2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Boy's 200 meter Heats

Heat 1
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Tanner Webb Jr Timpanogos 10.  23.67 -0.7
2.    Amone Finau Jr Kearns 13.  23.77 -0.7
3.    Preston Willey Jr Wasatch 18.  23.88 -0.7
4.    Devin Morrison Sr Richfield 22.  24.06 -0.7
5.    Tyler Green So Corner Canyon 59.  25.40 -0.7
6.    Brandt Cox Fr Dixie 66.  25.51 -0.7
7.    Jessie Funk Jr Uintah 68.  25.63 -0.7
DNS    Ky Voorhees Jr Hurricane DNS  DNS -0.7


Boy's 200 meter Heats

Heat 2
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Nathan Engstrom Jr Alta 24.  24.13 -0.8
2.    David Pleites So Juan Diego 48.  25.03 -0.8
3.    Justin Lewis So Dixie 55.  25.24 -0.8
4.    Dallin Tycksen So Herriman 60.  25.44 -0.8
5.    Ben Smith Sr Timpanogos 64.  25.51 -0.8
6.    Ausitn Montgomery Jr Kearns 72.  25.72 -0.8
7.    Mason Draper Fr Skyline 78.  25.99 -0.8
8.    Anthony McQuiston So Kearns 94.  27.52 -0.8


Boy's 200 meter Heats

Heat 3
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Justin Bice Jr Hurricane 28.  24.31 -0.7
2.    Aj Groft Fr Canyon View 30.  24.33 -0.7
3.    David Fenton So Juan Diego 35.  24.61 -0.7
4.    Kolton Atkinson So Park City 53.  25.23 -0.7
5.    Tyler Ruden Jr Lehi 64.  25.51 -0.7
6.    Dillon Casady So Herriman 76.  25.87 -0.7
7.    Jack Bakker So Corner Canyon 87.  26.51 -0.7
DNS    Spencer Butler Sr North Sanpete DNS  DNS -0.7


Boy's 200 meter Heats

Heat 4
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Mack Richards Jr Alta 9.  23.39 -0.3
2.    Jefferson Beatty Jr Desert Hills 32.  24.43 -0.3
3.    Cole Nelson Sr Juan Diego 33.  24.46 -0.3
4.    Payton Hafen Jr Richfield 54.  25.23 -0.3
5.    Grady Grissom So Park City 61.  25.45 -0.3
6.    Braxton Jones Jr Carbon 71.  25.71 -0.3
7.    Zach Reed Jr Kemmerer 89.  26.72 -0.3
8.    Tosi Faumui Fr Pine View 100.  29.63 -0.3


Boy's 200 meter Heats

Heat 5
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Braden Reber Sr Desert Hills 11.  23.67 -0.6
2.    Daniel Markus Jr Herriman 15.  23.85 -0.6
3.    Caden Calton Jr Lehi 19.  23.88 -0.6
4.    Andrew Davis Jr Alta 36.  24.69 -0.6
5.    Sam Fetzer Fr Kearns 43.  24.88 -0.6
6.    Cache Barrett Fr Carbon 79.  26.02 -0.6
7.    Dylan Stubbs Sr Cedar 82.  26.21 -0.6
8.    Daiden Dutson Fr Corner Canyon 88.  26.61 -0.6


Boy's 200 meter Heats

Heat 6
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jon Durrant Sr Wasatch 12.  23.75 -1.5
2.    Karson Brunson Sr Delta 38.  24.74 -1.5
3.    Robert Webster Jr Kemmerer 47.  24.98 -1.5
4.    Riley Findley Jr Richfield 52.  25.21 -1.5
5.    Brennen Wissell Jr Central 62.  25.46 -1.5
6.    Kashton Sullivan So Pine View 86.  26.47 -1.5
7.    Kabriun Cosby Fr North Sanpete 92.  27.00 -1.5
DNS    Brandon Holdcroft Fr Snow Canyon DNS  DNS -1.5


Boy's 200 meter Heats

Heat 7
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Brandon Kinsey Jr Woods Cross 3.  22.70 q -0.4 q
2.    Kyle Barrett Sr Carbon 21.  24.04 -0.4
3.    Bodrey Allred So Cedar 31.  24.40 -0.4
4.    Wayne Staheli Sr Pine View 42.  24.87 -0.4
5.    Bracken Lovell Jr Delta 75.  25.85 -0.4
6.    Garrett Walton Sr Kemmerer 85.  26.43 -0.4
7.    Chance Dalton So Skyline 93.  27.05 -0.4
8.    Edward Painter Sr Juan Diego 96.  27.81 -0.4


Boy's 200 meter Heats

Heat 8
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Avery Hopkins Jr East 8.  23.14 q -0.2 q
2.    Justin Prisbrey Sr Enterprise 14.  23.84 -0.2
3.    Dallin Trotter Sr Cedar 37.  24.72 -0.2
4.    Nick Krieger Sr Park City 44.  24.89 -0.2
5.    Kade Boren Jr Uintah 67.  25.55 -0.2
6.    Mason Oki So Dixie 83.  26.23 -0.2
7.    Austin Ison Jr North Sanpete 101.  33.40 -0.2


Boy's 200 meter Heats

Heat 9
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Nate Benson Sr Woods Cross 7.  23.02 q -1.9 q
2.    Zachary Carper So Lehi 20.  24.00 -1.9
3.    Jake Krieger Sr Park City 26.  24.23 -1.9
4.    Chris Poulsen Fr Snow Canyon 27.  24.28 -1.9
5.    Jack Bussberg Jr Hurricane 45.  24.94 -1.9
6.    Justin Howell Sr North Sanpete 95.  27.63 -1.9
7.    Cole Barkey Fr Corner Canyon 98.  28.71 -1.9


Boy's 200 meter Heats

Heat 10
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Braxton Knapp Jr Woods Cross 5.  22.93 q -0.5 q
2.    Connor Mcintyre Sr Wasatch 49.  25.05 -0.5
3.    Vuong Tran Sr East 51.  25.08 -0.5
4.    Kawika Santiago Fr Pine View 56.  25.29 -0.5
5.    Brad Hollingworth Sr Skyline 74.  25.80 -0.5
6.    Devon Day Jr Carbon 99.  28.88 -0.5
DNS    Joseph Heinrich Sr Central DNS  DNS -0.5


Boy's 200 meter Heats

Heat 11
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Dallon Didericksen Sr Stansbury 4.  22.84 q -0.7 q
2.    Talon Strong Jr Uintah 23.  24.10 -0.7
3.    Josh Compton Jr Timpanogos 41.  24.86 -0.7
4.    Benjamin Drysdale So Skyline 50.  25.07 -0.7
5.    Joey Culas Fr East 57.  25.37 -0.7
6.    Spencer Freeman Sr Dixie 80.  26.09 -0.7
7.    Chance Leishman Fr Snow Canyon 97.  27.83 -0.7


Boy's 200 meter Heats

Heat 12
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Derek Sorensen Sr Richfield 6.  22.99 q -0.7 q
2.    Josh Brown Jr Timpanogos 16.  23.86 -0.7
3.    Trace Willoughby Jr Delta 34.  24.49 -0.7
4.    Tanner Terry So Desert Hills 39.  24.81 -0.7
5.    Thomas Neighbor Sr Parowan 40.  24.83 -0.7
6.    Pete Hansen Sr Canyon View 58.  25.38 -0.7
7.    Dustin Breakfield Fr Uintah 90.  26.92 -0.7


Boy's 200 meter Heats

Heat 13
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Cam Dopp Sr Woods Cross 2.  22.55 q -0.7 q
2.    Jake Jutkins So Herriman 25.  24.18 -0.7
3.    Kyler Terry So Desert Hills 29.  24.31 -0.7
4.    Matthew Baker So Central 63.  25.50 -0.7
5.    Lance Mandriques Fr Hurricane 70.  25.69 -0.7
6.    Clay Esplin So Canyon View 73.  25.76 -0.7
7.    Travis Gale Fr Parowan 84.  26.32 -0.7


Boy's 200 meter Heats

Heat 14
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Zac Morris Sr Lehi 1.  22.14 q -0.8 q
2.    Tanner Sansom Sr Alta 17.  23.88 -0.8
3.    Alex Luster Sr Wasatch 46.  24.94 -0.8
4.    Brantz Brunson Jr Cedar 69.  25.65 -0.8
5.    Isaiah Shearer Fr Canyon View 77.  25.96 -0.8
6.    Dallin Holt Sr Enterprise 81.  26.16 -0.8
7.    Mautrice Carter Jr East 91.  26.96 -0.8


Boy's 200 meter Heats
Top 8 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Zac Morris Sr Lehi H14 -1. 22.14 q -0.8 q
2.    Cam Dopp Sr Woods Cross H13 -1. 22.55 q -0.7 q
3.    Brandon Kinsey Jr Woods Cross H7 -1. 22.70 q -0.4 q
4.    Dallon Didericksen Sr Stansbury H11 -1. 22.84 q -0.7 q
5.    Braxton Knapp Jr Woods Cross H10 -1. 22.93 q -0.5 q
6.    Derek Sorensen Sr Richfield H12 -1. 22.99 q -0.7 q
7.    Nate Benson Sr Woods Cross H9 -1. 23.02 q -1.9 q
8.    Avery Hopkins Jr East H8 -1. 23.14 q -0.2 q
9.    Mack Richards Jr Alta H4 -1. 23.39 -0.3
10.    Tanner Webb Jr Timpanogos H1 -1. 23.67 -0.7
11.    Braden Reber Sr Desert Hills H5 -1. 23.67 -0.6
12.    Jon Durrant Sr Wasatch H6 -1. 23.75 -1.5
13.    Amone Finau Jr Kearns H1 -2. 23.77 -0.7
14.    Justin Prisbrey Sr Enterprise H8 -2. 23.84 -0.2
15.    Daniel Markus Jr Herriman H5 -2. 23.85 -0.6
16.    Josh Brown Jr Timpanogos H12 -2. 23.86 -0.7
17.    Tanner Sansom Sr Alta H14 -2. 23.88 -0.8
18.    Preston Willey Jr Wasatch H1 -3. 23.88 -0.7
19.    Caden Calton Jr Lehi H5 -3. 23.88 -0.6
20.    Zachary Carper So Lehi H9 -2. 24.00 -1.9
21.    Kyle Barrett Sr Carbon H7 -2. 24.04 -0.4
22.    Devin Morrison Sr Richfield H1 -4. 24.06 -0.7
23.    Talon Strong Jr Uintah H11 -2. 24.10 -0.7
24.    Nathan Engstrom Jr Alta H2 -1. 24.13 -0.8
25.    Jake Jutkins So Herriman H13 -2. 24.18 -0.7
26.    Jake Krieger Sr Park City H9 -3. 24.23 -1.9
27.    Chris Poulsen Fr Snow Canyon H9 -4. 24.28 -1.9
28.    Justin Bice Jr Hurricane H3 -1. 24.31 -0.7
29.    Kyler Terry So Desert Hills H13 -3. 24.31 -0.7
30.    Aj Groft Fr Canyon View H3 -2. 24.33 -0.7
31.    Bodrey Allred So Cedar H7 -3. 24.40 -0.4
32.    Jefferson Beatty Jr Desert Hills H4 -2. 24.43 -0.3
33.    Cole Nelson Sr Juan Diego H4 -3. 24.46 -0.3
34.    Trace Willoughby Jr Delta H12 -3. 24.49 -0.7
35.    David Fenton So Juan Diego H3 -3. 24.61 -0.7
36.    Andrew Davis Jr Alta H5 -4. 24.69 -0.6
37.    Dallin Trotter Sr Cedar H8 -3. 24.72 -0.2
38.    Karson Brunson Sr Delta H6 -2. 24.74 -1.5
39.    Tanner Terry So Desert Hills H12 -4. 24.81 -0.7
40.    Thomas Neighbor Sr Parowan H12 -5. 24.83 -0.7
41.    Josh Compton Jr Timpanogos H11 -3. 24.86 -0.7
42.    Wayne Staheli Sr Pine View H7 -4. 24.87 -0.4
43.    Sam Fetzer Fr Kearns H5 -5. 24.88 -0.6
44.    Nick Krieger Sr Park City H8 -4. 24.89 -0.2
45.    Jack Bussberg Jr Hurricane H9 -5. 24.94 -1.9
46.    Alex Luster Sr Wasatch H14 -3. 24.94 -0.8
47.    Robert Webster Jr Kemmerer H6 -3. 24.98 -1.5
48.    David Pleites So Juan Diego H2 -2. 25.03 -0.8
49.    Connor Mcintyre Sr Wasatch H10 -2. 25.05 -0.5
50.    Benjamin Drysdale So Skyline H11 -4. 25.07 -0.7
51.    Vuong Tran Sr East H10 -3. 25.08 -0.5
52.    Riley Findley Jr Richfield H6 -4. 25.21 -1.5
53.    Kolton Atkinson So Park City H3 -4. 25.23 -0.7
54.    Payton Hafen Jr Richfield H4 -4. 25.23 -0.3
55.    Justin Lewis So Dixie H2 -3. 25.24 -0.8
56.    Kawika Santiago Fr Pine View H10 -4. 25.29 -0.5
57.    Joey Culas Fr East H11 -5. 25.37 -0.7
58.    Pete Hansen Sr Canyon View H12 -6. 25.38 -0.7
59.    Tyler Green So Corner Canyon H1 -5. 25.40 -0.7
60.    Dallin Tycksen So Herriman H2 -4. 25.44 -0.8
61.    Grady Grissom So Park City H4 -5. 25.45 -0.3
62.    Brennen Wissell Jr Central H6 -5. 25.46 -1.5
63.    Matthew Baker So Central H13 -4. 25.50 -0.7
64.    Ben Smith Sr Timpanogos H2 -5. 25.51 -0.8
64.    Tyler Ruden Jr Lehi H3 -5. 25.51 -0.7
66.    Brandt Cox Fr Dixie H1 -6. 25.51 -0.7
67.    Kade Boren Jr Uintah H8 -5. 25.55 -0.2
68.    Jessie Funk Jr Uintah H1 -7. 25.63 -0.7
69.    Brantz Brunson Jr Cedar H14 -4. 25.65 -0.8
70.    Lance Mandriques Fr Hurricane H13 -5. 25.69 -0.7
71.    Braxton Jones Jr Carbon H4 -6. 25.71 -0.3
72.    Ausitn Montgomery Jr Kearns H2 -6. 25.72 -0.8
73.    Clay Esplin So Canyon View H13 -6. 25.76 -0.7
74.    Brad Hollingworth Sr Skyline H10 -5. 25.80 -0.5
75.    Bracken Lovell Jr Delta H7 -5. 25.85 -0.4
76.    Dillon Casady So Herriman H3 -6. 25.87 -0.7
77.    Isaiah Shearer Fr Canyon View H14 -5. 25.96 -0.8
78.    Mason Draper Fr Skyline H2 -7. 25.99 -0.8
79.    Cache Barrett Fr Carbon H5 -6. 26.02 -0.6
80.    Spencer Freeman Sr Dixie H11 -6. 26.09 -0.7
81.    Dallin Holt Sr Enterprise H14 -6. 26.16 -0.8
82.    Dylan Stubbs Sr Cedar H5 -7. 26.21 -0.6
83.    Mason Oki So Dixie H8 -6. 26.23 -0.2
84.    Travis Gale Fr Parowan H13 -7. 26.32 -0.7
85.    Garrett Walton Sr Kemmerer H7 -6. 26.43 -0.4
86.    Kashton Sullivan So Pine View H6 -6. 26.47 -1.5
87.    Jack Bakker So Corner Canyon H3 -7. 26.51 -0.7
88.    Daiden Dutson Fr Corner Canyon H5 -8. 26.61 -0.6
89.    Zach Reed Jr Kemmerer H4 -7. 26.72 -0.3
90.    Dustin Breakfield Fr Uintah H12 -7. 26.92 -0.7
91.    Mautrice Carter Jr East H14 -7. 26.96 -0.8
92.    Kabriun Cosby Fr North Sanpete H6 -7. 27.00 -1.5
93.    Chance Dalton So Skyline H7 -7. 27.05 -0.4
94.    Anthony McQuiston So Kearns H2 -8. 27.52 -0.8
95.    Justin Howell Sr North Sanpete H9 -6. 27.63 -1.9
96.    Edward Painter Sr Juan Diego H7 -8. 27.81 -0.4
97.    Chance Leishman Fr Snow Canyon H11 -7. 27.83 -0.7
98.    Cole Barkey Fr Corner Canyon H9 -7. 28.71 -1.9
99.    Devon Day Jr Carbon H10 -6. 28.88 -0.5
100.    Tosi Faumui Fr Pine View H4 -8. 29.63 -0.3
101.    Austin Ison Jr North Sanpete H8 -7. 33.40 -0.2
DNS    Joseph Heinrich Sr Central H10 -DNS DNS -0.5
DNS    Spencer Butler Sr North Sanpete H3 -DNS DNS -0.7
DNS    Ky Voorhees Jr Hurricane H1 -DNS DNS -0.7
DNS    Brandon Holdcroft Fr Snow Canyon H6 -DNS DNS -1.5