2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 1
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brady McDermott Sr Alta 6.  41.48 q
2.    Brennen Wissell Jr Central 13.  43.59
3.    Ryan Earl Jr Timpanogos 22.  44.98
4.    Keaton Walker So Skyline 42.  48.33
5.    Kelan Winkler Sr Kearns 43.  48.55
6.    Sebastian Wagner So Richfield 44.  48.73
7.    Connor Bateman Fr Kemmerer 56.  51.19
DNS    Harrison Kasper So Juan Diego DNS  DNS


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 2
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Christian Fellows Jr Wasatch 12.  42.99
2.    Ben Lykes So Park City 21.  44.86
3.    Todd Carter Fr Uintah 26.  45.69
4.    Zach Anderson So Corner Canyon 40.  47.99
5.    Tanner Westenskow Sr Kearns 48.  49.21
6.    Payton Fausett So Carbon 55.  50.81
DNS    Thom Jensen Sr Snow Canyon DNS  DNS
DNS    Waylen Atkinson Fr North Sanpete DNS  DNS


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 3
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Caleb Whitney Jr Desert Hills 8.  42.17 q
2.    Trevor Alder Jr Manti 10.  42.40
3.    James Otto Sr Dixie 18.  44.57
4.    Wayne Staheli Sr Pine View 24.  45.24
5.    Zachary Walton Jr Canyon View 30.  46.31
6.    Keaton Jorgenson So Pine View 45.  48.87
7.    Brandon Webb So Cedar 49.  49.22
8.    Dallin Breakfield Fr Uintah 50.  49.33


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 4
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Sione Finau Fr Kearns 9.  42.23
2.    Ky Voorhees Jr Hurricane 11.  42.73
3.    J t Bagley Sr Richfield 19.  44.58
4.    Nathan Benson Jr Dixie 32.  46.56
5.    Teron Tucker So Woods Cross 33.  46.89
6.    Chase Williams Sr Juan Diego 35.  47.49
7.    Elijah Ford So Dixie 46.  49.01
DNS    Josh Schimbeck So Enterprise DNS  DNS


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 5
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Lance Allen Sr Richfield 7.  41.96 q
2.    Ruby Pruneda Sr Lehi 20.  44.72
3.    Austin Evans Jr Canyon View 25.  45.61
4.    Dallin Bleak Fr Desert Hills 39.  47.88
5.    Jason Terry Sr Kearns 51.  49.59


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 6
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Andrew Lingwall Sr Herriman 3.  40.07 q
2.    Connor Mcintyre Sr Wasatch 17.  44.42
3.    Tj Masina Sr Timpanogos 27.  45.82
4.    Sean Kinsman Sr Park City 31.  46.55
5.    Daycen Fowles Fr Delta 34.  47.35
6.    Austin Yardley Jr Enterprise 52.  49.63
7.    Dallin Shurtliff Fr Enterprise 62.  56.37


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 7
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jon Durrant Sr Wasatch 4.  40.86 q
2.    Logan Spackman Jr Herriman 15.  44.15
3.    Jayden Holcomb So Canyon View 53.  49.65
4.    Jackson Chaulk So Kemmerer 64.  58.51
DNS    Ammon Takau Jr Dixie DNS  DNS


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 8
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chad Best Sr Timpanogos 5.  41.17 q
2.    Ryan Frehner Jr Hurricane 23.  45.24
3.    Garrick Sharp So Desert Hills 29.  46.25
4.    Wes Crockett Sr Cedar 41.  48.00
5.    Graden Cahoon Fr Hurricane 61.  56.09
6.    McKade Hatch Fr Richfield 63.  57.72
DNS    Garett Robinson Sr Parowan DNS  DNS


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 9
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Cam Dopp Sr Woods Cross 1.  39.47 q
2.    Josh Pelegrin Sr Park City 16.  44.39
3.    Carter Hinton So Cedar 36.  47.58
4.    Joseph Landon Sr Central 37.  47.77
5.    Kaden Fullmer Sr Woods Cross 47.  49.02
6.    Hunter Carter So Enterprise 57.  51.36
7.    Jacob Pananos So Skyline 59.  52.43


Boy's 300 Meter Hurdles Heats

Heat 10
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kyle Strauss Sr Herriman 2.  39.49 q
2.    Ren Robinson So Wasatch 14.  44.01
3.    Cameron Hicks Sr Woods Cross 28.  45.94
4.    Jace Roundy So Cedar 38.  47.86
5.    Devon Johnson Fr Juan Diego 54.  50.24
6.    Eric Ferrone Sr Juan Diego 58.  51.50
7.    Will Jenkinson So Timpanogos 60.  52.55


Boy's 300 Meter Hurdles Heats
Top 8 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Cam Dopp Sr Woods Cross H9 -1. 39.47 q
2.    Kyle Strauss Sr Herriman H10 -1. 39.49 q
3.    Andrew Lingwall Sr Herriman H6 -1. 40.07 q
4.    Jon Durrant Sr Wasatch H7 -1. 40.86 q
5.    Chad Best Sr Timpanogos H8 -1. 41.17 q
6.    Brady McDermott Sr Alta H1 -1. 41.48 q
7.    Lance Allen Sr Richfield H5 -1. 41.96 q
8.    Caleb Whitney Jr Desert Hills H3 -1. 42.17 q
9.    Sione Finau Fr Kearns H4 -1. 42.23
10.    Trevor Alder Jr Manti H3 -2. 42.40
11.    Ky Voorhees Jr Hurricane H4 -2. 42.73
12.    Christian Fellows Jr Wasatch H2 -1. 42.99
13.    Brennen Wissell Jr Central H1 -2. 43.59
14.    Ren Robinson So Wasatch H10 -2. 44.01
15.    Logan Spackman Jr Herriman H7 -2. 44.15
16.    Josh Pelegrin Sr Park City H9 -2. 44.39
17.    Connor Mcintyre Sr Wasatch H6 -2. 44.42
18.    James Otto Sr Dixie H3 -3. 44.57
19.    J t Bagley Sr Richfield H4 -3. 44.58
20.    Ruby Pruneda Sr Lehi H5 -2. 44.72
21.    Ben Lykes So Park City H2 -2. 44.86
22.    Ryan Earl Jr Timpanogos H1 -3. 44.98
23.    Ryan Frehner Jr Hurricane H8 -2. 45.24
24.    Wayne Staheli Sr Pine View H3 -4. 45.24
25.    Austin Evans Jr Canyon View H5 -3. 45.61
26.    Todd Carter Fr Uintah H2 -3. 45.69
27.    Tj Masina Sr Timpanogos H6 -3. 45.82
28.    Cameron Hicks Sr Woods Cross H10 -3. 45.94
29.    Garrick Sharp So Desert Hills H8 -3. 46.25
30.    Zachary Walton Jr Canyon View H3 -5. 46.31
31.    Sean Kinsman Sr Park City H6 -4. 46.55
32.    Nathan Benson Jr Dixie H4 -4. 46.56
33.    Teron Tucker So Woods Cross H4 -5. 46.89
34.    Daycen Fowles Fr Delta H6 -5. 47.35
35.    Chase Williams Sr Juan Diego H4 -6. 47.49
36.    Carter Hinton So Cedar H9 -3. 47.58
37.    Joseph Landon Sr Central H9 -4. 47.77
38.    Jace Roundy So Cedar H10 -4. 47.86
39.    Dallin Bleak Fr Desert Hills H5 -4. 47.88
40.    Zach Anderson So Corner Canyon H2 -4. 47.99
41.    Wes Crockett Sr Cedar H8 -4. 48.00
42.    Keaton Walker So Skyline H1 -4. 48.33
43.    Kelan Winkler Sr Kearns H1 -5. 48.55
44.    Sebastian Wagner So Richfield H1 -6. 48.73
45.    Keaton Jorgenson So Pine View H3 -6. 48.87
46.    Elijah Ford So Dixie H4 -7. 49.01
47.    Kaden Fullmer Sr Woods Cross H9 -5. 49.02
48.    Tanner Westenskow Sr Kearns H2 -5. 49.21
49.    Brandon Webb So Cedar H3 -7. 49.22
50.    Dallin Breakfield Fr Uintah H3 -8. 49.33
51.    Jason Terry Sr Kearns H5 -5. 49.59
52.    Austin Yardley Jr Enterprise H6 -6. 49.63
53.    Jayden Holcomb So Canyon View H7 -3. 49.65
54.    Devon Johnson Fr Juan Diego H10 -5. 50.24
55.    Payton Fausett So Carbon H2 -6. 50.81
56.    Connor Bateman Fr Kemmerer H1 -7. 51.19
57.    Hunter Carter So Enterprise H9 -6. 51.36
58.    Eric Ferrone Sr Juan Diego H10 -6. 51.50
59.    Jacob Pananos So Skyline H9 -7. 52.43
60.    Will Jenkinson So Timpanogos H10 -7. 52.55
61.    Graden Cahoon Fr Hurricane H8 -5. 56.09
62.    Dallin Shurtliff Fr Enterprise H6 -7. 56.37
63.    McKade Hatch Fr Richfield H8 -6. 57.72
64.    Jackson Chaulk So Kemmerer H7 -4. 58.51
DNS    Harrison Kasper So Juan Diego H1 -DNS DNS
DNS    Thom Jensen Sr Snow Canyon H2 -DNS DNS
DNS    Josh Schimbeck So Enterprise H4 -DNS DNS
DNS    Waylen Atkinson Fr North Sanpete H2 -DNS DNS
DNS    Garett Robinson Sr Parowan H8 -DNS DNS
DNS    Ammon Takau Jr Dixie H7 -DNS DNS