juan Diego Catholic HS S2 -13. 2:12.91    
14.    Matt Griffin Fr Richfield HS S2 -14. 2:13.47    
15.    Alex Gatherum Jr Duchesne HS S1 -1. 2:19.17    
16.    Aaron Brower Sr Emery High School S1 -2. 2:20.72    
17.    Braden Meyer Jr San Juan High School S2 -15. 2:20.74    
18.    Stockton Barney Fr North Sevier S1 -3. 2:26.29    
19.    Jaden Ellett Fr Wayne High School S1 -4. 2:26.38    
20.    Austin Valentine Fr Uintah HS S1 -5. 2:28.45    
21.    Andrew Hugentobler So Grand County S1 -6. 2:28.46    
22.    Davis Thompson Sr Emery High School S1 -7. 2:28.85    
23.    Carson Woodley Sr Juan Diego Catholic HS S1 -8. 2:29.40    
24.    Aaron Dockins Fr Uintah HS S1 -9. 2:29.70    
25.    Caden Henderson So Uintah HS S1 -10. 2:33.17    
26.    Mason Tranter So Grand County S2 -16. 2:36.61    
27.    Brendon Merrell So Uintah HS S1 -11. 2:40.74    
28.    Matthew Ludwig Fr Tabiona HS S1 -12. 2:49.52    
29.    Brendan Gatherum Fr Duchesne HS S1 -13. 3:04.83    
DNS    Tommy Rowley Fr Duchesne HS S1 -DNS DNS    
DNS    Jayden Powell So Carbon High School S1 -DNS DNS    
DNS    Rockwell Richardson Jr Union High School S1 -DNS DNS    
DNS    Thory Van Dyke Sr Carbon High School S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Richfield HS 170     
2.  Stansbury High School 145     
3.  Grand County 61     
4.  San Juan High School 51     
5.  Uintah HS 48     
6.  Juan Diego Catholic HS 45     
7.  Emery High School 42     
8.  Carbon High School 23     
9.  Union High School 19     
10.  Duchesne HS 6     
11.  Wayne High School 4     
12.  Green River High School 3