2014 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 17, 2014 - January 18, 2014

Girl's 800M Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nicole Gerrard Jr Evanston HS-WY 43.  2:51.18
2.    Sara Butler Sr Hillcrest HS 62.  3:06.35
3.    Cortney Stratton Fr Evanston HS-WY 64.  3:10.98
4.    Destani Barnes Jr Juab HS 65.  3:11.18
5.    Aranxha Sanchez Fr Mountain View HS 66.  3:13.23
6.    Janelle Pace So Provo HS 67.  3:15.82
7.    Brenna Winter-Chavez Jr Evanston HS-WY 69.  3:17.90
8.    Blanca Martinez Cabrera So Mountain View HS 70.  3:26.29
9.    Rylee Berger Fr Evanston HS-WY 71.  3:26.84
10.    Baille Limb So Evanston HS-WY 72.  3:28.27
11.    Natasha Beckerman So Green River HS-WY 73.  3:32.32
DNS    Megan Rushing So East HS DNS  DNS


Girl's 800M Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Emma Earl Fr East HS 30.  2:45.45
2.    Carli Freitas Sr Timpanogos HS 47.  2:54.66
3.    Anna Papadopoulos Sr East HS 48.  2:55.07
4.    Janelle Daw Fr Davis HS 49.  2:55.33
5.    Amber Berry So Davis HS 50.  2:56.64
6.    Madi Meyer Jr Davis HS 56.  2:58.44
7.    Apryl Baxter Fr Juab HS 57.  2:58.94
8.    Cheyenne McMicheal Jr Green River HS-WY 58.  2:59.29
9.    Jesse ONeal Jr Rock Springs HS-WY 60.  3:00.76
10.    Ashley Dewey So Rock Springs HS-WY 61.  3:02.72
11.    Baylee Reynolds Jr Davis HS 63.  3:06.43
12.    Bethany Mendoza Sr Mercury Track Club 68.  3:17.49


Girl's 800M Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brianne Cahoon So Hurricane HS 13.  2:35.43
2.    Katelyn Nielson So Delta Track Club 22.  2:40.66
3.    Tilda Wilson Fr East HS 27.  2:44.19
4.    Sydney Rayl Fr Davis HS 37.  2:48.58
5.    Ally Smith Fr Davis HS 40.  2:50.58
6.    Grace Neuenschwander Fr Davis HS 44.  2:51.45
7.    Izzy Hills Fr Rock Springs HS-WY 45.  2:53.07
8.    Dakota Neumann So Green River HS-WY 46.  2:54.29
9.    Mallory Hopkins Fr Davis HS 51.  2:57.35
10.    Brittany Atkinson So Rock Springs HS-WY 54.  2:57.94
11.    Rubea Mahan Jr Green River HS-WY 55.  2:58.21
DNS    Alex Tanner Jr Davis HS DNS  DNS


Girl's 800M Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tiahna Cipriano Jr Davis HS 15.  2:35.89
2.    Madi Sudweeks So Corner Canyon HS 24.  2:42.78
3.    Whitney Terry Sr Woods Cross HS 28.  2:44.34
4.    Alyse Henry Jr Rock Springs HS-WY 29.  2:45.41
5.    Emily Pace Sr Provo HS 32.  2:45.71
6.    Sheridan Klingensmith So Rock Springs HS-WY 33.  2:45.77
7.    Kaleigh Kirkham Sr Mountain View HS 36.  2:46.82
8.    Emily Westerlind So Corner Canyon HS 41.  2:50.80
9.    Kaitlyn Datwyler Jr Davis HS 52.  2:57.61
10.    Lizzy Linford Fr Corner Canyon HS 53.  2:57.76
DQ    Nikki Tanner So Olympus HS DQ  DQ
3+ consecutive steps on line
DNS    Kendall Sargent Sr Davis HS DNS  DNS
DNS    Anna Ferrell So Davis HS DNS  DNS


Girl's 800M Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tatum Beard Jr Davis HS 7.  2:31.91
2.    Sierra Graham Sr Davis HS 9.  2:32.75
3.    Payton Pryor So American Fork HS 17.  2:38.57
4.    Amber Bardin Sr American Fork HS 18.  2:38.69
5.    Haley Tadler Jr Woods Cross HS 19.  2:39.08
6.    Shelby Price So Corner Canyon HS 21.  2:40.64
7.    Adriana McFarland Sr Syracuse HS 23.  2:41.94
8.    Melanie Hicken Sr Hurricane HS 26.  2:43.76
9.    Mallory Ashby Sr Syracuse HS 31.  2:45.46
10.    Sydney Harward Sr Mountain View HS 34.  2:46.24
11.    Abby Critchfield Jr Unattached 38.  2:48.65
12.    Elise Anderson Sr Davis HS 39.  2:50.38
13.    Briana ONeal Sr Pleasant Grove HS 59.  3:00.64


Girl's 800M Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Millika Holbrook Jr Woods Cross HS 4.  2:27.93
2.    Sharlie Dimick Sr Syracuse HS 10.  2:32.93
3.    Eleanor Wettstein So East HS 11.  2:34.16
4.    Whitney Yardley So Cedar HS 12.  2:34.97
5.    Maggie Beazer So Stansbury HS 14.  2:35.82
6.    Ally Geisler Fr Davis HS 16.  2:37.31
7.    Cheyenne Brower Fr Viewmont HS 20.  2:39.25
8.    Kylie Thomson Sr Maple Mountain HS 25.  2:43.29
9.    Brittany McArthur Sr Pleasant Grove HS 35.  2:46.55
10.    Haley Dixon Fr Payson HS 42.  2:51.06
DQ    Katherine Crofts Jr Olympus HS DQ  DQ
3+ consecutive steps on line
DNS    Megan Ryan Sr Mountain View HS DNS  DNS


Girl's 800M Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kashley Carter Jr Juab HS 1.  2:23.95
2.    Josey Hedquist Jr Davis HS 2.  2:26.71
3.    Megan Robinson So Springville HS 3.  2:27.31
4.    Kami Codner Sr Mountain View HS 5.  2:28.98
5.    Hannah Albrechtsen Sr Davis HS 6.  2:29.63
6.    Sarah Sargent Jr East HS 8.  2:32.72
DNS    Amber Edmondson Jr Salem Hills HS DNS  DNS
DNS    Desie Thorn So Jordan HS DNS  DNS


Girl's 800M Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Kashley Carter Jr Juab HS S7 -1. 2:23.95
2.    Josey Hedquist Jr Davis HS S7 -2. 2:26.71
3.    Megan Robinson So Springville HS S7 -3. 2:27.31
4.    Millika Holbrook Jr Woods Cross HS S6 -1. 2:27.93
5.    Kami Codner Sr Mountain View HS S7 -4. 2:28.98
6.    Hannah Albrechtsen Sr Davis HS S7 -5. 2:29.63
7.    Tatum Beard Jr Davis HS S5 -1. 2:31.91
8.    Sarah Sargent Jr East HS S7 -6. 2:32.72
9.    Sierra Graham Sr Davis HS S5 -2. 2:32.75
10.    Sharlie Dimick Sr Syracuse HS S6 -2. 2:32.93
11.    Eleanor Wettstein So East HS S6 -3. 2:34.16
12.    Whitney Yardley So Cedar HS S6 -4. 2:34.97
13.    Brianne Cahoon So Hurricane HS S3 -1. 2:35.43
14.    Maggie Beazer So Stansbury HS S6 -5. 2:35.82
15.    Tiahna Cipriano Jr Davis HS S4 -1. 2:35.89
16.    Ally Geisler Fr Davis HS S6 -6. 2:37.31
17.    Payton Pryor So American Fork HS S5 -3. 2:38.57
18.    Amber Bardin Sr American Fork HS S5 -4. 2:38.69
19.    Haley Tadler Jr Woods Cross HS S5 -5. 2:39.08
20.    Cheyenne Brower Fr Viewmont HS S6 -7. 2:39.25
21.    Shelby Price So Corner Canyon HS S5 -6. 2:40.64
22.    Katelyn Nielson So Delta Track Club S3 -2. 2:40.66
23.    Adriana McFarland Sr Syracuse HS S5 -7. 2:41.94
24.    Madi Sudweeks So Corner Canyon HS S4 -2. 2:42.78
25.    Kylie Thomson Sr Maple Mountain HS S6 -8. 2:43.29
26.    Melanie Hicken Sr Hurricane HS S5 -8. 2:43.76
27.    Tilda Wilson Fr East HS S3 -3. 2:44.19
28.    Whitney Terry Sr Woods Cross HS S4 -3. 2:44.34
29.    Alyse Henry Jr Rock Springs HS-WY S4 -4. 2:45.41
30.    Emma Earl Fr East HS S2 -1. 2:45.45
31.    Mallory Ashby Sr Syracuse HS S5 -9. 2:45.46
32.    Emily Pace Sr Provo HS S4 -5. 2:45.71
33.    Sheridan Klingensmith So Rock Springs HS-WY S4 -6. 2:45.77
34.    Sydney Harward Sr Mountain View HS S5 -10. 2:46.24
35.    Brittany McArthur Sr Pleasant Grove HS S6 -9. 2:46.55
36.    Kaleigh Kirkham Sr Mountain View HS S4 -7. 2:46.82
37.    Sydney Rayl Fr Davis HS S3 -4. 2:48.58
38.    Abby Critchfield Jr Unattached S5 -11. 2:48.65
39.    Elise Anderson Sr Davis HS S5 -12. 2:50.38
40.    Ally Smith Fr Davis HS S3 -5. 2:50.58
41.    Emily Westerlind So Corner Canyon HS S4 -8. 2:50.80
42.    Haley Dixon Fr Payson HS S6 -10. 2:51.06
43.    Nicole Gerrard Jr Evanston HS-WY S1 -1. 2:51.18
44.    Grace Neuenschwander Fr Davis HS S3 -6. 2:51.45
45.    Izzy Hills Fr Rock Springs HS-WY S3 -7. 2:53.07
46.    Dakota Neumann So Green River HS-WY S3 -8. 2:54.29
47.    Carli Freitas Sr Timpanogos HS S2 -2. 2:54.66
48.    Anna Papadopoulos Sr East HS S2 -3. 2:55.07
49.    Janelle Daw Fr Davis HS S2 -4. 2:55.33
50.    Amber Berry So Davis HS S2 -5. 2:56.64
51.    Mallory Hopkins Fr Davis HS S3 -9. 2:57.35
52.    Kaitlyn Datwyler Jr Davis HS S4 -9. 2:57.61
53.    Lizzy Linford Fr Corner Canyon HS S4 -10. 2:57.76
54.    Brittany Atkinson So Rock Springs HS-WY S3 -10. 2:57.94
55.    Rubea Mahan Jr Green River HS-WY S3 -11. 2:58.21
56.    Madi Meyer Jr Davis HS S2 -6. 2:58.44
57.    Apryl Baxter Fr Juab HS S2 -7. 2:58.94
58.    Cheyenne McMicheal Jr Green River HS-WY S2 -8. 2:59.29
59.    Briana ONeal Sr Pleasant Grove HS S5 -13. 3:00.64
60.    Jesse ONeal Jr Rock Springs HS-WY S2 -9. 3:00.76
61.    Ashley Dewey So Rock Springs HS-WY S2 -10. 3:02.72
62.    Sara Butler Sr Hillcrest HS S1 -2. 3:06.35
63.    Baylee Reynolds Jr Davis HS S2 -11. 3:06.43
64.    Cortney Stratton Fr Evanston HS-WY S1 -3. 3:10.98
65.    Destani Barnes Jr Juab HS S1 -4. 3:11.18
66.    Aranxha Sanchez Fr Mountain View HS S1 -5. 3:13.23
67.    Janelle Pace So Provo HS S1 -6. 3:15.82
68.    Bethany Mendoza Sr Mercury Track Club S2 -12. 3:17.49
69.    Brenna Winter-Chavez Jr Evanston HS-WY S1 -7. 3:17.90
70.    Blanca Martinez Cabrera So Mountain View HS S1 -8. 3:26.29
71.    Rylee Berger Fr Evanston HS-WY S1 -9. 3:26.84
72.    Baille Limb So Evanston HS-WY S1 -10. 3:28.27
73.    Natasha Beckerman So Green River HS-WY S1 -11. 3:32.32
DQ    Katherine Crofts Jr Olympus HS S6 -DQ DQ
3+ consecutive steps on line
DQ    Nikki Tanner So Olympus HS S4 -DQ DQ
3+ consecutive steps on line
DNS    Amber Edmondson Jr Salem Hills HS S7 -DNS DNS
DNS    Kendall Sargent Sr Davis HS S4 -DNS DNS
DNS    Megan Rushing So East HS S1 -DNS DNS
DNS    Megan Ryan Sr Mountain View HS S6 -DNS DNS
DNS    Anna Ferrell So Davis HS S4 -DNS DNS
DNS    Alex Tanner Jr Davis HS S3 -DNS DNS
DNS    Desie Thorn So Jordan HS S7 -DNS DNS