2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Boy's 800 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jackson Chaulk So Kemmerer 62.  2:19.74    
2.    Luis Reinalter Jr Kemmerer 69.  2:24.82    
3.    Manuel Armenta Fr Kearns 70.  2:25.41    
4.    Edward Painter Sr Juan Diego 82.  2:30.10    
5.    Jordan Banister Jr Kemmerer 83.  2:30.66    
6.    Dalton Latimer So Carbon 85.  2:31.05    
7.    Tyson Newkirk So Kearns 86.  2:32.34    
8.    Ben Moyle Fr Enterprise 87.  2:32.97    
9.    David Nelson Fr Cedar 88.  2:33.05    
10.    Marcos Fernandez So Kearns 89.  2:36.26    
11.    Levi Millett So Snow Canyon 90.  2:38.50    
12.    Cole Stubbs Sr Kemmerer 91.  2:42.63    
13.    Jameson Griffiths So Parowan 92.  2:48.59    
DNS    Skyler Rocco Fr North Sanpete DNS  DNS    
DNS    Osiris Landgarcia So Kearns DNS  DNS    


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Austin Valentine So Uintah 53.  2:16.73    
2.    Riker Terry Jr Timpanogos 54.  2:17.44    
3.    Daniel Knowlton So Dixie 57.  2:18.72    
4.    Gavin Perkins Jr Dixie 58.  2:18.88    
5.    Jeron Giles Jr Canyon View 60.  2:19.31    
6.    Gavin Causse Sr Juan Diego 61.  2:19.69    
7.    James Bullock Fr Park City 63.  2:22.23    
8.    Jared Leblow Fr Central 65.  2:23.11    
9.    Sterling Sadler Fr Snow Canyon 67.  2:23.66    
10.    Joe Bradshaw So Parowan 73.  2:26.41    
11.    Alex Kurtz Sr Canyon View 75.  2:26.70    
12.    Chandler Staheli Fr Enterprise 76.  2:27.19    
13.    Michael Mall So Central 77.  2:27.28    
14.    Scott Wilson So Parowan 78.  2:28.35    
15.    Tucker Hathaway Fr Dixie 80.  2:29.34    
16.    Garret Carver Jr Cedar 81.  2:29.69    
17.    Ryan James Fr Central 84.  2:30.95    
DNS    Colton Curtis Fr North Sanpete DNS  DNS    


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Crosby Lloyd Jr East 38.  2:11.82    
2.    Garison Martin So Lehi 43.  2:13.09    
3.    Samuel Brown Fr Skyline 46.  2:14.56    
4.    David Wimmer Sr Hurricane 47.  2:15.28    
5.    Seleck Rigby So Canyon View 48.  2:16.07    
6.    Hunter Carter So Enterprise 50.  2:16.41    
7.    Dallas Alder Sr Delta 51.  2:16.41    
8.    Brendon Merrell Jr Uintah 52.  2:16.48    
9.    Reeves Coursey So Lehi 56.  2:17.61    
10.    Sam Edmunds Jr Park City 59.  2:19.28    
11.    Aaron Dockins So Uintah 64.  2:22.35    
12.    Ethan Eng-Tow So Skyline 66.  2:23.40    
13.    Tristan Gunn So Corner Canyon 68.  2:24.08    
14.    Adam Wood Fr Herriman 71.  2:25.81    
15.    Garrett Hansen So Corner Canyon 74.  2:26.56    
16.    Justin Howell Sr North Sanpete 79.  2:28.73    
DNS    Logan Hirschi So Pine View DNS  DNS    


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Adam Proffitt Jr Snow Canyon 8.  2:00.32 1  
2.    Eric Plummer Sr Wasatch 23.  2:07.23    
3.    Mike Liddle Sr Timpanogos 24.  2:07.47    
4.    Tim Price Sr Wasatch 29.  2:08.54    
5.    Riley Swaney Fr Desert Hills 31.  2:09.35    
6.    Jesse Barraclaugh So Hurricane 33.  2:09.66    
7.    Aaron Wright Sr Alta 35.  2:10.40    
8.    Kyle Rummens Fr Woods Cross 36.  2:11.65    
9.    Jason Hall So Pine View 37.  2:11.81    
10.    Brock Francom Jr Lehi 39.  2:12.02    
11.    Wes Crockett Sr Cedar 40.  2:12.20    
12.    Jakob Bates Fr East 41.  2:12.42    
13.    Griffen Harmen Jr Wasatch 42.  2:12.72    
14.    Koy Moore Jr Timpanogos 44.  2:13.71    
15.    Josh Rhees So Wasatch 49.  2:16.21    
DNS    Lachlan Murphy Sr Rowland Hall DNS  DNS    


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Truman Madsen Sr Hurricane 10.  2:00.78    
2.    Andrew Rummens Jr Woods Cross 15.  2:03.89    
3.    Taylor Abel Sr Pine View 16.  2:04.08    
4.    Garek Bielaczyc So East 17.  2:04.78    
5.    Jacob Stone Sr Woods Cross 18.  2:05.16    
6.    Matt Griffin So Richfield 19.  2:05.53    
7.    Wes Miller Jr Park City 20.  2:06.06    
8.    Matt Young Sr Pine View 21.  2:06.67    
9.    Bobby Dayley Sr Timpanogos 22.  2:06.73    
10.    Spencer Ford Fr Desert Hills 25.  2:07.50    
11.    Micah Thatcher Sr Desert Hills 27.  2:08.17    
12.    Bracken Lovell Jr Delta 28.  2:08.19    
13.    Vincent Young Sr Skyline 32.  2:09.50    
14.    Nic Dastrup Jr Richfield 34.  2:09.69    
15.    Thomas Wilken Jr Delta 45.  2:14.33    
16.    Colby Judd Sr Park City 55.  2:17.48    
17.    Copeland Anderson Jr Delta 72.  2:26.16    


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kramer Morton Sr Alta 1.  1:56.10 10  
2.    Bryan Pearson Sr Cedar 2.  1:56.51 8  
3.    Kyle Gibbs Sr Woods Cross 3.  1:58.16 6  
4.    Rory Linkletter Sr Herriman 4.  1:58.47 5  
5.    Nephi Eschler Jr Hurricane 5.  1:58.96 4  
6.    Burton Griffin Sr Richfield 6.  1:59.05 3  
7.    Kale Sharp Jr Desert Hills 7.  1:59.60 2  
8.    Ike Urquhart So Dixie 9.  2:00.47    
9.    Connor Jones Sr Herriman 11.  2:00.81    
10.    Uriah Gregorich Jr Central 12.  2:00.82    
11.    Christian Schraegle Jr Skyline 13.  2:01.25    
12.    Eli Oftedal Jr Rowland Hall 14.  2:02.36    
13.    Braydon Lavery Sr Alta 26.  2:08.11    
14.    Dakota Cobler Sr East 30.  2:08.59    
DNS    Jacob Francis Sr Grand County DNS  DNS    


Boy's 800 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Kramer Morton Sr Alta S6 -1. 1:56.10 10  
2.    Bryan Pearson Sr Cedar S6 -2. 1:56.51 8  
3.    Kyle Gibbs Sr Woods Cross S6 -3. 1:58.16 6  
4.    Rory Linkletter Sr Herriman S6 -4. 1:58.47 5  
5.    Nephi Eschler Jr Hurricane S6 -5. 1:58.96 4  
6.    Burton Griffin Sr Richfield S6 -6. 1:59.05 3  
7.    Kale Sharp Jr Desert Hills S6 -7. 1:59.60 2  
8.    Adam Proffitt Jr Snow Canyon S4 -1. 2:00.32 1  
9.    Ike Urquhart So Dixie S6 -8. 2:00.47    
10.    Truman Madsen Sr Hurricane S5 -1. 2:00.78    
11.    Connor Jones Sr Herriman S6 -9. 2:00.81    
12.    Uriah Gregorich Jr Central S6 -10. 2:00.82    
13.    Christian Schraegle Jr Skyline S6 -11. 2:01.25    
14.    Eli Oftedal Jr Rowland Hall S6 -12. 2:02.36    
15.    Andrew Rummens Jr Woods Cross S5 -2. 2:03.89    
16.    Taylor Abel Sr Pine View S5 -3. 2:04.08    
17.    Garek Bielaczyc So East S5 -4. 2:04.78    
18.    Jacob Stone Sr Woods Cross S5 -5. 2:05.16    
19.    Matt Griffin So Richfield S5 -6. 2:05.53    
20.    Wes Miller Jr Park City S5 -7. 2:06.06    
21.    Matt Young Sr Pine View S5 -8. 2:06.67    
22.    Bobby Dayley Sr Timpanogos S5 -9. 2:06.73    
23.    Eric Plummer Sr Wasatch S4 -2. 2:07.23    
24.    Mike Liddle Sr Timpanogos S4 -3. 2:07.47    
25.    Spencer Ford Fr Desert Hills S5 -10. 2:07.50    
26.    Braydon Lavery Sr Alta S6 -13. 2:08.11    
27.    Micah Thatcher Sr Desert Hills S5 -11. 2:08.17    
28.    Bracken Lovell Jr Delta S5 -12. 2:08.19    
29.    Tim Price Sr Wasatch S4 -4. 2:08.54    
30.    Dakota Cobler Sr East S6 -14. 2:08.59    
31.    Riley Swaney Fr Desert Hills S4 -5. 2:09.35    
32.    Vincent Young Sr Skyline S5 -13. 2:09.50    
33.    Jesse Barraclaugh So Hurricane S4 -6. 2:09.66    
34.    Nic Dastrup Jr Richfield S5 -14. 2:09.69    
35.    Aaron Wright Sr Alta S4 -7. 2:10.40    
36.    Kyle Rummens Fr Woods Cross S4 -8. 2:11.65    
37.    Jason Hall So Pine View S4 -9. 2:11.81    
38.    Crosby Lloyd Jr East S3 -1. 2:11.82    
39.    Brock Francom Jr Lehi S4 -10. 2:12.02    
40.    Wes Crockett Sr Cedar S4 -11. 2:12.20    
41.    Jakob Bates Fr East S4 -12. 2:12.42    
42.    Griffen Harmen Jr Wasatch S4 -13. 2:12.72    
43.    Garison Martin So Lehi S3 -2. 2:13.09    
44.    Koy Moore Jr Timpanogos S4 -14. 2:13.71    
45.    Thomas Wilken Jr Delta S5 -15. 2:14.33    
46.    Samuel Brown Fr Skyline S3 -3. 2:14.56    
47.    David Wimmer Sr Hurricane S3 -4. 2:15.28    
48.    Seleck Rigby So Canyon View S3 -5. 2:16.07    
49.    Josh Rhees So Wasatch S4 -15. 2:16.21    
50.    Hunter Carter So Enterprise S3 -6. 2:16.41    
51.    Dallas Alder Sr Delta S3 -7. 2:16.41    
52.    Brendon Merrell Jr Uintah S3 -8. 2:16.48    
53.    Austin Valentine So Uintah S2 -1. 2:16.73    
54.    Riker Terry Jr Timpanogos S2 -2. 2:17.44    
55.    Colby Judd Sr Park City S5 -16. 2:17.48    
56.    Reeves Coursey So Lehi S3 -9. 2:17.61    
57.    Daniel Knowlton So Dixie S2 -3. 2:18.72    
58.    Gavin Perkins Jr Dixie S2 -4. 2:18.88    
59.    Sam Edmunds Jr Park City S3 -10. 2:19.28    
60.    Jeron Giles Jr Canyon View S2 -5. 2:19.31    
61.    Gavin Causse Sr Juan Diego S2 -6. 2:19.69    
62.    Jackson Chaulk So Kemmerer S1 -1. 2:19.74    
63.    James Bullock Fr Park City S2 -7. 2:22.23    
64.    Aaron Dockins So Uintah S3 -11. 2:22.35    
65.    Jared Leblow Fr Central S2 -8. 2:23.11    
66.    Ethan Eng-Tow So Skyline S3 -12. 2:23.40    
67.    Sterling Sadler Fr Snow Canyon S2 -9. 2:23.66    
68.    Tristan Gunn So Corner Canyon S3 -13. 2:24.08    
69.    Luis Reinalter Jr Kemmerer S1 -2. 2:24.82    
70.    Manuel Armenta Fr Kearns S1 -3. 2:25.41    
71.    Adam Wood Fr Herriman S3 -14. 2:25.81    
72.    Copeland Anderson Jr Delta S5 -17. 2:26.16    
73.    Joe Bradshaw So Parowan S2 -10. 2:26.41    
74.    Garrett Hansen So Corner Canyon S3 -15. 2:26.56    
75.    Alex Kurtz Sr Canyon View S2 -11. 2:26.70    
76.    Chandler Staheli Fr Enterprise S2 -12. 2:27.19    
77.    Michael Mall So Central S2 -13. 2:27.28    
78.    Scott Wilson So Parowan S2 -14. 2:28.35    
79.    Justin Howell Sr North Sanpete S3 -16. 2:28.73    
80.    Tucker Hathaway Fr Dixie S2 -15. 2:29.34    
81.    Garret Carver Jr Cedar S2 -16. 2:29.69    
82.    Edward Painter Sr Juan Diego S1 -4. 2:30.10    
83.    Jordan Banister Jr Kemmerer S1 -5. 2:30.66    
84.    Ryan James Fr Central S2 -17. 2:30.95    
85.    Dalton Latimer So Carbon S1 -6. 2:31.05    
86.    Tyson Newkirk So Kearns S1 -7. 2:32.34    
87.    Ben Moyle Fr Enterprise S1 -8. 2:32.97    
88.    David Nelson Fr Cedar S1 -9. 2:33.05    
89.    Marcos Fernandez So Kearns S1 -10. 2:36.26    
90.    Levi Millett So Snow Canyon S1 -11. 2:38.50    
91.    Cole Stubbs Sr Kemmerer S1 -12. 2:42.63    
92.    Jameson Griffiths So Parowan S1 -13. 2:48.59    
DNS    Skyler Rocco Fr North Sanpete S1 -DNS DNS    
DNS    Osiris Landgarcia So Kearns S1 -DNS DNS    
DNS    Colton Curtis Fr North Sanpete S2 -DNS DNS    
DNS    Lachlan Murphy Sr Rowland Hall S4 -DNS DNS    
DNS    Logan Hirschi So Pine View S3 -DNS DNS    
DNS    Jacob Francis Sr Grand County S6 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Woods Cross 90     
2.  Richfield 85     
3.  Herriman 66     
4.  Desert Hills 55     
5.  Alta 49     
6.  Lehi 43     
7.  Wasatch 33     
8.  Timpanogos 32     
9.  Skyline 25     
9.  East 25     
11.  Delta 18 .5   
12.  Hurricane 14     
12.  Carbon 14     
12.  Dixie 14     
15.  Parowan 12     
16.  Uintah 11 .5   
17.  Park City 11     
18.  Cedar 10     
18.  Stansbury 10     
18.  Kanab 10     
21.  Manti 8     
22.  Kearns 7     
23.  Pine View 6     
24.  Rowland Hall 4     
25.  Maple Mountain 3     
25.  Canyon View 3     
27.  Central 1     
27.  Snow Canyon 1