2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 1
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Anderson Davis Sr Wasatch 7.  15.59 q -2.0 q
2.    Chandler Judd Sr Woods Cross 12.  16.14 -2.0
3.    Tj Masina Sr Timpanogos 21.  17.80 -2.0
4.    Kaden Fullmer Sr Woods Cross 35.  19.08 -2.0
5.    Jace Roundy So Cedar 36.  19.11 -2.0
6.    Garrick Sharp So Desert Hills 37.  19.15 -2.0
7.    Kelan Winkler Sr Kearns 47.  20.20 -2.0
8.    Jackson Chaulk So Kemmerer 63.  24.40 -2.0


Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 2
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Andrew Lingwall Sr Herriman 4.  15.29 q -0.2 q
2.    Thom Jensen Sr Snow Canyon 15.  16.20 -0.2
3.    Josh Pelegrin Sr Park City 20.  17.77 -0.2
4.    Zak Fuchs So Desert Hills 26.  18.11 -0.2
5.    Will Jenkinson So Timpanogos 30.  18.71 -0.2
6.    Cameron Hicks Sr Woods Cross 34.  19.05 -0.2
7.    Todd Carter Fr Uintah 45.  20.03 -0.2
8.    Taylon Thomas Jr Kearns 58.  22.45 -0.2


Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 3
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Ky Voorhees Jr Hurricane 13.  16.14 -0.1
2.    J t Bagley Sr Richfield 23.  18.02 -0.1
3.    Ren Robinson So Wasatch 40.  19.23 -0.1
4.    Jayden Holcomb So Canyon View 49.  20.35 -0.1
5.    Gabe Van Dyke So Carbon 59.  22.52 -0.1
6.    Dallin Shurtliff Fr Enterprise 61.  23.84 -0.1
DNS    Ryan Frehner Jr Hurricane DNS  DNS -0.1
DNS    Harrison Kasper So Juan Diego DNS  DNS -0.1


Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 4
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Trevor Alder Jr Manti 9.  16.00 -0.7
2.    Caleb Whitney Jr Desert Hills 11.  16.11 -0.7
3.    Connor Mcintyre Sr Wasatch 19.  17.56 -0.7
4.    David Fenton So Juan Diego 22.  17.94 -0.7
5.    Tanner Westenskow Sr Kearns 32.  18.93 -0.7
6.    Keaton Jorgenson So Pine View 39.  19.16 -0.7
7.    Weston Jaggi Fr Hurricane 52.  21.36 -0.7
8.    McKade Hatch Fr Richfield 62.  24.37 -0.7


Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 5
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jon Durrant Sr Wasatch 5.  15.42 q -0.8 q
2.    Sione Finau Fr Kearns 6.  15.42 q -0.8 q
3.    Brady McDermott Sr Alta 14.  16.18 -0.8
4.    Nathan Benson Jr Dixie 18.  17.33 -0.8
5.    Austin Evans Jr Canyon View 27.  18.16 -0.8
6.    Ryan Earl Jr Timpanogos 33.  18.95 -0.8
7.    Daycen Fowles Fr Delta 44.  19.81 -0.8
8.    Sebastian Wagner So Richfield 48.  20.29 -0.8


Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 6
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Chad Best Sr Timpanogos 3.  15.21 q -2.5 q
2.    Jaron Fowles Sr Delta 10.  16.06 -2.5
3.    Sean Kinsman Sr Park City 29.  18.61 -2.5
4.    Chance Holliday Sr Enterprise 31.  18.78 -2.5
5.    Devon Johnson Fr Juan Diego 41.  19.46 -2.5
6.    Carter Hinton So Cedar 42.  19.53 -2.5
7.    Dallin Breakfield Fr Uintah 60.  22.61 -2.5


Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 7
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Zachary Walton Jr Canyon View 24.  18.04 -2.1
2.    Joseph Landon Sr Central 38.  19.16 -2.1
3.    Keaton Walker So Skyline 50.  20.37 -2.1
4.    Brandon Webb So Cedar 51.  20.41 -2.1
5.    Ryan Friedel Sr Dixie 56.  21.69 -2.1


Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 8
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Kyle Strauss Sr Herriman 2.  15.20 q -0.5 q
2.    Trevor Bursach Sr Lehi 8.  15.95 q -0.5 q
3.    Bryce Connely Sr Corner Canyon 43.  19.74 -0.5
4.    Ammon Takau Jr Dixie 46.  20.05 -0.5
5.    Connor Bateman Fr Kemmerer 53.  21.39 -0.5
6.    Kaleb Nay So Enterprise 57.  21.76 -0.5


Boy's 110 Meter Hurdles Heats

Heat 9
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Lance Allen Sr Richfield 1.  15.01 q q
2.    Logan Spackman Jr Herriman 16.  16.22
3.    Weston Esplin Sr Snow Canyon 17.  17.33
4.    James Otto Sr Dixie 25.  18.07
5.    Eric Ferrone Sr Juan Diego 28.  18.22
6.    Trevor Carter Jr Uintah 54.  21.41
7.    Payton Fausett So Carbon 55.  21.53


Boy's 110 Meter Hurdles Heats
Top 8 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Lance Allen Sr Richfield H9 -1. 15.01 q q
2.    Kyle Strauss Sr Herriman H8 -1. 15.20 q -0.5 q
3.    Chad Best Sr Timpanogos H6 -1. 15.21 q -2.5 q
4.    Andrew Lingwall Sr Herriman H2 -1. 15.29 q -0.2 q
5.    Jon Durrant Sr Wasatch H5 -1. 15.42 q -0.8 q
6.    Sione Finau Fr Kearns H5 -2. 15.42 q -0.8 q
7.    Anderson Davis Sr Wasatch H1 -1. 15.59 q -2.0 q
8.    Trevor Bursach Sr Lehi H8 -2. 15.95 q -0.5 q
9.    Trevor Alder Jr Manti H4 -1. 16.00 -0.7
10.    Jaron Fowles Sr Delta H6 -2. 16.06 -2.5
11.    Caleb Whitney Jr Desert Hills H4 -2. 16.11 -0.7
12.    Chandler Judd Sr Woods Cross H1 -2. 16.14 -2.0
13.    Ky Voorhees Jr Hurricane H3 -1. 16.14 -0.1
14.    Brady McDermott Sr Alta H5 -3. 16.18 -0.8
15.    Thom Jensen Sr Snow Canyon H2 -2. 16.20 -0.2
16.    Logan Spackman Jr Herriman H9 -2. 16.22
17.    Weston Esplin Sr Snow Canyon H9 -3. 17.33
18.    Nathan Benson Jr Dixie H5 -4. 17.33 -0.8
19.    Connor Mcintyre Sr Wasatch H4 -3. 17.56 -0.7
20.    Josh Pelegrin Sr Park City H2 -3. 17.77 -0.2
21.    Tj Masina Sr Timpanogos H1 -3. 17.80 -2.0
22.    David Fenton So Juan Diego H4 -4. 17.94 -0.7
23.    J t Bagley Sr Richfield H3 -2. 18.02 -0.1
24.    Zachary Walton Jr Canyon View H7 -1. 18.04 -2.1
25.    James Otto Sr Dixie H9 -4. 18.07
26.    Zak Fuchs So Desert Hills H2 -4. 18.11 -0.2
27.    Austin Evans Jr Canyon View H5 -5. 18.16 -0.8
28.    Eric Ferrone Sr Juan Diego H9 -5. 18.22
29.    Sean Kinsman Sr Park City H6 -3. 18.61 -2.5
30.    Will Jenkinson So Timpanogos H2 -5. 18.71 -0.2
31.    Chance Holliday Sr Enterprise H6 -4. 18.78 -2.5
32.    Tanner Westenskow Sr Kearns H4 -5. 18.93 -0.7
33.    Ryan Earl Jr Timpanogos H5 -6. 18.95 -0.8
34.    Cameron Hicks Sr Woods Cross H2 -6. 19.05 -0.2
35.    Kaden Fullmer Sr Woods Cross H1 -4. 19.08 -2.0
36.    Jace Roundy So Cedar H1 -5. 19.11 -2.0
37.    Garrick Sharp So Desert Hills H1 -6. 19.15 -2.0
38.    Joseph Landon Sr Central H7 -2. 19.16 -2.1
39.    Keaton Jorgenson So Pine View H4 -6. 19.16 -0.7
40.    Ren Robinson So Wasatch H3 -3. 19.23 -0.1
41.    Devon Johnson Fr Juan Diego H6 -5. 19.46 -2.5
42.    Carter Hinton So Cedar H6 -6. 19.53 -2.5
43.    Bryce Connely Sr Corner Canyon H8 -3. 19.74 -0.5
44.    Daycen Fowles Fr Delta H5 -7. 19.81 -0.8
45.    Todd Carter Fr Uintah H2 -7. 20.03 -0.2
46.    Ammon Takau Jr Dixie H8 -4. 20.05 -0.5
47.    Kelan Winkler Sr Kearns H1 -7. 20.20 -2.0
48.    Sebastian Wagner So Richfield H5 -8. 20.29 -0.8
49.    Jayden Holcomb So Canyon View H3 -4. 20.35 -0.1
50.    Keaton Walker So Skyline H7 -3. 20.37 -2.1
51.    Brandon Webb So Cedar H7 -4. 20.41 -2.1
52.    Weston Jaggi Fr Hurricane H4 -7. 21.36 -0.7
53.    Connor Bateman Fr Kemmerer H8 -5. 21.39 -0.5
54.    Trevor Carter Jr Uintah H9 -6. 21.41
55.    Payton Fausett So Carbon H9 -7. 21.53
56.    Ryan Friedel Sr Dixie H7 -5. 21.69 -2.1
57.    Kaleb Nay So Enterprise H8 -6. 21.76 -0.5
58.    Taylon Thomas Jr Kearns H2 -8. 22.45 -0.2
59.    Gabe Van Dyke So Carbon H3 -5. 22.52 -0.1
60.    Dallin Breakfield Fr Uintah H6 -7. 22.61 -2.5
61.    Dallin Shurtliff Fr Enterprise H3 -6. 23.84 -0.1
62.    McKade Hatch Fr Richfield H4 -8. 24.37 -0.7
63.    Jackson Chaulk So Kemmerer H1 -8. 24.40 -2.0
DNS    Ryan Frehner Jr Hurricane H3 -DNS DNS -0.1
DNS    Harrison Kasper So Juan Diego H3 -DNS DNS -0.1