2014 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 17, 2014 - January 18, 2014

Boy's 800M Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Josh Neyman Sr Eagles 19.  2:10.77
2.    Christian Sherrow Sr San Juan HS 33.  2:15.03
3.    Jace Richards So Evanston HS-WY 54.  2:19.67
4.    Sam Richins Jr Evanston HS-WY 59.  2:21.33
5.    James Asmus Jr Evanston HS-WY 73.  2:26.97
6.    Hyrum Huack Jr Evanston HS-WY 87.  2:32.60
7.    Holden Bindl Jr Evanston HS-WY 89.  2:32.68
8.    Max Chadderdon So Park City TC 97.  2:39.18
9.    Sheldon Stevig So Evanston HS-WY 100.  2:41.46
10.    Nathaniel Sorenson So Evanston HS-WY 102.  2:50.47
DQ    Parker Call Fr Star Valley HS-WY DQ  DQ
3+ consecutive steps on line
DNS    Jason Crandall Jr Summit Academy HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    McKay Christensen Jr Juab HS 43.  2:17.26
2.    Riley Swaney Fr Desert Hills HS 75.  2:27.90
3.    Brady Cook Sr Syracuse HS 78.  2:30.69
4.    Brad Platt So Woods Cross HS 86.  2:32.13
5.    Josh Wilkinson So Davis HS 88.  2:32.66
6.    Ryan Rummens Unattached 91.  2:33.20
7.    Christian Wright So Corner Canyon HS 95.  2:38.63
8.    William Cannon So Syracuse HS 96.  2:39.15
9.    David Loveland Jr Juab HS 98.  2:39.64
10.    Alex Johnson So Olympus HS 99.  2:40.74
11.    Joseph Mendoza So Mercury Track Club 103.  2:52.12
12.    Brennan Davis Fr Green River HS-WY 104.  2:53.03


Boy's 800M Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Parker McVey Jr Summit Academy HS 36.  2:15.64
2.    Brock Francom Jr Lehi HS 40.  2:16.55
3.    Jeff Johnson Sr Woods Cross HS 50.  2:18.89
4.    Bryce Ferguson So Davis HS 53.  2:19.65
5.    Jacob Newey Jr Juab HS 55.  2:19.75
6.    Zachary Griffin Sr Syracuse HS 62.  2:21.65
7.    Tanner Horrocks Sr Davis HS 72.  2:26.23
8.    Nathan Ellsworth Fr Corner Canyon HS 81.  2:31.15
9.    Bodey Schriever Fr Corner Canyon HS 84.  2:31.48
10.    Brian Rowley Jr Jordan HS 85.  2:31.84
11.    Steiner Jordan So Olympus HS 90.  2:32.82
12.    Kyle Bohlman So Green River HS-WY 92.  2:34.21
DNS    Sawyer Kauffman Jr Summit Academy HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Caleb Gipson Jr Davis HS 48.  2:18.20
2.    Connor Arnell So Lehi HS 51.  2:19.28
3.    Caden Midgley Jr Woods Cross HS 52.  2:19.35
4.    Kelton Johnson Fr Davis HS 58.  2:21.25
5.    Jakob Bates Fr East HS 61.  2:21.60
6.    Daniel Wright Sr Green River HS-WY 68.  2:24.48
7.    Britton Porter So Davis HS 70.  2:24.64
8.    Trenton Ramirez Sr Green River HS-WY 76.  2:27.98
9.    Kyle Blackie-Leisch Jr Rock Springs HS-WY 82.  2:31.30
10.    Sam Oldham Fr Corner Canyon HS 93.  2:35.23
11.    Isaiah Maestas Fr Rock Springs HS-WY 94.  2:38.45
DNS    Taylor Penrod Jr Timpanogos HS DNS  DNS
DNS    Caleb Dayley So Timpanogos HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Steven Glasscock Sr Green River HS-WY 27.  2:12.67
2.    Kyle Rummens Fr Woods Cross HS 34.  2:15.28
3.    Jarom Brandow Jr Mountain View HS 49.  2:18.24
4.    Thomas Odell So Olympus HS 57.  2:20.88
5.    Eantom Franco Fr Unattached 63.  2:21.71
6.    Shawn McGuire So Green River HS-WY 64.  2:22.99
7.    Josh Shafe Sr Green River HS-WY 65.  2:23.24
8.    Call Butterfield So Rock Springs HS-WY 74.  2:27.26
9.    Brayden Wirick Sr Rock Springs HS-WY 77.  2:29.63
10.    Eli Geddie Fr Rock Springs HS-WY 83.  2:31.44
11.    Keon Tribett So Salem Hills HS 101.  2:45.15
DNS    Ben Ivie Jr Timpanogos HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Andrew Rummens Jr Woods Cross HS 15.  2:09.11
2.    Garek Bielaczyc So East HS 20.  2:11.16
3.    Max Spence Fr Olympus HS 23.  2:12.03
4.    Jason Lang So Davis HS 32.  2:14.54
5.    Alex Sutherland Jr Woods Cross HS 38.  2:16.16
6.    Sam Faulconer Jr Provo HS 44.  2:17.36
7.    Devin Minson Jr Salem Hills HS 46.  2:17.58
8.    Alex White Sr Davis HS 60.  2:21.36
9.    Aidan Tribett Jr Salem Hills HS 67.  2:24.43
10.    Josh Robinson Sr Davis HS 69.  2:24.58
11.    Clay Goich So Rock Springs HS-WY 71.  2:25.81
12.    Joe Depoyster So Rock Springs HS-WY 80.  2:30.75
DNS    Chris Rushing Jr East HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dakota Cobler Sr East HS 16.  2:09.13
2.    Kyler White Jr Juab HS 18.  2:09.55
3.    John Serna Jr East HS 21.  2:11.22
4.    Ty Poffenberger Sr Cottonwood HS 22.  2:11.99
5.    Cody Kelley Sr Syracuse HS 25.  2:12.34
6.    Kent Thompson Sr Davis HS 29.  2:13.43
7.    Dane Myers Jr Millard HS 35.  2:15.48
8.    Hunter Hoffman Sr Stansbury HS 39.  2:16.46
9.    Gabe Alfaro Sr Davis HS 45.  2:17.37
10.    Jake Reschke Sr Cottonwood HS 47.  2:17.63
11.    Seth Wise Sr Mountain View HS 56.  2:20.84
12.    Josh Evans Jr Payson HS 79.  2:30.72


Boy's 800M Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jacob Stone Sr Woods Cross HS 9.  2:06.38
2.    Stokton Smith Jr Davis HS 10.  2:06.42
3.    Taylor Dillon Jr Woods Cross HS 12.  2:07.83
4.    Blake Bennion Jr Alta HS 26.  2:12.36
5.    Malachi Dinkins Sr Payson HS 28.  2:12.94
6.    Preston Portillo Fr Rock Springs HS-WY 31.  2:14.40
7.    Kody Thomas Sr Rock Springs HS-WY 37.  2:15.90
8.    Hayden Cooper Fr Maple Mountain HS 41.  2:16.64
9.    David Parker Jr South Sevier HS 42.  2:16.99
10.    Josh Weber Sr Ben Lomond HS 66.  2:24.02
DNS    Nathan Asay So Mountain View HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Colter Blanchard So Davis HS 4.  2:04.15
2.    Jared Croft Sr Hillcrest HS 6.  2:04.53
3.    Tanner Jensen Sr Stansbury HS 7.  2:04.58
4.    Carson Andreasen Jr Syracuse HS 11.  2:06.59
5.    Jonathan Egbert Sr Hillcrest HS 14.  2:08.10
6.    Elijah Rembacz Sr Rock Springs HS-WY 17.  2:09.15
7.    Chance Hohneke Sr Lehi HS 24.  2:12.29
8.    Matthew Hansen Sr Unattached 30.  2:14.11


Boy's 800M Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Josh Hartford Sr Green River HS-WY 1.  1:58.38
2.    Logan MacKay So Davis HS 2.  1:58.54
3.    Isaac Faux Sr Maple Mountain HS 3.  2:02.73
4.    Nephi Eschler Jr Hurricane HS 5.  2:04.41
5.    Ryan Andreasen Jr Syracuse HS 8.  2:05.20
6.    Justin Coutts Sr Pleasant Grove HS 13.  2:08.07
DNS    Garrett Marsing Sr Carbon HS DNS  DNS
DNS    Tate Muhlestein Sr Salem Hills HS DNS  DNS


Boy's 800M Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Josh Hartford Sr Green River HS-WY S10 -1. 1:58.38
2.    Logan MacKay So Davis HS S10 -2. 1:58.54
3.    Isaac Faux Sr Maple Mountain HS S10 -3. 2:02.73
4.    Colter Blanchard So Davis HS S9 -1. 2:04.15
5.    Nephi Eschler Jr Hurricane HS S10 -4. 2:04.41
6.    Jared Croft Sr Hillcrest HS S9 -2. 2:04.53
7.    Tanner Jensen Sr Stansbury HS S9 -3. 2:04.58
8.    Ryan Andreasen Jr Syracuse HS S10 -5. 2:05.20
9.    Jacob Stone Sr Woods Cross HS S8 -1. 2:06.38
10.    Stokton Smith Jr Davis HS S8 -2. 2:06.42
11.    Carson Andreasen Jr Syracuse HS S9 -4. 2:06.59
12.    Taylor Dillon Jr Woods Cross HS S8 -3. 2:07.83
13.    Justin Coutts Sr Pleasant Grove HS S10 -6. 2:08.07
14.    Jonathan Egbert Sr Hillcrest HS S9 -5. 2:08.10
15.    Andrew Rummens Jr Woods Cross HS S6 -1. 2:09.11
16.    Dakota Cobler Sr East HS S7 -1. 2:09.13
17.    Elijah Rembacz Sr Rock Springs HS-WY S9 -6. 2:09.15
18.    Kyler White Jr Juab HS S7 -2. 2:09.55
19.    Josh Neyman Sr Eagles S1 -1. 2:10.77
20.    Garek Bielaczyc So East HS S6 -2. 2:11.16
21.    John Serna Jr East HS S7 -3. 2:11.22
22.    Ty Poffenberger Sr Cottonwood HS S7 -4. 2:11.99
23.    Max Spence Fr Olympus HS S6 -3. 2:12.03
24.    Chance Hohneke Sr Lehi HS S9 -7. 2:12.29
25.    Cody Kelley Sr Syracuse HS S7 -5. 2:12.34
26.    Blake Bennion Jr Alta HS S8 -4. 2:12.36
27.    Steven Glasscock Sr Green River HS-WY S5 -1. 2:12.67
28.    Malachi Dinkins Sr Payson HS S8 -5. 2:12.94
29.    Kent Thompson Sr Davis HS S7 -6. 2:13.43
30.    Matthew Hansen Sr Unattached S9 -8. 2:14.11
31.    Preston Portillo Fr Rock Springs HS-WY S8 -6. 2:14.40
32.    Jason Lang So Davis HS S6 -4. 2:14.54
33.    Christian Sherrow Sr San Juan HS S1 -2. 2:15.03
34.    Kyle Rummens Fr Woods Cross HS S5 -2. 2:15.28
35.    Dane Myers Jr Millard HS S7 -7. 2:15.48
36.    Parker McVey Jr Summit Academy HS S3 -1. 2:15.64
37.    Kody Thomas Sr Rock Springs HS-WY S8 -7. 2:15.90
38.    Alex Sutherland Jr Woods Cross HS S6 -5. 2:16.16
39.    Hunter Hoffman Sr Stansbury HS S7 -8. 2:16.46
40.    Brock Francom Jr Lehi HS S3 -2. 2:16.55
41.    Hayden Cooper Fr Maple Mountain HS S8 -8. 2:16.64
42.    David Parker Jr South Sevier HS S8 -9. 2:16.99
43.    McKay Christensen Jr Juab HS S2 -1. 2:17.26
44.    Sam Faulconer Jr Provo HS S6 -6. 2:17.36
45.    Gabe Alfaro Sr Davis HS S7 -9. 2:17.37
46.    Devin Minson Jr Salem Hills HS S6 -7. 2:17.58
47.    Jake Reschke Sr Cottonwood HS S7 -10. 2:17.63
48.    Caleb Gipson Jr Davis HS S4 -1. 2:18.20
49.    Jarom Brandow Jr Mountain View HS S5 -3. 2:18.24
50.    Jeff Johnson Sr Woods Cross HS S3 -3. 2:18.89
51.    Connor Arnell So Lehi HS S4 -2. 2:19.28
52.    Caden Midgley Jr Woods Cross HS S4 -3. 2:19.35
53.    Bryce Ferguson So Davis HS S3 -4. 2:19.65
54.    Jace Richards So Evanston HS-WY S1 -3. 2:19.67
55.    Jacob Newey Jr Juab HS S3 -5. 2:19.75
56.    Seth Wise Sr Mountain View HS S7 -11. 2:20.84
57.    Thomas Odell So Olympus HS S5 -4. 2:20.88
58.    Kelton Johnson Fr Davis HS S4 -4. 2:21.25
59.    Sam Richins Jr Evanston HS-WY S1 -4. 2:21.33
60.    Alex White Sr Davis HS S6 -8. 2:21.36
61.    Jakob Bates Fr East HS S4 -5. 2:21.60
62.    Zachary Griffin Sr Syracuse HS S3 -6. 2:21.65
63.    Eantom Franco Fr Unattached S5 -5. 2:21.71
64.    Shawn McGuire So Green River HS-WY S5 -6. 2:22.99
65.    Josh Shafe Sr Green River HS-WY S5 -7. 2:23.24
66.    Josh Weber Sr Ben Lomond HS S8 -10. 2:24.02
67.    Aidan Tribett Jr Salem Hills HS S6 -9. 2:24.43
68.    Daniel Wright Sr Green River HS-WY S4 -6. 2:24.48
69.    Josh Robinson Sr Davis HS S6 -10. 2:24.58
70.    Britton Porter So Davis HS S4 -7. 2:24.64
71.    Clay Goich So Rock Springs HS-WY S6 -11. 2:25.81
72.    Tanner Horrocks Sr Davis HS S3 -7. 2:26.23
73.    James Asmus Jr Evanston HS-WY S1 -5. 2:26.97
74.    Call Butterfield So Rock Springs HS-WY S5 -8. 2:27.26
75.    Riley Swaney Fr Desert Hills HS S2 -2. 2:27.90
76.    Trenton Ramirez Sr Green River HS-WY S4 -8. 2:27.98
77.    Brayden Wirick Sr Rock Springs HS-WY S5 -9. 2:29.63
78.    Brady Cook Sr Syracuse HS S2 -3. 2:30.69
79.    Josh Evans Jr Payson HS S7 -12. 2:30.72
80.    Joe Depoyster So Rock Springs HS-WY S6 -12. 2:30.75
81.    Nathan Ellsworth Fr Corner Canyon HS S3 -8. 2:31.15
82.    Kyle Blackie-Leisch Jr Rock Springs HS-WY S4 -9. 2:31.30
83.    Eli Geddie Fr Rock Springs HS-WY S5 -10. 2:31.44
84.    Bodey Schriever Fr Corner Canyon HS S3 -9. 2:31.48
85.    Brian Rowley Jr Jordan HS S3 -10. 2:31.84
86.    Brad Platt So Woods Cross HS S2 -4. 2:32.13
87.    Hyrum Huack Jr Evanston HS-WY S1 -6. 2:32.60
88.    Josh Wilkinson So Davis HS S2 -5. 2:32.66
89.    Holden Bindl Jr Evanston HS-WY S1 -7. 2:32.68
90.    Steiner Jordan So Olympus HS S3 -11. 2:32.82
91.    Ryan Rummens Unattached S2 -6. 2:33.20
92.    Kyle Bohlman So Green River HS-WY S3 -12. 2:34.21
93.    Sam Oldham Fr Corner Canyon HS S4 -10. 2:35.23
94.    Isaiah Maestas Fr Rock Springs HS-WY S4 -11. 2:38.45
95.    Christian Wright So Corner Canyon HS S2 -7. 2:38.63
96.    William Cannon So Syracuse HS S2 -8. 2:39.15
97.    Max Chadderdon So Park City TC S1 -8. 2:39.18
98.    David Loveland Jr Juab HS S2 -9. 2:39.64
99.    Alex Johnson So Olympus HS S2 -10. 2:40.74
100.    Sheldon Stevig So Evanston HS-WY S1 -9. 2:41.46
101.    Keon Tribett So Salem Hills HS S5 -11. 2:45.15
102.    Nathaniel Sorenson So Evanston HS-WY S1 -10. 2:50.47
103.    Joseph Mendoza So Mercury Track Club S2 -11. 2:52.12
104.    Brennan Davis Fr Green River HS-WY S2 -12. 2:53.03
DQ    Parker Call Fr Star Valley HS-WY S1 -DQ DQ
3+ consecutive steps on line
DNS    Garrett Marsing Sr Carbon HS S10 -DNS DNS
DNS    Nathan Asay So Mountain View HS S8 -DNS DNS
DNS    Chris Rushing Jr East HS S6 -DNS DNS
DNS    Tate Muhlestein Sr Salem Hills HS S10 -DNS DNS
DNS    Jason Crandall Jr Summit Academy HS S1 -DNS DNS
DNS    Sawyer Kauffman Jr Summit Academy HS S3 -DNS DNS
DNS    Taylor Penrod Jr Timpanogos HS S4 -DNS DNS
DNS    Caleb Dayley So Timpanogos HS S4 -DNS DNS
DNS    Ben Ivie Jr Timpanogos HS S5 -DNS DNS