2014 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 17, 2014 - January 18, 2014

Girl's 400M Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kaysha Love Fr Herriman HS 6.  1:03.45
2.    Jennilynn DeHaan So Herriman HS 53.  1:18.15
3.    Shawnica Sanders Fr Cheetahs TC 54.  1:19.39
DQ    Courtney Ruttan So Park City TC DQ  DQ
lane violation, break line too early.


Girl's 400M Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Faith Robbins Fr Star Valley HS-WY 14.  1:06.23
2.    Yolidan Rodriguez So Kearns HS 33.  1:09.01
3.    Caitlyn Julander Fr Star Valley HS-WY 56.  1:21.57
DQ    Ashley Ott Sr Evanston HS-WY DQ  DQ
Lane violation, break line too early.


Girl's 400M Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Rylee Wood Fr Riverton HS 32.  1:08.76
2.    Shae Lawery So Evanston HS-WY 57.  1:34.30
3.    Jessica Swim Sr Davis HS 58.  2:33.29
DQ    Janelle Pace So Provo HS DQ  DQ
broke too soon


Girl's 400M Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Lisha Workman Sr Skyline HS 25.  1:07.39
2.    Brittany Eatough Fr Provo HS 36.  1:09.20
3.    Anna Ferrell So Davis HS 40.  1:10.05
4.    Taylor Jerant Fr Mercury Track Club 46.  1:12.38


Girl's 400M Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Christina Winters Jr Skyline HS 35.  1:09.17
2.    Sarah Mills Sr Skyline HS 49.  1:13.38
3.    Danielle Taylor Sr Woods Cross HS 50.  1:14.44
4.    Meriken Jensen Sr Jordan HS 55.  1:20.77


Girl's 400M Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kendall Sargent Sr Davis HS 31.  1:08.59
2.    Sydney Larsen Fr Davis HS 37.  1:09.33
3.    Sarah Joyner Fr Green River HS-WY 42.  1:10.21
4.    Mary Larsen Sr North Sanpete HS 45.  1:10.97


Girl's 400M Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brittany McArthur Sr Pleasant Grove HS 29.  1:07.80
2.    Sam Zuro Sr East HS 30.  1:08.15
3.    Alyssa Sanders Sr Green River HS-WY 39.  1:09.85
4.    Grace Cobabe 8 Rec-Club 48.  1:13.17


Girl's 400M Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Aspen Heward Jr Star Valley HS-WY 20.  1:06.75
2.    Elly Ferguson So Davis HS 22.  1:07.07
3.    Aimee Acosta Jr Provo HS 34.  1:09.05
4.    McKenzie Lucas So Green River HS-WY 41.  1:10.13


Girl's 400M Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kyleiah Jones Fr Mercury Track Club 16.  1:06.43
2.    Josie Givens So Green River HS-WY 24.  1:07.34
3.    Jennette Larsen So North Sanpete HS 27.  1:07.43
4.    Abbey Horrocks So Bingham HS 38.  1:09.35


Girl's 400M Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    McKinley Prengle Fr White Pine HS-NV 15.  1:06.33
2.    Melisa Reid Jr Pleasant Grove HS 19.  1:06.54
3.    Samantha Twitchell So Cedar HS 21.  1:06.82
4.    Sydney Bigelow Jr Provo HS 28.  1:07.49


Girl's 400M Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Haruka Eudo Jr Olympus HS 8.  1:04.49
2.    Josie Comp Jr Cedar HS 12.  1:05.93
3.    Aspen Gronmark So Skyline HS 43.  1:10.39
4.    Mame Nzambi Sr East HS 44.  1:10.83


Girl's 400M Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    McKenna Neyman So Eagles 7.  1:03.77
2.    Nikki Smith Jr American Fork HS 9.  1:04.54
3.    Alyssa Richards Sr Summit Academy HS 11.  1:05.43
4.    Desie Thorn So Jordan HS 13.  1:06.10


Girl's 400M Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Janie Kearl Sr East HS 5.  1:02.92
2.    Shaylee LeFevre Delta Track Club 10.  1:04.65
3.    McKenzie Jenson So South Sevier HS 18.  1:06.50
4.    Cassie Johnson Sr Rock Springs HS-WY 26.  1:07.41


Girl's 400M Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Elsja Mecham So Rigby HS-ID 1.  58.27
2.    Cassidy Pinnock So Olympus HS 2.  59.56
3.    Mesa Weidle Sr Rock Springs HS-WY 3.  1:01.14
4.    Emily Ellis 8 Unattached 4.  1:01.53


Girl's 400M Timed Finals

Section 15
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Caitlyn Turner So Star Valley HS-WY 17.  1:06.49
2.    Carli Freitas Sr Timpanogos HS 47.  1:12.72
3.    Megan Atkinson So Corner Canyon HS 52.  1:17.43


Girl's 400M Timed Finals

Section 16
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Amber Edmondson Jr Salem Hills HS 23.  1:07.32
2.    Madelon Jones So Star Valley HS-WY 51.  1:17.41


Girl's 400M Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Elsja Mecham So Rigby HS-ID S14 -1. 58.27
2.    Cassidy Pinnock So Olympus HS S14 -2. 59.56
3.    Mesa Weidle Sr Rock Springs HS-WY S14 -3. 1:01.14
4.    Emily Ellis 8 Unattached S14 -4. 1:01.53
5.    Janie Kearl Sr East HS S13 -1. 1:02.92
6.    Kaysha Love Fr Herriman HS S1 -1. 1:03.45
7.    McKenna Neyman So Eagles S12 -1. 1:03.77
8.    Haruka Eudo Jr Olympus HS S11 -1. 1:04.49
9.    Nikki Smith Jr American Fork HS S12 -2. 1:04.54
10.    Shaylee LeFevre Delta Track Club S13 -2. 1:04.65
11.    Alyssa Richards Sr Summit Academy HS S12 -3. 1:05.43
12.    Josie Comp Jr Cedar HS S11 -2. 1:05.93
13.    Desie Thorn So Jordan HS S12 -4. 1:06.10
14.    Faith Robbins Fr Star Valley HS-WY S2 -1. 1:06.23
15.    McKinley Prengle Fr White Pine HS-NV S10 -1. 1:06.33
16.    Kyleiah Jones Fr Mercury Track Club S9 -1. 1:06.43
17.    Caitlyn Turner So Star Valley HS-WY S15 -1. 1:06.49
18.    McKenzie Jenson So South Sevier HS S13 -3. 1:06.50
19.    Melisa Reid Jr Pleasant Grove HS S10 -2. 1:06.54
20.    Aspen Heward Jr Star Valley HS-WY S8 -1. 1:06.75
21.    Samantha Twitchell So Cedar HS S10 -3. 1:06.82
22.    Elly Ferguson So Davis HS S8 -2. 1:07.07
23.    Amber Edmondson Jr Salem Hills HS S16 -1. 1:07.32
24.    Josie Givens So Green River HS-WY S9 -2. 1:07.34
25.    Lisha Workman Sr Skyline HS S4 -1. 1:07.39
26.    Cassie Johnson Sr Rock Springs HS-WY S13 -4. 1:07.41
27.    Jennette Larsen So North Sanpete HS S9 -3. 1:07.43
28.    Sydney Bigelow Jr Provo HS S10 -4. 1:07.49
29.    Brittany McArthur Sr Pleasant Grove HS S7 -1. 1:07.80
30.    Sam Zuro Sr East HS S7 -2. 1:08.15
31.    Kendall Sargent Sr Davis HS S6 -1. 1:08.59
32.    Rylee Wood Fr Riverton HS S3 -1. 1:08.76
33.    Yolidan Rodriguez So Kearns HS S2 -2. 1:09.01
34.    Aimee Acosta Jr Provo HS S8 -3. 1:09.05
35.    Christina Winters Jr Skyline HS S5 -1. 1:09.17
36.    Brittany Eatough Fr Provo HS S4 -2. 1:09.20
37.    Sydney Larsen Fr Davis HS S6 -2. 1:09.33
38.    Abbey Horrocks So Bingham HS S9 -4. 1:09.35
39.    Alyssa Sanders Sr Green River HS-WY S7 -3. 1:09.85
40.    Anna Ferrell So Davis HS S4 -3. 1:10.05
41.    McKenzie Lucas So Green River HS-WY S8 -4. 1:10.13
42.    Sarah Joyner Fr Green River HS-WY S6 -3. 1:10.21
43.    Aspen Gronmark So Skyline HS S11 -3. 1:10.39
44.    Mame Nzambi Sr East HS S11 -4. 1:10.83
45.    Mary Larsen Sr North Sanpete HS S6 -4. 1:10.97
46.    Taylor Jerant Fr Mercury Track Club S4 -4. 1:12.38
47.    Carli Freitas Sr Timpanogos HS S15 -2. 1:12.72
48.    Grace Cobabe 8 Rec-Club S7 -4. 1:13.17
49.    Sarah Mills Sr Skyline HS S5 -2. 1:13.38
50.    Danielle Taylor Sr Woods Cross HS S5 -3. 1:14.44
51.    Madelon Jones So Star Valley HS-WY S16 -2. 1:17.41
52.    Megan Atkinson So Corner Canyon HS S15 -3. 1:17.43
53.    Jennilynn DeHaan So Herriman HS S1 -2. 1:18.15
54.    Shawnica Sanders Fr Cheetahs TC S1 -3. 1:19.39
55.    Meriken Jensen Sr Jordan HS S5 -4. 1:20.77
56.    Caitlyn Julander Fr Star Valley HS-WY S2 -3. 1:21.57
57.    Shae Lawery So Evanston HS-WY S3 -2. 1:34.30
58.    Jessica Swim Sr Davis HS S3 -3. 2:33.29
DQ    Janelle Pace So Provo HS S3 -DQ DQ
broke too soon
DQ    Ashley Ott Sr Evanston HS-WY S2 -DQ DQ
Lane violation, break line too early.
DQ    Courtney Ruttan So Park City TC S1 -DQ DQ
lane violation, break line too early.