2014 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 17, 2014 - January 18, 2014

Boy's 200M Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

DNS    Nathaniel Maxfield Sr West Jordan HS DNS  DNS
DNS    Eric Morgan 8 Park City TC DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jake Jutkins So Herriman HS 37.  24.97
2.    Jordan Smith Jr Herriman HS 38.  24.99
3.    Colton Anderson Jr Park City TC 48.  25.58
4.    Tray Richardson Jr Carbon HS 76.  27.22


Boy's 200M Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jonathan Edmonds Sr Brighton HS 22.  24.48
2.    Dallin Quinton Jr Carbon HS 39.  25.02
3.    Braxton Mills Jr Summit Academy HS 59.  26.11
4.    Caleb Nelson Jr Carbon HS 92.  28.62


Boy's 200M Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Zachary Baker Jr Salem Hills HS 62.  26.28
2.    Brennan Clark Jr Bingham HS 65.  26.33
3.    Devon Day Jr Carbon HS 86.  28.29
DNS    Kyle Strauss Jr Herriman HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Garrett Stroh Sr Hillcrest HS 13.  24.05
2.    Jessie Sanders Jr Star Valley HS-WY 34.  24.89
3.    Peter Kim Jr Hillcrest HS 53.  25.79
4.    Gerald Skinner Sr Star Valley HS-WY 70.  26.64


Boy's 200M Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Miles Trujillo Jr Evanston HS-WY 61.  26.17
2.    Beau Ash Jr Star Valley HS-WY 80.  27.73
3.    Draper Robinson Jr Evanston HS-WY 90.  28.54
4.    Cameron OBrien Fr Star Valley HS-WY 99.  34.14


Boy's 200M Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Junior Tovar So Unattached 11.  23.90
2.    Logan Prete Jr Evanston HS-WY 75.  27.18
3.    Kye Odde So Evanston HS-WY 87.  28.33
DNS    Steve Congram So Mercury Track Club DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

DNS    Bryson Tanner So Payson HS DNS  DNS
DNS    Darius Workman Fr Skyline HS DNS  DNS
DNS    Parker McVey Jr Summit Academy HS DNS  DNS
DNS    Jacob Baldwin Bingham HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Josh Garrand Junior Riverton HS 69.  26.59
2.    Drew Schanno Fr Rock Springs HS-WY 93.  29.05
3.    Nicholas Cannell Fr Juab HS 94.  29.46
4.    Andrew Bosh Jr Juab HS 98.  32.77


Boy's 200M Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chad Swim So Davis HS 51.  25.72
2.    Brenden Lapp Fr Rock Springs HS-WY 88.  28.37
3.    Trent Rasmussen Fr Rock Springs HS-WY 95.  30.04
4.    Kenyon Comstock Fr Rock Springs HS-WY 97.  31.70


Boy's 200M Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Cole Biedermann Jr Skyline HS 71.  26.76
2.    Michael Drinkall Sr Woods Cross HS 78.  27.32
3.    Spencer Greene Sr Green River HS-WY 82.  27.82
4.    Edgar Arana Sr Rock Springs HS-WY 91.  28.60


Boy's 200M Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nate Lee Jr White Pine HS-NV 63.  26.29
2.    Reece Clingenpeel Jr Green River HS-WY 67.  26.47
3.    Victor Alatorre Sr Green River HS-WY 81.  27.80
4.    Drew Hansen Sr Riverton HS 89.  28.45


Boy's 200M Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Blake Kvarfordt Sr Desert Hills HS 54.  25.88
2.    Riley Yeager So Green River HS-WY 79.  27.53
3.    Isaac Parker Sr Green River HS-WY 96.  30.59
DNS    Blake Wright Sr Lehi HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Drew Carollo Sr Green River HS-WY 44.  25.32
2.    Austin Moffitt Sr Green River HS-WY 68.  26.51
3.    McGyver Clark So Davis HS 77.  27.28
4.    Joshua Rawson Fr Rock Springs HS-WY 84.  27.94


Boy's 200M Timed Finals

Section 15
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Caleb Whitney Jr Desert Hills HS 47.  25.45
2.    Douglas Obrocto Fr Rock Springs HS-WY 55.  25.89
3.    Tommy Tran Fr Desert Hills HS 71.  26.76
DNS    Cameron Hicks Sr Woods Cross HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 16
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Vedran Josipovic Jr Olympus HS 52.  25.76
2.    Ben Godfrey Jr Davis HS 57.  26.00
3.    Austin Hansen So Desert Hills HS 64.  26.31
4.    Bradley Earl Fr Desert Hills HS 73.  26.82


Boy's 200M Timed Finals

Section 17
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ryan Jensen Sr Unattached 15.  24.12
2.    Garrick Sharp So Desert Hills HS 56.  25.95
3.    Stetson Wood So Desert Hills HS 66.  26.40
4.    Wyatt Black Sr Payson HS 85.  28.24


Boy's 200M Timed Finals

Section 18
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Griffin Hill So Davis HS 28.  24.72
2.    Broderic Hall Jr Syracuse HS 42.  25.27
3.    Lucas Pectol Jr Syracuse HS 46.  25.42
DNS    Kallin Fisher So Davis HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 19
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nick Blume Sr Rock Springs HS-WY 29.  24.79
2.    Cory Salitrik Sr Rock Springs HS-WY 50.  25.63
3.    Mason Draper Fr Skyline HS 74.  27.17
DNS    Keaton Walker So Skyline HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 20
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Karson Nielson Sr Syracuse HS 30.  24.80
2.    Jordan Goldsberry Jr Davis HS 40.  25.12
3.    Dylan Casady Jr Herriman HS 83.  27.91
FS    Colton Chronister Sr Davis HS FS  FS


Boy's 200M Timed Finals

Section 21
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Garrett Wilson Sr Green River HS-WY 27.  24.70
2.    Palmer Flood Jr Davis HS 33.  24.88
3.    Tanner Melior Jr Lehi HS 58.  26.01
DNS    Sam Gertsch Sr Star Valley HS-WY DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 22
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Colten Yardley Jr Syracuse HS 14.  24.10
2.    Zak Fuchs So Desert Hills HS 17.  24.20
3.    Josh Osborne Jr Maple Mountain HS 43.  25.30
DNS    James Ortiz Sr Provo HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 23
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Gabriel Rojo Jr Bingham HS 20.  24.43
2.    Cole Diamond Sr Payson HS 45.  25.36
3.    Jaren Carpenter Sr Herriman HS 49.  25.61
4.    Ryan Frehner Jr Hurricane HS 60.  26.16


Boy's 200M Timed Finals

Section 24
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carlos Salcido So Rock Springs HS-WY 19.  24.31
2.    Tyler Allred Sr Star Valley HS-WY 21.  24.48
3.    Nathan Sharp Jr Desert Hills HS 23.  24.53
4.    Jaky Blad Jr Riverton HS 41.  25.18


Boy's 200M Timed Finals

Section 25
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chase Heiner Jr Provo HS 6.  23.38
2.    Chandler Judd Sr Woods Cross HS 7.  23.43
3.    Braxton Knapp Jr Woods Cross HS 9.  23.64
DNS    Anthony Rivera Sr Millard HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 26
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nate Benson Sr Woods Cross HS 8.  23.49
2.    Skyler Andam So Unattached 10.  23.66
3.    Chris Bonner Sr Tooele HS 36.  24.94
DNS    Dallon Didericksen Sr Stansbury HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 27
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Cam Dopp Sr Woods Cross HS 5.  23.35
2.    Aj Townsend Jr Jordan HS 32.  24.82
DNS    Austin Kafentzis Jr Jordan HS DNS  DNS
DNS    Justin Bice Jr Hurricane HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 28
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Alex Toone Jr Tooele HS 18.  24.26
2.    Carson Hughes Sr Herriman HS 24.  24.54
3.    Jaaron Nielson Sr South Sevier HS 35.  24.93
DQ    Zac Morris Sr Lehi HS DQ  DQ
3+ consecutive steps into lane 1


Boy's 200M Timed Finals

Section 29
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Travis Farley So Maple Mountain HS 16.  24.19
2.    McKay Christensen Jr Riverton HS 25.  24.54
3.    Alec Abercrombie Sr Riverton HS 26.  24.61
DNS    Jordan Espinoza Jr Eagles DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 30
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Trevor Leavitt Sr Davis HS 2.  23.11
2.    Riley Burt Jr Box Elder HS 4.  23.34
DNS    Isaac Tillett So South Summit HS DNS  DNS
DNS    Chad Artist Jr Logan HS DNS  DNS


Boy's 200M Timed Finals

Section 31
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Michael Bluth Sr Riverton HS 1.  22.87
2.    Brandon Walker Sr Riverton HS 3.  23.19
3.    Clay Lambourne Sr Riverton HS 12.  23.91
4.    Bridger Cowdin Jr Desert Hills HS 31.  24.81


Boy's 200M Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Michael Bluth Sr Riverton HS S31 -1. 22.87
2.    Trevor Leavitt Sr Davis HS S30 -1. 23.11
3.    Brandon Walker Sr Riverton HS S31 -2. 23.19
4.    Riley Burt Jr Box Elder HS S30 -2. 23.34
5.    Cam Dopp Sr Woods Cross HS S27 -1. 23.35
6.    Chase Heiner Jr Provo HS S25 -1. 23.38
7.    Chandler Judd Sr Woods Cross HS S25 -2. 23.43
8.    Nate Benson Sr Woods Cross HS S26 -1. 23.49
9.    Braxton Knapp Jr Woods Cross HS S25 -3. 23.64
10.    Skyler Andam So Unattached S26 -2. 23.66
11.    Junior Tovar So Unattached S7 -1. 23.90
12.    Clay Lambourne Sr Riverton HS S31 -3. 23.91
13.    Garrett Stroh Sr Hillcrest HS S5 -1. 24.05
14.    Colten Yardley Jr Syracuse HS S22 -1. 24.10
15.    Ryan Jensen Sr Unattached S17 -1. 24.12
16.    Travis Farley So Maple Mountain HS S29 -1. 24.19
17.    Zak Fuchs So Desert Hills HS S22 -2. 24.20
18.    Alex Toone Jr Tooele HS S28 -1. 24.26
19.    Carlos Salcido So Rock Springs HS-WY S24 -1. 24.31
20.    Gabriel Rojo Jr Bingham HS S23 -1. 24.43
21.    Tyler Allred Sr Star Valley HS-WY S24 -2. 24.48
22.    Jonathan Edmonds Sr Brighton HS S3 -1. 24.48
23.    Nathan Sharp Jr Desert Hills HS S24 -3. 24.53
24.    Carson Hughes Sr Herriman HS S28 -2. 24.54
25.    McKay Christensen Jr Riverton HS S29 -2. 24.54
26.    Alec Abercrombie Sr Riverton HS S29 -3. 24.61
27.    Garrett Wilson Sr Green River HS-WY S21 -1. 24.70
28.    Griffin Hill So Davis HS S18 -1. 24.72
29.    Nick Blume Sr Rock Springs HS-WY S19 -1. 24.79
30.    Karson Nielson Sr Syracuse HS S20 -1. 24.80
31.    Bridger Cowdin Jr Desert Hills HS S31 -4. 24.81
32.    Aj Townsend Jr Jordan HS S27 -2. 24.82
33.    Palmer Flood Jr Davis HS S21 -2. 24.88
34.    Jessie Sanders Jr Star Valley HS-WY S5 -2. 24.89
35.    Jaaron Nielson Sr South Sevier HS S28 -3. 24.93
36.    Chris Bonner Sr Tooele HS S26 -3. 24.94
37.    Jake Jutkins So Herriman HS S2 -1. 24.97
38.    Jordan Smith Jr Herriman HS S2 -2. 24.99
39.    Dallin Quinton Jr Carbon HS S3 -2. 25.02
40.    Jordan Goldsberry Jr Davis HS S20 -2. 25.12
41.    Jaky Blad Jr Riverton HS S24 -4. 25.18
42.    Broderic Hall Jr Syracuse HS S18 -2. 25.27
43.    Josh Osborne Jr Maple Mountain HS S22 -3. 25.30
44.    Drew Carollo Sr Green River HS-WY S14 -1. 25.32
45.    Cole Diamond Sr Payson HS S23 -2. 25.36
46.    Lucas Pectol Jr Syracuse HS S18 -3. 25.42
47.    Caleb Whitney Jr Desert Hills HS S15 -1. 25.45
48.    Colton Anderson Jr Park City TC S2 -3. 25.58
49.    Jaren Carpenter Sr Herriman HS S23 -3. 25.61
50.    Cory Salitrik Sr Rock Springs HS-WY S19 -2. 25.63
51.    Chad Swim So Davis HS S10 -1. 25.72
52.    Vedran Josipovic Jr Olympus HS S16 -1. 25.76
53.    Peter Kim Jr Hillcrest HS S5 -3. 25.79
54.    Blake Kvarfordt Sr Desert Hills HS S13 -1. 25.88
55.    Douglas Obrocto Fr Rock Springs HS-WY S15 -2. 25.89
56.    Garrick Sharp So Desert Hills HS S17 -2. 25.95
57.    Ben Godfrey Jr Davis HS S16 -2. 26.00
58.    Tanner Melior Jr Lehi HS S21 -3. 26.01
59.    Braxton Mills Jr Summit Academy HS S3 -3. 26.11
60.    Ryan Frehner Jr Hurricane HS S23 -4. 26.16
61.    Miles Trujillo Jr Evanston HS-WY S6 -1. 26.17
62.    Zachary Baker Jr Salem Hills HS S4 -1. 26.28
63.    Nate Lee Jr White Pine HS-NV S12 -1. 26.29
64.    Austin Hansen So Desert Hills HS S16 -3. 26.31
65.    Brennan Clark Jr Bingham HS S4 -2. 26.33
66.    Stetson Wood So Desert Hills HS S17 -3. 26.40
67.    Reece Clingenpeel Jr Green River HS-WY S12 -2. 26.47
68.    Austin Moffitt Sr Green River HS-WY S14 -2. 26.51
69.    Josh Garrand Junior Riverton HS S9 -1. 26.59
70.    Gerald Skinner Sr Star Valley HS-WY S5 -4. 26.64
71.    Tommy Tran Fr Desert Hills HS S15 -3. 26.76
71.    Cole Biedermann Jr Skyline HS S11 -1. 26.76
73.    Bradley Earl Fr Desert Hills HS S16 -4. 26.82
74.    Mason Draper Fr Skyline HS S19 -3. 27.17
75.    Logan Prete Jr Evanston HS-WY S7 -2. 27.18
76.    Tray Richardson Jr Carbon HS S2 -4. 27.22
77.    McGyver Clark So Davis HS S14 -3. 27.28
78.    Michael Drinkall Sr Woods Cross HS S11 -2. 27.32
79.    Riley Yeager So Green River HS-WY S13 -2. 27.53
80.    Beau Ash Jr Star Valley HS-WY S6 -2. 27.73
81.    Victor Alatorre Sr Green River HS-WY S12 -3. 27.80
82.    Spencer Greene Sr Green River HS-WY S11 -3. 27.82
83.    Dylan Casady Jr Herriman HS S20 -3. 27.91
84.    Joshua Rawson Fr Rock Springs HS-WY S14 -4. 27.94
85.    Wyatt Black Sr Payson HS S17 -4. 28.24
86.    Devon Day Jr Carbon HS S4 -3. 28.29
87.    Kye Odde So Evanston HS-WY S7 -3. 28.33
88.    Brenden Lapp Fr Rock Springs HS-WY S10 -2. 28.37
89.    Drew Hansen Sr Riverton HS S12 -4. 28.45
90.    Draper Robinson Jr Evanston HS-WY S6 -3. 28.54
91.    Edgar Arana Sr Rock Springs HS-WY S11 -4. 28.60
92.    Caleb Nelson Jr Carbon HS S3 -4. 28.62
93.    Drew Schanno Fr Rock Springs HS-WY S9 -2. 29.05
94.    Nicholas Cannell Fr Juab HS S9 -3. 29.46
95.    Trent Rasmussen Fr Rock Springs HS-WY S10 -3. 30.04
96.    Isaac Parker Sr Green River HS-WY S13 -3. 30.59
97.    Kenyon Comstock Fr Rock Springs HS-WY S10 -4. 31.70
98.    Andrew Bosh Jr Juab HS S9 -4. 32.77
99.    Cameron OBrien Fr Star Valley HS-WY S6 -4. 34.14
FS    Colton Chronister Sr Davis HS S20 -FS FS
DQ    Zac Morris Sr Lehi HS S28 -DQ DQ
3+ consecutive steps into lane 1
DNS    James Ortiz Sr Provo HS S22 -DNS DNS
DNS    Steve Congram So Mercury Track Club S7 -DNS DNS
DNS    Bryson Tanner So Payson HS S8 -DNS DNS
DNS    Darius Workman Fr Skyline HS S8 -DNS DNS
DNS    Austin Kafentzis Jr Jordan HS S27 -DNS DNS
DNS    Jordan Espinoza Jr Eagles S29 -DNS DNS
DNS    Isaac Tillett So South Summit HS S30 -DNS DNS
DNS    Parker McVey Jr Summit Academy HS S8 -DNS DNS
DNS    Cameron Hicks Sr Woods Cross HS S15 -DNS DNS
DNS    Jacob Baldwin Bingham HS S8 -DNS DNS
DNS    Kyle Strauss Jr Herriman HS S4 -DNS DNS
DNS    Dallon Didericksen Sr Stansbury HS S26 -DNS DNS
DNS    Keaton Walker So Skyline HS S19 -DNS DNS
DNS    Chad Artist Jr Logan HS S30 -DNS DNS
DNS    Kallin Fisher So Davis HS S18 -DNS DNS
DNS    Sam Gertsch Sr Star Valley HS-WY S21 -DNS DNS
DNS    Blake Wright Sr Lehi HS S13 -DNS DNS
DNS    Anthony Rivera Sr Millard HS S25 -DNS DNS
DNS    Justin Bice Jr Hurricane HS S27 -DNS DNS
DNS    Nathaniel Maxfield Sr West Jordan HS S1 -DNS DNS
DNS    Eric Morgan 8 Park City TC S1 -DNS DNS