2014 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 17, 2014 - January 18, 2014

Boy's 400M Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jordan Espinoza Jr Eagles 15.  54.25
2.    Josh Osborne Jr Maple Mountain HS 24.  55.70
3.    Miles Trujillo Jr Evanston HS-WY 28.  56.14
4.    Eli Geddie Fr Rock Springs HS-WY 67.  1:02.91


Boy's 400M Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Colton Anderson Jr Park City TC 47.  58.11
2.    Max Chadderdon So Park City TC 65.  1:02.45
3.    Tray Richardson Jr Carbon HS 66.  1:02.71
4.    Peter Dudley Fr East HS 79.  1:07.37


Boy's 400M Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    TRUE Knowlton Sr East HS 57.  59.79
2.    Lachlan Zuchetto Fr East HS 64.  1:01.85
3.    Jason Crandall Jr Summit Academy HS 76.  1:06.58
4.    Derek Smith Jr Evanston HS-WY 81.  1:07.97


Boy's 400M Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jacob Baldwin Bingham HS 56.  59.30
2.    Draper Robinson Jr Evanston HS-WY 59.  1:01.23
3.    Wyatt Black Sr Payson HS 70.  1:03.78
4.    Thomas Pickford Fr Provo HS 72.  1:04.35


Boy's 400M Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    David Loveland Jr Juab HS 77.  1:06.82
2.    Andrew Bosh Jr Juab HS 83.  1:13.06
3.    Rylan Christensen Jr Salem Hills HS 84.  1:19.19
4.    Lane Dunstan Jr Syracuse HS 85.  1:21.25


Boy's 400M Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Hunter Taylor Fr Woods Cross HS 51.  58.65
2.    Drew Hansen Sr Riverton HS 62.  1:01.63
3.    Henry Peterson Fr Woods Cross HS 71.  1:04.25
4.    Trent Rasmussen Fr Rock Springs HS-WY 73.  1:04.63


Boy's 400M Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Riley Swaney Fr Desert Hills HS 52.  58.69
2.    Joshua Rawson Fr Rock Springs HS-WY 60.  1:01.37
3.    Sawyer Kauffman Jr Summit Academy HS 75.  1:05.10
4.    Zach Isaac So Woods Cross HS 82.  1:09.13


Boy's 400M Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tanner Putnam So Corner Canyon HS 68.  1:03.12
2.    Reece Robertson So Provo HS 80.  1:07.61
DQ    Ryan Reyes Fr Green River HS-WY DQ  DQ
Broke too soon (4 to 1)
DQ    Joey Culas Fr East HS DQ  DQ
Broke too soon (3 into 2)


Boy's 400M Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Holden Peterson Fr Pleasant Grove HS 41.  57.30
2.    Keaton Walker So Skyline HS 54.  59.13
3.    Mason Draper Fr Skyline HS 63.  1:01.83
4.    Daniel Wright Sr Green River HS-WY 74.  1:05.02


Boy's 400M Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Bradley Earl Fr Desert Hills HS 49.  58.30
2.    Jakob Bates Fr East HS 55.  59.21
3.    Spencer Butler Sr North Sanpete HS 58.  1:00.99
4.    Niles Johnson So Provo HS 69.  1:03.52


Boy's 400M Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jordan Goldsberry Jr Davis HS 39.  56.88
2.    Ryan Hughes Sr Juab HS 45.  57.94
3.    Grant Keller Sr Woods Cross HS 50.  58.37
4.    Brian Rowley Jr Jordan HS 78.  1:07.19


Boy's 400M Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kyler Terry So Desert Hills HS 30.  56.31
2.    Treston Cullimore Jr Syracuse HS 43.  57.46
3.    Bobby Dayley Sr Timpanogos HS 53.  58.70
DNS    Rhett Shamo So Unattached DNS  DNS


Boy's 400M Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Alex Toone Jr Tooele HS 18.  54.82
2.    Matthew Hansen Sr Unattached 38.  56.78
3.    Thomas Holmgren So Salem Hills HS 46.  58.00
DNS    Nathan Reesor Fr Provo HS DNS  DNS


Boy's 400M Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carlos Salcido So Rock Springs HS-WY 13.  53.85
2.    Chris Bonner Sr Tooele HS 16.  54.36
3.    William Prettyman -- Cheetahs TC 61.  1:01.45
DNS    Todd Froisland Sr Davis HS DNS  DNS


Boy's 400M Timed Finals

Section 15
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jaxon Wernli Jr Woods Cross HS 27.  55.81
2.    Tyler Lloyd So Jordan HS 31.  56.33
3.    Loren Burrell Jr Syracuse HS 33.  56.54
DNS    Spencer Eldridge So Juab HS DNS  DNS


Boy's 400M Timed Finals

Section 16
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kyle Gibbs Sr Woods Cross HS 17.  54.40
2.    Blake Bennion Jr Alta HS 35.  56.64
3.    Cole Diamond Sr Payson HS 40.  57.16
4.    Garrett Wilson Sr Green River HS-WY 44.  57.85


Boy's 400M Timed Finals

Section 17
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    James Gilbert Jr Woods Cross HS 10.  53.35
2.    Alec Abercrombie Sr Riverton HS 11.  53.40
3.    Devin Minson Jr Salem Hills HS 21.  55.17
4.    David Parker Jr South Sevier HS 48.  58.25


Boy's 400M Timed Finals

Section 18
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carson Hughes Sr Herriman HS 9.  53.32
2.    Ian Carson Sr White Pine HS-NV 20.  55.03
3.    Vuong Tran Sr East HS 36.  56.64
4.    Richard Garteh Sr East HS 42.  57.40


Boy's 400M Timed Finals

Section 19
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Anthony Rivera Sr Millard HS 14.  53.89
2.    Avery Hopkins Jr East HS 22.  55.51
3.    Justin Bice Jr Hurricane HS 23.  55.58
4.    James Ortiz Sr Provo HS 32.  56.39


Boy's 400M Timed Finals

Section 20
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jaky Blad Jr Riverton HS 25.  55.70
2.    Daniel Woodward Sr Lehi HS 29.  56.24
3.    Ransom Ragan So American Fork HS 34.  56.56
4.    Jaren Carpenter Sr Herriman HS 37.  56.78


Boy's 400M Timed Finals

Section 21
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chase Heiner Jr Provo HS 6.  51.90
2.    Isaac Tillett So South Summit HS 7.  52.18
3.    Jaaron Nielson Sr South Sevier HS 19.  54.90
DQ    Nathan Bailey Sr Bingham HS DQ  DQ
Ran 5+ consecutive steps on line


Boy's 400M Timed Finals

Section 22
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Sam Sorensen Sr Mountain View HS 5.  51.60
2.    McKay Christensen Jr Riverton HS 8.  52.83
3.    Gabriel Rojo Jr Bingham HS 12.  53.52
4.    Jeffrey TImothy So Jordan HS 26.  55.71


Boy's 400M Timed Finals

Section 23
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Michael Bluth Sr Riverton HS 1.  49.61
2.    Trevor Leavitt Sr Davis HS 2.  49.92
3.    Clay Lambourne Sr Riverton HS 3.  50.05
4.    Brandon Walker Sr Riverton HS 4.  50.40


Boy's 400M Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Michael Bluth Sr Riverton HS S23 -1. 49.61
2.    Trevor Leavitt Sr Davis HS S23 -2. 49.92
3.    Clay Lambourne Sr Riverton HS S23 -3. 50.05
4.    Brandon Walker Sr Riverton HS S23 -4. 50.40
5.    Sam Sorensen Sr Mountain View HS S22 -1. 51.60
6.    Chase Heiner Jr Provo HS S21 -1. 51.90
7.    Isaac Tillett So South Summit HS S21 -2. 52.18
8.    McKay Christensen Jr Riverton HS S22 -2. 52.83
9.    Carson Hughes Sr Herriman HS S18 -1. 53.32
10.    James Gilbert Jr Woods Cross HS S17 -1. 53.35
11.    Alec Abercrombie Sr Riverton HS S17 -2. 53.40
12.    Gabriel Rojo Jr Bingham HS S22 -3. 53.52
13.    Carlos Salcido So Rock Springs HS-WY S14 -1. 53.85
14.    Anthony Rivera Sr Millard HS S19 -1. 53.89
15.    Jordan Espinoza Jr Eagles S1 -1. 54.25
16.    Chris Bonner Sr Tooele HS S14 -2. 54.36
17.    Kyle Gibbs Sr Woods Cross HS S16 -1. 54.40
18.    Alex Toone Jr Tooele HS S13 -1. 54.82
19.    Jaaron Nielson Sr South Sevier HS S21 -3. 54.90
20.    Ian Carson Sr White Pine HS-NV S18 -2. 55.03
21.    Devin Minson Jr Salem Hills HS S17 -3. 55.17
22.    Avery Hopkins Jr East HS S19 -2. 55.51
23.    Justin Bice Jr Hurricane HS S19 -3. 55.58
24.    Josh Osborne Jr Maple Mountain HS S1 -2. 55.70
25.    Jaky Blad Jr Riverton HS S20 -1. 55.70
26.    Jeffrey TImothy So Jordan HS S22 -4. 55.71
27.    Jaxon Wernli Jr Woods Cross HS S15 -1. 55.81
28.    Miles Trujillo Jr Evanston HS-WY S1 -3. 56.14
29.    Daniel Woodward Sr Lehi HS S20 -2. 56.24
30.    Kyler Terry So Desert Hills HS S12 -1. 56.31
31.    Tyler Lloyd So Jordan HS S15 -2. 56.33
32.    James Ortiz Sr Provo HS S19 -4. 56.39
33.    Loren Burrell Jr Syracuse HS S15 -3. 56.54
34.    Ransom Ragan So American Fork HS S20 -3. 56.56
35.    Blake Bennion Jr Alta HS S16 -2. 56.64
36.    Vuong Tran Sr East HS S18 -3. 56.64
37.    Jaren Carpenter Sr Herriman HS S20 -4. 56.78
38.    Matthew Hansen Sr Unattached S13 -2. 56.78
39.    Jordan Goldsberry Jr Davis HS S11 -1. 56.88
40.    Cole Diamond Sr Payson HS S16 -3. 57.16
41.    Holden Peterson Fr Pleasant Grove HS S9 -1. 57.30
42.    Richard Garteh Sr East HS S18 -4. 57.40
43.    Treston Cullimore Jr Syracuse HS S12 -2. 57.46
44.    Garrett Wilson Sr Green River HS-WY S16 -4. 57.85
45.    Ryan Hughes Sr Juab HS S11 -2. 57.94
46.    Thomas Holmgren So Salem Hills HS S13 -3. 58.00
47.    Colton Anderson Jr Park City TC S2 -1. 58.11
48.    David Parker Jr South Sevier HS S17 -4. 58.25
49.    Bradley Earl Fr Desert Hills HS S10 -1. 58.30
50.    Grant Keller Sr Woods Cross HS S11 -3. 58.37
51.    Hunter Taylor Fr Woods Cross HS S6 -1. 58.65
52.    Riley Swaney Fr Desert Hills HS S7 -1. 58.69
53.    Bobby Dayley Sr Timpanogos HS S12 -3. 58.70
54.    Keaton Walker So Skyline HS S9 -2. 59.13
55.    Jakob Bates Fr East HS S10 -2. 59.21
56.    Jacob Baldwin Bingham HS S4 -1. 59.30
57.    TRUE Knowlton Sr East HS S3 -1. 59.79
58.    Spencer Butler Sr North Sanpete HS S10 -3. 1:00.99
59.    Draper Robinson Jr Evanston HS-WY S4 -2. 1:01.23
60.    Joshua Rawson Fr Rock Springs HS-WY S7 -2. 1:01.37
61.    William Prettyman -- Cheetahs TC S14 -3. 1:01.45
62.    Drew Hansen Sr Riverton HS S6 -2. 1:01.63
63.    Mason Draper Fr Skyline HS S9 -3. 1:01.83
64.    Lachlan Zuchetto Fr East HS S3 -2. 1:01.85
65.    Max Chadderdon So Park City TC S2 -2. 1:02.45
66.    Tray Richardson Jr Carbon HS S2 -3. 1:02.71
67.    Eli Geddie Fr Rock Springs HS-WY S1 -4. 1:02.91
68.    Tanner Putnam So Corner Canyon HS S8 -1. 1:03.12
69.    Niles Johnson So Provo HS S10 -4. 1:03.52
70.    Wyatt Black Sr Payson HS S4 -3. 1:03.78
71.    Henry Peterson Fr Woods Cross HS S6 -3. 1:04.25
72.    Thomas Pickford Fr Provo HS S4 -4. 1:04.35
73.    Trent Rasmussen Fr Rock Springs HS-WY S6 -4. 1:04.63
74.    Daniel Wright Sr Green River HS-WY S9 -4. 1:05.02
75.    Sawyer Kauffman Jr Summit Academy HS S7 -3. 1:05.10
76.    Jason Crandall Jr Summit Academy HS S3 -3. 1:06.58
77.    David Loveland Jr Juab HS S5 -1. 1:06.82
78.    Brian Rowley Jr Jordan HS S11 -4. 1:07.19
79.    Peter Dudley Fr East HS S2 -4. 1:07.37
80.    Reece Robertson So Provo HS S8 -2. 1:07.61
81.    Derek Smith Jr Evanston HS-WY S3 -4. 1:07.97
82.    Zach Isaac So Woods Cross HS S7 -4. 1:09.13
83.    Andrew Bosh Jr Juab HS S5 -2. 1:13.06
84.    Rylan Christensen Jr Salem Hills HS S5 -3. 1:19.19
85.    Lane Dunstan Jr Syracuse HS S5 -4. 1:21.25
DQ    Ryan Reyes Fr Green River HS-WY S8 -DQ DQ
Broke too soon (4 to 1)
DQ    Nathan Bailey Sr Bingham HS S21 -DQ DQ
Ran 5+ consecutive steps on line
DQ    Joey Culas Fr East HS S8 -DQ DQ
Broke too soon (3 into 2)
DNS    Spencer Eldridge So Juab HS S15 -DNS DNS
DNS    Rhett Shamo So Unattached S12 -DNS DNS
DNS    Nathan Reesor Fr Provo HS S13 -DNS DNS
DNS    Todd Froisland Sr Davis HS S14 -DNS DNS